CK2 - 1066 Selçuklu Başlangıç Rehberi
Devam ediyoruz.

-Hanedan yapısı

İlk önce Sultanımız Alp Arslan'dan bahsedelim. Oyun tarihinde 38 yaşında ve bir çok iyi özelliğe sahip olarak başlıyor. Bazı özellikler random geliyor. Örneğin, 'cavalry leader, inspiring leader' gibi özellikler çıkarsa çok işimize yarıyor. Çünkü ordumuzun belli bir kısmı atlılardan oluşuyor. Eğer 'agressive leader' özelliği gelirse işimiz kötü, çünkü yukarıda anlattığım gibi savunma savaşı yapacağız. Bir de learning yeteneği random geliyor. Bazen 2, bazen 11 oluyor. Ne kadar çok olursa o kadar iyi.

Hatununuz Terkhen. Bir çok iyi özelliği var ancak oğullarınızın anası olarak gözükmüyor neden bilmiyorum. Var olan oğullarınızdan çok daha iyi özelliklere sahip yeni bir prensiniz doğabilir. Çünkü eşinizin hem attractive hem de quick gibi özellikleri var.

Oyun başlangıcında hepsi 16 yaşından küçük 6 tane oğlumuz var. Hepsi gerçek karakterler, en büyüğü bildiğimiz Melik Şah. Bunlarla ilgili bilmemiz gereken en önemli şey eğer bu prenslere yönetebilecekleri bir mülk vermezsek sefahat alemine dalıp hanedanı decadence durumuna düşürmeleri durumu. Eğer decadence %100 duruma ulaşırsa devletinizin toplam askeri kadar bir ordu sizi devirmek için ortaya çıkıyor.

Vezirimiz de tarihten bildiğimiz tanıdık bir isim, Nizam-ül Mülk. Tavsiyem kendisini hemen evlendirin. Soyundan gelenler içinden nitelikli devlet adamları çıkıyor.

Kardeşlerinizden kısaca bahsedelim. Vassal yapısını anlatırken ayrıntılı olarak üzerinde duracağım. 6 adet kardeşiniz var. Bunlar isyan etmek ve sizi devirmek için hazır bekleyen kişiler. Ancak bunların sadece 3'ü mülk sahibi. Kerman Beylerbeyi Qawurd, Khorasan Beylerbeyi(adını unuttum) ve Ahvaz, Shiraz Beyliklerini yöneten Yaquti.

Ben hanedan üyelerini kullanmak istediğim için bu kardeşlerin isyan etmemesi için azami özeni gösteriyorum. Örneğin bana olan bağlılıklarını artırmak için oğullarımın eğitimini bu kişilere veriyorum. Her biri için +20 opinion katkısı oluyor.

-Vassal yapısı

Vassallarınız genel olarak çok güçlüler. Tarihsel süreçte Selçuklu'nun 100 sene içinde yıkılması iyi yansıtılmış, eğer birazdan anlatacaklarımı yapmazsanız sizin de başınıza gelecek, gelmese bile iç isyanlardan başınızı kaldıramazsınız. Bu yüzden devletin vassal yapısını baştan aşağı değiştiriyorum.

Bunu yaparken dikkat ettiğim husus, hiç bir vassalın de jure toprağı dışında toprak yönetmemesi ve vassal sahibi olmaması ilkesi. Bir de Beylerbeylik seviyesinde olan unvanların hepsinin Selçuk hanedanından olan kişilere ait olması.
[+] 2 üye Kierkegaard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
CK2 - 1066 Selçuklu Başlangıç Rehberi - Yazar: Kierkegaard - 22-11-2017, 10:17

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.