EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Dlclerin yüklenmemiş olabilir. Steam Ayarlarda İndirmelere gel orada altta indirme önbelleğini sıfırla var ona tıkla ve bir daha girmeyi dene.
[+] 1 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-08-2021, 00:54)Pharmacist : Dlclerin yüklenmemiş olabilir. Steam Ayarlarda İndirmelere gel orada altta indirme önbelleğini sıfırla var ona tıkla ve bir daha girmeyi dene.

Yardım için teşekkürler. Steam dan dosya bütünlüğünü taratarak, gerekli olan dlc leri otomatik indirdi ve sorunum halloldu.
Ara
Arkadaşlar oyunda garip bir şekilde kasma sorunu yaşıyorum. 1550 yılından sonra Osmanlı oyunumda kasma problemi ortaya çıktı. Daha önceki bir savede de olmuştu ama bir süre sonra düzelmişti. Sanki arkada bir şey oyunu çok yoruyor gibi. Halbuki ben 1700'lerin sonuna kadar kasma olmadan oynadığım birçok oyun oldu. Sebebi ne olabiir? Paused halinde bile kasıyor ya.
Ara
eu4 haftanın ülkesi bi konuda toplansa nası olur? yada var olan konu güncellense
Ara
(18-08-2021, 02:27)Averroes : Arkadaşlar oyunda garip bir şekilde kasma sorunu yaşıyorum. 1550 yılından sonra Osmanlı oyunumda kasma problemi ortaya çıktı. Daha önceki bir savede de olmuştu ama bir süre sonra düzelmişti. Sanki arkada bir şey oyunu çok yoruyor gibi. Halbuki ben 1700'lerin sonuna kadar kasma olmadan oynadığım birçok oyun oldu. Sebebi ne olabiir? Paused halinde bile kasıyor ya.

Bana da zaman zaman oluyor ancak aç-kapa yaptığımda düzeliyor. Şunu deneyebilirsiniz.
Launcher/ oyun ayarları/ ekran çözünürlüğünü ve görüntü modu kontrol; görüntü modunu tam ekran ise pencere olarak değiştirebilirsiniz.
Ara
(18-08-2021, 21:30)argoargoo :
(18-08-2021, 02:27)Averroes : Arkadaşlar oyunda garip bir şekilde kasma sorunu yaşıyorum. 1550 yılından sonra Osmanlı oyunumda kasma problemi ortaya çıktı. Daha önceki bir savede de olmuştu ama bir süre sonra düzelmişti. Sanki arkada bir şey oyunu çok yoruyor gibi. Halbuki ben 1700'lerin sonuna kadar kasma olmadan oynadığım birçok oyun oldu. Sebebi ne olabiir? Paused halinde bile kasıyor ya.

Bana da zaman zaman oluyor ancak aç-kapa yaptığımda düzeliyor. Şunu deneyebilirsiniz.
Launcher/ oyun ayarları/ ekran çözünürlüğünü ve görüntü modu kontrol; görüntü modunu tam ekran ise pencere olarak değiştirebilirsiniz.
Teşekkürler deneyeceğim. Oyunu defalarca açıp kapattım, ancak sorun çözülmedi 19-20 fps alıyorummax oyun duruyorken bile. W10 güncellemeleri ve ekran karti driverını da güncelledim bir fark olmadı. Hatta 1 hafta önce 1775 yılında bıraktığım bir Osmanlı saveini denedim, oyun yağ gibi akıyor.
Ara
Art arda ileti gibi olacak ama başka bir sorum var. Osmanlı ile oynadığım oyunumda Avusturya İngiltere, Burgonya, Fransa, Bohemya ve Macaristan'ı pu'ya aldı. Bohemya ve Macaristan'ı biliyorum görev ağacında var. İngiltere'yle ittifaktı, hadi evliliği var desek o da tamam ama Fransa ile rivaldı, nasıl onu pu'ya aldı? Hatta Burgonya ve Fransa pu'su için Kastilya'yla savaştılar. Sonraki oyunumu Avusturya ile oynamayı düşünüyorum, diğer ülkeleri pu'ya almak için taktik ya da yapacağım bir şeyler vs. var mı?
Ara
Öncelikle pu oyununda bilmen gerekenler şunlar bir devletin kralı varisi olmadan ölürse artık o devlet sizin aileniz tarafından yönetilir. Aynı şekilde sizin ailenize ait bir ülke varisi olmadan ölürse sizin ailedeki başka bir ülkenin pu'su olur tabi ki ikisini birlikte beklemek zor olduğu için varisi olmayan ve sizin aileden olan bir devletin tahtında hak talep edip sizin pu'nuz olması için savaşabilirsiniz. Bu sebepten bir Devlet sizin hanedana geçtiğinde onun ile olan müttefiklik ilişkilerini bozun ve yeni kral başa geçtiğinde varise sahip olmama şansı yüksek olduğu için direkt bu sırada pu savaşı ile ele geçirin.(Bu durumu daha iyi takip edebilmek için oyunun mesaj ayarlarından interest'e aldığınız ülkelerin kralı ölünce size mesaj gelmesi seçeneğini seçebilirsin)

