Aksiyon: Chivalry: Medieval Warfare
#1
Chivalry: Medieval Warfare Türkçe Bilgi ve Ekran Görüntüleri
chivalry_banner_cu2p1.jpg

Çok oyunculu bir Half-Life 2 modu olarak yayımlanan, Steam'de oldukça popüler olan ve oyuncular tarafından çok sevilen Age of Chivalry'i artık Chivalry: Medieval Warfare adında başlı başına bir oyun olarak piyasaya sürüldü. Torn Banner Studios tarafından geliştirilen oyun arkasına Unreal 3 grafik motorunun gücünü de alarak bizleri çok oyunculu ortamda Orta Çağ savaşlarına çağırıyor. Eğer sizler de bu savaşlara girmeden Chivalry: Medieval Warfare'in nasıl bir oyun olduğunu görmek istiyorsanız doğru yere geldiniz.

Kılıçları kuşanın, zırhınızı giyin, oklarınızı sırtlayın!

Chivalry: Medieval Warfare'i kısaca Orta Çağ'da geçen çok oyunculu FPS oyunu oyunu olarak tanımlayabiliriz. Artık modern savaşlardan, zombilerden ve 2. Dünya Savaşı'ndan sıkılan bizlere Orta Çağ atmosferini yaşatmayı amaçlayan Chivalry: Medieval Warfare gerçekten de bunu başarmış gibi gözüküyor. Oyunun oynanışına geçmeden önce oyunda bulunan modlara kısaca değineyim. Team Deathmatch modunda her çok oyunculu oyunda olduğu gibi 2 takım çarpışıyor ve en çok insanı öldüren takım kazanıyor. Team Objective modunda ise aynı Enemy Territory Serisi'nde olduğu gibi her iki takıma da (bu modda bir takım savunma yapıyor, diğer takım ise saldırıyor) bir takım görevler veriliyor (binaları yak, kralı öldür, şehri ele geçir vb...) ve o görevleri en kısa zamanda yapan oyunu kazanıyor. Last Team Standing modunda ise yeniden canlanma (respawn) olmaksızın 2 takım bir arenada çarpışıyor ve ölmeyen takım oyunu kazanıyor. Modların her biri ayrı zevkli olsa da ben en çok eski Age of Chivalry'de de olan Team Objective modunu beğendim.
i1.jpg
Oyunun oynanışı ise oldukça gerçekçi, özellikle dövüşler gerçekten de çok eğlenceli olabiliyor, hatta ve hatta Chivalry: Medieval Warfare için şu ana kadar oynadığım FPS oyunları arasında en gerçekçi kılıç savaşlarına sahip olan oyun diyebilirim rahatlıkla. Vuruş hissi çok iyi olduğu için, kılıçla çok çeşitli vuruşlar yapabildiğiniz için ve yaptığınız kritik bir vuruşta kafa, kol ve bacak kopabildiği için çok hırslanıyorsunuz ve gaza geliyorsunuz. Oyunda ustalaşmak çok zor, doğru yerde doğru hareketi yapmanız gerekiyor. Kalkan ve kılıç kullanmakta ustalaştığınızda ise karşınızda kim olursa olsun yere serebiliyorsunuz. Oyunda takım ateşi (friendly fire) de her zaman açık olduğu için zaman zaman savaş esnasında takım arkadaşlarınızım kafalarını da uçurduğunuz da olabiliyor. Ayrıca haritalarda bulunan, mancınık, kızgın yağ, meşale gibi silahları da kullanabiliyorsunuz. Tabii oyunda sadece kılıç ve kalkan da bulunmuyor, farklı silahlar ve sınıflar da oyunda bulunuyor. Okçu da olabiliyorsunuz veya daha hafif silahlar alan keşifçi de olabiliyorsunuz. Sınıf seçtikten sonra o sınıfa özel silahlardan kendi kafanıza göre de seçebiliyorsunuz, yani oyunda silah ve ekipman çeşitliliği epey fazla. Yapımcı firma oyuna ilerde bedava yayımlayacağı içeriklerle yeni silahlar da ekleyecek.

