Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi?
Halaskar Zabitan grubu daha önceden de olan bir grup meclise girmeleri sadece o tarih. Abdülhamid devrinde de iddia etmiyorum ama Redifler ile ilgili bir olay vardı o zaman. Balkanlarda satılan savaş malzemeleri Osmanlı topraklarından geçerek o ülkelere gidiyordu bence engellenebilirdi. Abdülhamid'in politikası devam etseydi diyorsunuz ama zaten Abdülhamid'in bu politikası da bize gayet toprak kaybettirdi başarılı bir politika değildi. İstibdat politikası yüzünden yetenekli devlet adamlarına neler olduğunuda biliyoruz. Saray'a ne kadar cahil cühela varsa dolduruldu. Mesela 7/8 Hasan Paşa buna büyük bir örnektir. Yani başarılı bir politika diyemeyiz bu devirde verilen tavizlere bile girmek istemiyorum kısaca çark bozuk. Halaskar Zabitan=Hürriyet ve İtilaf Fırkrası ve kendisi 1911'den beri var hatta bu 1909'a kadar bile götürülebilir. Halaskar Zabitan bu partinin adeta Askeri kolu idi. Tıpkı İttihat ve Terakki'nin askeri kolu olması gibi. Tabloya birde böyle bakmakta yarar var o sopalı seçimler olayı ise zaten tutmuyor parti direnmeden kendi kendisi çekiliyor iktidardan. Bu Temmuz tarihi olması lazım savaş ise Ekim de idi sanırım yani 3 ay gibi bir süre var arada. Balkan savaşlarında İttihat ve Terakki'den bahsetmek bana göre bu sebeple saçma. Bu karmaşa ve bölünmüşlüğün asıl nedeni ise yapılan devrimin benimsenememesi tıpkı Cumhuriyet döneminde olduğu gibi.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия

Bu Konudaki Yorumlar
Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi? - Yazar: Faramir - 04-05-2020, 23:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.