[MP] EU4 - Multiplayer: Aralık 2020
Oda kuruldu:

ID: 90140758770993157
Şifre: st
WhaW8Am.gif
Ara
Prussia.png
Nihayet Prusya kuruldu.
Ama ne zorluklarla kurduk ve sahip olmamız gereken güçten hala çok uzaklardayız.

Çevremizden küçük prenslikleri sıra ile vasal yapıp, sonrasında ilhak ederken, bir yandan da diğer ülkeleri üzmemeye çalışıyoruz. Devlet liderimiz Protestan olmayı seçince, haklımız da bu doğru karara bir bir katılmaya başladı. Prusya disiplini ile ülkenin dört bir yanına düzen götürmeye çalışıyoruz. Bir yandan ticaret noktalarında güçlenirken bir yandan da denizlerde az da olsa varlık göstermeye başladık. Oyun sonuna doğru Avusturya'nın agresif davranışlarından Bohemya da nasibini aldı. Zor bir savaş bizi bekliyordu ama dostumuzun yanında yer almaktan çekinmedik. Savaş alanında kati bir mağlubiyet gösterdi ki, ordumuza daha çok özen göstermeliyiz. 

Haricen;
  • Kuzeyimizde İsveç krallığı İskandinavya bölgesini toparladı ve Danimarka'yı vasalı yaptı. Kendilerine şüpheyle yaklaşsak da, iyi geçineceğimizi umuyoruz.
  • Doğumuzda Rusya kuruldu. Hem hızlı hem de emin adımlarla ilerleyen Rusya'nın sıradaki hedefi kim olacak merakla beklemekteyiz. Polonya ise Commonwealth birliğini kurdu. Kendileri ile güzel bir iletişimimiz var. Ancak Baltık bölgesindeki hakimiyeti bizi endişelendiriyor. Osmanlı - Memlük Savaşı'nda Osmanlıya saldırması üzerine, Rusya da hızla olaya müdahalede bulundu. Sanırım Rusya yeterli olmamış olacak ki, Avusturya da katıldı. O mücadelen sağ çıkan zamanının Polonya Kralını tebrik ediyoruz.
  • Güneyimizde Avusturya hem İmparatorluk içinde hem de dışında korku ve endişe saçmaya devam ediyor. Öyle ki vasalları ve kendi sınırları ile değil bölgede, tüm dünyada ciddi bir güç unsuru haline geldi. Acaba bu tırmanışa kim bir dur diyecek?
  • Batımızda ise Fransa devleti acınacak hale geldi. Bir yandan İngiltere, bir yandan İspanya derken, Fransa artık sadece bir bölge ismi olarak akıllarda kaldı. Köln düklüğü ve Hollanda yönetimi ile güzel ilişkiler içerisindeyiz. Umulur ki iletişimlerimizi devam ettirebiliriz. Rottenburg mu? O küçük devlet o kadar orduyu nereden buldu cidden merak içerisindeyim. Kendisi oyundaki üç tehlikeli kırmızıdan biri. Agresif Genişleme, İsyanlar ve Rottenburg... Dikkat ediniz.
[+] 4 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-12-2020, 00:59)elefsar :
  •  Rottenburg mu? O küçük devlet o kadar orduyu nereden buldu cidden merak içerisindeyim. Kendisi oyundaki üç tehlikeli kırmızıdan biri. Agresif Genişleme, İsyanlar ve Rottenburg... Dikkat ediniz.

Devletimizin ismi Rothenburg'dur ve müreffeh başkentimizin isminden gelmektedir. Dost bildiğimiz bir devlet, ismimizle böyle bir kelime oyunu yaparak ne yapmak, nereye varmak istemektedir!?

