Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
(26-09-2020, 00:56)Henri : [ -> ][quote='dark prens' pid='208055' dateline='1601059462']
Oyunu steamden alacağım da yanında hangi dlc leri almak iyidir?

Açıkçası bu sorunun yanıtı oyunu nasıl oynadığına ve hangi ülkelerle oynamak istediğine göre değişir. Aşağıda hangi eklentinin temelde ne üzerine kurulu olduğunu ve neler getirdiğini yazacağım. En doğrusu bunlara göre kendi seçimini yapman olacaktır.
  • Together for Victory: Bu eklenti İngiltere'nin beş sömürgesine (Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan) odak ağacı ekliyor. Özellik olarak ise, sömürgelerin statülerini belirleyen ve bağımsızlıklarını kazanabilmelerini sağlayan otonomi sistemini, müttefik olduğun ülkelere ekipman göndermeni sağlayan land-lease sistemini ve müttefiklerinin açtığı teknolojileri daha kolay açmanı sağlayan teknoloji paylaşım sistemini ekliyor. 
  • Death or Dishonor: Bu eklenti savaş rüzgarlarının esmesiyle boyun eğmek zorunda kalan dört Avrupa ülkesine (Çekoslovakya, Macaristan, Yugoslavya ve Romanya) odak ağacı ekliyor. Özellik olarak ise, eski ekipmanları yenilemeyi sağlayan ekipman dönüştürme sistemini, başka ülkelerin silahlarını ve zırhlılarını kullanmayı sağlayan lisans sistemini ve önceki eklentide demokratik ülkelere gelen otonomi sisteminin faşist ülkelere uyarlanmış hali olan Reichskommissariat sistemini ekliyor.
  • Waking the Tiger: Bu eklenti Çin Cumhuriyeti, Komünist Çin ve Mançurya'ya özel odak ağaçları eklerken Çin'deki derebeyliklere de ortak bir ağaç ekliyor ve Almanya ile Japonya'nın odak ağaçlarını genişletiyor. Özellik olarak ise, orduların mareşal ve general yönetimine bölündüğü emir komuta sistemini, komutanların uzmanlıklarını belirleyen komutan nitelik sistemini, sıcak ve soğuk hava şartlarının ordulara etkide bulunduğu iklim sistemini, özel projelerin, iç siyasi olayların ve tarihi kararların yer aldığı karar sistemini ekliyor, aynı siyasi görüşe sahip ülkelerin savaşlarını kazanmasına yardımcı olunan ataşe sistemini ve düşman ekipmanını ele geçirme sistemini ekliyor.
  • Man the Guns: Bu eklenti Meksika ve Hollanda'ya odak ağacı eklerken Britanya ve A.B.D.'nin mevcut ağaçlarını genişletiyor. Özellik olarak ise, oynayış tarzına ve oynadığın ülkenin donanma politikasına göre donanmayı baştan oluşturmanı ve gemileri farklı tasarımlara uyarlamayı sağlayan gemi tasarım sistemini, önceki eklentide gelen nitelik sisteminin donanma personeline uyarlandığı amiral nitelik sistemini, sığındıkları ülkelere insangücü ve üst seviye askerler sağlayan sürgün hükumetleri sistemini, çıkarmalara karşı kıyıları korumak üzere mayın yerleştirme ve çıkarma öncesi donanmayı güvene almak üzere mayın temizleme sistemlerini, donanmanın etkin olduğu ve kontrol ettiği bölgelere göre gemilerin geçişinin belirlendiği rota belirleme sistemini, gemi boyutlarını kısıtlayan anlaşma sistemini ve çıkarma görevlerinde kullanılan amfibi zırhlı araçları ekliyor.
  • La Résistance: Bu eklenti Portekiz, Cumhuriyetçi İspanya ve Milliyetçi İspanya'ya odak ağacı eklerken Fransa'nın odak ağacını genişletiyor. Özellik olarak ise iç savaşın derinlemesine ele alındığı ve kendine has mekaniklerinin olduğu İspanya İç Savaşı karar sistemini, istihbarat teşkilatı kurup casus yetiştirmeyi ve bu casusları çeşitli görevlere göndermeyi sağlayan casusluk sistemini, bulundukları bölgedeki tüm yapıyı değiştiren direniş ve itaat sistemlerini, casuslar aracılığıyla fethedilen topraklarda kontrolü devredip kuklalaştırmayı sağlayan işbirlikçi hükumet sistemini, savaşta kısa süreli avantaj sağlamaya yarayan kod kırma sistemini ve bilgi toplayan gözcü uçaklarıyla direnişi dağıtmaya odaklanan zırhlı araçların bulunduğu keşif birliklerini ekliyor. 

