[MP] EU4 - Multiplayer : Mayıs 2017
(16-05-2017, 08:29)altnkurt : Arkadaşlar benim görüşüm büyük ülkelerin boş kalması durumunda single playerdan farkı olmayacağı yönünde. Şahsen İspanya ne yapar bilmiyorum ama İngiltere olarak benim multilik bi olayım kalmadı gibi. Dün oynansaydı Avusturya belki Commonwealth da olmayacaktı. Tahminimce Bohemya ve Osmanlı dışında kimse chatte bir şey yazma gereği duymayacaktı. Gelmeyen oyuncuların ülkeleri de -özellikle Avusturya- Hollanda'dan farksız kalacak ve belki daha sonraki günlerde de gelmemesine sebep olacaktı.

Yani özet olarak oyun herkesin kendi köşesine çekilip aynı Session'da aynı anda Single Player oynaması gibi olacaksa bence herkes save'sini alıp kendi devam edebilir.

Bir dahaki mplerde de mümkün olduğu kadar Single Player oynama potansiyeli olan ülkelerin verilmemesi taraftarıyım. Osmanlı'ya karşı da abuk subuk kurallar koymak yerine Karakoyunlu ve Memlük'e oyuncu verilebilir. En fazla yıkılır yani. Bu mpde Rusya yıkıldı, geçen mpde İspanya ve İngiltere yıkılmıştı. Gayet de oyun devam edebiliyor.

Danimarka'da oyuncu var diyerek İsveç vermemek, Polonya'da oyuncu var diyerek Litvanya vermemek veya Kastilya'da oyuncu var diyerek Aragon vermemek de yanlış. İsteyen varsa Fransa'nın yanına Burgonya, İngiltere'nin yanına İskoçya, Avusturya'nın yanına Macaristan oyuncuları bile verilebilmeli. Millete genişleyebileceği alan bırakmak mantıksız. Oyuncuların da çoğu Avrupa'dayken Asya'ya Afrika'ya oyuncu verilmemeli. Herkes nerdeyse orada olmalı. Sonra 1700'e kadar single player oynamış absürt imparatorluklar çıkıyor. Oyunun single playerdan farkı olsun lütfen.

bu oyunun yıkılma sebebi millete genişleyeceği alan bırakmamak canım kardeşim.. timurda oyuncu vardı ne oldu ? acemiliğine yıkıldı.. geçelim diğer alanlara.. fas oyuncusu oyunda yokken ölümüne daldınız.. yıkıldı.. geçelim hollandaya.. 1 gün gelmedi 5 kişi çullandı üstüne.. oyun değil oyuncular single kafasında oynuyor.. aman orayı da alayım. şurası da benim olsun mantığında gittiğimiz için oyunlar 1600 u geçmiyor..herkes fatih herkes kayser anasını satim.. ısrarla oyuncuya güçlenecek alan bırakılması ve sonrasında sağlam savaşlar yapılması taraftarı olduğumu defalarca dile getirdim.. ha sen diyorsun ki herkesi tıkalım avrupaya.. e bana bunun single olmayacağının garantisini nasıl veriyorsun.. osmanlı yine avantajlı olur. hatta üstüne ispanya fransa gibi devletleri kim durduracak izah eder misin,? sen aldığın avusturya ile yine polonya osmanlı tehdidiyle uğraşırken ispanya afrikaya amerikaya endonezyaya akacak kardeş..öneriniz saçma.. oyuncuların single mantığından kurtulması ve aldıkları ülkeleri batırmaması gerekiyor.. etiyopya civarına gelen arkadaş devam etse oraya malacca çıkabilir miydi? ya da timuru oynayan ülkesini batırmasa durum ne olurdu.. bir mughal bölgede hindistanı dengeler miydi ? manchu oyuna gelip devam etse japonya veya malaccnın durumu nasıl olabilirdi ?gibi gibi sorular artırılabilir..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yıl 1640. Şuanda oyunda olan devletler. İspanya-İngiltere-Fransa-Bohemya-Avusturya-Commonwealth-Osmanlı-Hindistan-Malaya
Ayrıca oyunculara verilebilir olan Kazan ve Japonya devletleri var. Bence geldiğimiz yıla göre oldukça güzel bir seneryo. Avrupada yıkılmış olarak sadece Moskova,Danimarka ve Hollanda var. Yani bahanen oradaki devletlerin azalması ise böyle bir olay yok. Hatta önceki multiplayerlara göre oldukça dolu denilebilir. Yani çoğu oyunun zaten ilk günü Avrupada 2-3 devlet yıkıldığından o günlerden itibaren o şekilde devam edilir. Oynadığımız oyun özellikle İspanya-Fransa-İngiltere üçlüsünün bu kadar uzun süre ayakta kaldığı nadir oyunlardan denilebilir. Oyun bence gayet iyi durumda felaket seneryoculuğu yapmaya gerek yok. Devam etmek istemeyen varsa etmeyebilir zorla bilgisayar başına bağlamıyoruz. Ama ben 4-5 kişi kalması dahilinde bile devam etmesini savunuyorum. Bu kadar uzun süre oynanan bir oyunu hiçbirşey olmamış gibi çöpe atacaksak birdaha mp oynamayalım daha iyi. Ayrıca Litvanya'nın verilmesi Moskova oyuncusuna cennet, Aragon'un verilmesi Fransa oyuncusuna cennet olur. Tarihsel olarak olması gereken bu birliktelikler hiçbir zaman tetiklenmez. Macaristan ise bölgede ayakta kalması oldukça zor olduğundan verilmedi. Tabi birsonraki oyunda verilmek istenirse verilebilir. Ama bunun oyunu ne kadar güzelleştirileceği tartışılır.

