EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bunu birkaç ay önce arkadaşlarla oynarken yapmıştım.Çok zevkliydi :D
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Zevkli ama sanki yanlış geliyor bana
Ara
(19-04-2017, 00:15)iberkay : Avusturya ile oyun başı yapabileceğin 4 farklı şey var.Bunlar
1-Rein İtaly dediğimiz İtalya'yı Hre de tutmak
2-Macaristan için gelen Restarion of union pu su
3-Burgundy kralının ölmesi
4-Bohemya nın pu alınması.Bu arada denedim halen çalışıyor yöntem @etzel

Macaristan ve Burgundy olayları şansa bağlı olaylar.Bu dörtlüden ikisini bile gerçekleştirmek ciddi mesafe katettirecektir.En kolay ve kullanışlı yöntem Bohemya'ya oyun başı rm atıp Pozedbored geçmeden pu lamak.Rein İtaly ise fazla ae veren bir seçenek.Bunun yerine Burgundy ya da Macaristan a yönelmekte fayda var.Ayrıca İtalya Hre de kalırsa sonradan oraları alacaksan Hre üyesi oldukları için 2 katı ae yle alacaksın.Bunun yerine bırak çıksınlar sonra gir ekle.Katolik olarak Hre yi birleştirmek istiyorsan, önce reform merkezleri çıkmadan kesin 2 reform geçirmiş olmalısın.Bunun için de Burgonya gibi devletlerden Hre topraklarını geri almalısın.Ayrıca Hre içinde sana karşı gelebilecek ülke yok.Protestan olan ülkelere gerekirse yol çizerek ulaşıp tekrar Katolik yapmalısın.Eğer Protestan ligi çok güçlü olursa bir ihtimal de imparatorluğu bırakıp Protestanlığa dönüp sonra geri almak.

Toprak ekleyerek baştaki 2 reformun üstüne 3 reform daha rahatlıkla geçirebilir.Bunun da en kolay yolu Macar toprakları üstüne Danimarka da Holstein üstünden İskandinavya'yı yemek.Daha az ae ile daha çok otorite.Ayrıca Cw için 1600 de kendi veliahtlarını destekleyip hızlıca onu pu alabilirsin.Cw toprakları artı İskandinavya ve Macaristan sana neredeyse 4 e yakın reform geçirttirir.Üstüne de din merkezlerini iyi ayarlarsan rahatlıkla birleştirirsin.Baktın otorite az geliyor, Hre ye ekleyip sonra oradan vassal salabilirsin, bunlar da üye sayısının artmasıyla sana artı olarak gelecektir.
@HulkSpider03

Az önce Avusturya açtım.1 gün bile geçirmeden Bohemya ile RM yaptım.1446 yılında podebrad ailesi geldi PU olmadılar.Aynı şekilde Macaristanada RM attım oda düşmedi.(O zaten düşmüyordu onun görevi vardı diye biliyorum)
RM attıktan sonra yapacağımız başka birşey dahamı vardı ?
Ara
(19-04-2017, 18:50)Sübaşı : Az önce Avusturya açtım.1 gün bile geçirmeden Bohemya ile RM yaptım.1446 yılında podebrad ailesi geldi PU olmadılar.Aynı şekilde Macaristanada RM attım oda düşmedi.(O zaten düşmüyordu onun görevi vardı diye biliyorum)
RM attıktan sonra yapacağımız başka birşey dahamı vardı ?

Bohemya nın olayı İnterregtum da başlıyor bildiğiniz gibi sonra tarihi belli olmamakla birlikte 1450 ye kalmadan event le Podebrad hanedanı başa geçiyor.1446 da gelmesi senin için şanssızlık olmuş.Birkaç restart gerektirebiliyor kendi hanedanını geçirmek.Bizim burada yaptığımız olay oyun başı rm atarak, Podebrad eventi gelmeden önce interregtum olması sebebiyle rm atan ülkelerden birinin hanedanı geçebiliyor.Tabi bu da şans işi.Rm sonrası sürekli kontrol etmek lazım hanedanın gelmesiyle hemen savaş açmak için.Podebrad hanedanı görürsen restart atabilirsin.
Ara
@iberkay tam anlayamadım yine.Şimdi biz Bohemyaya RM atıyoruz daha interregnumda iken.Sonra Kralları olmadığı için direk PU mu düşüyorlar yoksa bizim aileden biri başa geçiyor ve o geçtikten sonra RM yi falan bozup Bohemyaya saldırıyomuyuz ?
Ara
Biz rm atınca bizim hanedandan biri geçiyor.Geçince heir leri olmadığı için claim throne yapıyoruz ve hemen pu savaşını açıyoruz olay bu.Tabi ally atmayacaksın araya truce girmesin diye.Bir de rm olduğu için 1 istikrarın gidecek.
@Sübaşı
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tamam şimdi anladım.Savaş açarak hallediyoruz.
Macaristanıda görev dışında bu şekilde almamız mümkünmü ?
Ara
Macaristan ai sinin seçtiği eventlere bağlı olarak kendiliğinden pu ya da claim throne yapmadan da eventle cb kazanabiliyorsun.Tabi Janos sonrası Ladiusmus Habsburg geçerse ve değiştirilmezse claim throne aynı şekilde atabilirsin.Ya da direk Ladiusmus u seçerse yine atabilirsin.Hanedanı değiştirse pu cb si kendiliğinden gelecektir.Burada da bunu yapmayı düşünüyorsan dostluk atmamanı öneririm.Heir i geldiği anda claim in silinecek çünkü hızlı hareket etmen lazım.
@Sübaşı
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eventle gelen cb 1465 e kadar geçerli.Zaten cb gidiyorsa uyarı veriyor
Ara
(19-04-2017, 19:36)Sübaşı : Tamam şimdi anladım.Savaş açarak hallediyoruz.
Macaristanıda görev dışında bu şekilde almamız mümkünmü ?

