EU4 - İmparatorluklarınız
İşte bunlar hep innovative idea yüzünden..  ;P

A5DQv7.jpg

yL68Wa.jpg

Buna biraz da siege bonus katarsak 28 günde kale düşer ve Bremen'in 40. yılı kutlu olsun  ;P

1M6mOp.jpg
Ara
Hollanda oyunum. Hedefim Netherlands'ı kurmak ve imparator olmak. HRE'de 7 oyun 4'ü benim. Şu anki imparatorun ölmesini bekliyorum. Netherlands içinse Gelre dışında tüm şartları sağladım. Münster'i kolayca yenebilirim ancak Münster, Trier'le müttefik. Trier de imparatorluk için oyunu bana veriyor. İlişkimiz bozulursa imparator olmam zor gözüküyor. Fransa ve Avusturya ile müttefikim ancak birbirlerini rival eklediler. Exploration ve Quantity idalarını açtım.

Gelre için nasıl bir siyaset izlemeliyim?
Fransa-Avusturya arasından hangisini seçmeliyim?
3. idea olarak ne seçmeliyim?

Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

pBb6Yr.png

NrnZba.png
Ara
Netherlands'ı kurunca ülke HRE'den çıkıyor dolayısıyla İmparator olmak bir hayli zorlaşıyor. Sırf bu sebeple daha önceki bir multiplayerda Netherlands kurmamıştım. Gelre'yi İmparator olduktan sonra alabilirsin, eğer İmparator genç ise hızlı bir operasyonla da halledilebilir gibi duruyor. Fransa - Avusturya arasında ticaret açısından Avusturya ile birlik olup Fransa'nın kıyısına ilerlemen mantıklı olabilir, ancak Fransa ile de ally olup Avusturya'yı parçalayarak Netherlands kurma sonrasında HRE'den çıkmana rağmen İmparator seçilme olasılığın var.
Zerdüşt Pers İmparatorluğum daha başlangıç sayılır ama  :D 
kn9ydW.png
Din haritası
NrnR0O.png
Diplomatik harita  
a2lbrz.png
Öneri ve görüşlerinizi söylerseniz sevinirim :)
RkrjaY.png
Ara
Sulu boya yerine pastel boya dene bence
[+] 4 üye lortcush nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-01-2016, 12:54)lortcush : Sulu boya yerine pastel boya dene bence

Wot?
RkrjaY.png
Ara
pB2Y2N.jpg
Burdan wc gelir mi?İlk defa wc yapmaya hazırlanıyorum
Ara
@TuranistGuy

Başarılı olmuş, Zerdüşt devletle müttefik bulmak sıkıntı çıkarıyor mu?

@Serdengecti1

Moskovanın Sibirya ile arasını kesmen gerek, onun yanı sıra doğru ideaları aldıysan 1-2 exploit ile rahatlıkla WC yaparsın.
WC için çok yanlış bir yol.
Ara
(21-01-2016, 20:16)Duman : @TuranistGuy

@Serdengecti1

Moskovanın Sibirya ile arasını kesmen gerek, onun yanı sıra doğru ideaları aldıysan 1-2 exploit ile rahatlıkla WC yaparsın.
Orayi bilerek serbest biraktim simdi okadar kolonilestirecek toprak varken sibiryayla ugrasamam.Rusyanin benim icin kolonilestiriyor orayi
Ara
(21-01-2016, 21:01)Serdengecti1 :

@Serdengecti1

Orayi bilerek serbest biraktim simdi okadar kolonilestirecek toprak varken sibiryayla ugrasamam.Rusyanin benim icin kolonilestiriyor orayi

WC'de amaç güçlenmek değil zaten sen orada kendini bilerek zora sokmuşsun dediğin gibiyse. O yıla kadar yaptığına bakaraktan olmaz diyorum.
Ara
(21-01-2016, 21:05)ferevon :
(21-01-2016, 21:01)Serdengecti1 :

@Serdengecti1

WC'de amaç güçlenmek değil zaten sen orada kendini bilerek zora sokmuşsun dediğin gibiyse. O yıla kadar yaptığına bakaraktan olmaz diyorum.
Ilk wc hedefli oyunum oldugundan hatalarim olabilir.Nerde eksikligim oldugunu soyleyebilir misin
Ara
Afrika en son odaklanman gereken yer olmalı.