Ek olarak bugün oyunun kurulmasını öneriyorum. Diğer üyeler gibi benimde finallerim yaklaşıyor. Zaman kaybına tahammülüm yok.
Ara
Gm`in @Ilber Ortaylı   olmasi durumunda Osmanli olarak devam etmeyecegim.  Sebeblerini burda yazarak tartisma baslatmak istemiyorum. Merak edenler steamden ve discorddan sorabilir.
Ara
Oyunun yıkılmaması lazım.Şu an önemli eksik olarak Fransa hariç herkes duruyor gayette devam edilebilir durumda.Oynadığım oyunlar arasında en çok devletin yaşadığı, en 'dengeli' denebilecek oyundu.Yalnız ben dengeyi oyuncuların değil kuralların oluşturduğu o zemine doğru ittiğini düşünüyorum.Küçük bir örnek ise 'ofansif savaşa bir ally çağrılması' kuralı.Şimdi ortada bir Bohemya var Avusturya dan toprak isteyen, bir Milan var Avusturya'dan İtalya topraklarını isteyen bir de Fransa var kendi kültürünü isteyen.Niye bu adamlar birleşip bu Avusturya'ya saldıramıyor?Ortaya dengesiz bir savaşta çıkmayacak Avusturya-İspanya-İngiltere vs Fransa-Bohemya-Milan savaşı.Gayet güzel ve dengeli bir savaş bu kural altında eriyor.Ha 3 e 2 alınabilir miydi derseniz alınırdı fakat bu oyuncu yapısıyla değil.Küçük bir örnek din savaşından Reformist İngiltere 2 ordusu stack wipe yedikten sonra ve Fransa Westphalia atacağını söyledikten sonra merc basıp Venedik'ten limandan ordu indirip Avusturya'ya yardıma geliyor.Sebebi ne ola ki yanında kendisinden iki kat gemi basmış Hollanda varken ve sunulan anlaşma şartlarında hiçbir şey kazanmayacak olan İngiltere savaşı ölümüne savunup uzatıyor.Herhalde müttefiğini savunmak olmalı.Yani sonuç olarak ben 3 e 2 bir savaş açmak hiç mantıklı değil bunu gördüm.Bir de mesela Cw-Bohemya ve Osmanlı ile Avusturya savaşırken bir cesaret 3 e 2 girdik ama hemen diğer devletlere surrender verilip 100 ws verildi ve 2 li saldıran taraf olarak biz nispeten güçsüz devletlere yüklenildi.Ha benim burada derdim İber i maviye boyayamadım ya da hre ye genişleyemedim diye kurala yakınmak değil ama hani hep deniyor ya 'bizim oyuncularımız garanti savaşları seviyor, ai dövüyor, kazanacağı %99 olan savaşa giriyor vs' bunun oluşma sebebi de bu tip kurallar.Bu ofansif savaş kuralı dengeyi sağlıyor ama adaleti sağlamıyor.Kusura bakmasın ama İspanya oyuncusu bu kural olmasa 10 kere yıkılırdı aynı şekilde 2. İngiltere oyuncusu da.Sen koloni yapmış birleşmiş İspanya olarak şu yılda tek fabrika basabildiysen ve ordun Fransa nın yarısı kadarsa yıkıl kardeşim hakettin, İngiltere ise kanalın %75 ini Hollanda ya çektiriyorsan ve donanman yarısı kadarsa sen de kolonilerini kaybet kardeşim.Ama bu kural ve 'ölümüne savunulan müttefikler' çerçevesinde İspanya da İngiltere de ortada duruyor.Bana kalırsa bir daha ki oyun için tartışılması gereken bir kural.En azından belli bir tarihten sonra bloklaşma veyahut ofansif olarak eşitlenme şansı verilmeli.

