EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Support Indepence sana yapılır, sen birine bağımsızlığımı destekle diyemezsin. Bir ülke seni destekler ise kabul edebilirsin.

Yanlış hatırlamışım.
Ara
@Bot Alperen DLC'lerin etkin olduğuna emin misin? Bence DLCler ile alakalı bir durum var. Mesela reform penceresi ve Great Power listesi de gözükmüyor.
Ara
Support Indepence'ı subject ülke de talep edebilir. Genelde sadece overlorduna rival/enemy olan ülkeler kabul eder. Mongolia örneğinde Ming ve Çağatay genelde desteklemeyi kabul ediyor. Eğer desteklemeyi kabul edemeden savaşa girerlerse veya siz girerseniz tekrar başlatabilirsin.

unknown.png

Edit: Attığın ssi tam incelememiştim, yukarıda Aytaç'ın da belirttiği gibi sende destek istenen dlc eksik.
Edit2: Başka bir dlcye taşımadılarsa Conquest of Paradise veya El Dorado(ikisinden herhangi biri olması yeterli) eksik olduğu için isteyemiyorsun.
https://forum.strategyturk.com/konu-supp...-gerekiyor

@Bot Alperen
Ara
Oyun başlangıcındaki lucky nation kısmında historical yerine yok seçsek neler değişir olması gereken eventlerde sorun olur mu lukcy nation historical tarihsel millet avantajı oluyor değil mi yani o tarihe göre devletin buff alması?
Ara
(16-11-2019, 21:38)freeforall : Oyun başlangıcındaki lucky nation kısmında historical yerine yok seçsek neler değişir olması gereken eventlerde sorun olur mu lukcy nation historical tarihsel millet avantajı oluyor değil mi yani o tarihe göre devletin buff alması?

Lucky Nations seçeneğini kapatırsan tarihte başarılı olmuş İngiltere, Fransa, Osmanlı, İspanya gibi ülkelerin aldığı bonuslar gider. Ne kadar büyük bonuslar olmasa da gerçekte başarılı olmuş bu ülkelerin oyunda da başarılı olmasını daha olası kılmaya yarıyor.
WhaW8Am.gif
Ara
Arkadaşlar forumda ilk defa cevap yazdım, nereye yazılacağını bilmiyorum, onu maruz görün lütfen, sizden yardım istiyorum.
Bugün belgelerimdeki paradox dosyasını silince, eu4 açılmamaya başladı. O dosyayı internete yükleyip linkini atar mısınız? size zahmet.

(17-11-2019, 00:22)yoktursonu : Arkadaşlar forumda ilk defa cevap yazdım, nereye yazılacağını bilmiyorum, onu maruz görün lütfen, sizden yardım istiyorum.
Bugün belgelerimdeki paradox dosyasını silince, eu4 açılmamaya başladı. O dosyayı internete yükleyip linkini atar mısınız? size zahmet.

Büyük ihtimal dosya boyutu fazla değildir. O yüzden Wpden atabilirsiniz galiba...
Ara
Dosyaları doğrula yapmayı denemiş miydin?
Ara
Belgelerimdeki dosya oyunu açınca yeniden oluşturulması lazım. Silince böyle bir sorun yaratmıyor. Başka bir sorun olmadığına emin misin?
Sic Parvis Magna
Ara
(17-11-2019, 00:28)altnkurt : Belgelerimdeki dosya oyunu açınca yeniden oluşturulması lazım. Silince böyle bir sorun yaratmıyor. Başka bir sorun olmadığına emin misin?

Eminim sorunun o olduğuna.

(17-11-2019, 00:31)yoktursonu :
(17-11-2019, 00:28)altnkurt : Belgelerimdeki dosya oyunu açınca yeniden oluşturulması lazım. Silince böyle bir sorun yaratmıyor. Başka bir sorun olmadığına emin misin?

Eminim sorunun o olduğuna.

