[MOD][WIP] Medieval Kingdoms Total War 1212 AD - Türkçe Yama Çalışması
Çalışmada nihayet istenen seviyeye gelebildim. Attila ve diğer eklentilerinin büyük bir kısmını bu zorlu geçen süre zarfında yeniden Türkçeye çevirdim.
Attilla'yı Türkçe oynayanların mutlaka dikkatini çekmiştir. gerçekten göz kanatan bir çeviri ve düşük nitelikli bir yerelleştirme söz konusu.
Yani yapmakta olduğum çevirinin uzun sürecek olması çok olağan bir şey. Sadece modu çevirmiş olsam çoktan bitmişti.

Belki bir kişinin bile okumayacağı bir cümlede geçen bir kelimenin, o çağda kullanılan veya kullanılabilmesi en mümkün hâlini bulmaya çalışıyorum. Daha doğru ve uygun bir karşılık var mı diye İslam Ansiklopedisi gibi kaynakların yanı sıra eski sözlükleri tarıyorum, harp tarihiyle ilgili makaleleri inceliyorum vs.
Arap alfabesinde kullanılan uzun a, uzun u ve uzun ya harfleri için Latin harfleriyle â, û ve î harflerini uygun şekilde yerleştiriyorum ki aslına uygun olsun ve metni okuyan, kendini o çağda yaşamış birinin ağzından çıkıyormuş gibi orijinal telaffuzu yakalayabilsin.

For instance, in the Kingdom of Aksum, government viceroys were appointed to work alongside local officials to ensure that the king’s directives were adhered to.
"Misâlen, Aksum Memleketi'nde melikin tâlimâtına riâyet edilmesini temin etmek maksadı ile mahallî memûrların yanı sıra hükûmet nâipleri tâyin edilirdi."

Hungarian Rebels
Engürûs Âsîler

You are defending against Ildegizid Pretenders!
İldeŋizli Taht Tâliplerine karşı savunuyorsunuz!

Gibi.

Ayrıntılarda boğulup zaman kaybetmek gibi görebilirsiniz belki ama yaptığım işin, yapabileceğim en iyi kalitede olması için çalışırım. Hızlı ama içime sinmeyen bir iş ortaya çıkarmam.

Çalışmanın İlerleme Durumu: %48

Son güncelleme tarihi ve saati: 13 Temmuz 2020 - 04:35

Teşekkürler, @Kurt Knispel
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 3 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Medieval Kingdoms Total War 1212 AD - Türkçe Yama Çalışması - Yazar: uçan erişte - 13-07-2020, 05:30

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.