Osmanlı WC'sinde eşzamanlı 2 şeyi yapabilmelisin başlangıçta

1)Kırım(mümkünse vassallayabilirsen iş görür başka bir planın yoksa) üzerinden Moskova'ya ilerleyip onun koloni yolunu kesmek.
2)Bir şekilde Avrupa'ya girip kolonicilerle baş etmelisin. Farklı yollar denenebilir bunda işte Granada vs., Fransa ile müttefik olmuşsun mesela o da iş görür İberyalılara karşı.

2'nin alternatifi olarak kolonicilerin koloni yapmasına da izin verebilirsin ama bu sefer hem onlar çok güçlenir daha uğraştırır hem de başkalarının Batılılaşmasına sebep olup protectorate spami zorlaştırır.

Yani kısacası Avrupa'yı olabildiğince erken kontrol altına almalısın. Afrika hiçbir şey değil, çok kısa bir süre diliminde halledilebilir ilerki dönemde. Bir de vassal kullanmışsın anlaşılan, dip tech geri olduğundan. Ona devam et Persia/Ming tarzı bol corelu vassallar bul.
Ara
wc ne oluyor ?
Ara
(21-01-2016, 21:42)Royal Guard : wc ne oluyor ?

World Conquest.
Ara
tüm devletlerin yıkılmasımı ?
Ara
Avrupaya mumkun oldugu her seferde agresif bir sekilde saldiriyorum.Fakat en kucuk toprak aliminda bile butun avrupa afrika hindistan koalisyona giriyor.
Mecburen koalisyonun dagilmasini bekliyorum.Henuz tum dunyayala savabilecek gucte degilim
Bu arada ingiltere haric tum devletlerin amerikadaki kolonileri bagimsizligini kazandi simdilik yeni dunyaya girmeyi dusunmiyorum
Ara
(21-01-2016, 21:56)Serdengecti1 : Avrupaya mumkun oldugu her seferde agresif bir sekilde saldiriyorum.Fakat en kucuk toprak aliminda bile butun avrupa afrika hindistan koalisyona giriyor.
Mecburen koalisyonun dagilmasini bekliyorum.Henuz tum dunyayala savabilecek gucte degilim
Bu arada ingiltere haric tum devletlerin amerikadaki kolonileri bagimsizligini kazandi simdilik yeni dunyaya girmeyi dusunmiyorum

He. Kolonicilerin bir sıkıntısı da CN'lerin artık serbest kalması. Yani kolonicileri erkenden halletmek gerek. WC yapacaksan zaten koalisyon kurulmasını nasıl engelleyeceğini anlatmama gerek yok sanırım.
Ara
Oyun hakkinda cok bilgim olmadigindan soruyorum nasil engellenir koalisyon kurulmasi
Ara
(21-01-2016, 23:22)Serdengecti1 : Oyun hakkinda cok bilgim olmadigindan soruyorum nasil engellenir koalisyon kurulmasi

Rakiplerini güçten düşürebilirsin, toprak alırken ticari bonus veren yerleri almak önceliğin olsun. Tabii bir de influence idea açıp -%20 AE alabilirsin..

- Rakiplerimi alacak güçte değilim diyorsun merc ne güne duruyor aban gitsin :D  O kadar toprak almışsın seni zorlayacak tek ülke Fransa. Ona da bir savaş açıp kilit noktalarını al koalisyon kurulsa bile çok etkili olmaz..

Edit: Fransa ile zaten müttefikmişsin :D
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.