@altnkurt dediğin şekilde daha fazla mı devletin yaşamasını istiyorsun veya erkenden herkesin düşmesini mi anlamadım.Dediğin gibi verilirse olacak olanı söyleyeyim.Canlı bu oyundan örnek: Oyun başı Bohemya-Polonya dostluğu, ardından Bohemya nın Polonya'yı çağırarak Brandenburg'a savaş ilanı ve yarısının annexlenmesi.Burada Brandenburg oyuncu değildi hatta oyuncusu bendim sonra Fransa oyuncusu gelmeyince geçmiştim ama eminim oyuncu olsa da bunu yiyecelti Brandenburg.Sonra demiştim iyi ki Fransa oyuncusu gelmemiş diye :).

Kalanlara başarılar umarım oyun biter.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-05-2017, 12:55)sezar5 : Gm`in @Ilber Ortaylı   olmasi durumunda Osmanli olarak devam etmeyecegim.  Sebeblerini burda yazarak tartisma baslatmak istemiyorum. Merak edenler steamden ve discorddan sorabilir.
Bu kararı birlikte konuşarak almadık benimle aramızda geçen bir konuşmanın sonu olarak Aesychli'nin bu yönde karar vermesiyle yaşandı ben de bana verilen görevi sırf bir kişi istemiyor diye şu an da bırakmak istemiyorum. Senin iyi bir insan olduğumu biliyorum bir hatamızı gördüysen affola diyelim artık. Dediklerinden dolayı da oyunda bulunmak istemiyorum demek istediğini anlıyorum oyunu bu yönde sayıyorum
Ara
Ilbercigim, @Aeschyli `nin ricasi , seninle yaptigimiz verimli konusmalar ve arkadaslarinin emeklerinin yazik olmamasi icin oyuna devam etme karari aldim. Oyunu erteleme hususuna gelince bir an once devam edilmesi ve bitirilmesi kanaatindeyim cunku ilerleyen zamanlarda farkli mesguliyetlerimiz cikabilir ve oyundan sogulur. Sahsen mayis ayindan sonra pek musait olmayabilirim.
Ara
(16-05-2017, 19:03)sezar5 : Ilbercigim, @Aeschyli `nin ricasi  , seninle yaptigimiz verimli konusmalar ve arkadaslarinin emeklerinin yazik olmamasi icin oyuna devam etme karari aldim. Oyunu erteleme hususuna gelince bir an once devam edilmesi ve bitirilmesi kanaatindeyim cunku ilerleyen zamanlarda  farkli mesguliyetlerimiz cikabilir ve oyundan sogulur. Sahsen mayis ayindan sonra pek musait olmayabilirim.
Bu tek bir günlük bir hareket bu gün yerine olmadı bir gün telafi oyunu yaparız herkesin müsait olduğu bir zaman da ki zaten neredeyse oyunun 2/4 ünü oynadık bir o kadarını da bitiririz haziran olmadan.
Ara
Ben önerimi sundum ama kimse tınlamadı bir oyuncunun ülkesini linc etmek istediğinizde bitiyor onun için oyun. 2 oyuncu mütleri ile dalsa bile diğer oyuncular da planlı olmasa da kendi mütleri ile dalıyor anlamı kalmıyor. Eğer dediğim gibi 2 oyuncu ülkeleri savaştığı sırada diğer oyuncu ülkelerinin bunlara direkt savaş açılmasını engellediğimizde daha düzgün multi olur. Eğer savaşı değerlendirmek istiyorsa biri savaş bitiminde savaş açsın güçsüzleşmiştir yenemiyorsa zaten açmasın diğer oyuncuların savaş açmasına bel bağlayıp. Küçük ülkelerin hayatta açmayacağı savaşlar da görüyoruz o müttefiğini çağırıyor diyorsun neden açtılar savaşı rahat yenerim diye düşündüğün sırada peş peşe 3-4 oyuncu savaş açmış istediğiniz kadar diplomasisi kötü deyin 1-2 kişi buna karar verdiği an bitiyor kaşıdaki oyuncu için oyun, zaten bu toplulukta oyuncular belli kim kime buna benzer konuda yazıp desteğini alacağını da biliyor.

