Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi?
388px-Ismail_Enver_Pascha.jpg

@Sübaşı teşekkürler ama artık gerek görmüyorum Türkiye'de belli bir güruh  var ve bu güruha ne yaparsan yap anlatamıyorsun çünkü anlamak istemiyorlar vesselam bu güruha ben istediğim belgeyi sunayım yine de anlamıyorlar fakat bir kere daha deneyeyim şansımı.İttihat ve Terakki zihniyetini anlamalıyız önce bunun için İstibdat dönemini iyi bilmek gerekiyor şahsımca yapılanları özellikle kaybedilen vatan topraklarını ve hiç mücadele etmeden bunların bir çoğunu bırakmamız bunun bir örneği daha yoktur herhalde Tarihimizde savaşmadan toprak vermek varsa bile bu denli fazla değildir diye düşünüyorum.Bunun yanı sıra bütün bunları bilen biri zaten Enver Paşayı iyice anlayacağını düşünüyorum onlara boşuna Hürriyet Kahramanı denmedi sonuçta.Enver Paşa tek bir düşmanla'da mücadele etmeyen biridir aynı zamanda I.Dünya Savaşında bile Halaskar Zabitan grubu Paşayı baltalamaya çalışıyor ayrıca bunun yanında elbetteki hataları da vardır.Mesela Hatt-ı Enverî, savaş zamanı için yanlış bir şeydi baştan yapılsa daha mantıklı olabilirdi savaştan önce ama savaş zamanı için kötü bir seçim gibi.Fakat iyi yanları ağır basar bana göre Enver Paşa'nın kurduğu ordu ile Kut Savaşı,Çanakkale Savaşı gibi zaferler kazanılmıştır ve yine onun yetiştirdiği veya onun tarafında olan İttihatçı Subaylar tarafından da Milli mücadele başarıya ulaşmıştır Enver Paşa hakkında yazılacak çok şey var fakat gerçekten buraya sığmaz eğer aklında soru işareti olan varsa sorabilir beni daha önceden bilen bilir en azından 4-5 yıldır İttihat ve Terrakki erkanına en çok ta Enver Paşaya hayranımdır ve bu konuda yazılarım araştırmalarım okuduğum kaynaklar çoktur neredeyse bu konuyla ilgili tezlerde dahil olmak üzere bir sürü kitap ve makale okumuşumdur bu konuya hakim olduğumu düşünüyorum bu sebeple uzatmadan fikrim yukarıda bellidir zaten kesinlikle hain değil bir Kahramandır sadece şansızdır bir iki şey daha  söyleyip sözümü bitireyim;

"Uzun zamanlardan beri Türkistan Türklüğü ile Osmanlı Türklüğü arasındaki irtibat kopmuştur. Ben, Osmanlı ordularının başkomutanı ve İslâm Halifesinin damadı olarak oraya gelir ve Türkistan’ın bağımsızlığı uğruna ölürsem, bu köprüyü kurmuş oluruz.” – Enver Paşa

“Enver Paşa Türkistan toprağında ŞEHÂDETİYLE, bu ülkede ve Türk târihindeki en büyük görevini yapmıştır.” Zeki Velidi Togan

Son söz de bu olsun ki bence Enver Paşayı en iyi anlatan sözdür;

“Enver; kanlı vuruşmaların, yürek delen okların, göğüs parçalayan kargıların, baş uçuran kılıçların hikayesidir. Enver; su gibi akan kanların, sayısız harcanan canların, sonu olmayan yiğitliklerin destanıdır. Enver; kızıl elmanın izinde uluğ bir yolcu, yiğit bir ihtilalcidir.” – Hakan Boz
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 3 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi? - Yazar: Faramir - 15-09-2017, 12:42

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.