EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bu yüzden arada sırada tag hilesi yapılmalı
Ara
(29-08-2017, 12:35)altnkurt :
(29-08-2017, 11:59)Semavi7 : Arkadaşlar Commonwealth'i 1650'den sonra güçsüzleştiren bir disaster veya event serisi var mı? Yoksa bu kurulduktan sonra oyunun sonuna kadar böyle ölümcül mü oluyor? Osmanlı çok güçlü diye ağlıyorlar ama bence bu daha tehlikeli.

Danzig'i falan alması gerektiği için kurulma safhası biraz zorlu geçiyor Osmanlı'dan farklı olarak. Ama kurulursa ve Rusya da iyi değilse tutmak çok zor. Rusya'yla Lehistan'ın birbirini dengelemesi gerekiyor orada yoksa biri diğerini yiyip süpergüç oluyor.
Ben Rusya ile oynarken kurulunca içimden geçip duruyordu. Acaba dedim 1650 sonrasına kadar bekleyip savunma yapsam sonra bunu güçsüzleştiren eventler gilince indirirmiyim diye sordum. Çünkü tarihsel olarak 1650den sonra güçsüzleşmeye başlıyor. Ben hiç Rusya ile 1650 sonrası oynamadım ama Osmanlı ile eski packlerde oynamıştım hiç dağılmıyor güçsüzleşmiyorlar. Rusya ile açtığım her oyunda hayvani oluyorlar. Bunlara bir disaster eklenmesi gerek bence Rusya'da var Osmanlı'da var. Danimarka bile 10 oyunun anca birinde İskandinavya'yı kuruyor bunlar 10 oyunun anca 2sinde güçsüzler oda Litvanya ile birlik kurulmaz veya Commonwealth kurulmaz ise. Bence 1650'den sonra sağlam nerf yemeli bu tam tersi gittikçe güçleniyor.
Ara
Danimarka için İsveç'in liberty desire'ını artıran eventler vardı ama ilk çağ bonusuyla bu eksiyi bi ölçüde kapattılar.
Lehistan için Polonya'ya baştan da Danzig'i aldırmamak lazım, Prusya veya Tötonlarla müttefik olarak Danzig'i korumaya çalışabilirsin. Lehlere karşı iyi de bir müttefiğin olur.
Sic Parvis Magna
Ara
Polonya'yı kolayca parçalamak istiyorsanız, Cw'yi kurmadan yapmak bunu en iyisi.Polonya ve Litvanya ikisi de çok kırılgan devletler rahatlıkla erken dönemde parçalayabilirsiniz.Polonya oynayanlar bilir, erken dönemi berbat bir ülkedir.Ne manpower ne ekonomi ne de askeri gücünüz oluyor.Askeri olarak güzel idealara sahip ama bunlar hep son sıralarda dolayısıyla Cw kurması ile aynı döneme denk geliyor ve güçlü bir devlet halini alıyor.Polonya için nerf e hiç ihtiyaç yok zaten o adam Cw kurana kadar baya bir eziyet çekiyor :).Ayrıca sejm'den monarşiye geçerken -stab ve isyancı veren eventleri mevcut 1600 lü yıllarda.

Polonya'dan kurtulma yoluna gelirsek, en erken şekilde halletmek istiyorsan ilk olarak Polonya'yı rival ata ve Teutonic Order ile ilişki geliştirmeye başla.Eğer TO ile ally olabilirsen zaten Polonya'nın işi büyük miktarda bitmiş demektir.Uzun süre saldıramaz, saldırırsada rahatça halledersiniz.Eğer TO ally olmuyorsa yine ilişki geliştirmeye devam et, +100 seviyesine bir şekilde sabitle.Polonya mutlaka saldıracaktır.Saldırınca enforce peace atarsan zaten TO'yu zorla yenmeyi başarabilen Polonya-Litvanya darmadağın olur.Unutmamak lazım Baltığa çıkamazsa Polonya, Polonya olmuyor.

TO döneminde uğraşmak istemezsen bile Bohemya ve Macaristan gibi ittifak tercihlerin mevcut.Ordu ve manpowerini ayarladıktan sonra bu iki devletten birisi ile rahatça parçalayabilirsin.Ayrıca Danimarka'dan rahatsız oluyorsun oyunu yeniden açarak Danimarka ile rival olmadığın başlangıcı oynayabilirsin.