Chivalry: Medieval Warfare'in gerçek zevki çok oyunculu olarak çıksa da oyun tek kişi botlara karşı oynamanıza da izin veriyor. Her ne kadar alıştırma yapmak için botlar uygun olsa da botlara karşı oynamak pek zevk vermiyor zira oldukça aptallar. Bunun yanında çok oyunculu kısım için Steamworks kullanan oyunun çok oyunculu kısımında pek bir problem göze çarpmıyor. Sunucularda lag az oluyor ve rahatlıkla oyuna girebiliyorsunuz ancak zaman zaman takımlarda eşitsizlikler olabiliyor. Otomatik olarak takımları eşitleme gibi bir özellik oyunda bulunmadığı için bu çok can sıkıcı olabiliyor ama yapımcı firma bunu en kısa zamanda oyuna eklemeyi planlıyor bunu da belirteyim. Ayrıca zaman zaman sınıflar arasındaki dengesizlikler de göze çarpabiliyor, özellikle okçu sınıfı diğer sınıflara göre biraz üstün gibi. Bu dengesizlikler üzerinde de firma çalışıyor.

Alıntı:http://www.trgamer.com/Yazi.aspx?source=...PlatformID=
[+] 1 üye Abarti nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
FPS????
Ara
Cevapla
#3
Taşındı.
Cevapla
#4
Oyun cidden sağlam ama ustalık gerektiriyor.
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
Cevapla
#5
Aslında bir bakıma FPS mantığıyla oynamak gerekiyor, yani sürekli her yerine bakman gerekiyor. Özellikle okçu falan oynuyorsanız uzaktan birini snipelayaymı derken arkadan gelen knight baltasıyla full candan 0 cana indirirse sıkıntı.
Ara
Cevapla
#6
Oyun FPS modunda. Niye bölümü değişti ki ?
Ara
Cevapla
#7
Platformlar : PC
Tür : Action
Multiplayer : Var
Yayıncı : Torn Banner Studios
Yapımcı : Torn Banner Studios
Çıkış Tarihi : 16 Ekim 2012
Cevapla
#8
Ben pek shooterlık bir şey göremedim.
Ara
Cevapla
#9
(07-08-2015, 11:24)Nyderrath : Oyun FPS modunda. Niye bölümü değişti ki ?

First Person olan her oyun Shooter değil, tüm Shooter'lar aynı zamanda Action'dır ama Chivalry: Mediæval Warfare bunlardan biri değil, bir oyun Action olup eğer tam belli bir alt-janrı yoksa sadece Action diye kabul edilir.
Bizim zamanımızda yazı yoktu. Gazetenin sadece resimlerine bakıyorduk.
Ara
Cevapla
#10
capsule_lg.png
There is no conqueror but God.
[+] 1 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#11
Daha önce aynı konu açılmış, konuları birleştirdim. Konu açmadan önce açacağımız oyunun konusunun bulunmadığından emin olalım.
Cevapla
#12
Burayı hortlatıyorum. İndirime girince 4 tl ye düşüyor herkese öneririm. İlerde aramızda maçlar da yaparız.

Kan, vahşet, kopan uzuvlar ve ölüm sesleri :)
Ara
Cevapla
#13
o0bbrQ.jpg
Oyunumuz orta çağ savaş simülatörü olarak geçiyor.
Oyunda savaş modları olmaktadır savunma ve saldırı modları bulunmaktadır free to all gibi seçeneklerde olmaktadır.online olarak oynanan bu oyunun birde devam oynu olarak mirage diye bir oyun daha çıkacak.oyunda onlarca harita olmasının yanı sıra  steam de workshop desteği de bulunmaktadır.bir de dlc olarak Chivarly Deadliest Warrior olarak daha fazla mekan oynanış ve de class bulunmaktadır:samuraylar spartanlar vs.Oyunda iki kılan olmasının yanı sıra okçu knigth gibi türlerde bulunmaktadır.
vXOO6R.jpg

Şahsen arkadaşlarınız ile beraber oynana bilecek güzel bir FPS oyunu denilebilir eğer bir sorunuz var ise bana yazarsanız ilgilenebilirim okuduğunuz için teşekkürler sağlıcakla kalın. :victory:
insanlığın kini geçecek, diktatörler yok olup gidecektir. halktan zorla aldıkları iktidar yine halkın eline geçecektir. ve insanlar ölmeyi bildikleri sürece, özgürlük yok olmayacaktır.
Ara
Cevapla
#14
Konusu mevcut.

https://forum.strategyturk.com/konu-aksi...al-warfare
Cevapla
#15
tamam silinecek
insanlığın kini geçecek, diktatörler yok olup gidecektir. halktan zorla aldıkları iktidar yine halkın eline geçecektir. ve insanlar ölmeyi bildikleri sürece, özgürlük yok olmayacaktır.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.