EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Öncelikle merhaba.

Fransa oynuyorum, Holland,Brabant ve Flanders toprakları benim himayem altında. Yıl 1511'e gelince o iğrenç disaster Dutch Revolt geldi. Başlamasına 2 yıl gibi bir süre var. Benim merakım ise disasterı durdurmanın bir yolu var mı? Yada çıkması daha mı mantıklı?
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
kültürlei değiştirebiliyosan değiştir
Ara
Başkentini o bölgede bir toprağa taşı tercihen amsterdam, kültür değiştirmekle uğraşma masraflı işlem.

(19-07-2021, 17:54)Olly-Doody : Öncelikle merhaba.

Fransa oynuyorum, Holland,Brabant ve Flanders toprakları benim himayem altında. Yıl 1511'e gelince o iğrenç disaster Dutch Revolt geldi. Başlamasına 2 yıl gibi bir süre var. Benim merakım ise disasterı durdurmanın bir yolu var mı? Yada çıkması daha mı mantıklı?
Ara
misyoner gücü nasıl arttırılı arkadaşlar dini idea ve danışman ile arttılıyor . Peki diğer yollar nedir misyoner gücünün artması için Bide kudüsü 3. seviyeye getirdim
Ara
Hocam muhasebe defteri gibi misyoner gücü hesabı çıkarmamız gerekir

maksimum stack yapabileceğin misyoner gücü hangi dine mensup olduğuna göre de değişiyor
Ara
Birkaç haftadır sorunsuz oynadığım oyunum bugün birden bire oynanamaz hale geldi. Dün hiçbir sorun yoktu. Hiçbir değişiklik de yapmadım. Bugün oyunu açtım, 5 fps oyun ve anlamsız bir kasma var, onanamaz halde. Bir iki gün içinde paradox veya windows tarafında bir güncelleme mi yayınlandı da bu hale geldi?

Düzenleme: Tarih birkaç ay ilerleyince düzeldi. Sebebini anlayamadım.
Ara
(21-07-2021, 18:20)Salomon : Birkaç haftadır sorunsuz oynadığım oyunum bugün birden bire oynanamaz hale geldi. Dün hiçbir sorun yoktu. Hiçbir değişiklik de yapmadım. Bugün oyunu açtım, 5 fps oyun ve anlamsız bir kasma var, onanamaz halde. Bir iki gün içinde paradox veya windows tarafında bir güncelleme mi yayınlandı da bu hale geldi?

Düzenleme: Tarih birkaç ay ilerleyince düzeldi. Sebebini anlayamadım.
Paradoks işte...Adı gibi. Aslında çok basit bir çözümü olan aşırı karmaşık problemler içeriyor.

Örneğin büyük baba paradoksu; Bir kişi geçmişe gidip büyük babasını evlenmeden önce öldürür ama büyük babasını öldürdüğünde babası ya da annesi(hangi büyükbabasını öldüreceğine göre değişir) doğmayacağı için onun nasıl büyük babasını öldürdüğü halde yaşadığını açıklamak çok zor olur. İlk bakışta karmaşık gibi gözüksede aslında çok basit bir çözümü var.Paralel Evrenler... Eğer baştaki kişinin kendi geçmişine değilde kendi yaşamıyla aynı şekilde ilerleyen bir paralel evren varsa ve kişinin niyeti geleceği değiştirecek bir şey ise bu kişi o paralel evrenin geçmişine gider. Bu şekilde kendi büyük babasını değil paralel evrendeki benliğinin büyük babasını evlenmeden önce öldürür.Bu durumda nasıl yaşadığını anlamak aşırı basitleşir.

Paradoksta aynı böyle tuhaf ve nedeni anlaşılamayan hatalar biraz sonra aniden kayboluverir
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aradım ama bir türlü bulamadım.
1.31.e geçtiğimizden beri oyunu oynayamıyorum çünkü modlarımdan birisi güncellenmedi. Bu mod da gemide adam taşırken kayıp oranını eski haline çektiği için, yani 100er 100er değil 10ar 10ar öldürdüğü için, olmazsa olmaz bir modum.

