CK2 - 1066 Selçuklu Başlangıç Rehberi
Yaklaşık 6 aydır oynadığım oyunlar boyunca, hep Selçuklu ile oynadım, edindiğim tecrübeleri paylaşmak istiyorum. Oyun başlangıcı olarak 1066 Aralık ayını seçiyorum. Çünkü İngiltere Kralı William'ın tahtı ele geçirmesi bence önemli bir tarihsel kırılma noktası.

Oyun başlangıcı olarak bildiğiniz üzere Malazgirt zaferi öncesi döneme denk gelen bir zamanda Bizans'a karşı savaş halinde başlıyoruz. Bu arada Malazgirt yer olarak oyun haritasında Taron vilayetine denk geliyor. Anadolu'nun doğusunda 17 k boyutunda bir orduyla başlıyoruz. Savaşa konu olan bölge Armenia Sultanlığı sınırları. Eğer savaşı kazandıktan sonra bütün şehir/kale/tapınak ve vilayetleri kendi mülkünüz yapmak istiyorsanız her bölgeyi en az bir seviye kuşatıp başarılı olmanız gerekiyor. Eğer kuşatma yapmadan savaşı kazanırsanız bu bölgedeki Bizans yöneticileri sizin vassalınız haline gelir. Bu sebeple size denk düzeyde gelecek olan Bizans kuvvetini açık farkla yenmeniz gerekiyor. Bunun için de savunma savaşı yapmalısınız, birazdan ayrıntıları ile anlatacağım.

Önce size verilen 17 k olan orduyu iki parçaya ayıracağız. Kendi demesnelerinize ait olan 7 k olan askerleri ayırıp Kafan üzerinden Van vilayetine yolluyoruz. Kalan 10 k boyutundaki orduyu Khilat vilayetine yolluyoruz. Ayrıca başkentinizde çıkacak olan ve aynı zamanda vassalınız olan Ghilman paralı askerlerini kiralıyoruz ve Taron'a yolluyoruz. Ordunuzun açlıktan dolayı sayısının azalmaması için 10 k üzerinde aynı vilayette tutmuyoruz. Bizans ordusu size saldırdığında bu kiralık ordu Taron'a varmış oluyor. Her oyunda değişmekle birlikte 10-15 k arası asker Khilat'ta bulunan ordunuza saldıracak. Taron'da bulunan destek askerleri hemen göndermeyin çünkü Bizans ordusunu geri çeker. Bizans ordusu Khilat'a ulaştığında ve savaş başladığında bu Taron'daki orduyu destek olarak yolluyoruz. Van'daki orduyu ise sadece kuşatma yapmak için kullanıyoruz. Bir kuşatma başarılı olsa yeter hemen diğer vilayete yollayın. Van kuşatması bitince Taron'a yollayın. Bu ordunun eksilmemesi çok önemli çünkü savaş sonrası iç isyanları engelleyecek gücümüz bu askerler. Khilat'taki savaşı kazandıktan sonra tek tek vilayetleri kuşatıyoruz. En az bir kere daha saldırı yiyeceksiniz bu yüzden ana ordunuzu ve kiralık ordunuzu birbirine yakın tutun.

Bu arada oyun başında hemen Esfahan, Qwirir ve Ravy'de trade postları kurmanız gerekiyor. Geç kalırsanız trade post seviyesini yükseltemezsiniz. Ayrıca demesne limitiniz 10/8 olduğundan Beylik of Kirkuk ve Beylik of Samarra vilayetlerini birine vermeniz gerekiyor. Ben her bölgeyi kendi hanedanımdan birilerine verdiğimden mülkü bulunmayan kardeşlerimden birisine veriyorum.

Kazandığınız savaşlar neticesinde 100 Piety'e ulaştığınız zaman hemen 'revoke title' yasasını geçirin. Bir de paranız 300'e ulaşırsa Oman Beylerbelyliği unvanını oluşturup kardeşiniz Qawurd'a verin. Bu şahsın neredeyse kesin olan isyan etme ihtimali sıfırlanacaktır. Ayrıca Beylerbeylik of Tabaristan unvanını Dailam ve Gurgan beyine(Adını unuttum Ziyarid hanedanlığına mensup) verin. Çünkü bu onu Kermanshah Beylerbeyi'nin himayesinden çıkaracak, bu Kermanshah Beyberbeyini güçsüz düşürecek bi hamle.

Bizansla olan savaşı kazanınca buranın mülkünü tarihe selam ederek Kutalmış oğlu Süleyman'a veriyorum. Karakter arama ekranından bulabilirsiniz. Ancak tapınak/kale/şehir gibi yerleri varisiniz olmasını istediğiniz hariç diğer oğullarınıza her birisine birer tane olmak üzere dağıtın bu decadence durumuna düşmenizi engelleyecek çok önemli bir hamle. Yapmazsanız sıkıntı büyük. :) Varisiniz olmasını istediğiniz kişiye hemen bir mülk vermeyin çünkü evleneceği kişiyi seçemezsiniz. Benim için soy çok önemli olduğunda varisime ilk etapta hiç toprak vermem. Yaşlanınca 2 kale vermeniz gerekir, unutmayın. Yoksa crown prince özelliğini alamaz.

Character focus olarak başlangıçta war, daha sonra temple seçmenizi öneririm. Bir de learning 10 olduğunda hemen hermetik tarikata girin. Ambitious olarak ilk etapta exalted among men seçin.

Şu an zamanım olmadığından dolayı bitiriyorum, yarın yeni bir yorumla hanedan üyeleri ilişkilerini, vassal yapısını ve sonraki hamleleri paylaşacağım. Öğrenmek istediğiniz şeyleri yorum atarak sorabilirsiniz.
[+] 4 üye Kierkegaard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
CK2 - 1066 Selçuklu Başlangıç Rehberi - Yazar: Kierkegaard - 21-11-2017, 17:45

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.