Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Kuzeyden cikarma yaparak gelmek zor, bence en iyisi Guney Amerika`da bir ulkeyi factiona alip veya isgal edip onun uzerinden Kuzey Amerika`ya yurumek. Yoksa kuzeyin supply problemi ile basa cikilmaz.
Evet onuda dusundum lakin ozellikle orta amerikada cephe hatti cok sıkışık olur ve hem ilerleyemem hemde paketleme yapamam diye kuzeyi tercih ettim. Aslinda cok fazla paket yapmama ve supply olarak cok bir sorunum olmamasina ragmen karsimda bu kadar ordu beklemiyordum. Keske denizcilige daha cok onem verseydim diye düşünüyorum
20190217010215_1.jpg

Dediğim gibi adamların manpoweri erittim sonra yendim başka türlü yenmek mümkün degil. Ai salak olunca 10 level fortta olsa ölümüne saldiriyor.
Her bir alman askeri onların 10 askerine bedel. Sovyetlerle savaşırken 4e-20 milyon kayip verdirmiştim aynı şekilde
Arkadaşlar yeni yamada neden konvoy üretemiyoruz?
Üretiliyor. Üretilmediğini neden düşünüyorsun?
(02-03-2019, 03:37)perverende : [ -> ]Üretiliyor. Üretilmediğini neden düşünüyorsun?

Bulamadım o yüzden?
(02-03-2019, 14:20)Semavi7 : [ -> ]
(02-03-2019, 03:37)perverende : [ -> ]Üretiliyor. Üretilmediğini neden düşünüyorsun?

Bulamadım o yüzden?

Benim Almanya oyunumda gemi üretim sekmesinde en üstte konvoy var.
HOI4 Ironclad V1.6.0'In Ne Zaman Türkçe Yaması Gelir?
(02-03-2019, 15:02)perverende : [ -> ]
(02-03-2019, 14:20)Semavi7 : [ -> ]

Bulamadım o yüzden?

Benim Almanya oyunumda gemi üretim sekmesinde en üstte konvoy var.
Eyvalla çözdüm
Arkadaşlar bu rezervden takviye alma olayı nasıl oluyor? Alması için onay verdim sayıyıda belirledim fakat yağma task forceler takviye almıyor? Hepsine 15 denizaltı vermiştim.
Bir ülkenin dağlık alanının, ülkenin toplam yüzölçümüne oranına göre dağcı limiti olsa daha mantıklı olmaz mı? PDX Forum'a yazacaktım da İngilizceme güvenmiyorum :/
Bence mantıklı olmaz. Kendisi dağ olmayan bir ülke dağlık bir ülkeye saldırmayı planlıyorsa mecburen dağcı basmalı. Senin mantıkla o ülke dağdaki ülkeyi yenemez.
Ülke dağ, nehir dolu ama dağcı veya bahriyeli üretemiyorsun...
(08-03-2019, 01:51)altnkurt : [ -> ]Bence mantıklı olmaz. Kendisi dağ olmayan bir ülke dağlık bir ülkeye saldırmayı planlıyorsa mecburen dağcı basmalı. Senin mantıkla o ülke dağdaki ülkeyi yenemez.

Fakat bu, ülkenin yaşadığı coğrafyayı tanıması ve bunu da avantaja çevirmesi anlamına gelir. Çeşitli doktrinlerle buna çözüm bulunabilmeli. İngiltere'nin konumu belli. Herhangi bir ülke, İngiltere'yi yenmek istiyorsa donanmada, çıkarmada iyi olmak zorunda. Karacıysan, kara yenemezsin.
Kendimi destekliyor ve artırıyorum. Ülkenin coğrafi koşulları, bazı araştırmalarda bonus sağlamalı. İngiltere ve Japonya'nın anakaradan ayrı olması onları işgallerden kurtardı. Aynı donanmada çok güçlü olmalarını da sağladı. Portekiz, İspanya, İngiltere, Fransa'nın coğrafi keşifleri onların coğrafi konumlarından dolayı oldu. Şu an Yunanistan donanma olarak bizden iyi, keza biz de karada daha iyiyiz. Bizim de üç tarafımız deniz ama karasal yoğunluk kıyıya göre daha fazla.
İç denizdeki ülkeler denizaltı araştırmalarında, açık denizlere kıyısı olan ülkeler de büyük gemiler araştırmasında avantajlı olmalı.
Konuyu bayağı detaylandırdık ama ana teması dediğim "yüzölçümünün belli alanlara oranı" olmalı.
Tabi istisnaları var. Bu istisnalar da doktrinlerle sağlanmalı.

Aayyyy dediklerim şu an bana aşşşşırı mantıklı geldi. Beynimle sevişmek istiyorum  :hearteyes: :hearteyes: :hearteyes:  Hadi bize müsaade...

