EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(09-08-2017, 11:04)Zebercet : Core yapma süresini azaltmak mümkün mü?

Mümkün ama core yapma süresi core için harcadığın puandan bağımsız. Yani claim veya culture durumları aynı olan ve aynı anda başlattığın core'lar aynı anda biter.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
şu mesajlarınızın altınayazıları nasıl koyuyorsunuz

öğrendim galiba
Ara
4Myrr7.jpg
JlbAA5.jpg
Bir Osmanlı oyunumda ilk kez Polonya ile müttefik olup bu kadar agresif ilerledim.Sizce doğru gidiyormuyum?Ve ufak bi sorum daha var.Ben bütün Osmanlı oyunlarında Polonya topraklarını saymazsak kuzeye,Kırıma ilerlemedim.Sizce Moskova'nın ilerlemesini engellemek için orayamı ilerlemeleyim? ve Kırım event ile düşüyormuş hatırladığım kadarıyla detaylıca eventi açıklarsanız sevinirim.
Ara
Doğru ilerleyip ilerlemediğin hedeflerine bağlı.Wc yapan arkadaşlar hızlıca doğuyu ele geçirip batıdan müttefiklerle koalisyon önlüyorlar fakat tarihsel bir Osmanlı şeklinde oynayacaksan yaptığın sadece Polonya'yı palazlandırır ileride Commonwealth olunca sıkıntı çıkarabilir.Ayrıca Suriye, Irak ve Persia gibi devletleri vassal olarak kullan hem bu kadar ae almazsın müslüman devletlere karşı da.

Kırım eventi için Kırım'ın yöneticisi Haji Giray'ın ölmesiyle gerçekleşiyor.Çeşitli durumlar mevcut genelde sana 10 yıl içinde kullanabileceğin vassal yapma cb si veriyor.Diğer durumlarda direk march olarak da bağlayabiliyorsun.Çeşitli şans arttıran faktörleri mevcut daha detaylı incelemek istersen şuraya da bakabilirsin : http://www.eu4wiki.com/Crimean_events
Ara
Show Superiority CBsinde kritik nokta nedir? Hangi şartlar altında savaş puanı lehimize artıyor tam olarak?
Ara
Yapılan savaşlar warscre veriyor. O sebeple kolayca işgal edilemeyen büyük ülkelere karşı oldukça işlevli oluyor. Muharebelerin büyüklüğüne göre verdigi warscore artıyor. 4-5 yama öncesine kadar cok aşırı kullanışlıydı ancak paradox son yamalarda yapay zekayı biraz geliştirdi. Güçsüz kaldığını gören yapay zeka fırıl fırıl kaçtığından ws toplamak biraz zor olabiliyor.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ayrıca savaşlarda +10 ws luk savaş kazanırsan hedefe ulaşmış oluyorsun öyle +25 lik hedef dolumu başlıyor.Önceden savaşların %80 ini kazanınca hedefe ulaşıyordun belirteyim dedim.
Ara
1.23 yaması ne zaman gelecek :D
Ara
Roma katoliklierce işgal edildiğinde neden din adamı vermez
Ara
Bu oyunda Hollanda'yı kurabilecek olan bir küçük Avrupa devleti alıp direkt olarak Amerika'ya başkent taşımak ve orada koloni falan yapmadan direkt bize bağlamak mümkün mü? Düşününce çok eğlenceli bir gameplay olur gibime geliyor.
Ara
Mümkün. Başkentinin kıtasında koloni devleti kurulmaz ancak corelaman gerekir.
Papalık ile Tanrı devleti ilan edince ne oluyor? Krallık mı olacağım?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(27-08-2017, 18:12)KARTAL : Papalık ile Tanrı devleti ilan edince ne oluyor? Krallık mı olacağım?

Bildiğim tek şey Papalık sekmesinin kalkması ve Papalığa fazladan bonuslar gelmesi.
Ara
Manchu oynarken decision geldi dört istikrara karşılık ikinci din olarak Vajrayana seçebilirsin diyor sizce seçmeli miyim? Ne tür avantajlara sahip olurum?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Tengri ülkelerde ikincil din seçme opsiyonu mevcut, Vajrayana seçtiğinde elde ettiğin bonuslar doğru dindeki topraklara +1 tolerans ve +1 yıllık horde unity. Bunu yaptığında Vajrayana topraklar da doğru din olarak görülecek.

(27-08-2017, 18:12)KARTAL : Papalık ile Tanrı devleti ilan edince ne oluyor? Krallık mı olacağım?

Curia kalkıyor.
Teşekkürler. Bu din bonuslarını hiç bilmiyorum onca saat oynamama rağmen. Tolerance of Heretics diyor mesela nedir bu tam olarak? Farklı dindeki topraklarda isyan riskini mi azaltıyor?