Öncelikle Milan, Bohemia, Burgundy'e Rm atarak başlaman senin için iyi olur. Milanın kralı ölünce %10 şansla cumhuriyete dönmez ve pu devletin olur, eğer cumhuriyete geçerse zaten pu bozulacağı için denemeye değer. Bohemia oyun başında hızlıca Rm atılarak sizin haneye geçirilebilir ardındanda hızlı bir Rm savaşı ile onu pu devletiniz haline getirebilirsiniz bunun yanında görev ağacındaki seçeneklerden de yararlanabilirsiniz. Macaristanda aynı şekilde görev ağacı ile savaş sebebi alabilir yada küçük bir ihtimal diplomatik olarak direkt size düşebilir. Burgundy için ayrı bir görev ağacı var ama kısaca Rm atıp ilişkiyi yüksek tutarsanız size düşme olasılığı gayet yüksek. Polonyanın da tahtına çıkmak için diplomatik seçeneklerden support heir'ı kullanarakta şansını deneyebilirsin) Son olarak eğer Castile ve Austria beraber Fransa ile rivallerse aynı şekilde RM'lerse Castile'in başına habsburgların geçmesi için event tetikleyebilirsin.

Oyunda devletleri Rm düşürmek için en büyük yardımcınız ise  s7u0Ydn.png bu arkadaş. Eğer fareyi bu simgenin üstüne getirirsen şu anda varisi bulunmayan Feodal devletleri gösterir. Buradan hedeflerini bulup Rm atabilirsin. (Oyunda kralların ölüm şansının özellikle 60 yaş ve sonrasında büyük bir değer kazandığı için 59 yaş ve üstündeki devletlere Rm atarsan şansın yüksek)

İdea olarak diplomatik idea gidebilirsin çünkü tamamladığınızda elde ettiğiniz özellik Rm'leri stability kaybetmeden bozabilmenizi sağlar.
Ara
(20-08-2021, 23:33)Pharmacist : Öncelikle pu oyununda bilmen gerekenler şunlar bir devletin kralı varisi olmadan ölürse artık o devlet sizin aileniz tarafından yönetilir. Aynı şekilde sizin ailenize ait bir ülke varisi olmadan ölürse sizin ailedeki başka bir ülkenin pu'su olur tabi ki ikisini birlikte beklemek zor olduğu için varisi olmayan ve sizin aileden olan bir devletin tahtında hak talep edip sizin pu'nuz olması için savaşabilirsiniz. Bu sebepten bir Devlet sizin hanedana geçtiğinde onun ile olan müttefiklik ilişkilerini bozun ve yeni kral başa geçtiğinde varise sahip olmama şansı yüksek olduğu için direkt bu sırada pu savaşı ile ele geçirin.(Bu durumu daha iyi takip edebilmek için oyunun mesaj ayarlarından interest'e aldığınız ülkelerin kralı ölünce size mesaj gelmesi seçeneğini seçebilirsin)

Öncelikle Milan, Bohemia, Burgundy'e Rm atarak başlaman senin için iyi olur. Milanın kralı ölünce %10 şansla cumhuriyete dönmez ve pu devletin olur, eğer cumhuriyete geçerse zaten pu bozulacağı için denemeye değer. Bohemia oyun başında hızlıca Rm atılarak sizin haneye geçirilebilir ardındanda hızlı bir Rm savaşı ile onu pu devletiniz haline getirebilirsiniz bunun yanında görev ağacındaki seçeneklerden de yararlanabilirsiniz. Macaristanda aynı şekilde görev ağacı ile savaş sebebi alabilir yada küçük bir ihtimal diplomatik olarak direkt size düşebilir. Burgundy için ayrı bir görev ağacı var ama kısaca Rm atıp ilişkiyi yüksek tutarsanız size düşme olasılığı gayet yüksek. Polonyanın da tahtına çıkmak için diplomatik seçeneklerden support heir'ı kullanarakta şansını deneyebilirsin) Son olarak eğer Castile ve Austria beraber Fransa ile rivallerse aynı şekilde RM'lerse Castile'in başına habsburgların geçmesi için event tetikleyebilirsin.