[+] 1 üye Işıkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herkesten Tekrar Özür Diliyorum Ki Sınavlarımın Başlamasından Dolayı MP'Den Ayrılmak Zorundayım. Bunu Önceden Belirtmem Gerekirdi Lakin Dalgınlığıma Gelmiş. Kusura Bakmayın Herkesten Tekrar Özür Diliyorum. İyi Oyunlar.
WhaW8Am.gif
Ara
Oyunumuz kaldığı yerden bugünden itibaren devam edecektir. Avusturya oyuncusunun ayrılmasının üzerine orada oluşan boşluğa herkesi bekleriz.
Ara
(18-05-2017, 20:06)İlber Ortaylı : Oyunumuz kaldığı yerden bugünden itibaren devam edecektir. Avusturya oyuncusunun ayrılmasının üzerine orada oluşan boşluğa herkesi bekleriz.

Talip olan arkadaşları Avusturya ülkesinde çılgın sürprizler bekliyor.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Oda kuruldu oyunda bulunan herkesi beklerim.
Oda adı: StrategyTurk
Şifre: st
Ara
Bugün ki oyuna yeteri katılım olmadığı için oyuncuların da istekleri sonucunda oyunun sonlandırılmasına karar verilmiştir;

Bugün ki oyuna katılımları dolayısıyla Aeschyli , sezar5 , altnkurt , Voidian , basileus takma adlı insanlara özel bir teşekkür ederim.

Oyun sonu genel harita;

9Qy3AZ.jpg
[+] 1 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun bitirildiğinde sanırsam Osmanlı birinciydi. Tebrik ederim @sezar5 .
Ara
GM'liğe geçtikten sonra ilk oyun günü oyun bitsin mi diye oylama başlatıp ikinci oyun günü oyunu bitiren @'İlber Ortaylı''yı üstün yönetim tekniklerinden dolayı da tebrik etmek gerekebilir.

Bu etkinlik gününde de sebep belirtmeden gelmeyen oyuncular, gördüğüm kadarıyla forumda aktiflik sergilemeyen, multiplayer saati hariç ortalıkta görünmeyen, iletişim eksikliği yaşanan kişiler. İleriki etkinliklerde en azından büyük ve önemli ülkelere verilecek oyuncuları belirleme hususunda yol belirleyici olabilir. Bu multiplayer aslında sahip olduğu 'denge' açısından oldukça gelecek vaadediyordu, açıkçası yazık oldu.
[+] 7 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(16-05-2017, 12:55)sezar5 : Gm`in @Ilber Ortaylı   olmasi durumunda Osmanli olarak devam etmeyecegim.  Sebeblerini burda yazarak tartisma baslatmak istemiyorum. Merak edenler steamden ve discorddan sorabilir.

Bu yorumu yazarken bir bildigimiz vardi. Mp etkinligini sona erdiren bir zincir baslatmamak adina her ne kadar devam etsem de maalesef olacak olan onlemedi. Osmanli olarak da birinci oldum demek ayip olur cunku oyun devam etse idi eminim birinciligi koruyamayacaktim.Doguda yukselen bir Malaya, Ispanya`yi yikmis bir Fransa ve yahut beni ezmeyi basarabilmis bir Commonwealth`in birinci olmasi da pek olasi idi.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
buraya uzun uzun yazmayacağım etkinliğin hiçbir sorunu yokken saçma sebepler ile ertelenme yahut bitirilme oylaması gibi şeyler sebebiyle oyundan soğudum bugün etkinlik saati erteleyebileceğim bir işim çıktı ama bu oyun için yapmayı gereksiz buldum
[+] 2 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni oyunlarda gorususuz artik. Benden minik bir oneri, oyun duzenleyince haftanin yarisini doldurmayiniz, hem baska oyunlara yer kalsin hemde oyuncuar kendini zamn bulmak icin zorlamasin
[+] 4 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oynayışım ve yazılarım hakkında olumlu/olumsuz yorum yaparak beni yönlendiren, bana yardımcı olan, bunca saat birlikte oynadığım, her biri birbirinden değerli katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyorum  :grinn:
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
[+] 2 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence 5 kişi devam edebilirdi hatta bana kalırsa 2 kişi de devam edebilirdi. Belli miktar oyuncu gelmeyinde diğerlerinde de ben de gelmesem ertelenir mantığı çok yaygın multiler için üzücü durum bence günü dksı belli ise kimse için ertelenmeli çünkü diğer istekli oyuncularında hevesi kaçıyor ayrıca gelenlerin de hakkı yeniliyor birazcık gibi

Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.