EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
National unrest tüm bölgelerine etki eden huzursuzluk seviyesi, isyan da o huzursuzluk seviyesinin national unrest başta olmak üzere çeşitli etkenlerle artmasından kaynaklanıyor. Overextension kaç?
yani şöyle bir durum var galiba ondan isyanlar artıyor warscore değeri düşüren çağ özelliği vardı din kısmında onu aldıktan sonra bayağı aldım toprak hindistandan overextension %120 falan gördü rusya oynadığımdan -5 unrestim vardı diğer yerlerde savaştan önce isyan görükmüyo isyan haritasında ancak anlaşmayı kabul ettiğimde özellikle kırım kazan altınordu nogay isyan ediyo daha çok onları fethedeli bi 100 yıl oldu yani kaç kere isyanlarını bastırdım her fetihte böle isyan çıkıyo
Ara
Overextension'un %100'ü geçmesi hiçbir koşulda sağlıklı değil.

İsyan riski olan bir toprakta unrest'e mouse'ı getir çıkan pencerenin resmini al bakalım ne isyan çıkartıyor.
https://i.hizliresim.com/1G544b.png
https://i.hizliresim.com/0Gd87V.png
geriye dönük yaptığım fetihlerden iki resim unrestim - lerde overextension yüksek ama nerdeyse 100 yıl oluyo nogayı alalı ama orda birazdan isyan çıkacak ...
Ara
180 oe almışsın 100 oenin üzerine pek çıkma eğer kendi kültüründe bir toprağı core yapmıyorsan. Discontent yemişsin rivallerinden birine counter espionage atabilirsin.
Ara
Otonomi arttırmak ne işe yarıyor hala çözemedim şu ana kadar hiçde arttırmadım sıkıntısız oynuyorum biri şu otonomi ne işe yarıyor söyleyebilir mi? :)
Ara
3 toprak alıyorum direk oe %100 üzerine çıkıyor galiba değerli topraklar olduğu için bide unrest veren advisor aldım rusya iconlarını açtım stability açtım hiçbir zaman %100 ün üzerine çıkamıcaksam neden bunlar var neden warscore düşürme var anlamıyorum o unrest genelde hep - lerde ama alakasız yerlerde isyanlar çıkıyor yetişemiyorum hepsine :) bide çıkmasın diye otonomide basıyom :)

(18-12-2017, 22:34)Euses4 : Otonomi arttırmak ne işe yarıyor hala çözemedim şu ana kadar hiçde arttırmadım sıkıntısız oynuyorum biri şu otonomi ne işe yarıyor söyleyebilir mi? :)

otonomi artırmak + 10 isyan riski düşürüyo ama tax ve production gelirlerini alamıyorsun 
beni oyuna başlatan arkadaşım söylemişti eğer state yapıp otonomiyi artırıp tekrar state yi kaldırırsan otonomi %75 de kalıyo ancak isyan riski genede +10 düşüyordu hala düzeltmemişler bir hata olabilir ama ben böle yapıyorum state yapmıyacağım değersiz topraklarda
Ara
Overextension meselesi tamamen, %100'ün üstüne çıkmaman lazımken sen %180 yapmışsın. %180 overextensionda 100 sene önce fethettiğin adam da isyan eder.
100 oe'den fazla toprak aldığınızda o topraklarda bi vassal oluşturup diplo annex yapmak gerek. Bu şekilde seri seri fetihlere devam edebilirsiniz. İleri teknolojierde client state açılınca baya yardımı oluyor. Onun dışında 100 oe'den fazla toprağı kendi başınıza corelamaya çalışmayın. 2-3 kere +8 unrest veren veren eventlerle karşılaşabilirsiniz.
Sic Parvis Magna
Ara
anladım hocam teşekkürler birde diplomatik ideadan mesela warscore düşürme özelliği alınca bu topraklardaki puana etki ediyor peki overextensiona da etki ediyor mu?yani overextensionu da düşürür mü? emin olamadım diplomatik idea almaya değer mi sizce?
Ara
(18-12-2017, 23:15)golanzor : anladım hocam teşekkürler birde diplomatik ideadan mesela warscore düşürme özelliği alınca bu topraklardaki puana etki ediyor peki overextensiona da etki ediyor mu?yani  overextensionu da düşürür mü? emin olamadım diplomatik idea almaya değer mi sizce?