Ayrıca ülkemiz Avrupa'da barış, ve refah denince akla ilk gelen ülkedir. Agresiflik, genişleme ve isyanlar bize yabancı olan kavramlardır.
[+] 2 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Port_Royal.png
Port Royal
Karayiplerdeki Portekiz toprağı artık Port Royal olarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Yönetimin başına Jack Sparrow geçmiştir. Uzun zamandır kullanılan bu ticaret merkezi zamanla korsanların mekanı haline geldi ve çok gelişti, binalar inşa edildi. İspanyollarla iyi geçinen Portekiz devleti ihanete uğradı. Korsanlar Karayiplerdeki hakkı olan toprakları alacaktır. Korsanlar için dinin önemi yoktur eğer bir tanrımız olsaydı altından olurdu. Diğer korsanlar ebedi dostumuzdur ayrıca bizi destekleyen devletler ile güzel paralar kazanabiliriz. Her devletle barışçıl geçiniriz fakat ganimetleri bizimdir.
Pusula kuzeyi göstermiyor ama bizde kuzeyi arıyor değiliz.
giphy.gif
[+] 6 üye Dreamerscream nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel

Önerilen ülkelerin etrafı kırmızıyla gösterilmiştir.

Önerilen Ülkeler: Memlük, Oirat, Ashikaga, Malakka, Kilwa, Brunei, Tunus

1530 Güç Yüzdesi

Britanya.png

İttifak Limiti: %10
WhaW8Am.gif
[+] 3 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Memlük'te oyuncu vardı neden simdi önerilen ülkelerde?
Ara
(05-12-2020, 10:13)Joe Andy : Memlük'te oyuncu vardı neden simdi önerilen ülkelerde?
oyuncusu birtakım olaylardan  dolayı ayrılma kararı aldı
€20
Ara
Ben dai viet 3 x hız zor bulunduğu için oyun sonunda yaşlanıcağımı farkettim bende bir sonraki etkinliğe falan katılırım bu etkilikten ayriliyorum.
Ara
(05-12-2020, 10:57)Noir : Ben dai viet 3 x hız zor bulunduğu için oyun sonunda yaşlanıcağımı farkettim bende bir sonraki etkinliğe falan katılırım bu etkilikten ayriliyorum.
benim lag sorunum vardı farkettiysen fixledim dün komple 3xte oynadık neredeyse
€20
Ara
Üçüncü oyun günü sonrasında:
  • Memlük oyuncusu @alemdarpasa, etkinlik sırasında forum kurallarına aykırı eylemlerinden ötürü etkinlikten uzaklaştırılmıştır.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Memlük oynamak için başvuruyorum.
[+] 5 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu akşam gelemeyeceğim songai'ye isteyen geçebilir
Ara
Biraz gecikecegim hotjoin ile katilirim.
Ara
5 dakika kadar gecikebilirim.
Ara
Oda kuruldu:

ID: 90140821122701322
Şifre: st
WhaW8Am.gif
Ara
Azteklerin Zamanı geliyor...
[+] 1 üye kscub nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20201206001311_1.jpg

sonraki oyun günü gelememe ihtimalim var , yedek oyuncu arıyorum
[+] 1 üye Ferreke nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dördüncü oyun günü sonrasında:
  • Memlük oyuncusu @Sezar, region limitini aştığı için uyarı almıştır.
  • Babür oyuncusu @Valkriel, Bengal ülkesinden claim olmadan toprak aldığı için uyarı almıştır.
  • Songhay oyuncusu @Enesyavuz, region limitini aştığı ve Tunus ülkesini böldüğü için iki uyarı almıştır.
WhaW8Am.gif
Ara
(06-12-2020, 01:36)PCOyun : Dördüncü oyun günü sonrasında:
  • Maldivler oyuncusu @jax61, region limitini aştığı için uyarı almıştır.
  • Memlük oyuncusu @Sezar, region limitini aştığı için uyarı almıştır.
  • Babür oyuncusu @Valkriel, Bengal ülkesinden claim olmadan toprak aldığı için uyarı almıştır.
  • Songhay oyuncusu @Enesyavuz, region limitini aştığı ve Tunus ülkesini böldüğü için iki uyarı almıştır.
benimkisi bengal ülkesindeki oyuncu çıktıktan sonra olan birşey ve tamamen patlamıştı zaten ülkesi çıkması normal
Ara
Güç yüzdesinde olan tüm ülkeler oyuncu ülkesi sayılıyor, bu yüzden oyuncunun o sırada oyunda olmaması bir şey ifade etmiyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.