Kulüp: Strategyturk Tarih Kulübü
Katılmak istiyorum.
Ara
Tüm katılımcıları ekledim, kulüp üyelerini Tarih bölümündeki konulara bekliyoruz.

Önümüzdeki ay kulüp üyelerinin birlikte katkıda bulunacakları çeşitli tematik konu dizileri oluşturmaya çalışacağım.
Katılmak istiyorum.
Ara
kulübe katılmak istiyorum.
Ara
Katılmak istiyorum.
Ara
Katılmak istiyorum.
Ara
Katılmak istiyorum.
Ara
Herkese merhabalar,

Daha önceleri kulüp konusunun 64., 75. ve 82. iletilerinde bahsettiğim Konu Dizisi sistemi geçtiğimiz günlerde forum genelinde hayata geçirildi. Şu anda Tarih Forum'da 3 konu dizisi bulunuyor bunlardan 2'si Kayıp Halklar ve Tanrılar ve Kahramanlar olmak üzere benim idare ettiğim konu dizileri, üçüncüsü ise Tarih Kulübü tarafından belirlenen Tarih Sohbetleri konuları. 

Tarih Kulübü olarak belli formatta kulüp tarafından yürüteceğimiz konu dizilerine sahip olabiliriz, bu raddede kulüp üyelerinin katılımı önem sarfediyor. Bu konu dizileri belli bir temaya sahip olmalı, örneğin Kayıp Halklar konu dizisine bakarsanız Vandallardan Azteklere çeşitli milletlerin hikayesine odaklanıyor, en önemlisi bu konu dizileri mevcut bir bölüm tarafından kapsanan bir formattan ibaret olmamalı. Bu sebeple örneğin tamamen Savaş Tarihi veya Tarih Ansiklopedisi bölümünde bulunabilecek tarzda konular Konu Dizisi oluşturamıyor, Konu Dizileri açık konsept bölümlerde olabiliyor sadece, dolayısıyla ana Tarih Forum bölümünde yer alacak konular olmalılar.

Benim aklımda olan Konu Dizisi formatlarından birisi (uzun zamandır) "Büyük Savaş" konu dizisi, bu konu dizisinde sadece 1. ve 2. dünya savaşları değil, bir ülkenin herhangi bir X savaş öncesi durumunu (onun açtığı veya ona açılan) ele alıp, hikayede savaşa doğru ilerleyip, ülkenin savaştaki başarılarını veya başarısızlıklarını anlatıp ardından savaşın o ülke için sonuçlarından bahsedebiliriz. İlk başlarda sadece 1. Dünya Savaşına has bir konu dizisi olabilir diye düşünmüştüm ancak elimizdeki malzeme fazla kısıtlı olabilir o tarz bir konu dizisi için ve ben Konu Dizilerinde (Kayıp Halklar'daki Aztek konusu gibi) farklı coğrafyalara gitmeyi daha isabetli buluyorum.

Bununla birlikte Tarih Kulübünde bir yardımcı belirlememiz gerekiyor. Bunun için Tarih Kulübünün özel bölümünde başvuru konusu açacağım, tüm kulüp üyelerine önerim kulüp aktiviteleri için bu bölümü takip etmeleridir. Forumdaki yoğunluklar, Strategyturk'teki yoğunluklar vesilesiyle malesef kulüple istediğim seviyede ilgilenemiyorum ancak bu sistemleri oturtursak daha "olması gereken halde" bir kulübe dönüşebiliriz, sadece kulüp üyelerinin daha fazla katılımı gerekli.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Tarihteki ilginç kişilikleri konu alan bir konu dizisi olabilir. Oliver Cromwell, Napolyon gibi insanlar.
Ara
@Duman Haçlı Seferleri nasıl olur sence?Şayet böyle bir çalışma olursa katılabilirim.Hatta Böyle bir çalışma yapmayı düşünüyorum yardımcı olursanız bir sonra ki çalışma bu konuda olabilir.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
Haçlı seferleri bilgi kirliliği çok fazla olan bir konu. Daha basit bir şeyle başlamak daha doğru kanımca. Napolyon savaşları napolyon savaşları olmaz mı?
Ara
Konu Dizilerinin kapalı konsept bölümlerde olmaması gerekiyor (Savaş Tarihi, Tarih Ansiklopedisi vs. gibi), tarihi ilginç kişiliklere dair konular zaten Tarih Ansiklopedisi bölümünde konu olarak açılabiliyor, konu dizilerinin herhangi bir bölümün kendi yapısıyla uyuşmayan farklı bir konseptte "açık konsept" bölümlerde (Tarih Forum vs.) olması lazım.

Haçlı Seferlerinde savaş bazlı olarak konular Savaş Tarihine normal konu olarak açılabilir. Dediğim gibi kapalı konseptteki bölümlerde zaten "bölümün tanımı dahilinde" yer alan konuların konu dizileriyle birbirine bağlanmasına gerek yok.

Bugün Tarih Kulübü bölümüyle ilgilenmeye çalışacağım.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Tarih Sohbetleri serisindeki tüm konular yenilendi, yeni konu açıldı: Büyük Petro ve Rusya Tarihi 

Katılımlarınızı bekliyoruz.
Katılım sağlamak istiyorum.
Ara
İlk mesaj güncellendi.

Önümüzdeki günlerde kulüp bölümümüzde de çalışmalar yapacağız, kulüp üyelerinden kulüp bölümündeki kulübün işleyişine yönelik konularda daha aktif olmasını bekliyoruz.
Beni de ekleyin dostlar
Per aspera ad astra
Ara
Katılmak istiyorum, kulüplerde aktifliğimi başlatmak isterim
You'll never stop at one. I'LL TAKE YOU ALL ON!
Ara
Katılmak istiyorum.
Ara
Ben de katılmak istiyorum izniniz olursa
Ara
Son zamanlarda açılan bazı konularımız:
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.