Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Yeni DLC ile gelen sup hub inşaat hızını yüzde 300 artıran decision hangi kosullarda kullanılamaz hale geliyor ?
Tum sivil fabrikalarinin hammadde almak icin harciyorsun, bir kismini iptal ederek onlari insaat icin harcamalisin. War Economy veya daha ustte Economik yasaya gecmende faydali olabilir.
Arkadaşlar yeni yamada ingiltere ile oynarken vichy fransaya nasıl savaş açıyoruz?
Oyunu birkaç aydır oynuyorum, yavaştan öğrenmeye başladım. Türkiye ile oynarken Yunanistan, Suriye, Bulgaristan'ı aldım. odak ağacımda 'reconfigure turkish foreign policy' odağını yaptım. Anladığım kadarıyla önümde 3 ayırıcı seçenek var. ya  Sovyet'lere yaslanacam ya faşist olarak alman ve İtalyanlara devam edeceğim
ya da İngiltere Amerika yanlısı olacağım. şuan zaten alman İtalya faşist birliğindeyim, Sovyetlere yanaşsam bulunduğum İtalya alman faşist gurubumun desteğini kaybeder miyim? sizce ne yapmalıyım hangisi daha kazançlı?
(09-02-2022, 17:14)takagi-san : [ -> ]Oyunu birkaç aydır oynuyorum, yavaştan öğrenmeye başladım. Türkiye ile oynarken Yunanistan, Suriye, Bulgaristan'ı aldım. odak ağacımda 'reconfigure turkish foreign policy' odağını yaptım. Anladığım kadarıyla önümde 3 ayırıcı seçenek var. ya  Sovyet'lere yaslanacam ya faşist olarak alman ve İtalyanlara devam edeceğim
ya da İngiltere Amerika yanlısı olacağım. şuan zaten alman İtalya faşist birliğindeyim, Sovyetlere yanaşsam bulunduğum İtalya alman faşist gurubumun desteğini kaybeder miyim? sizce ne yapmalıyım hangisi daha kazançlı?

