EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
prusya çok daha mantıklı ve prusya olmak için protestan ya da reformed olman gerekiyor.
Ara
Avusturya ile 1500'ü görmeyen 10 tane oyun açtım kapadım herhalde. Talihsiz serüvenler dizisi gibi. :(
Ara
Protestan ol ben katolikligin papalik disinda hic bir zaman ise yaradigini gormedim
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
Africa bölgesinden ülke öneriniz var mı?
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
(08-06-2017, 19:12)murathan3459 : Africa bölgesinden ülke öneriniz var mı?

Mali, Songhai, Mutapa, Kilwa, Mombasa, Ethiopia, Adal.
[+] 1 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-06-2017, 19:18)Fraude :
(08-06-2017, 19:12)murathan3459 : Africa bölgesinden ülke öneriniz var mı?

Mali, Songhai, Mutapa, Kilwa, Mombasa, Ethiopia, Adal.

İsimlerini ben de biliyorum hocam  :joy: Pardon benim hatam daha kapsamlı bir soru sormam gerekirdi.

Songhai ve Kongo deneyeceğim, teşekkür ederim cevabınız için
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
[+] 1 üye Aragramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-06-2017, 14:41)semihuygur : Anladım teşekkür ederim. Bir de katolik olmakla Protestan olmak arasında çok fark var mı? Prostatsan olmalı mıyım sizce?

Küçük devlet oynuyorsan veya koloni devleti katolik kalmanı tavsiye etmem. Özellikle Portekiz ve HRE içi devletlerde Protestan, Britanya ve İskandinav devletlerinde Reformed tavsiyemdir. Fakat kıta avrupasında yayılan bir devletsen (Fransa, İspanya, Avusturya gibi) bol bol kardinalin olacağı için papalık bonuslarından rahatça yararlanabilirsin. Ayrıca artan puanlarınla merchantilism alabilirsin veya papalığa yatırım yaparak curia controller olursun.
Sic Parvis Magna
Ara
Prusya'yı kurmak istiyorum o zaman Protestan olayım :) hiç bir toprağım Protestan değilken dinimi değiştirsem çok isyan çıkar mı? Din ideasını almadım
Ara
@semihuygur Çok toprağın yoksa büyük bir sıkıntı çıkmaz.Çok zorlanacak olursan da Defender of Faith alırsın 2 misyoner sorununu çözecektir.Din değiştirirken en iyi yöntem özellikle büyük ülkelerde ilk Protestanlık veya Reformistler çıkınca almak.Protestanlığı ilk alan 3 devletten biri olursan sana Center verecektir.Center otomatik din değiştiriyor o bölgede rahatlıkla din değiştirebilirsin bu sayede.Bu arada Prusya'ya reformed da iyi gider :).
Ara
Bırakın isyancılar değiştirsin dininizi. En faydalısı o şekilde oluyor.
Ara
İsyancıların kuşattığı her şehirde din değişmeyebiliyor. Bu neye bağlı?
Sic Parvis Magna
Ara
Kalelerin koruduğu bölgeler kaleler ele geçirilmeden çevrilemiyor.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar oyun ayarlarınız nasıl? Lucky Nations açılmalı mı kapatılmalı mı?
Ara
Ben açık bırakıyorum. Yoksa saçma sapan maplar ortaya çıkabiliyor. Biraz historical olsun canım.
Sic Parvis Magna
Ara
Benimki pek soru değil ama gördüğüm ilginç bir olayı aktarayım;
Fransa,Kuzeybatı Amerika'da bulunan tek şehirli Kızılderili ülkesini fethetti.Ardından aynı şehirde isyan çıktı,ben de isyanı destekledim.İsyancılar başarılı oldu ve o devlet tekrar kuruldu.Yalnız Fransa'nın teknoloji seviyesi ile.
Fransa gelmeden önce 8-9-9 olan teknoloji seviyesi,Fransa'dan bağımsızlığını kazanınca 20-20-21 oldu.Böylece adam 2 yılda teknolojide 10 puan atladı :)
@altnkurt
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(09-06-2017, 10:06)KARTAL : Benimki pek soru değil ama gördüğüm ilginç bir olayı aktarayım;
Fransa,Kuzeybatı Amerika'da bulunan tek şehirli Kızılderili ülkesini fethetti.Ardından aynı şehirde isyan çıktı,ben de isyanı destekledim.İsyancılar başarılı oldu ve o devlet tekrar kuruldu.Yalnız Fransa'nın teknoloji seviyesi ile.
Fransa gelmeden önce 8-9-9 olan teknoloji seviyesi,Fransa'dan bağımsızlığını kazanınca 20-20-21 oldu.Böylece adam 2 yılda teknolojide 10 puan atladı :)
@altnkurt

Tarihi olarak mümkün ve mantıklı geliyor.Ama tabiki teknoloji için yok olmak biraz aşırı :)
Ara
beyler şu institulerden çok müzdaribim. yardım edin lütfen. 100 tane save açtım 100ündede osmanlıda koloicilik yayılmaya başlamıyor.kendim patlattırmaya çalışıyorum ancak çok monark istiyor.üstelik istanbul hüdavendigar gibi şehirlerde yüzde 40 50 yayılma hızı yazıyor ama oraların dev değeri yüksek olduğu için çok basılmıyor. onun dışındada mountain gibi sırbistan şehirlerindede yüzde 40 var yaylma hızı ama orasıda çok istiyecek. daha başka au ile sınırım var ve au embranceledi koloniciliği.kabul edilen wien var ve ona komşuda bende şehir var ancak yayılma başlamıyor.nasıl yayıcam bunu
Ara
@KARTAL Oluşturduğun client stateler ve vassallar senle aynı teknolojide olur. Ayrıca senden bağımısızlık kazananlarda aynı teknolojide olur. Full annex yemiş bir ülkeye Return Province yaparsan da seninle aynı tech de olur.

@thedevils4 En zor enstitü koloni zaten. İstanbul veya Edirne'ye DEV basarak benimseyeceksin. Başka çaren yok. Biraz masraflı olacak artık o kadar.
Sic Parvis Magna
Ara
(09-06-2017, 15:27)altnkurt : @KARTAL Oluşturduğun client stateler ve vassallar senle aynı teknolojide olur. Ayrıca senden bağımısızlık kazananlarda aynı teknolojide olur. Full annex yemiş bir ülkeye Return Province yaparsan da seninle aynı tech de olur.

@thedevils4 En zor enstitü koloni zaten. İstanbul veya Edirne'ye DEV basarak benimseyeceksin. Başka çaren yok. Biraz masraflı olacak artık o kadar.
Adamın dönüşü muhteşem oldu ahaha
Her neyse,bağımsızlık kazanması ile Fransa'nın toprakları hem ortadan ikiye bölündü,hem de bağlantı noktalarında ben varım.Zaten Fransa'yı bölgeden atacağım.Avantaj kazandım gibi.Yinede çok ilginç geldi bana
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
gün geçmiyor ki yeni bi sorun peydayh olmasın.1519da fransayı coptic osmanlı ile pu aldım.claim throne ile savaşarak.tam 8 yıl sürdü savaş.malum ulaşım olmayınca.fransa tarafındada castil ve ekibi olunca.8 yıl çok az bile.neyse
sorun şu 1531 gibi padişahım 1. ahmet öldü.yerine gelen mustafa 6/5/2 lik strong bi heir.ancak kralın ölümünün hemen ardından fransa pudan düştü ve başka bi hanedan başa geçti.bu ne saçma salak bi iştir.neden böyle bişi oldu?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 47 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.