Sorum; bu modun dosyalarını nereden bulup elle değiştirebilirim? Ya da böyle bir şey mümkün mü?
Ara
@alpth açık denizlerde kara askeri taşımanın zayıflatılması gerekiyordu, yani bu yüzden bahsi geçen dengelemenin faydalı olduğunu düşünüyorum fakat yalnızca kıyı denizlerinden asker taşırsanız normal bir yıpranma değeri olduğunu göreceksiniz, yine de ben bunu istemiyorum diyorsanız oyunu eski sürümde oynamak zorundasınız, moda güncelleme gelince yeni sürüme geçersiniz, sizin mod dosyalarını değiştirmeniz oyunu kandırmanızdan ibaret olur yapımcının yeni sürüme görr modu uyarlaması lazım, dosyaları not defteri ile açıp modu ayarlayayım diye bir durum yok.
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.31'de moskova yapay zekası rusya'yı kurmayı başaramıyor olabilir mi? Gov. cap. nedeniyle galiba tuhaf vassallar serbest bırakıyor, novgorod'u ilhak etmiyor. Rusya'yı birkaç oyundur göremiyorum. Bu durumu yaşayan oldu mu?
Ara
(24-07-2021, 12:45)Salomon : 1.31'de moskova yapay zekası rusya'yı kurmayı başaramıyor olabilir mi? Gov. cap. nedeniyle galiba tuhaf vassallar serbest bırakıyor, novgorod'u ilhak etmiyor. Rusya'yı birkaç oyundur göremiyorum. Bu durumu yaşayan oldu mu?
1.31 sonrası iki, üç oyunumda ben de Moskova'nın Novgorod'u vasal aldığına şahit oldum. Rusya kurulduguna da şahit oldum ama daha az.. İşimizi çok kolaylaştırır Rusya olmaması ama çok saçma olmuş. Yahu bir kere tarihsel olarak Rusya'nın kurulup Asya'ya genişlemesi lazım.

Daha önce de Osmanlı'yı oldukça pasif yaptılar. Karamanla dost filan oluyor, Akkoyunlu ile zaten sarmaş dolaş. Sırf bu yüzden doğuya genişlemiyor. Yapın kardeşim su devleti deli dana gibi. Kan kustursun komşularına. Biz de zorlanalım. İki oyunumdan birinde Osmanlı pasif. Bence her zaman agresif olmalı.
[+] 1 üye He be nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
sizce humanist idea mı dini idea mı isyanları daha iyi bastırıyor. benim oyunlarımda humanist idea ile çıkan ilk isyanı bastırınca bir daha o milliyetçiler isyan etmiyor. dini idea'da öyle değil ama dini değiştirsen bile sürekli isyan..
Ara
(24-07-2021, 16:36)taylanhavertz : sizce humanist idea mı dini idea mı isyanları daha iyi bastırıyor. benim oyunlarımda humanist idea ile çıkan ilk isyanı bastırınca bir daha o milliyetçiler isyan etmiyor. dini idea'da öyle değil ama dini değiştirsen bile sürekli isyan..

Humanist idea açık ara daha iyi isyan konusunda. Sünni isen zaten amacın herkesi Sünni yapmak değilse Dini ideaya hiç gerek yok. Dhimmi varken diğer dinlere tolerans yüksek olur, dini birliğini azalatmaz hiç. 

Şiilik, Kıptilik gibi az devletin sahip olduğu dinden değilsen Religious alma.
Ara
(24-07-2021, 16:36)taylanhavertz : sizce humanist idea mı dini idea mı isyanları daha iyi bastırıyor. benim oyunlarımda humanist idea ile çıkan ilk isyanı bastırınca bir daha o milliyetçiler isyan etmiyor. dini idea'da öyle değil ama dini değiştirsen bile sürekli isyan..

Oynayış tarzına göre değişir ama ben her oyunda mutlaka religious alırım. Sebebi policy'lerinin cok daha iyi olması. Özellikle savaşlarda çok işime yarıyor.
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
moüol imparatorluğu kurulduğunda başkent değişiyormu
Ara
(24-07-2021, 20:50)baywatch06 : moüol imparatorluğu kurulduğunda başkent değişiyormu

Evet karakurum başkent oluyor
Ara
(24-07-2021, 20:57)Mabella :
(24-07-2021, 20:50)baywatch06 : moüol imparatorluğu kurulduğunda başkent değişiyormu

Evet karakurum başkent oluyor
peki bu durum ticaret şirketlerine ve değişen ticaret başkenti,ne nasıl bir olumsuz etki sağlıyor
Ara
Main trade node'un da değişeceği için tüm ticaret akışını bozabilir. Eski başkentine dönmen gerekebilir.
Ara
teşeekürler bu arada konudan bağımsız oalrak soruyorum tüm ticareti venedikte mi tıoplamak karlı istanbuldamı
Ara
(24-07-2021, 21:55)baywatch06 : teşeekürler bu arada konudan bağımsız oalrak soruyorum tüm ticareti venedikte mi tıoplamak karlı istanbuldamı

Main trading portlarında toplamak daha iyi. Ne kadar uzun yoldan gelirse o kadar kazandırır ayrıca. Yani venedik
Ara

Konuyu Okuyanlar: Cinans, 42 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.