[MOD][WIP] Medieval Kingdoms Total War 1212 AD - Türkçe Yama Çalışması
12. yüzyılda Anadolu'da doğdu. Vâlidesi Rûm, pederi Selçûklu Türklerindendi. Bir müddet Bağdâd'da yaşadıktan sonra İskenderîye'de tahsiline başladı. Kıptîce öğrendi. Kara yoluyla tüm Mağrib diyârını gezerek Berberî lisânını mutaala etti. Ardından Endülüs'e vardı. Gırnata'da irfânını ziyâdeleştirdi. Frenk lisânlarını da kesbetti. Daha sonra deniz yoluyla Sirakûza'ya vâsıl oldu. Norman bir esirden lügatını tevsi etti. Akabinde Kandîye'ye intikal etti ve Dımaşk'ta bir süre kaldıktan sonra Bağdâd'a geri döndü ve Beyt-ül Hikmet'te müderris sıfatıyla çalıştı. Moğolların zuhûr etmesiyle Türkîstân'a hicret etmek zorunda kaldı. Kalbi ilim aşkıyla yanıp tutuşan bu seyyâh-ı tâlibin Hârizm'de vefât etmeden önce kaleme aldığı kitaplardan sadece birisi günümüze ulaşabildi.

Türkçe Yama'daki yer adlarını ve çoğu terimi işte bu yukarıda belirttiğim hayalî kitabı kaynak kabul ederek çevirmekteyim.
Yani o çağda (veya biraz sonrasında) Türk-İslâm geleneğinden gelen birinin adlandırdığı (ya da adlandırabileceği) şekli korumayı hedefliyorum.
Bazen anakronik durumlar söz konusu olsa da mümkün mertebe bu doğrultuda hareket ediyorum.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 1 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Medieval Kingdoms Total War 1212 AD - Türkçe Yama Çalışması - Yazar: uçan erişte - 14-02-2020, 14:34

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.