Benim Manchu oyunu aralıksız 5 saatin sonunda sinirden çöp oldu bu arada. Bir savaşıyorsam on isyan bastırıyorum arkadaş bu kadar da olmaz ya. +3 stability, 90-100 arası Horde Unity, kültürleri kabul ediyorum, din çevirisi yapıyorum, kabul edilmemiş kültürleri de çeviriyorum sürekli, üç beş seneye bir otuz binlik Kore isyanı bastırıyorum, tek toprak alıp çıktığım yerde 20binlik ebesinin isyanı çıkıyor, adamdan tek savaşta üç toprak almışım, üçü de farklı kültürlere aitmiş meğer, hepsinden 10binlik kendine has isyan patlıyor. Hayır zaten talan ediyoruz aldığımız yeri, gelir tamamen savaş ganimeti üzerine, eklesene şu göçebelere bir de katliam mekaniği, aldığımız şehirleri tamamen mezarlığa çevirelim bakalım nasıl isyan edecekler o zaman. Zaten nüfus sistemi de yok, ülkede adam kalmadı 5 yılda 30 bin Koreli nasıl bir araya geliyor da tekrar tekrar isyan ediyor. Üç kuruş vergi alacam diye ordu bir Hindistana gidiyor bir Koreye. Tarihte tamam isyanlar vardı ama 1550 yılında otuz bin Koreli bir araya gelip de isyan edebilir mi? Bunu gerçekten soruyorum yani tarihte bunun eşi benzeri var mı?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(29-08-2017, 00:05)Zebercet : Teşekkürler. Bu din bonuslarını hiç bilmiyorum onca saat oynamama rağmen. Tolerance of Heretics diyor mesela nedir bu tam olarak? Farklı dindeki topraklarda isyan riskini mi azaltıyor?

Benim Manchu oyunu aralıksız 5 saatin sonunda sinirden çöp oldu bu arada. Bir savaşıyorsam on isyan bastırıyorum arkadaş bu kadar da olmaz ya. +3 stability, 90-100 arası Horde Unity, kültürleri kabul ediyorum, din çevirisi yapıyorum, kabul edilmemiş kültürleri de çeviriyorum sürekli, üç beş seneye bir otuz binlik Kore isyanı bastırıyorum, tek toprak alıp çıktığım yerde 20binlik ebesinin isyanı çıkıyor, adamdan tek savaşta üç toprak almışım, üçü de farklı kültürlere aitmiş meğer, hepsinden 10binlik kendine has isyan patlıyor. Hayır zaten talan ediyoruz aldığımız yeri, gelir tamamen savaş ganimeti üzerine, eklesene şu göçebelere bir de katliam mekaniği, aldığımız şehirleri tamamen mezarlığa çevirelim bakalım nasıl isyan edecekler o zaman. Zaten nüfus sistemi de yok, ülkede adam kalmadı 5 yılda 30 bin Koreli nasıl bir araya geliyor da tekrar tekrar isyan ediyor. Üç kuruş vergi alacam diye ordu bir Hindistana gidiyor bir Koreye. Tarihte tamam isyanlar vardı ama 1550 yılında otuz bin Koreli bir araya gelip de isyan edebilir mi? Bunu gerçekten soruyorum yani tarihte bunun eşi benzeri var mı?

Celali İsyanları?
Ara
(29-08-2017, 00:05)Zebercet : Teşekkürler. Bu din bonuslarını hiç bilmiyorum onca saat oynamama rağmen. Tolerance of Heretics diyor mesela nedir bu tam olarak? Farklı dindeki topraklarda isyan riskini mi azaltıyor?

İlk olarak Tolerance den başlamak lazım.Tolerance 3'e ayrılıyor.Bunlar Tolerance of the true faith (senin dinine mensup) Tolerance of heretics(farklı mezhep) ve Tolerance of heathens(farklı din).Ülkenin bu gruplara karşı Tolerance'ına ise din sekmesinde sağ üstten bakabilirsin.Her pozitif Tolerance değeri için -1 local unrest, her negatif Tolerance değeri için +1.25 local unrest, -10% local tax modifier, -10% local goods produced modifier kazanırsın.

Senin sorduğun Tolerance of heretics ise üstte parantezde dediğim gibi devletinin dininin farklı mezhep/kollarına gösterdiği tolerance.Yani Sünni Osmanlı'nın Tolerance of heretics değeri +1 ise Şii veya İbadi olan vilayetinde -1 local unrest kazanırsın.
Ara
Arkadaşlar Commonwealth'i 1650'den sonra güçsüzleştiren bir disaster veya event serisi var mı? Yoksa bu kurulduktan sonra oyunun sonuna kadar böyle ölümcül mü oluyor? Osmanlı çok güçlü diye ağlıyorlar ama bence bu daha tehlikeli.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(29-08-2017, 11:59)Semavi7 : Arkadaşlar Commonwealth'i 1650'den sonra güçsüzleştiren bir disaster veya event serisi var mı? Yoksa bu kurulduktan sonra oyunun sonuna kadar böyle ölümcül mü oluyor? Osmanlı çok güçlü diye ağlıyorlar ama bence bu daha tehlikeli.

Danzig'i falan alması gerektiği için kurulma safhası biraz zorlu geçiyor Osmanlı'dan farklı olarak. Ama kurulursa ve Rusya da iyi değilse tutmak çok zor. Rusya'yla Lehistan'ın birbirini dengelemesi gerekiyor orada yoksa biri diğerini yiyip süpergüç oluyor.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 39 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.