AAR: Panzer Campaigns: Japan'46 - Tōkyō Kuşatması
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
Ara
Ara
Ara
Son resimde yer adlarını Japoncasından okumaya kalkışacaklar için not: Yatay olanları sağdan sola okumanız lazım.

Bir sonraki bölüm ara bölüm olacak, önceki beş günün özetini geçip ilerideki planımızı söyleyeceğim.
Ara
Önce beş tur diye okudum ama beş günmüş. Onun özeti bir hayli uzun olur gibi. Şu ana kadar olanları özetleyeceksin sanırım.
tTRiYax.png
Ara
Allies kayiplari neredeyse iki katina cikarmis
Ara
Coronet Operasyonu'nun istila aşamasının bittiğini ilan ediyorum. Artık ilerleme aşamasındayız.

1. gün kıyıları bombalayıp kıyıdaki mayınları temizleyip içeri girmeye başladık. Bu sırada yaklaşık 11.000 zayiatımız oldu. 2. gün ve sonrasında içerilere girmeye başladık. Sagami Kumsalları hem daha sıkı korunduğu için, hem de orada çok içerilere girmemize gerek olmadığı için Kujūkuri Kumsalı tarafında daha içerilere girdik.

3. günde Bōsō Yarımadası tarafına ilerlemeye başladık. Sanırım karşı taraf oranın er ya da geç boğulacağını anlamış olmalı ki hiç uğraşmayıp birlikleri Chiba'ya götürmeye çalıştı. Tabiî, bir kısmına bildiğiniz terör bombardımanı yaptık. 4. gün ilerlememize devam ettik. Bakalım, yarımadayı kaç günde tamamen ele geçireceğiz?

5. gün bitti ve yarımadayı boğmak üzereyiz.

Bu sırada bizden yaklaşık 28000 kişi, 200 top, 480 de araç zayiatı oldu. Karşı taraf günde yaklaşık 10000 zayiat veriyor, böyle giderse harekâtın sonuna kadar 6.000.000 kişi zayiatları olur :xd: .

Şimdi ne yapacağız?

İlk olarak yeni kolordular gelecek. Bunlarla ilerlemeye devam edeceğiz, karaya ilk çıkan kolorduları yedeğe çekeceğiz.

Kujūkuri Kumsalı tarafında ilk hedef Bōsō Yarımadası'ndaki birlikleri imha etmek ve Chiba-Sakura hattının ilerisine geçmek. Kuzeydoğuda Chōshi'ye kadar ilerleyeceğiz, Tone-gawa'yı geçeceğimden emin değilim.

İki strateji seçeneği var:

unknown.png

Birincisini sanırım Ōshima'ya çıkarma yapmak için kullanacağım:

unknown.png

İkincisini hâlen düşünüyorum:

unknown.png

8. Ordu ilerleyebilecek mi?

İlerler gibi, ilerlemese de orada bulunması her zaman için tehdit. Tōkyō'ya çok yakın olduğu için illa ki orayı bastırmaya çalışacaktır. Çıkarmayı iki yerden yapmamızın nedeni de tam olarak bu.

Tōkyō'ya varılabilecek mi?

Niye varılamasın, sadece oraya varmanın 5 günde olmayacağını biliyoruz.

Parametre verisi nasıl?

Bunu söylememiştim sanırım. Birkaç yerinden bahsedeyim.

Hepinizin de bildiği gibi turlar 4-6-8-10-12-14-16-18-20(gece)-0(gece) şeklinde gidiyor, gün doğumu ve gün batımı turları yok.

İstif sınırı normal, 1600 eşdeğer mevcut.

Sığınak yapılabiliyor, %1,5 ihtimalle. Yeni oyunlarda hep var ama eski oyunlarda (Moscow '42'den önceki oyunlarda) yok veya sonradan eklendi, gece yol/demiryolu hareketi harici hareket edenlerin aksak olma ihtimali %60. Tabiî ki mahiyete göre buna çarpan ekleniyor. Hava müsaitliği Japonlarda %5, uçakları sanırım iki günde bir uçabiliyor :xd: . Tecrit saldırısı ihtimali bizim uçaklarımız için %35, Japonlarınki için %2. Kendim bütün oyun boyunca sadece bir kere tecrit saldırısı gördüm. Bizim hava önlemesi yapmamızın ihtimali %80, Japonların yapmasının ihtimali %2. Bazen turda bir kere görüyorum, bazen hiç görmüyorum. Japonlarda demiryolu kapasitesi var ama demiryolları 10-15 kilometrede bir patlak olduğundan dolayı pek kullanacaklarını sanmıyorum. %70=%90 bunda da geçerli. Geri kazanım bizde %1, Japonlarda %2. Enkaz için kullanılan değerin çok düşük olduğunu söylemiştim. Normalde 1000. 5000 veya 10000 olmalıydı. Araç bozulması bizim için 8, Japonlar için 6. Neyse ki araçtan bol bir şey yok bizde :xd: . Çıkarmada birliklerimizin tamamı %10'a kadar mevcut kaybedebiliyor.

Köprüler bazı oyunlardaki gibi 10-20-40 değil, 8-12-16 savunma gücünde.

Bir altıgene uçak sınırı 25. Tabiî ki bunun etrafından 8+8+8+16 uçaklı filoları yollayarak dolanmak mümkün.

Topların kurulma ihtimali iki taraf için de %90. Bizde kundağı motorlu topçu çok.

Japonlar için aldatma değerleri var. Sanırım Chiba'ya yanaştığımızda bunun ilk etkilerini göreceğiz.

Tarlaların yüksekliği 0 metre, dolayısıyla tarlaların ötesini görebiliyoruz. Ayrıca tarlalardan bisikletliler harici tekerlekli birlikler geçemiyor, bisikletliler için de oraya girmek mesele. Neden geçemiyor; çünkü bu oyundaki tarlalar çeltik tarlası. Dolayısıyla tarlalar savunma da vermiyor, üstelik tarladaki birliklerinize ateş açıldığında %5 daha fazla zayiat veriyorsunuz.

Yerleşim yerlerinin savunması biraz daha düşük. Sanayi yerlerinin bile %50, bazı oyunlarda %60 yapıyorlar.
[+] 1 üye unonimus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara
İlk defa bu kadar çok stratejinin olduğu bir senaryo görüyorum. Ama harita büyüklüğünü düşününce normal.
tTRiYax.png
Ara
Ara
Ara
Ara
Ara
Son resmin kalitesini 90'dan 85'e düşürmek zorunda kaldım yoksa 8 MB'tan büyük oluyordu.
Ara
Bu arada dün baştan sona bütün bölümleri okudum. Güzel yazmışsın eline sağlık. Tek sıkıntım SnapShotları pek anlamıyorum. Üst üste koyulmuş gibi duruyorlar. Japan 46'ya özel bir şey mi yoksa sen mi öyle yapıyorsun?
tTRiYax.png
Ara
Ben öyle yapıyorum, iki taraf birbirine uzak olduğu için arayı kesmeden görüntü alırsam kaliteden kısmam gerekecek (ki şu anki hâliyle bile kaliteden kısmam gerekti).
Ara
Son resim yine 85.
Ara
Son resim yine 85. Bundan sonra bunu söylemeyeceğim. 80'e indirmem gerekirse o zaman söylerim.
Ara
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.