(26-09-2020, 00:51)SoulForged : [ -> ]Bu son indirimle son iki ek paketi de alip tum expansionlari tamamladim ama hala oyuna tam hakim degilim konsepti cok hosuma gitse de ho4 den crusaders3 den cok daha karisik geliyor. Savaslari özellikle deniz ve hava cok karisik geliyor. Amacim turkiye ek paketi cikana kadar oyun bilgimi gelistirmek. Amerikayla yeni oyun actim sizce ogrenmek icin uygunmudur?

Cevabınız için teşekkür ederim. Steam'den mobilization paketini aldım bakalım. Paradoks oyunlarını seviyorum. Hepsi tarih kokuyor. Tabi dlc'ler olmadan oyun tek başına oynanmaz durumda ama adamların ekmek teknesi de o.
Bir puppet ile oynarken bağımsız olmak için gereken piyon? sayısını nasıl artırabilirim? Ayrıca puppet sahibine savaş açmanın bir yolu yok mu? Kısacası puppet'lıktan nasıl kurtulacağımı anlamaya çalışıyorum.
(27-09-2020, 13:48)elefsar : [ -> ]Bir puppet ile oynarken bağımsız olmak için gereken piyon? sayısını nasıl artırabilirim? Ayrıca puppet sahibine savaş açmanın bir yolu yok mu? Kısacası puppet'lıktan nasıl kurtulacağımı anlamaya çalışıyorum.

Master devletine ekipman gönderebilirsin, master devletin herhangi bir savaştaysa savaşa yardım edebilirsin, sürekli odaklardan düzenli miktarda otonomi puanı veren odağı seçebilirsin. Birleşik krallık kuklalarından birisi ile oynuyorsan eklentiler ile o ülkelerin kolay bağımsız olabilmesi için güzel odak ağaçları getirdiler. Bunları yapmak ile uğraşmak istemiyorsan bağımsız olmanın en kolay yolu iç savaş çıkarmaktır.
(27-09-2020, 14:57)Sxario : [ -> ]
(27-09-2020, 13:48)elefsar : [ -> ]Bir puppet ile oynarken bağımsız olmak için gereken piyon? sayısını nasıl artırabilirim? Ayrıca puppet sahibine savaş açmanın bir yolu yok mu? Kısacası puppet'lıktan nasıl kurtulacağımı anlamaya çalışıyorum.

Master devletine ekipman gönderebilirsin, master devletin herhangi bir savaştaysa savaşa yardım edebilirsin, sürekli odaklardan düzenli miktarda otonomi puanı veren odağı seçebilirsin. Birleşik krallık kuklalarından birisi ile oynuyorsan eklentiler ile o ülkelerin kolay bağımsız olabilmesi için güzel odak ağaçları getirdiler. Bunları yapmak ile uğraşmak istemiyorsan bağımsız olmanın en kolay yolu iç savaş çıkarmaktır.
Teşekkürler. Keşke ideoloji değiştirirken seçim değil de iç savaş çıkarsaymışım. Neyse artık diğer dediklerinle halletmeye çalışacağım artık.
Ajan yakalamak veya ajanımızın yakalanmasının ne tür sonuçları oluyor ? Benim ajanım yakalandığında kurtarma operasyonu hazırlığı başlatmıştım. Operasyonu başlatmak için kontrol ettiğimde ajan bir şekilde hapisten çıkmıştı ?
Düşman ülkenin sivil, askeri , donanma ve hava bilgilerine erişmek herhangi bir buff veriyor mu ? Bu bilgiler için operasyon yapmaya değer mi ?
En düşük ayarlarda 1 gün 15 saniye sürüyor çok mu kötü durum sizcd oynanamayacak gibi mi
(27-09-2020, 17:09)Athule : [ -> ]Ajan yakalamak veya ajanımızın yakalanmasının ne tür sonuçları oluyor ? Benim ajanım yakalandığında kurtarma operasyonu hazırlığı başlatmıştım. Operasyonu başlatmak için kontrol ettiğimde ajan bir şekilde hapisten çıkmıştı ?
Düşman ülkenin sivil, askeri , donanma ve hava bilgilerine erişmek herhangi bir buff veriyor mu ? Bu bilgiler için operasyon yapmaya değer mi ?

