EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ülkelere göre rehber var az çok. Venedik, Babür falan. Osmanlı Devleti mesela hangi idealar alınmalı? Ben ilk influence alıp vassalları toparlarım. Hatta şuanki oyunumda Karakoyunlu'dan Persian core topraklarını alıp vassal yaptım ve ardından timur toprakları otomatik geçti. Tabii yanında isyankar oldu. (Prusya resimleri alamayacağım. Güzel oyundu. )

Ülkelere göre rehber var az çok. Venedik, Babür falan. Osmanlı Devleti mesela hangi idealar alınmalı? Ben ilk influence alıp vassalları toparlarım. Hatta şuanki oyunumda Karakoyunlu'dan Persian core topraklarını alıp vassal yaptım ve ardından timur toprakları otomatik geçti. Tabii yanında isyankar oldu. (Prusya resimleri alamayacağım. Güzel oyundu. )
Ara
Influence zaten op
Ara
Oyundan sıkılmaya başladığım için eğlence olsun diye Osmanlı açtım ve Persia tüm toprakları ile beraber vassal olarak geldi.
[+] 1 üye Elensar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhaba arkadaşlar;
Hazır steamda indirim varken bir dlc alayım diyorum.Bir forumda common sense dlc'si sayesinde şehirlere normalden daha fazla bina yapılabiliyor denilmiş.Bu forumdaki açıklamada ise yeni bina sistemi denmiş sadece.Bu common sense dlc'sini tam anlayamadım ben.Bir şehre izin verdiğinden daha fazla sayıda bina yapılabiliyor mu?
Ara
Dolaylı yoldan evet cs ile bir şehiri istediğin kadar geliştirip oraya daha fazladan bina dikebilirsiniz
ayrıca cs dlcsini alacaksanız bu rehberi de incelemenizi öneririm
http://forum.strategyturk.com/showthread.php?tid=447

not olarak şuan steamde sorunlar olduğu söyleniyor oyun satın alınımızı yarına erteleyin
p8RNv0.png
Selam.

Yeni bina sistemiyle bir şehirde inşaa edilebilecek bina sayısı şehrin development (gelişmişlik) değeri ile ölçülüyor.
Bölgenin arazisinden de etkilenmekle birlikte kaç bina yapılacağı developmentin 10-20-30-40 olmasıyla artıyor.

Developmenti arttırmak ise Common Sense DLC'si ile oluyor. Bu şekilde şehirlere yapılabilecek bina sayısı artabiliyor.
(26-12-2015, 05:14)Fire : Dolaylı yoldan evet cs ile bir şehiri istediğin kadar geliştirip oraya daha fazladan bina dikebilirsiniz
ayrıca cs dlcsini alacaksanız bu rehberi de incelemenizi öneririm
http://forum.strategyturk.com/showthread.php?tid=447

not olarak şuan steamde sorunlar olduğu söyleniyor oyun satın alınımızı yarına erteleyin

Rehber için teşekkürler.Çok faydası oldu.

(26-12-2015, 05:19)Duman : Selam.

Yeni bina sistemiyle bir şehirde inşaa edilebilecek bina sayısı şehrin development (gelişmişlik) değeri ile ölçülüyor.
Bölgenin arazisinden de etkilenmekle birlikte kaç bina yapılacağı developmentin 10-20-30-40 olmasıyla artıyor.

Developmenti arttırmak ise Common Sense DLC'si ile oluyor. Bu şekilde şehirlere yapılabilecek bina sayısı artabiliyor.