Hem İngiltere'ye hem Sovyet'e hem de Almanya'ya aynı anda yanaşabilirsin. Bazı kısımlarda Almanya'nın sana karşı olan görüşü düşebilir ama sıkıntı yaratacak kadar sorun olmaz. İngiltere kısmında ''Join the Allies'' focusuna kadar hepsini alabilirsin sanırım. Bu kısımda dikkat etmen gereken ''The Chester Concession'' focusu var. Bu focusu yapmadan önce ABD ile ilişkilerini yükseltebildiğin kadar yükselt ki anlaşmayı kabul etsinler. Sovyet kısmında da yine ciddi bonuslar var. Burada da yine ''Anti-Bolshevik Mediterranean Bloc'' ve ''Readdress the Montreux Convention'' kısmına gelene kadar olan focusları tamamlayabilirsin fakat Sovyet kısmını tamamlamadan önce mutlaka İngiltere kısmını tamamla çünkü burada demokratik ülkelerle aranı fazlaca bozacak bazı focuslar var. En son olarak da Almanya kısmını bitirebilirsin. Ardından zaten Axis'de olduğun için ''Join the Axis'' focusunu atlayıp oradan devam edersin.
(09-02-2022, 18:45)Athule : [ -> ]
(09-02-2022, 17:14)takagi-san : [ -> ]Oyunu birkaç aydır oynuyorum, yavaştan öğrenmeye başladım. Türkiye ile oynarken Yunanistan, Suriye, Bulgaristan'ı aldım. odak ağacımda 'reconfigure turkish foreign policy' odağını yaptım. Anladığım kadarıyla önümde 3 ayırıcı seçenek var. ya  Sovyet'lere yaslanacam ya faşist olarak alman ve İtalyanlara devam edeceğim
ingiltere-amerkia seçecektim de 'İngiltere ile in peace' şarttı koymuş. yani -100'lük bir ilişki açığı var İngiltere 'de savaşta olduğum için onu düzletmem zor mu olur? yoksa bana amerika ingiltere mantıklı gelmişti. ne yapmalıyım sence? eğer barış imkansızsa rusyaya'ya mı yanaşayım bu saatten sonra?
İngiltere ile savaştaysan o odağı alamazsın zaten. İlişkin +100 olsa da fark etmez, savaşın sonlanması lazım. Savaş sonlandığında da ya İngiltere var olmayacak ya da Axis, o yüzden Almanya SSCB'ye de savaş açmadan Sovyet odağını yap. Ardından Almanya kısmından devam et. Birini birine tercih etmek zorunda değilsin, odak ağacı seni seçime zorlamıyor. Ama şu anki durumda focus şartlarını sağlayamadığın için İngiltere kısmını yapamazsın. Ancak savaş bittikten sonra kazanırsanız İngiltere'ye bağımsız olarak oyuna devam edebileceği ufak bir toprak verirsin. Daha sonra ilişkileri iyileştirip focusları alırsın. Kaybederseniz İngiltere'nin kuklası olacaksın muhtemelen. O durumda da focusları alabilirsin.
(10-02-2022, 14:15)Athule : [ -> ]İngiltere ile savaştaysan o odağı alamazsın zaten. İlişkin +100 olsa da fark etmez, savaşın sonlanması lazım. Savaş sonlandığında da ya İngiltere var olmayacak ya da Axis, o yüzden Almanya SSCB'ye de savaş açmadan Sovyet odağını yap. Ardından Almanya kısmından devam et. Birini birine tercih etmek zorunda değilsin, odak ağacı seni seçime zorlamıyor. Ama şu anki durumda focus şartlarını sağlayamadığın için İngiltere kısmını yapamazsın. Ancak savaş bittikten sonra kazanırsanız İngiltere'ye bağımsız olarak oyuna devam edebileceği ufak bir toprak verirsin. Daha sonra ilişkileri iyileştirip focusları alırsın. Kaybederseniz İngiltere'nin kuklası olacaksın muhtemelen. O durumda da focusları alabilirsin.
evet ben de öyle yaptım. teşekkürler. batım antlaşmasın focusunu tamamladım. sana özelden oyun ile ilgili soru sorabilir miyim? kime sorsam kabul etmiyor. bazen çok yardıma ihtiyacım oluyor. mesela çıkartma yapmayı 1 ayda öğrendim. çok yardımcı olmuş olursun.
(10-02-2022, 14:24)takagi-san : [ -> ]
(10-02-2022, 14:15)Athule : [ -> ]İngiltere ile savaştaysan o odağı alamazsın zaten. İlişkin +100 olsa da fark etmez, savaşın sonlanması lazım. Savaş sonlandığında da ya İngiltere var olmayacak ya da Axis, o yüzden Almanya SSCB'ye de savaş açmadan Sovyet odağını yap. Ardından Almanya kısmından devam et. Birini birine tercih etmek zorunda değilsin, odak ağacı seni seçime zorlamıyor. Ama şu anki durumda focus şartlarını sağlayamadığın için İngiltere kısmını yapamazsın. Ancak savaş bittikten sonra kazanırsanız İngiltere'ye bağımsız olarak oyuna devam edebileceği ufak bir toprak verirsin. Daha sonra ilişkileri iyileştirip focusları alırsın. Kaybederseniz İngiltere'nin kuklası olacaksın muhtemelen. O durumda da focusları alabilirsin.
evet ben de öyle yaptım. teşekkürler. batım antlaşmasın focusunu tamamladım. sana özelden oyun ile ilgili soru sorabilir miyim? kime sorsam kabul etmiyor. bazen çok yardıma ihtiyacım oluyor. mesela çıkartma yapmayı 1 ayda öğrendim. çok yardımcı olmuş olursun.

Rica ederim. Bir kişiye özel olarak sormaktansa bu konuya yazarsan daha hızlı cevap alırsın. Ben de konuyu günaşırı kontrol ediyorum, sorularına denk gelirsem cevaplarım. Ayrıca forumun kendisi koskoca bir arşiv. Bazı durumlarda daha önce yazılmış cevapları ve rehberleri de kontrol edebilirsin.
(10-02-2022, 14:44)Athule : [ -> ]

Rica ederim. Bir kişiye özel olarak sormaktansa bu konuya yazarsan daha hızlı cevap alırsın. Ben de konuyu günaşırı kontrol ediyorum, sorularına denk gelirsem cevaplarım. Ayrıca forumun kendisi koskoca bir arşiv. Bazı durumlarda daha önce yazılmış cevapları ve rehberleri de kontrol edebilirsin.
tamam teşekkürler. ben sadece merak ettiğim şeyleri tek bir elden sormak daha hızlı olur diye demiştim ama sağ ol. yazarım sorum olursa
(10-02-2022, 17:10)takagi-san : [ -> ]
(10-02-2022, 14:44)Athule : [ -> ]