Biraz geç olacak ama Bohemya Pu-su için bir görev de var.Ben Macaristan pu-sundan sonra o görevi bekliyorum.İlk zamanlar Kastilya, Aragon, Savoy ve Milan'a da evlilik atabilirsin.En son oynadığım Avusturya oyunumda (hala devam ediyorum) Macar, Bohem, Rusya ve Portekiz pu-ya düşmüştü.Yavaş Yavaş wcye gidiyorum diyebilirim.Bir de Aragon ile müttefikliğimi bozmasaydım onu bile puya alabilirdim.

Macar pu-su içinde onun development değerinin 200'den fazla olmaması gerekiyordu sanırsam googledan eventlere bakabilirsin nasıl tetiklerim diye kolay yoldan olur.Bohemya görevi de böyleydi mesela 140 developmenttan fazla olmaması gerekiyor.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
[+] 1 üye Aragramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Claim throne, annex gibi diplomatik bir seçenekmi oluyor ? Yoksa başka bir durummu ?
Ara
Claim throne adı üstünde tahtta iddia etmektir.Bunu yapabilmen için o ülkeyle aynı hanedana sahip olmalısın ve o ülkenin bir varisi bulunmamalı veyahut varisinin iddiası zayıf olmalıdır.Royal marriage in altında bulunan seçenekle claim throne u yaparsın.Ek olarak hak iddia ettiğin ülkeye orta veya güçlü bir varis gelmesi durumunda hak iddian ortadan kalkar.
Claim throne yaptıktan sonra sana o ülkeye karşı pu sebebiyle savaş veren cb gelecektir.Bu cb ile savaşı açtıktan sonra, anlaşmada savaş tazminatı alınan en sağdaki yer de 'union with savaşı açtığın ülkenin ismi' şeklinde bir seçenek olacaktır.Bunu seçip anlaşma yapıldıktan sonra o ülkeyi personal union a almış olacaksın.
@Sübaşı
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1-ekonomi sekmesindeki debase currency diye bir seçenek var loanın yanında.o seçenekte bir miktar hibe para verilir ancak corrutionu yozlaşmayı yüzde 2 arttır.en fazla 5 istif alabilirsin gibisinden bişiler yazıyor(oyun ingilizce) bu tam olarak nasıl bir fonksiyon açıklayabilir misiniz?

2-yeni güncellemeyle gelmiş sanırım yada ben hiç fark etmedim.declare bankruptcy (iflas bayrağını çekmek).buda tam olarak ne demek oluyor.çevirdim yazanları ancak anlamadım bişi.

3-bir şehrin kültürünü devşirirken kendi ana kültürümemi yoksa kabul görülen kültürleremi dönüştürmek daha mantıklı olur.yani genellikle ana kültür çok fazla puan istiyor.ama o kadar kabul görülen kültür var anakültür kadar puan istemiyor.yani demek istediğim ana kültür olmayıp kabul edilmiş kültürler yine ana kültür olan şehirlere kıyasla dahamı az vergi vb getiri sağlamakta?

4-osmanlı ile hangi bölgelerin kültürleri değiştirilmeli? misal balkanları full sırp yada greek yapıp kabul etmek mantıklı olur mu?
Ara
@thedevils4

1-Debase Currency olayı Devaluasyon gibi düşün. Ülkeye sıcak para geliyor ama ülkenin ekonomik durumu kötüleşiyor.

2-Gelir durumun negatif olduğunda ve alabileceğin başka borç kalmadığında paran negatif olursa iflas ediyorsun. Baya bi stability kaybı ve daha bir çok kötü olay başına geliyor. Bu seçenekten de zaten iflas edecek bir ülkeyi direk iflas ettirebiliyorsun. İlla ki iflas edeceğin tarihe kadar beklemen gerekmiyor.