Şaka bir yana PDX böyle bir şey yaparsa BONBA olur ama olmayacağı için hüüüü
Bu oyunda ingiltere niye her şeye karışıyo hangi ülke ile oynasam hak iddiası oluşturduğum devletin bağımsızlığını garanti altına alıyor ve kesin savaşa geliyo zaten tek o gelse sorun olmayacak herkesi savaşa topluyo gelince
(13-03-2019, 19:43)RawWrath : [ -> ]Bu oyunda ingiltere niye her şeye karışıyo hangi ülke ile oynasam hak iddiası oluşturduğum devletin bağımsızlığını garanti altına alıyor ve kesin savaşa geliyo zaten tek o gelse sorun olmayacak herkesi savaşa topluyo gelince
Geçen hafta Venezüela ile bütün Güney Amerikayı topladım hepsindede ABD nin garantisi vardı ama hiçbirini savunmaya gelmedi.
Muhtemelen herhangi bir ittifağa dahil olmayan ülkelerin işlerine (garantör olsalar dahi) karışmıyorlar.

Denizlerde güçlü olmak için temel bir bilgi istiyorum. Oyunu 240 saattir oynuyorum ama hangi gemi ne işe yarar, hangi ülkeyle ne üretmem lazım çözemedim. Hayvani donanmalar kurup denizleri korumaları için görevlendiriyorum sonra bi bakıyorum düşük güçte büyük gemiler diye bildirim geliyor gemilerim tamir için limana çekiliyor falan.
Almanyayla İngiltereye çok çıktım arada tek deniz olduğu için ama daha Almanya ile ABD ye veya ABD ile Normandiyaya çıkarma yapmışlığım hiç yoktur. Anca İngiltere bişeyler yapacakta bende sonradan asker yığınağı yapıcam yani.
O kadar şey okumaya izlemeye çalışıyorum ama yinede beceremiyorum.
Yeni sistemde biraz daha kolaylaştırmışlar sanırım deniz işlerini. Kara kuvvetlerindeki gibi idare sistemi gelmiş. Ama yinede pek çözemedim. Örneğin bir karargahtan diğerine gemileri nasıl geçireceğimi bilmiyorum (aslında kara kuvvetlerinde bir birliği bir karargahtan ötekine nasıl geçiririm onuda bilmiyorum generali silip yeni general atayarak yapıyodum bu işi). Bütün gemiler ya aynı karargahta kalıyor yada her bir gemi topluluğu için ayrı bir karargah açmak durumunda kalıyorum.

En iyisi ben karacı ülkelerden devam edeyim :D
Geçmiş olsun. Bahsettiğim özel kuvvetlerin sınırı hakkında PDXForum'a İngiliççe konu açtım. Yanlış yere mi açtım, yazım hatam mı var bilemem :D ama İngilizceme sövecekseniz özelden sövün yav. Toplum içinde sövmeyin. Öylesi çok can yakıyor :(

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...t.1160372/
Kanka o kadar sacma ki onerin ne deseler haklilar. Oyunun strateji oyunu oldugunu unutuyonuz. Ben sey soracaktim 3 aydir araliksiz multi oynuyorum ve fransa dusmuyor nasil dusurucem
(15-03-2019, 10:33)Kaiser-i Rum : [ -> ]Kanka o kadar sacma ki onerin ne deseler haklilar. Oyunun strateji oyunu oldugunu unutuyonuz. Ben sey soracaktim 3 aydir araliksiz multi oynuyorum ve fransa dusmuyor nasil dusurucem

Benim için kritik değil ama içimde kalmasın. Oturup "önerimi ciddiye almadılar hüüü" diye de ağlamam :)
(14-03-2019, 00:12)Royal Guard : [ -> ]
(13-03-2019, 19:43)RawWrath : [ -> ]Bu oyunda ingiltere niye her şeye karışıyo hangi ülke ile oynasam hak iddiası oluşturduğum devletin bağımsızlığını garanti altına alıyor ve kesin savaşa geliyo zaten tek o gelse sorun olmayacak herkesi savaşa topluyo gelince
Geçen hafta Venezüela ile bütün Güney Amerikayı topladım hepsindede ABD nin garantisi vardı ama hiçbirini savunmaya gelmedi.
Muhtemelen herhangi bir ittifağa dahil olmayan ülkelerin işlerine (garantör olsalar dahi) karışmıyorlar.

ABD'nin garantör olduğu ülkelere açılan savaşlara gelmemesinin sebebi oyunun başındaki izolasyon politikası. Onun dışında İngiltere vs. World Tension %25 in üstünde olduğunda garantör oluyorlar. Onun için henüz WT çok yükselmemişken olabildiğince erken savaş açmaya bak zira Japonya WT'yi çok yükseltiyor.