Günlük: EU4 - Kıyı Bombardımanı, Sancak Gemileri ve Idea Grubu Değişiklikleri
(31-10-2018, 04:30)Awake : @Carpathia

Paradox kafasına göre şunu yapalım, şöyle yapalım diyen bir firma değil, idea değişiklikleri topluluğun istekleri ve görüşleri doğrultusunda oyun dizaynına uygun olarak yapılıyor, oyunu oynayan asıl player basein yorumlarını takip edenlerin bileceği üzere Espionage şu an en çok değişiklik istenen idea idi, AE azaltan ideayı Espionage'a geçirerek ve vassallar için claim atma ekleyerek Espionage ideası seçilebilir hale getirilmiş, bu tamamiyle topluluğun isteklerinden kaynaklı bir değişiklik.

Tarihsel gerçeklik konusuna gelince, enstitüleri katmazsak EU 4 ilk çıktığı gün şu an olduğundan daha çok tarihsel gerçeklik içermiyordu, Paradox'un amacı da tarihsel gerçeklik simülasyonu yapmak değil zaten, Paradox bir şirket, DLCler üzerinde belirli bir formülleri var ve bu formül player basein çoğunluğu tarafından kabul görmüş ve destekleniyor, haliyle gelen DLCler para kazandırmaya devam ediyor, Strategyturk topluluğunda bile oyun çıkalı yıllar olmasına rağmen halen oyuna saatlerini veren pek çok insan var, demek ki çıkan DLCler oyunun tekrar oynanabilirliğini sürekli arttırıyor.

Anlıyorum, bazı arkadaşlar oyuna yüzlerce saat gömdükten sonra ellerinde kalan şeyi, ustalaştıkları şeyi çok basit ve sığ görüyor, ama arkadaşlar yüzlerce saat oynamışsınız, halen oynuyorsunuz, demek ki oynarken eğleniyorsunuz, biraz işin bu tarafına bakmakta yarar var ki DLCleri almak zorunda değilsiniz, istiyorsan yeni mekanikleri alır öyle devam edersin oynamaya, istemiyorsan almazsın olur biter, zaten multiplayer eventlerde DLClere sahip olmak gerekmiyor ki böyle bir güzelliği yapacak firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Ne zaman insanlar bu DLCleri almayı bırakır, o zaman EU 4 yaşamının sonuna gelir, o vakte kadar player basein çoğunluğunu oluşturan kitlenin istekleri doğrultusunda DLC çıkar, beğenen alır, beğenmeyen almaz, her şeyin sonucu para, para, para.

Ben soylemek istedigim seyi anlatamamisim sanirim. Demek istedigim 5 yillik oyunda espionage idea 2. Kez religious bilmem kacinci kez degisiyor. cok geriye gitmeye de gerek yok daha gecen yama degismisti religious. O kadar uzun uzun anlatmissin ama yazdigin seyin ana temasi oyuncularin isteklerine gore sekilleniyor ister al ister alma dan ibaret. Ben zaten tum dlclere sahibim muhtemelen bunu da alacagim ama elestirdigim nokta su; her yamada oyunun oynanisini degistirmeye gerek yok ki. Ozellikle idealar noktasinda. Ben bunu oyuncularin isteklerinden ziyade bu yama notlarinin icini doldurmak icin yaptiklarini dusunuyorum. anlam veremiyorum yani her yamada oynanisin degismesine. Gecen yamada 1 tane gunlugu okumayi es gectim, oyuna girdim religious ideasi acmadim diye bi baktim territorylerimi convert edemiyorum. Simdi tekrar bu olayi degistirmisler. Her hafta bu yama notlarini mi takip edecegim ben? oyuncularin istekleri diyorsun, o zaman neden bu religious 3. Kez degisiyor.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
EU4 - Kıyı Bombardımanı, Sancak Gemileri ve Idea Grubu Değişiklikleri - Yazar: Carpathia - 31-10-2018, 11:18

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.