@Semavi7
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(29-08-2017, 11:59)Semavi7 : Arkadaşlar Commonwealth'i 1650'den sonra güçsüzleştiren bir disaster veya event serisi var mı? Yoksa bu kurulduktan sonra oyunun sonuna kadar böyle ölümcül mü oluyor? Osmanlı çok güçlü diye ağlıyorlar ama bence bu daha tehlikeli.

1700 lerin başı olması lazım. Soylular ile savaşa girmek ya da ülke yönetim şeklini değiştirmek arasında seçim yapıyorsun. Polon yönetimi bence korunulmalı yani soylular ile savaşa giriyorsun. Sonucunda -3 stab ve de ülkende iki isyan yiyorsun ve tüm şehirlere +10 unrest. Bu eventin sonuca ermesi yani kazanman için stab ını düzeltmen tüm isyanları basıtrman ve de tüm isyancı kontrollü şehirleri geri alman gerekiyor kısacası hazırlıksız yada savaş ortasında ki polonyayı parçalar bu event. Otto sorunu oyun başı aşırı güçlenmesi ile ki kolayca yapabiliyor late de eksilerine rağmen hala sağlam olması ama cw nin her oyun garantisi yok oyunculuğuna bağlı. Ama yıkman gerekiyorsa 1700 yakını başlamadan 1700 savaşı aç ve olabildiğince uzat event patlarsa savaş ve eventin ağırlığına patlayacaktır.
[+] 1 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İtalyayı kurmak için en güçlü devlet hangisi ?
Ara
Ben savoy öneririm ama genelde Milan veya Venedik tercih edilir.
Ara
İtalya kurmak için iyi bir denge politikası izlemeli ve ae ye çok dikkat etmeli.Şu en iyisi denemez, bazı devletler ekonomik açıdan rahat, bazıları jeopolitik olarak iyi, bazısı da askeri olarak daha iyi olabiliyor.

Floransa:En zevklilerinden biri.Benim kurarken en zevk aldığım ülke diyebilirim.Baş sorunun Papa ve afarozları olacaktır, bunu oyunu tekrar tekrar açarak Papa ile rival gelmediğin başlangıç ile önleyebilirsin.Siena ve Lucca ticaret ligine girdiği için erkenden alamayabilirsin.En iyi tercih ilk olarak Ferrera'yı ele geçirmen.Bunu yaparken borçlanabilir ve bolca paralı asker kullanabilirsin.Ferrera sonrası Papa'yı da sıkıştırmış olursun büyük ölçüde.Buradan sonra Avusturya, Fransa gibi devletlerle dost olman ve uygun fırsatta Papa'ya ve Genoa üstüne yürüyerek ülkeni büyütebilirsin.Askeri olarak iyi olmasa da ekonomik olarak iyi bir devlet, ayrıca tall oynamak için de oldukça uygun ekstra olarak cumhuriyet olarak başlıyorsun bu da seni teknolojide asla geri koymayacaktır.Askeri açığını ardarda askeri fikirler açarak kapatabilirsin.Ekonomi iyi olduğu için diğer idealar yerine direk askeri idealara yönelebiliyorsun.

Milan:İlk olarak konumu iyi.Avusturya-Venedik eğer rival başlarsa, Avusturya dostluğu ile birlikte rahatça Venediğe çökebilirsin.Askeri olarak diğer devletlere göre bir adım önde ulusal fikirlere sahip.Papa ile aranı iyi tutman halinde afarozları yakalayıp ucuza da genişleyebilirsin.İlk genişleyeceğin yerler Venedik ve Genova bölgesi olmalı.Buraları ele geçirince ekonomik sıkıntın kalmayacaktır.Rahatlıkla içeri girebilirsin tabi Fransa veya Avusturya desteği şart yine.

