Warhammer - Cüceler Oyunum & Yorumlarım
Zamanında ilk Warhammer oyununu almış fakat pek fazla oynayamamıştım. Bugün uzun sürenin ardından oyunu indirip Cüceler ile bir oyun başlattım. Bu konuda oyundan ekran görüntülerini hem de oyuna dair genel düşüncelerimi paylaşacağım.

42. Tur

Yorumlarım
  • Oyun arayüzü, sinematikleri, mekanikleriyle "yüksek prodüksiyonu" hissettiriyor. Paradox oyunları bu hissi vermekte çoğu zaman başarısız oluyorlar, özellikle ANNO bu konuda çok ileride, oyunu oynarken lüks bir ihtiyaç karşılıyormuş gibi hissedebiliyorsunuz ANNO'da, Warhammer o kadar değil ancak "özenilmiş" hissi veriyor denebilir.
  • Oyunun verdiği "özenilmiş" hissinin en büyük düşmanı oyunun Türkçe çevirisi. Türkçe çevirisini 1. basit çeviri hataları, 2. kasti çeviri tercihleri, 3. kod hataları şeklinde 3 ayrı başlıkta değerlendirmek gerekebilir. Asıl sıkıntı tercihte, güvenilirlik derecemiz Sıddık, yeni özellik ediniyoruz Mütecaviz. Cüret'i 2 r ile, İşgal'i şapkalı a ile yazıyorlar. Bunlar TDK'ya göre dahi yanlış kullanımlar. Sıddık diye bir kelime TDK'ya göre Türkçe'de yok. Çeviride kullanılan "eğreti dil" bir mecburiyet değil, tamamen bir tercih meselesi.
  • Oyunda ekonomi yok. Vergi politikası/ekonomi yönetimi gibi hususlar direkt yok sayılmış.
  • Beğendiğim arayüzlerden birisi, fontta İ harfi yok, çevirinin değil CA'nın hatası.
  • Diplomasi yine çılgın, aynı tur içinde müttefiğim bir devlete karşı savaşa çağırıyor, tur bana gelmeden o devlet savaştan çıkmam için teklif sunuyor. Elçi diye bir şey olmaması, liderlerin birbirlerine Zoomla teklifte bulunabilmesinin bir sonucu.
  • Bazı yerlerde kodlarla cebelleşilmiş, örnek. Hata olması işin parçası, problem bunca yıl içerisinde düzeltilmemiş/düzelttirilmemiş olmasında.
  • Haritanın tarzını beğendim fakat Asayiş sistemi büyük bölgelerde sıkıntılı, düşman ordusu bölgenin uç kısmından gir çık yaparak şehirde isyana sebep olabiliyor.
  • Cücelerin "yer altı yürüme" özelliğinin bildiğin ışınlanma olması şaşırttı, gerçi ne bekliyordum bilmiyorum Bugs Bunny gibi yerin altına girip diğer yerden çıkacak halleri yok.
  • Cüceler felaket stereotip, "inatçı ve gururlu" Cüce fikri Elder Scrolls'ta "ortadan kaybolan" cücelerin değerini bir kez daha bilmeyi beraberinde getiriyor.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Warhammer - Cüceler Oyunum & Yorumlarım - Yazar: Duman - 05-06-2021, 02:00

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.