CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(14-07-2017, 22:46)Aeschyli : Peki krallık yasaları konusunda önerilerin varmı ?
Açıkcası pek bilgim olmadığından kurcalamadım oraları ama viceroyalty olayı falan varmış. Kendi aralarında savaşmalarını yasaklama olayı falan varmış.Bunları nasıl kullanmalıyım. ?

Viceroyalty nin çok bir katkısını görmedim. Üstelik vassal limit i düşürüyor. Önemli olan isyan çıktığında bastırabilecek kadar güçlü olmak. Zaten hapse attığın vassal ın ünvanını alabilirsin.

Vassal ların kendi aralarında savaşmalarını yasaklamak opinion düşürüyor. Ben eskiden kullanırdım şimdi gereksiz buluyorum. Çünkü birbirleriyle savaştıkları zaman seninle uğraşamıyorlar. En kötü ihtimalle barıştırıp + opinion kazanma seçeneğin var.
Ara
evet oyuna 700 lü yıllardan başladım ingiltere imparatorluğunu kurdum.societyide pagan tarikatına takıldım.biraz ilerledikten sonra komple cümbür cemaat hristiyanlıktan paganlığa geçiş yaptık.:D şimdi ben holy warı nasıl ilan edeceğim beraber co op oynadığım arkadaşımı nasıl dinime çekerim?
Ara
Pagan dediğin Germanic mi? Bağımsızsan senin dininden olmayan ülkelere Holy War açabilirsin ancak savaş açtığın dindeki ülkeler savunmaya gelebilir. Co-op oynadığın arkadaşının oğlunu sarayına alıp senin dininde olmak üzere eğitebilirsin veya ona da Holy War açabiliyorsan decision aracılığıyla 'saldıran devletin dinine geç' yapabilir.
(20-07-2017, 05:48)Duman : Pagan dediğin Germanic mi? Bağımsızsan senin dininden olmayan ülkelere Holy War açabilirsin ancak savaş açtığın dindeki ülkeler savunmaya gelebilir. Co-op oynadığın arkadaşının oğlunu sarayına alıp senin dininde olmak üzere eğitebilirsin veya ona da Holy War açabiliyorsan decision aracılığıyla 'saldıran devletin dinine geç' yapabilir.

malesef holy war açamıyorum çünkü dinimin bir lideri yok sadece conquest yapıyorum.arkadaşımın oğlunu alsam bile onun krallığı cümbür cemaat geçmeyecek ona sıkıntı olacak onu da cümbür cemaat geçirmenin bir yolu yok mu?
pagan(germanic)
Ara
'Cümbür cemaat geçirmenin yolu' onun gizli Germanic olması ve ülkedeki karakterleri yavaş yavaş davet etmesi - veya sen ondan alt seviyedeysen vassalı olup aynı şeyi yapmaya çalışabilirsin. Din lideri hususunda dini reform etmen gerekiyor.
1.Vassallardan aldığımız para onların gelirine oranla değişiyor mu?
2.Vassallarla ilişkimiz aldığımız parayı etkiliyor mu?
3.Vassalımız AI değil de oyuncu olursa gelir nasıl etkileniyor?
4.Savaşta vassalımızın levy'lerini aldığımızda adamın çağırabileceği levy miktarı azalmış mı oluyor?
Sic Parvis Magna
Ara
Benim bildiğim vassallardan aldığımız para yasaların olduğu kısımdan değiştirilebiliyordu. Aldığın parayı arttırırsan verdiği asker oranını azaltıyordu.
İlişki durumu ise sadece dini vassallarda etkiliydi. Papayı bizden çok seviyorlarsa parayı ve askeri ona veriyorlardı.
Ara
Askeri değil sadece parayı veriyor olmalılar.
Vassaldan asker aldığında vassalın kendi çıkartabileceği asker sayısı azalmıyor.
Peki mesela obligationdan noble %60 vergi veriyor şeklindeyse ben vassalı olduğum adama gelirimin %60'ını veriyor mu oluyorum. Ama adamın aldığı asker benim çıkardığım askeri etkilemiyorsa o zaman full asker vereceğim şekilde durması daha karlı değil mi?
Sic Parvis Magna
Ara
Haritatürlerinde direk vassalları görme seçeneğini basınca kralken düklerimin topraklarını görüyorum ama dükümün vassallarının topraklarını göremiyorum. Öyle bir şey var gibi geliyor ama emin de değilim.
Ara
Vassalın vassalını gösteren harita modu yok malesef.
Var. W tuşuna basıp ana harita moduna dön. Daha sonra fareni detaylı olarak görmek istediğin topraklara götür. Ctrl + Sağtık-Soltık ile istediğini yapabileceksin.
Ara
Her vassala ayrı ayrı tıklamak gerekiyor sanırım.
Ülkedeki tüm toprakları aile üyelerine dağıtıp yönetimi elektif monarşi yapmak nasıl bir seçenek sizce?
Ara
(23-07-2017, 02:50)MelaRossa : Ülkedeki tüm toprakları aile üyelerine dağıtıp yönetimi elektif monarşi yapmak nasıl bir seçenek sizce?

Gereksiz.
Ara
Göçebelerle oynuyorum ve minor klanlar sürekli ayaklanmalar çıkarıyor. Her seferinde onları kesiyorum ama biri bitiyor diğeri başlıyor ve can sıkmaya başlıyor nasıl ayaklanmalarını önlerim?

İkinci klan toprak istiyor çok sayıda ama çok az veriyorum ondan dolayı mı oluyor bu isyanlar?
Yeniyim önerdiğiniz şeyler nelerdir?
Ara
Minor clan uprisingler toprak limitini aşmandan kaynaklanır, onu düzeltince çözülür.
Ara
Bizans müslüman oldu bu normal mi ?

İkinci olarak crusade başlatmanın tam olarak bir yolu varmı ?
Ara
Gizli din kültleriyle alakalıdır, bizim mpde de HRE Germanic olmuştu. Normalde olan bir şey değil ancak son yamada tarikatları düzeltelim derken bu hale getirdiler.

Crusade için crusade çağının başlaması lazım bunun daha erken gerçekleşmesi için bazı bölgelerin hristiyan kontrolünden çıkması gerekiyor, ondan sonra da nereye haçlı atılacağı oyun içerisinde belirlenen weighte göre seçiliyor.
Şimdi benim 5 tane toprağım var diğer klanın 9 tane ve hala benden 1 tane toprak daha istiyor vermezsem minor klanlar isyan ediyor. Nasıl çözüm bulurum buna? Bu adam beni topraksız bırakmak istiyor resmen. Bir şekilde entrika ile klanını benimkine katabilir miyim?

Fazla klanın olması mı iyi yoksa tek klan mı?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.