Peki bu şehrin gelişmişliği zamanla mı artıyor yoksa yoksa her şehir için ayrı ayrı puan harcamak mı gerekiyor?
[+] 1 üye captivesoul nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ayrı ayrı puan harcamak gerekiyor, bazı durumlarda şehrin gelişmişliğini etkileyen eventler gelebiliyor.
Ülkemizde 100'ü geçkin şehir olsa,hepsini ayrı ayrı geliştirelim desek puan dayanmaz. :) Zaten puanlar diğer ülkelere ayak uydurabilmek için sürekli teknolojiye gidiyor.Gelişmişliği artırma işi zormuş.
Ara
"Personal Union" olduğum ülkeye nasıl bağımsızlıklarını verebilirim (savaşmadan)
Ara
@captivesoul

Toprak geliştirme yöntemi zaten genel olarak genişlemesi mümkün olmayan veya zor olan küçük ülkeler tarafından uygulanıyor. Bu da EU4'e tall ve wide oynanış şekillerini getiriyor. Yani sürekli toprak alıp puanı bu toprağı core etmeye vs. harcıyorsan wide oynuyorsun toprak geliştirmeye zaten puanın yetişmez ama toprak alamıyorsan kendi topraklarını geliştirmeye harcayabilirsin puanları bu da tall oynadığın anlamına geliyor.

Örneğin forumdaki son multiplayerda Hollanda ile oynarken genişleme alanım yoktu (Avusturya oyuncusundan dolayı) ben de puanları fırsat doğana kadar topraklarımı geliştirmek için kullanmıştım.

@Trubac

Hükümdarın ölmesi durumunda eğer o ülke ile olan ilişki negatif ise veya senin ülken negatif prestije sahipse PU otomatik olarak düşer, bunu deneyebilirsin.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Anladım şimdi mantığını.Bir sorum daha olacak.Oyun sırasında benim ve diğer ülkelerin kaç adet şehre sahip olduklarını nerden görebilirim?
Ara
(26-12-2015, 21:12)captivesoul : Anladım şimdi mantığını.Bir sorum daha olacak.Oyun sırasında benim ve diğer ülkelerin kaç adet şehre sahip olduklarını nerden görebilirim?

Kendininkine ekonomi sekmesinden, diğer ülkelerinki anca ledgerdan onu pek sevmiyorum.
[+] 1 üye ferevon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Koloni devletlerinin ne gibi bonusları bulunmakta?
Ara
Development'i %10 daha ucuz yapıyorlar, +2 misyoner güçleri var ileri idealarda +20 settler bonus alıyorlar ideaları tamamlayınca da %10 ordu morali bunların dışında herhangi bir önemli bonusu yok gibi.
Karaman oğulları ile sefer açmayı düşünüyorum. Hayatta kalıp gelişebilir mi?
Ara
Forumda Karaman oynayan arkadaşlar vardı onlar iletini görürse yardımcı olabilirler. Karaman hayatta kalması zor devletlerden.
G0kMNN.png
Ara
(27-12-2015, 01:11)Kuzyaka : Karaman oğulları ile sefer açmayı düşünüyorum. Hayatta kalıp gelişebilir mi?

Yapıcağın hareket belli Karakoyun ve Memlüğü alıcaksın direk yanına. Sonrası gelir.
Ara
(27-12-2015, 01:11)Kuzyaka : Karaman oğulları ile sefer açmayı düşünüyorum. Hayatta kalıp gelişebilir mi?

Çok güzel gelişilir.Gidip Karakoyunlu veyahut Memlüklerlere yanaş.Sonra müttefik olduktan sonra doğru anı bekle.(Tavsiyem ramazan ı alman ve Ethernayı relesa yapman böylece daha çok askerin olacak.Ayrıca Osmanlıdan onu feedleyebilirsiniz.
Ara
Batı'nın da desteğini görmen gerekiyor. Ben 1.13 ile Karaman açmıştım Karaman, Altın Orda, Memlük, Macaristan yenememiştik. Ecdad OP. Sonra da beylik açmaya tövbe ettim :D Yok böyle bir şey. Kara Koyunlu ve Memlükle aynı anda müttefik olunamıyor çünkü birbirlerine rival atıyorlar.
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: Cinans, 40 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.