Ajanın yakalandıktan bir süre sonra infaz ediliyor, bu süre içerisinde kurtarmazsan geçmiş olsun.  Düşmanın bilgilerine erişmek pasif veya aktif bir etki sağlamıyor ama düşmanın iletişim sistemini kırarsan yani decryption yaparsan hem pasif bonusları güzel hem de 30 günlük aktif bonusları çok iyi. Bunların yanında düşmanın teknolojisini çalma operasyonu yaparsan ara sıra güzel teknolojiler denk gelebiliyor.
Irana aaldırmak için illa ilk önce Irak'ı mı almak gerekiyor ? Abartsız iki saattir savaştayım adamdan üstünum ama bir türlü ilerleyemiyorum. Ne yapmalıyım ?
(29-09-2020, 23:11)Grindelwald : [ -> ]Irana aaldırmak için illa ilk önce Irak'ı mı almak gerekiyor ? Abartsız iki saattir savaştayım adamdan üstünum ama bir türlü ilerleyemiyorum. Ne yapmalıyım ?

40 Width dağcı tümenleri ve yeterli hava desteği ile dağları geçmek mümkün. Geçmeyi beceremezsen dağ sınırını terket ve biraz Anadolunun içlerine çekil, daha sonra içeri giren İran tümenlerini çembere alıp yok edersen İran'ın dağ sınırını tutacak askeri kalmayacaktır.
collaboration government nedir ? Ne işe yarar ?
Selamlar,benim bir sorum olacaktı, hoi4 ü yaklaşık 2 yıldır videolarını izliyordum şimdi iyi bir bilgisayara sahip oldum ve oynamaya başladım birkaç kere tek başıma oynadım ama sıkıldım multiplayer oynamak isteyen varmı diye soracaktım, birde güney afrika gibi ingiliz pupet olan ülkelerde faşist olmaya çalısıyorum fasist demolog da alıyorum ama refarandum seçenegi yok diğer ülkelerde var ingiliz pupet olan ülkelerde refarandum yapılamıyormu.
(02-10-2020, 07:44)Athule : [ -> ]collaboration government nedir ? Ne işe yarar ?
İşbirlikçi hükümet demek. Ülkeyi işgal ettiğinde seninle ortak çalışacak yerel hükümet oluyor, direniş şiddetinin daha düşük olmasını sağlıyor.
(02-10-2020, 11:59)perverende : [ -> ]
(02-10-2020, 07:44)Athule : [ -> ]collaboration government nedir ? Ne işe yarar ?
İşbirlikçi hükümet demek. Ülkeyi işgal ettiğinde seninle ortak çalışacak yerel hükümet oluyor, direniş şiddetinin daha düşük olmasını sağlıyor.

İşbirlikçi hükümet direniş namına birşey kalmadığında kuruluyor, ve kurulduğu topraklarda core sahibi olduğu için tıpkı işgal edilmiş kukla seviyesindeki kukla hükümetten edinilen kazanımları sağlıyor, ve haritada senin renginde gözüküyor.
(02-10-2020, 13:02)1Manascı : [ -> ]

İşbirlikçi hükümet direniş namına birşey kalmadığında kuruluyor, ve kurulduğu topraklarda core sahibi olduğu için tıpkı işgal edilmiş kukla seviyesindeki kukla hükümetten edinilen kazanımları sağlıyor, ve haritada senin renginde gözüküyor.
Benim bildiğim işbirlikçi hükümet, düşman ülke kapitule olduktan sonra kuruluyor.
(02-10-2020, 15:33)perverende : [ -> ]
(02-10-2020, 13:02)1Manascı : [ -> ]

Benim bildiğim işbirlikçi hükümet, düşman ülke kapitule olduktan sonra kuruluyor.

