EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(30-01-2017, 08:19)Hammurabi :
(29-01-2017, 20:57)EthemSisli : Arkadaşlar İngiltere için acil taktik lazım.. iki sorum var.

1. 100 yıl savaşlarını yenip nasıl fransayı PU yaparım.
2. En iyi idea sıralaması nedir.

Multi için konuşalım ve fransa da oyuncu olduğu farz edierek

İdeayı sen bilirsin ama PU basit ya ben de zor sanıyordum da değülmiş. Avusturya ve Kastilya (Kastilya olmazsa Aragonla ol)  ile müttefik olacaksın Surrender of Maine eventi geldiğinde Maine'i teslim etmeyeceksin sonra savaş başlar başlamaz call to arms atacaksın bunlara. Sadece Avusturya ile de kazanabilirsin ama savaşı İber'e yayınca daha bi kolay oluyor.

oyun başında o eventte savaşa gelecek tek devlet burgonyadr. o da rivale almamışsa. kastilya da gelebiliyor fakat o eventte kastilyayı savaşa çağırmak sadece fransaya skor verir..aragon kazanma ihtimali olsa da savaşa gelmiyor.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
arkadaşlar hala tam olarak orduyu nasıl kurmamıza gerektiğini anlamadım ne kadar atlı koyucağız ne kadar piyade koyacağız hangi devlete göre düzen nasıl değişecek birisi anlatabilirmi bu arada sakın ordu rehberine beni yönlendirmeyin orayı okudum ama anlamadım genel olarak
Ara
ordu kurarken şunlara dikkat edilir.

ilk olarak oyunun dönemleri vardır ve bu dönemlerde orduda çoğunluğu oluşturacak birimler şöyledir. erken dönemde piyade ve atlı dengeli süvari piyadeye göre en fazla % 50-60 civarında, topçu çıktıktan sonra bir miktar fazlası değil. orta dönemde piyade fazla atlı azaltılır topçu hafiften artırılır. geç dönemde piyade fazla süvari çok az topçu piyadeye göre yarı yarıya belki daha fazlası olabilir. her koşulda ordunun belkemiği piyadelerdir. çünkü hem ucuzdurlar hem de ön sırada dururlar. enfazla zaiyatı onlar alırlar. piyadenin savaştan çekildiği yerde süvari ve topçu direk saldırıya maruz kalır ve onları verdiği zaiyatlar ekonomiye ciddi zararlar verebilir. ekonomi kaldırdığı sürece ordunun belkemiği piyadenin %30 unu paralı piyade yaptığınız taktirde manpower konusunda büyük sıkıntı yaşamadan savaşırsınız. fakat paralı askerlerin masraflarının normal askere göre daha pahalı olduğunu unutmayınız.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(29-01-2017, 12:59)Geass : osmanlıyla persia kurmak değil asıl amacım.amacım persia başarımını kasmak.bunuda osmanlıyla kültür değiştirilerek yapılabiliyormuş.sadece bunu yapmak istiyorum.kültür değişimi nedir nasıl yapılır.

ticaret olayınıda halen açıklamış değilsin :D şimdi hileyi mileyi s.et bana osmanlıyla veyahut başka bir devletle ticaret ideası haricinde nasıl yüksek gelir elde edilir onu açıkla.acayip merak içindeyim.

ve bir durum daha var 1460-70 arası venedik im osmanlı bana girdi.girmesi sıkıntı değilde. mpsi 70k limit olarak.land force limitide 73 sahip olduğu gemiler 70 adet.ben okadar osmanlıyla oynadım o tarihte hiç öyle rakamlara ulaşılmıyor.nolur açıklayın bunu bana bu olay nasıl cereyan ediyor. çıldırma eşiğindeyim.osmanlıda o kadar force limiti nasıl yaptı bu ai. zorluk derecesi very hard.acaba ondanmı fark ediyo dicem.ben her nationu very hardda oynuyorum zaten.ki her türlü zorlukta oynadım 1550 60 a kadar zor birikiyor force limit 60 70 k ya.force limit arttıran bina zaten basamaz o tarihte.hadi diyelim advisorlerden geldi.ama oyun başı bi tarih zaten osmanlıyla oynarken oyun başında 30 40 k bişi oluyor.yüzde 200 force limit modifierli bi advisor yokki.

Kültür değişimi için senin ülkende %50den fazlasında persia kurabilecek bir kültür olması gerekir. O zaman kültür kabul ettiğin yerden kültürünü değiştirebilirsin. Osmanlı ile en kolay yol sanırım persia hariç tüm ülkeyi vassal olarak serbest bırakıp persler baskın kültür olduğunda kültür değiştirmen gerek.