Savoy:Başlangıç olarak development değeri yüksek ve arazileri savunma savaşı için oldukça iyi.Ayrıca Papa'nın olası afaroz edeceği Provence ve Genoa ile sınır başlama avantajına da sahip.Fransa'ya karşı da 1490 a kadar Hre koruman bulunuyor.Ayrıca Burgundy ile evlilik yapabilirsen Hollanda topraklarına sahip olma şansın da mevcut.Burgundy dostça bakmazsa Fransa desteği ile o yöne genişleyebilirsin.Diğer devletlerden farklı olarak iki yönlü genişleme imkanını başından elde ediyorsun bu da güzel bir özellik.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Japonya birlik nasıl sağlarım? Kendi vassalına enforce peace yapamazsın diyor mekanikleri biraz değişmiş galiba?
Ara
Evet bayağı bir değişti Japonya tarafları.Shogun olarak enforce atamıyorsun, daimyo isen de fazla genişlersen diğer daimyolar koalisyon kurabiliyor.Yeni sistemde shogun olarak birleştirmek istiyorsan diplomatik olarak hepsini annexlemen gerekiyor.Bunun içinde yeni özellikler mevcut.20 meşruluk puanı karşılığında +3 diplomatik saygınlık, yine 20 meşruluk puanı karşılığı bütün vassalların bağımsızlık isteğini %5 düşürebiliyorsun.Ayrıca diğer bir seçenekte vassalların mp sini ve force limitini düşürürken seninkini arttırıyor.Bunlara goverment sayfasından bakabilirsin.Taktik olaraksa büyüyecek daimyoları gözüne kestirip onlarla ilişki getirmeli, +3 diplomatik saygınlığı almalı öyle annexlere başlamalısın.%5 bağımsızlık düşüreni de kullanabilirsin, meşruluğun düştükçe bunu strenghen goverment ile telafi etmelisin.4 diplomatla birlikte güzel ayarlama yaparsan aynı anda 4 devlet annexleyerek gidebilirsin.Ayrıca diplomatik teknoloji atlamanı önermem o puanların hepsi lazım olacaktır sana.

Japonya için Şintoizm'e gelen bir de izolasyon mekaniği var.Bu shogun özellikleri ve İzolasyon mekaniğini forumda çevrilen Türkçe günlüklerden incelemeni tavsiye ederim.

Şintoizm ve İzolasyon günlüğü : https://forum.strategyturk.com/konu-gunl...-izolasyon
Shogun ve Japonya ile alakalı günlük : https://forum.strategyturk.com/konu-gunl...ve-japonya
@MelaRossa
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-08-2017, 20:10)iberkay : Evet bayağı bir değişti Japonya tarafları.Shogun olarak enforce atamıyorsun, daimyo isen de fazla genişlersen diğer daimyolar koalisyon kurabiliyor.Yeni sistemde shogun olarak birleştirmek istiyorsan diplomatik olarak hepsini annexlemen gerekiyor.Bunun içinde yeni özellikler mevcut.20 meşruluk puanı karşılığında +3 diplomatik saygınlık, yine 20 meşruluk puanı karşılığı bütün vassalların bağımsızlık isteğini %5 düşürebiliyorsun.Ayrıca diğer bir seçenekte vassalların mp sini ve force limitini düşürürken seninkini arttırıyor.Bunlara goverment sayfasından bakabilirsin.Taktik olaraksa büyüyecek daimyoları gözüne kestirip onlarla ilişki getirmeli, +3 diplomatik saygınlığı almalı öyle annexlere başlamalısın.%5 bağımsızlık düşüreni de kullanabilirsin, meşruluğun düştükçe bunu strenghen goverment ile telafi etmelisin.4 diplomatla birlikte güzel ayarlama yaparsan aynı anda 4 devlet annexleyerek gidebilirsin.Ayrıca diplomatik teknoloji atlamanı önermem o puanların hepsi lazım olacaktır sana.

Japonya için Şintoizm'e gelen bir de izolasyon mekaniği var.Bu shogun özellikleri ve İzolasyon mekaniğini forumda çevrilen Türkçe günlüklerden incelemeni tavsiye ederim.

Şintoizm ve İzolasyon günlüğü : https://forum.strategyturk.com/konu-gunl...-izolasyon
Shogun ve Japonya ile alakalı günlük : https://forum.strategyturk.com/konu-gunl...ve-japonya
@MelaRossa

Teşekkürler ama bende Mandate of Heaven yok bunlar son dlc ile gelen özellikler mi?

Edit:Neyse ani bir kararla aldım önemi Yok artık teşekkür ederim tekrardan.
Ara
Bu teknoloji casusluğu tam olarak nasıl oluyor arkadaşlar?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
1.17'den beri hiç oynamadım. Bunun sebebi o zamana kadar korsan oynamam ve Yeni sürüm çıkıp para yetişmeyince ve başka Torrent bulamayınca yaz indirimini beklemek zorunda kalmam. Neyse third rome hariç hepsini edindim ama şu var agalar oyun oynayışı bayağı değişmiş. Osmanlı'yla özellikle. Herkes harem sistemini övüyordu ama bu sistem yüzünden 1951 yılında 2 kere Fatihim tahttan oldu. Üstelik artık stabil biçimde elime ayağıma dolanan devletleri kesemiyorum. Bir taraftan Karakoyunlu çöküyor öte yandan Venedik. Agresiflik de çok artmış diyorlardı öneriniz nedir?