tamam teşekkürler. ben sadece merak ettiğim şeyleri tek bir elden sormak daha hızlı olur diye demiştim ama sağ ol. yazarım sorum olursa
çok sağol dediklerini yaptım. şimdi önüme 'Bolşevik karşıttı Akdeniz bloğu' ve 'Montrö sözleşmesini yeniden ele al' adında iki ayırıcı focus çıktı. şuan yugoslava, romanya da benim elimde Avrupa'da alınacak yer kalmadı o üzden danışmak isedim. Bağdat'a yönelmeyi düşünüyorum ama focusu ne yapsam bilemedim
oyunu birkaç aydır oynuyorum, türkiye olarak faşist gurubuna katıldım. sene 1940. Avrupa'da yunanistan bulgaristan rommanya yugoslavya'ı ; Ortadoğu'da ırağı aldım. en son arkamı sağlama alayım diye 'reconfigure turkish foreign policy' focusunu yaptım ve ruslara yanaştım. lakin sonra önüme 2 ayrıcı focus çıktı: 'bolşevik karşıtı akdeniz bloğu' ve 'montrö sözleşmesini yeniden ele al'. sizce hangisini seçmeliyim? avrupa'da alacak toprak kalmadı manpower 458K'da ne yapcağımı bilemedim. (bağdat'a gimeyi düşünüyorum) ne yapmalıyım?
(11-02-2022, 10:18)takagi-san : [ -> ]oyunu birkaç aydır oynuyorum, türkiye olarak faşist gurubuna katıldım. sene 1940. Avrupa'da yunanistan bulgaristan rommanya yugoslavya'ı ; Ortadoğu'da ırağı aldım. en son arkamı sağlama alayım diye 'reconfigure turkish foreign policy' focusunu yaptım ve ruslara yanaştım. lakin sonra önüme 2 ayrıcı focus çıktı: 'bolşevik karşıtı akdeniz bloğu' ve 'montrö sözleşmesini yeniden ele al'. sizce hangisini seçmeliyim? avrupa'da alacak toprak kalmadı manpower 458K'da ne yapcağımı bilemedim. (bağdat'a gimeyi düşünüyorum) ne yapmalıyım?

Bahsettiğin iki focusdan herhangi birini almak Axis'le yollarını ayırman demek. Şu anki durumda SSCB ile birlikte Almanya ve İtalya'ya karşı olan savaşı kazanabileceğini düşünüyorsan Comintern'e katıl. Ya da Anti-Bolşevik yolundan gidip İspanya ile bir pakt kurup Almanya-SSCB savaşı başladığında SSCB'yi arkadan vurabilirsin belki. Ardından ABD'nin İngiltere-Almanya savaşına girmesini bekleyip Axis'i zor durumda yakalayabilirsin. Oyunun durumunu analiz edip doğru kararı vermen lazım.
(11-02-2022, 15:23)Athule : [ -> ]
(11-02-2022, 10:18)takagi-san : [ -> ]oyunu birkaç aydır oynuyorum, türkiye olarak faşist gurubuna katıldım. sene 1940. Avrupa'da yunanistan bulgaristan rommanya yugoslavya'ı ; Ortadoğu'da ırağı aldım. en son arkamı sağlama alayım diye 'reconfigure turkish foreign policy' focusunu yaptım ve ruslara yanaştım. lakin sonra önüme 2 ayrıcı focus çıktı: 'bolşevik karşıtı akdeniz bloğu' ve 'montrö sözleşmesini yeniden ele al'. sizce hangisini seçmeliyim? avrupa'da alacak toprak kalmadı manpower 458K'da ne yapcağımı bilemedim. (bağdat'a gimeyi düşünüyorum) ne yapmalıyım?