Ticaret çok detaylı ya rehberlere bak onun için.
Sic Parvis Magna
Ara
yok daha kolay bir yolu var. fakat bolca adm puanı gerekir. ilk olarak persia bölgesini coreladıktan sonra stateye çevireceksiniz. sonra pers kültürünü dominant hale getirebilmek için diğer kültürlerden olan bölgelerin state özelliğini kaldırmanız gerekir. zira dominant kültür hesaplanırken sadece state olan yerler kaale alınıyor. territory olan bölgelerin kültürü hesaplanmıyor. haliyle pers kültürünü dominant hale getirmek için yeterli miktarda adm puanı ile işi kolay yoldan halledersiniz. vassal serbest bırakmak çok büyük sıkıntı oluşturacaktır.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(30-01-2017, 13:20)jax61 : ordu kurarken şunlara dikkat edilir.

ilk olarak oyunun dönemleri vardır ve bu dönemlerde orduda çoğunluğu oluşturacak birimler şöyledir. erken dönemde piyade ve atlı dengeli süvari piyadeye göre en fazla % 50-60 civarında, topçu çıktıktan sonra bir miktar fazlası değil.  orta dönemde piyade fazla atlı azaltılır topçu hafiften artırılır. geç dönemde piyade fazla süvari çok az topçu piyadeye göre yarı yarıya belki daha fazlası olabilir. her koşulda ordunun belkemiği piyadelerdir. çünkü hem ucuzdurlar hem de ön sırada dururlar. enfazla zaiyatı onlar alırlar. piyadenin savaştan çekildiği yerde süvari ve topçu direk saldırıya maruz kalır ve onları verdiği zaiyatlar ekonomiye ciddi zararlar verebilir. ekonomi kaldırdığı sürece ordunun belkemiği piyadenin %30 unu paralı piyade yaptığınız taktirde manpower konusunda büyük sıkıntı yaşamadan savaşırsınız. fakat paralı askerlerin masraflarının normal askere göre daha pahalı olduğunu unutmayınız.

peki ya hordeler bir adam görmüştüm adam full suvari ile mingi yeniyodu sence full suvari basmak doğrumu
Ara
(30-01-2017, 13:36)Raider41 : peki ya hordeler bir adam görmüştüm adam full suvari ile mingi yeniyodu sence full suvari basmak doğrumu

Hordelerde cavalry ratio %100 olduğu için tüm ordunu süvarilerden dizsen de penalty yemezsin. Oyun başında süvariler güçlü olduğu için de bunu yapmak mantıklıdır ve hordelere avantaj sağlar.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Victory card nedir? Ne zaman ortaya çıkar? Ne işe yarar?
Sic Parvis Magna
Ara
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...card-nedir
(30-01-2017, 19:15)altnkurt : Victory card nedir? Ne zaman ortaya çıkar? Ne işe yarar?

Multiplayer lerde heyecan getirmek, kalıcı dostlukları bozmak ve rekabet yaratmak amacı ile kullanılır.İlki 1450 de olmak üzere 1750 de de sonuncusu olmak üzere 100 yıl arayla dört tane victory card gelir.Örnek olarak Osmanlı ya 1450 de Masriq region u ilk victory card olarak gelebilir Memlüğe ise Adana bölgesi.Taraflardan biri bu bölgeyi ele geçirince ekstra 1000 puan alır.Sırasıyla 1450 deki 1000 puan 1550 deki 2000 puan 1650 3000 puan ve son vc de 4000 puandır.Oyunu skor olarak kazanmak için çok önemlidir
Edit=Konu olduğunu şimdi gördüm.
Ara
(30-01-2017, 12:38)jax61 :
(30-01-2017, 08:19)Hammurabi :
(29-01-2017, 20:57)EthemSisli : Arkadaşlar İngiltere için acil taktik lazım.. iki sorum var.

1. 100 yıl savaşlarını yenip nasıl fransayı PU yaparım.
2. En iyi idea sıralaması nedir.

Multi için konuşalım ve fransa da oyuncu olduğu farz edierek

İdeayı sen bilirsin ama PU basit ya ben de zor sanıyordum da değülmiş. Avusturya ve Kastilya (Kastilya olmazsa Aragonla ol)  ile müttefik olacaksın Surrender of Maine eventi geldiğinde Maine'i teslim etmeyeceksin sonra savaş başlar başlamaz call to arms atacaksın bunlara. Sadece Avusturya ile de kazanabilirsin ama savaşı İber'e yayınca daha bi kolay oluyor.

oyun başında o eventte savaşa gelecek tek devlet burgonyadr. o da rivale almamışsa. kastilya da gelebiliyor fakat o eventte kastilyayı savaşa çağırmak sadece fransaya skor verir..aragon kazanma ihtimali olsa da savaşa gelmiyor.

