Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar
Eski tartışmalara katkım olsun. Oyun olarak Attila bence Rome'den daha iyi bir oyun. Zaten hikayesi olmayan oyunları bu seride hiç sevemedim. NTW'yi ETW'den ve FoTS'u da Shogun'dan daha çok sevdim. Hikayesi en azından kafanızda kurduğunuz RP'ye katkı sağlıyor.

İki oyunda çok eksik. Harita bazında yaptığınız eleştirilere katılmayacağım. Harita fena değil belki bunlardan önce ki 2 oyun gibi şehirler ve köyleri/beldeleri şeklinde bölgeleri ayarlayabilirdi. Tekrar tüm binalar, tarlalar şehirlere toplanmış. Supply sistemi de bence gayet iyi olmuş. Dönem itibariyle düşününce ticaret yöntemiyle koca bir vilayeti beslemek imkansız. Belki ülkenin fazladan ürünlerinin % olarak tüm bölgelere ticaret limanı veya binaların katkısıyla dağıtılması sağlanabilirdi ama CA oyununa bu kadar saygı duymuyor dolayısıyla uğraşmıyor üzerinde. Tüm mızraklı piyadelerin aynı dosyadan çıktığını düşününce bu oyun bu kadar yer nasıl kaplıyor anlamıyorum. Ya motor artık iyice ayvayı yemiş durumda ya da tümden bir kod çöplüğü oluştu. Yine de birimlerin durumu Rome 2'den daha iyi durumda. Diplomasi ekranında pek bir gelişme yok. Toprak satma eklense iyi olur. Bir kaç defa mahsustan isyan çıkarıp isyancılara ülke kurdurduğum oldu oyunda. Çünkü, ne Ermenilere, ne Abhazyalılara, ne de çöldeki bedevileri başka bir ülkenin boyunduruğundan kurtardıktan sonra bağımsızlık veremedim. NTW'de Osmanlı'yı böle böle RP yaptığım(Shogun'da da var) olayı yapamayınca canım sıkıldı. Birkaç ülke ile sınırlandırılmış olabilir bu özellik. Doğu Roma ile kullanamadım. İstemeye istemeye arazileri geçip nerelerde savaştı ordularım ah ah.

Arazi savaşlarında eh işte pek sorun olmasada. Şehir savaşları kendinin tekrarlar durumda. Görselliği değiştirip aynı şehir ve kampları oluşturup yine koskoca firmanın kaytardığını görüyoruz. 1. seviye şehirde 2. seviye 3. seviye de düşmanın kullanacağı koridorlar vs hepsi aynı. Yıllar öncesinin M2TW'si bu konuda çok daha iyi. Sivil halk eklenmiş güzel olmuş düşman onları öldürüyor falan.

AI bonuslar ile zorlaşmış görünmüş. Gözünün önünde harap olmuş araziye koloni kurmak yerine gelip bana kafa atabiliyor hala :) Bu durumun Hunlar yok olduktan ve alabildiğine boş yerin olduğu durumda gerçekleştiğini söyleyeyim.

Attila'nın R2TW'den en büyük eksiği oyun motorunun GPU ile uyumlu çalışmaması. Düşük FPS almasına rağmen CPU darboğazı olmadığı durumda GPU kullanımını kökleyememesi. Kısaca optimizasyon.

UNUTMADAN!
TW bölümüne girmekte ki asıl amacım şu soruyu sormaktı; Britanya hakimiyetinin en zevkli olacağı devlet ne olur? Batı Roma haricinde. Vikingler herhalde. Yeni bir oyun düşünüyorum.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Duman - 09-12-2015, 05:10
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: feza - 17-04-2016, 18:20
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Duman - 17-04-2016, 18:31
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: feza - 18-04-2016, 19:45
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Ryse - 11-10-2016, 23:41
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Vivec - 27-11-2016, 20:01
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Merco - 19-05-2017, 01:04
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Kurt Knispel - 14-09-2017, 23:37
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Sezar - 15-09-2017, 00:06
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Gurt - 24-11-2017, 17:41
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Gurt - 21-02-2019, 11:03
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Gurt - 21-02-2019, 14:52
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Gurt - 08-02-2020, 13:59
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Vivec - 09-02-2020, 00:07
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Vivec - 29-04-2020, 01:09
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Vivec - 14-03-2021, 21:33
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Gurt - 14-03-2021, 21:40
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Vivec - 14-03-2021, 22:12
Attila - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar - Yazar: Vivec - 25-02-2023, 18:23

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.