Evet arkadaş yanlış bilgi vermiş. Bahsettiği şey Reichskommissariat. Collaboration government sen o ülkeyi işgal ettikten sonra yüksek compliance(işbirliği) seviyesinde state'lerle başlamanı sağlar. Ayrıca savaş öncesi ajanlarını yollayıp prepare collaboration goverment operasyonu yaptırırsan surrender limiti de düşecektir ve işgal sonrası %30 compliance ile başlayacaktır
"İşgal altındaki tüm eyaletlerde yerel işbirliği %80'e yükselirse, işgal eden ülkeye, işgal edilen bölgeleri yönetmek ve yönetmek için sadık ve sempatik yerel sivillerden oluşan bir işbirliği hükümeti kurma fırsatı verilecek. Demokratik bir ülkenin işbirliği hükümetleri oluşturamayacağını unutmayın. İşbirlikçi hükümet, La Résistance DLC ile kullanılabilen özel bir kukla türüdür. Svil ve askeri fabrikalarının %75'i bağlı olaunan devletiin kullanımındadır ve ticaret maliyet az ve extra ticaret imkanı yüksektir. İşbirlikçi hükümetler, bağlı olduğu devletin harita rengini alırlar."

umarım ben yanlış anlamışımdır, bak bu senin hazırladığın rehberden bir alıntı, iş birliği seviyesi %80 olduğunda işbirlikçi hükümet kuruluyor, zaten o iş birliği seviyesinde direniş namına birşey kalmamıştır.
(02-10-2020, 15:57)1Manascı : [ -> ]"İşgal altındaki tüm eyaletlerde yerel işbirliği %80'e yükselirse, işgal eden ülkeye, işgal edilen bölgeleri yönetmek ve yönetmek için sadık ve sempatik yerel sivillerden oluşan bir işbirliği hükümeti kurma fırsatı verilecek. Demokratik bir ülkenin işbirliği hükümetleri oluşturamayacağını unutmayın. İşbirlikçi hükümet, La Résistance DLC ile kullanılabilen özel bir kukla türüdür. Svil ve askeri fabrikalarının %75'i bağlı olaunan devletiin kullanımındadır ve ticaret maliyet az ve extra ticaret imkanı yüksektir. İşbirlikçi hükümetler, bağlı olduğu devletin harita rengini alırlar."

umarım ben yanlış anlamışımdır, bak bu senin hazırladığın rehberden bir alıntı, iş birliği seviyesi %80 olduğunda işbirlikçi hükümet kuruluyor, zaten o iş birliği seviyesinde direniş namına birşey kalmamıştır.
snk91npz7i141.jpg?width=914&format=pjpg&...24c70d54ae
Senin bahsettiğin olay şu sekmedeki compliance seviyesi %80 ulaştığında A new regime eventinin gelip kurulması. O kısımda yanlışlık yok.
waj1dufq7i141.jpg?width=1646&format=pjpg...3c97c24e6f
Şu operasyon yapıldıktan sonra işbirlikçi hükümeti kurulmaya başlanıyor. %80e ulaştığında aynen orada yazdığı gibi oluyor. Ama bunun için düşman devleti tamamen kapitüle etmiş olmak gerek
Kukla devlet oluşturmak dışında bir getirisi var mı bunun? Dediğiniz gibi daha az resistance olması vs. ? Toprakları kendi ülkeme katmayı tercih ederim.
(02-10-2020, 19:40)Athule : [ -> ]Kukla devlet oluşturmak dışında bir getirisi var mı bunun? Dediğiniz gibi daha az resistance olması vs. ? Toprakları kendi ülkeme katmayı tercih ederim.

Eğer işbirlikçi hükümet kurarsan işgal ettiğin bölgenin kaynaklarından ve insan gücünden %75 oranında faydalanmanı sağlar. Ayrıca garnizon yükü de ortadan kalkacağından daha mantıklı diye düşnüüyorum.
Merhaba bende hoi4 dün ilk sürümlerinden vardı oyun hızı baya iyidi şimdi son sürümü indirdim hem girerken gec giriyor hemde günler son hızda bile agır ilerliyor sebebi ne olabilir