Oyunda devletleri Rm düşürmek için en büyük yardımcınız ise  s7u0Ydn.png bu arkadaş. Eğer fareyi bu simgenin üstüne getirirsen şu anda varisi bulunmayan Feodal devletleri gösterir. Buradan hedeflerini bulup Rm atabilirsin. (Oyunda kralların ölüm şansının özellikle 60 yaş ve sonrasında büyük bir değer kazandığı için 59 yaş ve üstündeki devletlere Rm atarsan şansın yüksek)

İdea olarak diplomatik idea gidebilirsin çünkü tamamladığınızda elde ettiğiniz özellik Rm'leri stability kaybetmeden bozabilmenizi sağlar.
Çok teşekkür ederim. Peki Polonya'nın tahtına geçmek için support heir özelliğini nasıl kullanacağım? RM atmam gerekiyor mu yine?
Ara
(22-08-2021, 12:16)Averroes :
(20-08-2021, 23:33)Pharmacist : Öncelikle pu oyununda bilmen gerekenler şunlar bir devletin kralı varisi olmadan ölürse artık o devlet sizin aileniz tarafından yönetilir. Aynı şekilde sizin ailenize ait bir ülke varisi olmadan ölürse sizin ailedeki başka bir ülkenin pu'su olur tabi ki ikisini birlikte beklemek zor olduğu için varisi olmayan ve sizin aileden olan bir devletin tahtında hak talep edip sizin pu'nuz olması için savaşabilirsiniz. Bu sebepten bir Devlet sizin hanedana geçtiğinde onun ile olan müttefiklik ilişkilerini bozun ve yeni kral başa geçtiğinde varise sahip olmama şansı yüksek olduğu için direkt bu sırada pu savaşı ile ele geçirin.(Bu durumu daha iyi takip edebilmek için oyunun mesaj ayarlarından interest'e aldığınız ülkelerin kralı ölünce size mesaj gelmesi seçeneğini seçebilirsin)

Çok teşekkür ederim. Peki Polonya'nın tahtına geçmek için support heir özelliğini nasıl kullanacağım? RM atmam gerekiyor mu yine?
Trust kasmak gerekiyor galiba
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
diplomatik seçeneklerde support heir özelliği var. Support heir için diplomat gönderdiğinde senin o devletle ilişkine ve sahip olduğun dip rep'e göre aylık bir miktar puan artar ve tüm devletler taht için yarışabilir. En çok puana sahip ülkenin ailesi polonyanın başına geçer. Bu yolla sürkli varis sahibi olduğu için pu alınamayabilir ancak senin ailen polonyanın başına geçerse mana point, prestij gibi artılar kazanırsın. işin bir de şu yönü var ki polonya olursan bu yöntemle farklı aileler senin tahtına çıkınca tam tersi bir şekilde onları pu alabilirsin. Bu durum polonyayı harika bir pu canavarı yapıyor.
Ara
Ayrıca ailen hala Polonya tahtındayken seçimli veraset son bulursa ailen tahtta kalacaktır. Böylelikle PU alabilirsin.
WhaW8Am.gif
Ara
Erken-orta-geç dönem için piyade, atlı ve topçu oranları ne olmalı? Batılı ve anadolu tech grubunda olanlar için mesela?
Ara
1550den sonra atlı kullanma
Ara
ulkenin kendi idealarinsa cavarly combat ability varsa aristorkasi ve epsinoge ve de quality alıp cacarly combat abilityni arttirabilirsin commonwealth ile oybayinca %70 den fazla cavarly combat ability elde ediyorsun ama.bu istisnai bir örnek
Ara
mercantalizim kastım  5  esateyle    hepsini iptal etttim ama 1 tanesini easteten silemedim bug felanmı oldu olayı nedir bunun.
Ara
PU olayında kaçırdığım bir nokta mı var size sormak istiyorum. PU olayını denemek için Fransa'yla bir save açtım, "yesman" yazıp Aragon, İngiltere, Avusturya vs. RM yolladım. Hileyle heirlerini de öldürdüm. Daha sonra krallarını öldürünce benim hanedanım başa geçti. Bir daha krallarını öldürdüm, Aragon hariç hepsi PU oluyor ama Aragon'un kralları benim hanedanımdan başka bir kişi olup duruyor. Nedenini çözemedim. Kaçırdığım bir nokta mı var? Ayrıca bazılarında "Claim Throne" yapabiliyorum, bazılarında yapamıyorum. Bunu da anlamadım.
Ara
Bir ülkenin direkt PU kalması için kendisinin hiçbir PU'ya sahip olmaması gerekiyor. Aragon bu durumu karşılamıyor çünkü 1444 yılında Napoli üzerinde PU ile başlıyor. Claim Throne yapabilmek için ülke ile aynı hanedana sahip olmalı ve o ülkenin bir varisi olmamalı ya da varisinin hak iddiası zayıf olmalı.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ming'in mandate etkisini düşürmek için ne yapabilirim?
Ara
(29-08-2021, 19:51)Averroes : Ming'in mandate etkisini düşürmek için ne yapabilirim?
nomadic frontier diasesteri tetiklenip %75 in üstünde çıkart
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 36 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.