Bahsettiğin iki focusdan herhangi birini almak Axis'le yollarını ayırman demek. Şu anki durumda SSCB ile birlikte Almanya ve İtalya'ya karşı olan savaşı kazanabileceğini düşünüyorsan Comintern'e katıl. Ya da Anti-Bolşevik yolundan gidip İspanya ile bir pakt kurup Almanya-SSCB savaşı başladığında SSCB'yi arkadan vurabilirsin belki. Ardından ABD'nin İngiltere-Almanya savaşına girmesini bekleyip Axis'i zor durumda yakalayabilirsin. Oyunun durumunu analiz edip doğru kararı vermen lazım.
çokkk karmaşık hocam. şimdi sana isersen haritayı ss alıp atayım baksan çok çok mutlu olurum. hem italya hem de rusya sınır komşuyum. menpowerım 450k o yüzden savaşa dayanır mıyım bilemedim. hem manpower nasıl artar onu da bilmiyorum, tek bildiğim yöntem askere alım ile artırılabildiği.
Manpower'ın bel kemiği dediğin gibi askerlik yasası. Onun dışında işgal ettiğin bölgelerdeki compliance seviyesini artırmak o bölgelerden kazandığın manpower'ı artırır. Türkiye'nin odak ağacında manpower veren odaklar var onları da kullanabilirsin. 450k da fena bir rakam değil, kaliteli ordun varsa şu anki manpower'ınla da savaşı idare edebilirsin. Resim eklemek istersen şu konuda nasıl ekleyeceğin anlatılıyor. @takagi-san
(11-02-2022, 20:14)Athule : [ -> ]
.

Manpower'ın bel kemiği dediğin gibi askerlik yasası. Onun dışında işgal ettiğin bölgelerdeki compliance seviyesini artırmak o bölgelerden kazandığın manpower'ı artırır. Türkiye'nin odak ağacında manpower veren odaklar var onları da kullanabilirsin. 450k da fena bir rakam değil, kaliteli ordun varsa şu anki manpower'ınla da savaşı idare edebilirsin. Resim eklemek istersen şu konuda nasıl ekleyeceğin anlatılıyor. @takagi-san
peki hocam mesela bu sefer de tam bağdat'a hazırlıkları yaptım her şey tamam gibi. komutanlara cepheleri açtım (5 komutanla) . iste saldırı hattını da çizdim. komutanlar da plandan memnun gibilerdi çoğu plan 60-80% lehimize diyordu. sonra açtım savaşı yardırdım baktım kazanıyor gibiyim Bağdat'a az kalmışç sonra generallerin hepsi planı 60-87% aleyhimize buldu nedenine genel olarak düşman üstünlüğü diyor. sonra adlığım toprakları kaybetmeye başladım. sebebi ne tam olarak?
Muhtemelen savaş planları çizdiğinde düşmanın sınırda daha az askeri vardı . Savaş başlayınca düşman daha fazla takviye getirip üstünlük avantajını almıştır.
(14-02-2022, 23:28)takagi-san : [ -> ]
.

peki hocam mesela bu sefer de tam bağdat'a hazırlıkları yaptım her şey tamam gibi. komutanlara cepheleri açtım (5 komutanla) . iste saldırı hattını da çizdim. komutanlar da plandan memnun gibilerdi çoğu plan 60-80% lehimize diyordu. sonra açtım savaşı yardırdım baktım kazanıyor gibiyim Bağdat'a az kalmışç sonra generallerin hepsi planı 60-87% aleyhimize buldu nedenine genel olarak düşman üstünlüğü diyor. sonra adlığım toprakları kaybetmeye başladım. sebebi ne tam olarak?
Bir saniye... Bağdat hâlâ Irakta bulunuyorsa ve Irak dünya savaşında taraf değilse bu dediğin imkansız... Eğer tarafsa umarım allies'te değildir... Allies'e girmişse yandın... Amerika ile şu aşamada baş etmen özellikle yeni supply sistemiyle çok zor...
(15-02-2022, 16:38)korkusalan : [ -> ]
(14-02-2022, 23:28)takagi-san : [ -> ]
.

Bir saniye... Bağdat hâlâ Irakta bulunuyorsa ve Irak dünya savaşında taraf değilse bu dediğin imkansız... Eğer tarafsa umarım allies'te değildir... Allies'e girmişse yandın... Amerika ile şu aşamada baş etmen özellikle yeni supply sistemiyle çok zor...
vallaha ben gördüğüm söyledim hocam all alrak bi ingiltere vardı onda. bende faşist birliği olraktan italya bulgaristan almanya vardı ama alamadım. bağdat hala ırakta yani. ne yapmalıyım bu konuda?

(15-02-2022, 11:02)Athule : [ -> ]Muhtemelen savaş planları çizdiğinde düşmanın sınırda daha az askeri vardı . Savaş başlayınca düşman daha fazla takviye getirip üstünlük avantajını almıştır.
manpowerım kötü değil demiştin. bu durumda sence ne yapmalıyım?daha çok mu birlik basmalıyım?
İngiltereyle savaştaysan Irak'ı düşüremezsin zaten... Savaş sonuna kadar kalacak hayatta...