[MOD] Europa Universalis IV Türkçe Yama[v1.33.2]
(15-10-2018, 23:16)Pyrrhos : 2. soruna cevabım: Bahsettiğin şey Eksklav isimler. Eğer biliyorsan bu durumu oyun içinde, ülke seçim ekranındaki ayarlar sekmesinden, Eksklav Bölge İsimlerini Kullan isimli yerden kapatabilirsin. Ha ben açık tutuyorum ama niye böyle diye soruyorsan, o benim hatam değil. Önümde düz bir metin olsa veya her satırda East Africa of X gibi şeyler yazsalar böyle şeyler olmaz. Bana bir satırda French diye vermiş, başka bir satırda East Africa of $NAME$ diye vermiş. Frenchi ne yapayım? Hadi onu hallettik diğerini ne yapalım? Eğer ben Fransız'ı o yapıya göre uyarlarsam bu sefer farklı bir yerde karşıma çok anlamsız bir metin çıkıyor. Yani her birini doğru bir şekilde çevirince düzgün bir şey ortaya çıkmıyor ve bu da tamamen İngilizce'nin eklemeli bir dil olmaması ile ilgili. Her çeviriyi yaparken sonunda boşluk varsa veya $$ içinde kod varsa nasıl olacak diye oyun içinde arayıp duruyorum.

East Africa of $NAME$ ibaresi için $NAME$ Doğu Afrikası diyebilirsin.
French için de Fransalı yerine Fransız dersen sorun kalmaz gibi. Sonuç: Fransız Doğu Afrikası

Gerçi her ülkede beklenen etki verilmez. Sonuçta Portuguese için mecburen Portekizli diyeceksin ve bu değişkenin kullanıldığı ilgili yerde Portekizli Doğu Afrikası gibi Türkçesi kötü bir sonuç çıkacak.
Bunun yerine yani $NAME$ değişkenini değiştirmen sorunu çözebilir.
Eğer $NAME$ değişkeni French, Portuguese vs. gibi sıfat konumunda uyruk adlarına atıfta bulunuyorsa, doğrudan ülke adına atıfta bulunan değişkeni kullanabilirsin.
Yani, atıyorum, $COUNTRY$ diye bir değişken varsa ve bu değiken de France, Portugal vs. gibi ülke adına atıfta bulunuyorsa sorun çözülür.
Bu durumda East Africa of $NAME$ ibaresinin geçtiği yeri $COUNTRY$ Doğu Afrikası olarak çevirirsin.
Neticede Fransa Doğu Afrikası, Portekiz Doğu Afrikası, İngiltere Doğu Afrikası vs. olur. Yine Türkçe terminoloji bakımından tam doğru olmasa bile bir nebze daha düzgün bir sonuç elde edilebilir.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 1 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Europa Universalis IV Türkçe Yama[v1.28.2] - Yazar: uçan erişte - 21-12-2018, 14:21

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.