Ben dlcsiz oynadığımı unuttum bi an :D Favor olayı yok bende Avusturya paşa paşa geliyor PU'mu verip gidiyor
Ara
Ben Golden Hordla aşırı genişledim hani ideayı alsam kararsızım ya exploration alacam yada influence alacam hangisini alıyım vasallarımı yavaş annexleneniyor.
Ara
Hre din savaşları savaşsız bir şekilde kaç yılda biter?
saepius exertus
Ara
(30-01-2017, 22:14)kralılgaz : Ben Golden Hordla aşırı genişledim hani ideayı alsam kararsızım ya exploration alacam yada influence alacam hangisini alıyım vasallarımı yavaş annexleneniyor.

İnfluence tabiki.

(31-01-2017, 13:30)DarthVenamis : Hre din savaşları savaşsız bir şekilde kaç yılda biter?

30 yıl içinde din savaşları başlamazsa bir eventle ligler iptal oluyor sanırım. Wikideki ibare şu şekilde "If the Leagues do form, then after 30 years with no league war occurring, there is a chance that the Diet will occur in the favor of the Emperor. The mean time of this happening is 5 years after the initial 30 years without a league war, and it will only trigger if the player is at peace, not in a regency, and has no truces with any of the electors in the opposing leagues."
Sic Parvis Magna
Ara
liglerin oluşması için bir heretic elektör olması gerek. eğer bu yok ise lig oluşmaz. lig oluşmaz ise whre dini katolik olur . bir heretic elektör dahi bulunursa lig oluşur. bu durumda seçenekler

1- imparatora savaş açılmaz ise hre dini katolik kalır
2- imparatora savaş açılır ise
a) imparator savaşı kazanıp dini katolik olarak kabul ettirir . din katolik kalır
b) heretic savaşı kazanıp dini protestan olaak kabul ettirir. din protestan olur
c) savaş sonuçsuz kalır din kabul ettirilmez . westfalya barışı olur . her hristiyan imparator olabilir.

bildiğim bu. hata olabilir. varsa düzeltiniz.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(31-01-2017, 15:01)jax61 : liglerin oluşması için bir heretic elektör olması gerek. eğer bu yok ise lig oluşmaz. lig oluşmaz ise westfalya barışı olur .her hristiyan devlet imparator olabilir. bir heretic elektör dahi bulunursa lig oluşur. bu durumda seçenekler

1- imparatora savaş açılmaz ise  hre dini katolik kalır
2- imparatora savaş açılır ise
    a) imparator savaşı kazanıp dini katolik olarak kabul ettirir . din katolik kalır
     b) heretic savaşı kazanıp dini protestan olaak kabul ettirir. din protestan olur
     c) savaş sonuçsuz kalır din kabul ettirilmez . westfalya barışı olur . her hristiyan imparator olabilir.

bildiğim bu. hata olabilir. varsa düzeltiniz.

Abi,musadenle bir iki duzeltme yapmak istiyorum.Ligler 1635`e kadar olusmazsa veya olusup 30 sene icinde savas cikmazsa `Diet` ilan edilir.Buna gore katolikler otomatikmen kazanmis olur.HRE resmi dini katoliklik olur.Westfalya Barisi`nin olusmasi icin ya lig savasi cok uzun surmelidir yada lig savasinda protestan taraf kazandiktan sonraki baris antlasmasinda `Religious Supremacy` elde edilmemelidir.O zaman Westfalya gecerli olur.`Religious Supremacy` antlasmada yer alirsa dedigin gibi Protestanlik resmi din olur.
Ara
o zaman ona göre düzeltelim.. eywallah.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Vestfalya olunca heretic prenslerden dolayı azalan imparatorluk otoritesi miktarı yarıya iniyor. Peki hangileri heretic sayılıyor? O anki imparatorun dinine göre mi bakıyoruz?
Bir de protestan olup kazandık diyelim Protestan HRE mi yapmalıyız yoksa otorite kasmak kolay olsun diyerek Vestfalya mı bırakmalıyız?
Sic Parvis Magna
Ara
ben savaşı kazanmayı yeğliyorum. vestfalya ile hiç denemedim ama vestfalya barışı yapan kişinin derdi de hre kurmak değil. o olsa bile dışardan imparator olup eklediği topraklarla otorite kasabilir o kişi..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
arkadaşlar inka ile oynuyor ve gemiler açık değil. nasıl açacağım gemileri?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 16 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.