Not: Genelde her Osmanlı oyununda aşağı yukarı wc'ye yönelik oynamaya çalışırım. Yani buna dair tavsiye verirseniz sevinirim yoksa güçlü devlet kurabiliriz bittabi ama wc için doğru yolda olabilir miyim pek emin değilim :).

Bir de bakım masrafı arttırma karşılığında her eyalete odak gelmiş sizce onlara ne yapılmalı hepsi bilfiil kullanılmalı mı?
Ara
Polonya'da Sejmi yıkmak için nasıl bir şey yapmak gerekiyor?
Ara
(31-08-2017, 10:33)kostok218 : Polonya'da Sejmi yıkmak için nasıl bir şey yapmak gerekiyor?

1600 lerin başlarında polonya "Royal Struggle for Power" adlı bir event alır. Eventte iki seçenek var ilkinde ülkeyi Cumhuriyet yapıyorsun ve 0 0 0 biri başa geliyor. İkinci seçenekte noble lar ile savaşa giriyorsun -3 stab 10 unrest ve iki isyan stab düzeltene tüm isyanları bastırıp kontrol ettikleri yerleri aldığın zaman ikinci bir event geliyor. "Pacify the Sejm" bu event sana savaşın bittiğini söylüyor ve sana biraz prestij biraz legitmacy verirken ülke yönetimini Absoulute Monarchy yapıyor. Sen de achievemnt için merak ediyordun galiba ?
Ara
(31-08-2017, 11:28)İlber Ortaylı :
(31-08-2017, 10:33)kostok218 : Polonya'da Sejmi yıkmak için nasıl bir şey yapmak gerekiyor?

1600 lerin başlarında polonya "Royal Struggle for Power" adlı bir event alır. Eventte iki seçenek var ilkinde ülkeyi Cumhuriyet yapıyorsun ve 0 0 0 biri başa geliyor. İkinci seçenekte noble lar ile savaşa giriyorsun -3 stab 10 unrest ve iki isyan stab düzeltene tüm isyanları bastırıp kontrol ettikleri yerleri aldığın zaman ikinci bir event geliyor. "Pacify the Sejm" bu event sana savaşın bittiğini söylüyor ve sana biraz prestij biraz legitmacy verirken ülke yönetimini Absoulute Monarchy yapıyor. Sen de achievemnt için merak ediyordun galiba ?
Bunun tam geliş tarihi nedir? Kimi 1700 diyor. Birde bu sadece Polonya için mi yoksa Commonwealhte formlayıncada geçerli mi?
Ara
(31-08-2017, 11:28)İlber Ortaylı :

Başarım almak gibi bir niyetim başlarda olmamıştı da şimdi yavaş yavaş toplamaya başlayayım diyordum. Bir süre geçtikten sonra oyun kitlendi. Malay oyunundan sıkılınca tekrar Polonya açabilirim sanırım. Teşekkür ederim.
Ara
@Semavi7 
Geçen gün ben de 1700 demiştim ancak wiki üzerinden kontrol ettim ve de 1600 den sonra olduğunu gördüm. Gerçek tarihte de 1609 da teslim olmuş noblelar
[+] 1 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir hafta önce bilgisayarın işletim sistemini yeniledim. (W10 Pro) Çoğu oyunu kaldıramayan (aslında tümünü desek daha iyi olur) ekran kartım EU4 gibi bir oyunda da kasmaya başladı. (önceden de takılmalar oluyordu)
Sürücüleri güncelledim, çöp dosyaları sildim, oyunu zaten yeni yükledim lakin kasmalar; oynanmayacak derecede fazla. Bilindik; grafikleri düşüren/azaltan ironman uyumlu bir mod var mı? Varsa yazarsanız çok makbule geçer. Ekran kartının çöp olduğunu biliyorum fakat genel anlamda da bir çözüm de arıyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

Ekran kartı; Nvidia GeForce 9400 GT
Ara
Fast Universallis
[+] 3 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: perverende, 31 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.