Sadece "Paradox Interactive" dosyası gerekiyor diğer adımları yaptım olmadı, bu da olmassa son çare format yardım edebilecek varsa dosyaupload'a yüklerse gerçekten çok sevinirim.
Ara
Macaristan olarak oynuyorum.Memlükler'le savaştayım.Vasal Jerusalem istiyorum.Nasıl bir yol izlemeliyim ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Jerusalem core topraklarını al savaş sonunda. Daha sonra vassal yarat. En basit yol bu olsa gerek :D
Ara
1. Emperyalizm yoluyla herkese savaş açma hakkım oluyor. Bu özellik oyunun içindemi yoksa yaptığım bir gelişmeyle mi geliyor?
2. Büyük ülkeler hiç alakası olmayan bölgelerdeki ülkelerden tek toprak alıyor.(mesela frasnsa hindistanda ki bir ülkeden ) bunu nasıl yapıyorlar.
3. Bir ülkeye savaş açarken müttefiğide gelirken bir seçenek var onuda tıkladığımızda müttefik kendi müttefiğinide çağırabiliyor ve ben orda fazladan ceza almıyorum. Bu ceza agresif genişleme cezasımı yoksa core yapma cezasımı.
4. Bir ülkeye savaş açarken orda agresif genişleme %100 .... maliyet%100 yazıyor. Buradaki maliyet core yama maliyetimi ?
Ara
1-Dip22 techi ile geliyor
2-Baskenti avrupada olan hindistan ve çinde toprak satin alabiliyor.
3-Agressive cezasi
4-Agressive expansion ile core yaparken gördüğün overextension farkli kavramlar. Ae dis ulkelerle sorun yaratirken koalisyon, ally bozma vs. ; oe ic sikintilar yaşatır, isyanlar, stability maliyeti vs
Ara
(27-11-2019, 21:20)Mabella : 1-Dip22 techi ile geliyor
2-Baskenti avrupada olan hindistan ve çinde toprak satin alabiliyor.
3-Agressive cezasi
4-Agressive expansion ile core yaparken gördüğün overextension farkli kavramlar. Ae dis ulkelerle sorun yaratirken koalisyon, ally bozma vs. ; oe ic sikintilar yaşatır, isyanlar, stability maliyeti vs

Peki osmanlıda toprak satın alabiliyormu. Seçeneklerde sadece toprak satmayı görmüştüm
Ara
Alir ve genelde ai osmanli aliyor zaten
Ara
Sadece Hindistan ve Çin(Asya) değil, Afrikada da toprak alınabilir. Oradaki kıstas trade company kurabildiğin yerden alabiliyorsun. Yani başkentinin olmadığı ve trade company kurulabildiğin kıtalarda. Örneğin Çin'deki bir ülke Afrika'dan charter company ile toprak satın alabilir. Bahsettiğin satın alma bu buton ile yapılıyor:

unknown.png

@met1
Ara
Cultural shift ile 1444'te bulunan end game tag olmayan her ülkeyi formlayabilir miyim?
Ara
(28-11-2019, 23:10)tahr1bad : Cultural shift ile 1444'te bulunan end game tag olmayan her ülkeyi formlayabilir miyim?

Hayır, sadece bu listelerdeki ülkeler formlanabilir:

https://eu4.paradoxwikis.com/Formable_countries
Ara
Lütfen bilgisi olan yardım etsin
zG7D2j.jpg
Fas ile oynarken rastgele saçma sapan bir event geldi ruler ın değişmesi ve bir tanesinde sale ile oynama seçeneği vardı elim yanlışlıkla mause ye çarptı ve onaylmaış oldum iron man modda olduğumdan dolayı geri save e gelemiyorum iron man i kaldırabilirmiyim yada eski save dönebilirmiyim. ne yapmalıyım bilen biri söylerse çok teşekkür ederim.
Ara
Yolsuzluğun isyan riskini azaltması gibi avantaj var. Yolsuzluğu bitirmeme gerek var mı?
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
Ara

Konuyu Okuyanlar: 31 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.