Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi?
O alıntı ön sözde yer alıyor. Kitabı aç ve oku lütfen. Sana yalan söylemem için hiçbir sebep yok. Ön söz sayfa 9'da başlıyor 34'de bitiyor. 35'de zaten Birinci bölüm ile kitabın içeriğine dair anlatımlar başlıyor. Ben de kitap yok mu sanıyorsun? Kendi kendime uydurmuyorum bunları.

Ön sözün tanımı belli. O 25 sayfanın tamamı ön söz anlatımı. İçindekiler kısmında bile belli ön sözün kaç sayfa olduğu. Bunu tartışmayalım lütfen.

O tanımı da neden yaptığımı açıkladım. Bu soruyu sorman anlamsız.

Bu Neo-İttihatçılığı da hiçbir zaman anlamadım. Ben İttihatçıların her zaman savundukları ideolojinin yapısını sorgulamayan ve gereksiz muhafazakarlaşan kişiler olduğu düşünmüşümdür. Körkütük kalpten bağlılar bu ideolojiye. Bunun yenisi eskisi olmaz. İttihatçılar her zaman böyleydi. Ne ideolojiyi ne de ideolojinin başındaki kişiyi sorguladılar. Sorgulayanlar zaten terk etti o ideolojiyi, o ayrı mesele. Enverci romantizmi tam anlamıyla İttihatçı romantizmidir. Bunun da yenisi eskisi olmaz. Enverci romantizmi beslemeyen adam nasıl İttihatçı romantizmini benimseyecek? İdeolojilere bağlanmak için önce kişilere bağlanmak gerekir. Atatürk'ü anlamadan ona bağlanmadan nasıl Atatürkçü düşünceye bağlanılmıyorsa, Enver Paşa'ya da bağlanmadan İttihatçı düşünceye bağlanılmaz. Bugün Alparslan Türkeş'i kalbinde taşımayan kaç tane ülkücü var? 

Umarım sorularına cevap bulmuş olursun.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi? - Yazar: EspadadelAlba - 07-01-2019, 19:50

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.