Warscore cost düşüren şeyler OE'yi etkilemez. Normalde aldığın her 1 development 1 OE verir. Yani 100 dev toprak aldığında 100 oe yersin ama Administrative efficiency ile oe oranı da düşüyor olması lazım. OE'yi azaltan başka bir şey yok.
Sic Parvis Magna
Ara
100 oe üstünde denildiği gibi unrest eventi geliyor +15 şeklinde çoğu yer isyan etmeye başlıyor hümanist yoksa bu yüzden 100oe üzeri toprak alıcaksan geri kalanı vassallara ver her vassala 100 oe verebilirsin. Bu da bir savaşta 300oe alıp 200ünü vassallara verebilirsin demek
Ara
Yanlış hatırlamıyorsam 1.20 sürümü ve sonrasındaki yama notlarından birisinde görmüştüm. Savaş liderinin değişmesi (ülke olarak) gibi bir görsel ve ya ona benzettiğim, savaş arayüzünün olduğu bir görsel vardı. Ne oldu, geldi mi öyle bir şey? Hiç denk gelmedim. Gören, duyan, bilen var mı?
Ara
O özellik duyuruldu ama hiç gelemdi. Sanırsam stabil bulunmadı.
Ara
Resim veya link var mı?
Görseli bulamadım. Az önce 1.20 ve üstü sürümlerin yama notlarına, dlc ve haber konularına baktım lakin o görseli göremedim.
Savaş arayüzünde sol üstte savaş sebebi ve böyle bir ikon CK2: Martial var ya hani, gördüğüm görsel de ise onun yanında bir ikon daha vardı basınca ülke mi ne seçiliyordu. Oyuna eklenmiş olsa belli şartlar altında değişim olabilse fena olmaz mıydı?
Ara
Şehirlere gelişim basmak için en uygun zaman ne zamandır?
Çünkü ne zaman bunu yapmaya başlasam teknolojiden geri kalıyorum.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
En uygun zaman şahsen puanın biriktiği zamandır.Teknolojiyi çok gerekmedikçe zamanı gelmeden arttırmamak lazım.Küçük devletsen bulunduğun yerin ticareti de iyiyse advisor alıp yavaştan puan biriktirip basabilirsin.Büyük devletsen zaten advisorları +5 yapmaya özen göster.Bunun için estatelerden %50 ucuz advisor alabilirsin.Military advisorlar genelde estatelerden gelmiyor, bunun için event bekleyebilirsin, 3 advisor tutarsın ya da ekonomin iyiyse düz +5 basarsın.Heiri disinherit ederek daha düzgün heirler elde edebilirsin.Innovative gibi bazı idealar advisor eventleri getiriyor onlara da dikkat edebilirsin.

Bir arkadaşla girdiğim multi oyunumdan.
g97aXN.jpg
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
@Menars cevabın için teşekkür ederim.
Zaten puan değişkenleri olan advisor,milli odak,kral ve varis mekaniklerini biliyorum.Ancak ya çok hızlı gidiyorum ya gelişim basıp teknolojide geri gidiyorum.

Bir sorum daha var.Kolonist attığım yerdeki Yerleşimci sayısı artışını etkileyen faktörler nelerdir?
Bazı yerlerde hızlıca 1000 pop'a ulaşıyorum.Bazı yerlerde ise 20 yıla kadar sürebiliyor.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Önemli değil.
Koloni attığın yerin yapısı artic,arid veya tropical olursa yıllık global settler´ı azaltır.Katolik bir devletsen Treaty of Tordesillas diye bir mekanik var.Koloni bölgesinde 5 toprağa sahip olan koloni devleti bu özelliğe sahip oluyor ve bu bölgede diğer koloni yerleşimcilerinin hızı azalıyor.
Estate´lerden global settler veren seçeniği alırsan daha hızlı kolonileştirirsin.
New settlers şansın var buda normalde %10 başlıyor fakat bu şansı arttıran olaylar seninle aynı kıtayı,dini veya kültür grubunu paylaşıyorsa artıyor.Üretim efektin ne kadar yüksekse bu şansda o kadar artıyor.Fakat her 100 kolonide -%1 şansı düşüyor.İdealardan expansion ve exploration açıp üstüne administrative,quantity ve innovative açılıp açılan bu ideların policyleri ile koloni bölgeleri desteklenebilir.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara

Konuyu Okuyanlar: 37 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.