Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi?
1912 seçimlerinde ittihat ve Terakki ''sopa'' siyasetiyle seçimi kazanmaya çalıştıAncak seçimden bir kaç ay sonra Halaskar Zabitan grubu bu siyasete tepki olarak ortaya çıktı.Bunun sonucunda ordu İtilafçı ve ittihatçı olarak ikiye bölündü işte bahsettiğim kaos tam olarak buradan doğuyor özetle.Sizin son sorunuza ve yazınızın başındaki yazılanların cevabı burada bu karmaşa ve bölünmüşülüğe sebep olan yine ittihatçılar.Devleti bir arada tutan mekanizma konusu önceki iletilerimdede bahsetmiştim.Özet geçmek gerekirse balkanlarda güçler ayrılığı politikası,dünyaya karşı denge politikası,ülke içinde istibdat yönetiminin sürdürülmesi(işte bahsettiğin herkesin kafasına göre hareketini kısıtlayan bu) yoluyla iç birliğin sağlanması gibi ve daha pek çok politika ittihatçılar taradından terk edilmiştir mekanizmadan kastım bu politikalardır.Osmanlının bu kadar ağır yenileceğini kimse düşünmüyordu ağır yenilginin sebeplerini defalarca yazdım bahsetmeye gerek görmüyorum.Terhis edilen askerler meselesi öncelikle benim kastettiğim terhis değil oralardaki askerlerin farklı yerlere dağıtılması hemde tam savaş arefesinde yani böyle bir olayın abdülhamit devrinde gerçekleşmesi mümkün değil.(abdülhamit 1909da indi 1912 balkan savası)
Son olarak balkanlara satılan savaş malzemelerine gelirsek hiç duymamıştım açıkcası ancak osmanlının bunu engellemek için ne yapabileceğini sorarak topu karşıya yolluyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi? - Yazar: Littleİskender - 04-05-2020, 22:15

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.