3-Kabul edilmiş kültürler de ana kültür gibi tam vergi getirir. Kültür grubundaki kültürleri Empire olduğun zaman otomatik kabul ettiğin için onları kabul etmeye puan harcamayabilirsin. Ayrıca kültür asimilasyonu olayında istediğin kültüre çeviremezsin. Kendi ana kültürüne, o şehre komşu kültüre ve o şehrin daha önceki iki kültürüne (bundan emin değilim) çevirebilirsin. Çok uğraşırsan ülkendeki önemli yerleri aynı kültüre çevirerek kültür mühendisliği kasabilirsin ama bence çok uğraştığına değmez. Mesela tüm balkanları Bulgar yaparsın falan gibi. İlla ki yapacaksan State yaptığın eyaletleri kabul edilmiş bir kültüre çevir veya oradaki kültürü kabul et.

4-O puanları vassal annexlemek için, merchantilism basmak için veya DEV basmak için kullanmayı yeğlerim.
Sic Parvis Magna
Ara
Kültür çevirmek zevk işi otto ile genelde yaptığım şeydir.Stateleri Türk yapmak favorimdir
Ara
(23-04-2017, 20:23)altnkurt : @thedevils4

1-Debase Currency olayı Devaluasyon gibi düşün. Ülkeye sıcak para geliyor ama ülkenin ekonomik durumu kötüleşiyor.

2-Gelir durumun negatif olduğunda ve alabileceğin başka borç kalmadığında paran negatif olursa iflas ediyorsun. Baya bi stability kaybı ve daha bir çok kötü olay başına geliyor. Bu seçenekten de zaten iflas edecek bir ülkeyi direk iflas ettirebiliyorsun. İlla ki iflas edeceğin tarihe kadar beklemen gerekmiyor.

3-Kabul edilmiş kültürler de ana kültür gibi tam vergi getirir. Kültür grubundaki kültürleri Empire olduğun zaman otomatik kabul ettiğin için onları kabul etmeye puan harcamayabilirsin. Ayrıca kültür asimilasyonu olayında istediğin kültüre çeviremezsin. Kendi ana kültürüne, o şehre komşu kültüre ve o şehrin daha önceki iki kültürüne (bundan emin değilim) çevirebilirsin. Çok uğraşırsan ülkendeki önemli yerleri aynı kültüre çevirerek kültür mühendisliği kasabilirsin ama bence çok uğraştığına değmez. Mesela tüm balkanları Bulgar yaparsın falan gibi. İlla ki yapacaksan State yaptığın eyaletleri kabul edilmiş bir kültüre çevir veya oradaki kültürü kabul et.

4-O puanları vassal annexlemek için, merchantilism basmak için veya DEV basmak için kullanmayı yeğlerim.

1. olayıda çok açıklayamadın yada ben anlayamadım.ülkeye gelen para havadanmı geliyor(loanlara ekleniyor mu?) ayrıca ekonomi kötüleşiyor derken,enflasyonmu artıyor.yozlaşma artıyo yazıyor zaten bunu hallederiz sıkıntı yok.yani en temelde demek istediğim.kısa 1 2 kerelik borç için loanmı alınmalı debase currency mi alınmalı bunu demek istiyorum.

2-ülkeyi iflas ettirebilirsin derken? başka ülkelerimi kastediyorsun.düşmanı filan.kaldıki insan neden kendi oynadığı ülkeyi iflas ettirsin.bi getirisimi var.

3-zaten statelerin kültürünü çeviricemki tam verim alayım. anadoludan ta gidip viyanayı türk kültürüne çeviricem değil zaten o şekilde olmuyor evet.sadece tam verim alabilmek için hangi kültüre çevirmeliyim ucuz olması için.misal sırbistan kültürünü kabul edip tüm balkana yaysam atıyorum bunu 80 diploya yapıyoken roman kültüründe 60amı yapar.bunu merak ettiğimden sordum.

4. bi soru olarak. bengalle oynuyorum,osmanlı dışında ilkkez başka bi ülkeyle religious idea kasıyorum ancak ilk sırada direk misyoner veriyor,kalıcı gevurlar için claim cbsi vermiyor.yada iqta olduğundanmı öyle.(osmanlıdada religious ideasını bitirmiştim ve vaadettiği gibi ulemaya +10 loyalty vermedi bu baya oldu 1.19dayken, neden o bonusu alamadım,bi seferlikte gelmedi ki ben kalıcı olmasını umuyodum.)
Ara
Bir ülkede yozlaşmayı arttır var(rival ülkeyi)(achi) bunu nasıl yapabiliriz

Ya da 450+ dan fazka donanma ile korsancılık yapıyorum ama 100Dinar kazan achisini elde edemiyorum
[+] 1 üye HulkSpider03 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@thedevils4

1.Darphaneden para basmak gibi düşün. Elindeki para miktarın artıyor ama paranın değeri azalıyor. Oyuna da corruption olarak yansıtmışlar. Ekonominin kötü olması kısmı da şöyle; corruption miktarı tüm şehirlerindeki minimum otonomi değerini artırır. Yani %10 corruption varsa tüm şehirlerinde %5 otonomi oluyor. Bu da doğrudan ekonominin kötüleşmesi demek. 
Loan almayı hem geri ödeyeceğin için hem de enflasyon artırdığı için tercih etmem. Corruption çok değilse debase currency almak daha mantıklı. Ayrıca corruption düşüren faktörler varken (stability, event, idea, ileri tech) corruption sıfırın altına inmeyeceği için para gerekmese bile debase currency yaparım. O kadar etki boşa gitmesin değil mi?
Ama corruption yüksekse veya corruptionu diğer etkenlerle değil de para ödeyerek düşürmeye çalışıyorsan debase currency yapmanı tavsiye etmem.

2.Tabi ki kendi ülkeni iflas ettiriyorsun. Ülkenin giderleri gelirlerini aşmışsa, çok fazla borç almışsan, iflası önlemen mümkün değilse veya borçlarını ödemek çok uzun sürecekse iflas tarihini beklemeden kendin iflas ederek kısa süre sonra ülkeyi yeniden toparlayabilirsin. Bu arada güncellemeyle iflas süresi kısaltıldı ve özellikleri de eskisi kadar kötü değil diye hatırlıyorum.

3.Bir şehrin kültürünü değiştirirken o şehre komşu olan bir kültüre değiştirirsen %25 daha ucuz olur. Ayrıca o şehrin eski kültürüne değiştirirsen ek olarak %50 indirim daha gelir. Bu rakam eventler, poliçe ve idealarla daha da düşürülebilir. Onun dışında DEV değeri az olan yerleri çevirmek tabi ki daha ucuz olacaktır. Balkanlarda en çok DEV hangi kültürdeyse diğerlerini o kültüre çevir.

4.Son güncellemeyle birlikte REL idea grubundaki Deus Vult CB'si idea grubunun sonuna konuldu. O CB'ye ulaşmak için tüm idea grubunu açmalısın. Yine o +10 loyalty için tüm idea grubunu tamamlamalısın.

(23-04-2017, 23:06)HulkSpider03 : Bir ülkede yozlaşmayı arttır var(rival ülkeyi)(achi) bunu nasıl yapabiliriz

Ya da 450+ dan fazka donanma ile korsancılık yapıyorum ama 100Dinar kazan achisini elde edemiyorum

@HulkSpider03

Just_Resting_In_My_Account.jpg Just Resting In My Account

Corrupt the officials in a rival country

Bu achievementi kazanmak için Rival olan ülkede yozlaşmayı artırman değil Covert Actions (Spy menüsü) menüsünden Corrupt Officials yapman gerekiyor. Bu da DİP tech 24'te açılıyor ve 25 spy network istiyor.

Even_Better_than_Piet_Heyn.jpg Even Better than Piet Heyn

Gain over 100 gold from privateering a single treasure fleet.

Bu achievementi kazanmak için de Sevilla veya İngiliz Kanalı gibi Amerika'dan ticaret gelen bölgelerde korsancılık yapmalısın. Koloni devletleri eğer altın madeni bulunduruyorsa bu altınlar belirli bir miktara kadar birikir ve sonrasında Treasure Fleet dediğimiz filoyla doğru sırayla tüm ticaret noktalarından geçerek bağlı bulunduğu ülkeye gider. Bu filo haritada görünmez. Sen bu filoların gideceği rotalarda korsanlık yaparak onların taşıdığı altını yağmalayabilirsin. O saydıklarım dışında Karayipler'de de korsanlık yapabilirsin. Achievementi kazanabilmek için tek bir seferde 100 gold kazanman gerekiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Bir şehrin kültürünü kendi kültüründen başka bir kültüre çevirme olayı nerden yapılıyorki ?
Ben kültür çevir dediğimde hep benim ana kültürüme çeviriyor ve başka seçenekte yok ?
Ara
(24-04-2017, 17:14)Sübaşı : Bir şehrin kültürünü kendi kültüründen başka bir kültüre çevirme olayı nerden yapılıyorki ?
Ben kültür çevir dediğimde hep benim ana kültürüme çeviriyor ve başka seçenekte yok ?

Cossalck ile gelen bir sey olması lazım.Kabul edilen kültür bile olmasına gerek yok.Herhangi bir toprağında farklı bir kültür varsa o kültüre çevirebiliyorsun
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 34 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.