Amerikayı kim buldu gerçekte ?
Endülüslerin 800 ila 900 yılında gittiğine dair bir şeyler okumuştum eğer kaynağını bulursam atarım.
Hatta Al-Masudi´miydi neydi adı.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Keşfetmek ayrı, yerlisi olmak ayrı. 'Amerika'yı Kızılderililer bulmuştur' demek soruya cevap değil. "Avrupa ve Asya kıtasından yani 'Old World' denilen kısımdan 'New World'u kim keşfetmiştir?" diye açmak gerek soruyu. Günümüzde koloni çağındaki Avrupalı denizcilerin bulduğu genel bir kanı gibi. Fakat belki gerçekten de Japonlar, Hintliler, Çinliler daha önceden ayak atmıştır ama attılarsa bile bilinmiyor ve tarihe geçmemiş, zaten Çinli denizcilerin gittiği iddia ediliyor fakat reddediliyor. Kim bilir belki de Avrupa odaklı tarihçilikten kaynaklanarak resmiyette Kolomb'un bulduğu söyleniyor. Ama böyle olsa bile günümüzde Amerika'da Avrupalı insanların egemen olduğu gerçeğini değiştirmez bu.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ruhi çenet vikinglerin gittiğini hatta yerlilerle ticaret yaptığını söylemişti.Ruhi diyor valla bana kızmayın :)
Ara
(11-03-2017, 11:42)Europa Turk : Tarihçiyim konuyu bana bırakın, Yaklaşık 5000 yıl önceydi... Türk Bey'in ölümünden sonra Oğuz ve Gün beyler kabileye liderlik ediyordu..
Gün Bey adamlarına dedi ki: ADAMLARİM! BURALAR ÇOK SOĞUK KARŞIYA GEÇELİM! der ve Bering boğazından karşıya geçerler Atlarla bundan herkes türklerden korkmuştur.. Gün Han'ın oğlu Güneş Han Güney Amerika'ya ilerler.. Yani türklerin vatanıdır Amerika.

İletiyi okuduktan sonra aklıma nedense Hababam Sınıfındaki tarihçi geldi.
Ara
Kim kaybetmiş de biz bulalım be kardeşim
Ara
Tamam öyle gözüküyorsa Danimarka vassalı olan Norveçin Grönlandlı Kolonicisi bulmuştur ayrıca izlanda yı da o bulmuştur ilk olarak Norveç, NewFoundland a çıkmış ancak üstünlük danimarkada olmuştu (1343)
Ara
Amerikan yerli halklarinin diliyle Gokturkce arasinda yuzlerce ortak kelime var. Amerikan yerlileri ve Gokturkce arasindaki ortak kelime sayisi Anadolu Turkcesi ve Mogolca arasindaki ortak kelime sayisindan daha fazla.

Kisacasi kizilderililerin atalari ve turklerin atalari ayni soydan geliyordu demek hic de yanlis olmaz

Japon balikci gemilerinin firtina yuzunden okyanusta suruklenmesi ve bu sekilde Amerika kitasina cok erken bir tarihte gitmis olmasi cok muhtemeldir. Zaten bu tip olaylar cok olur, mesela 1700'lu yillarda bir eskimo teknesi rirrina yuzundeb iskocya'ya ulasmisti.
Amerika kitasinin bati kiyilarinda asya tipi evlere cok benzer bazi tek tuk evler gozukur.
Tabii japonlardan birkac balikcinin amerikaya suruklenmesi burayi japonlarin kesfettigi anlamina gelir mi bilmiyorum. Sonucta ulkesine gelip kankalar ben yeni kita kesfettim diye duyuramiyor adam.

Japon balikci gemilerinin firtina yuzunden okyanusta suruklenmesi ve bu sekilde Amerika kitasina cok erken bir tarihte gitmis olmasi cok muhtemeldir. Zaten bu tip olaylar cok olur, mesela 1700'lu yillarda bir eskimo teknesi rirrina yuzundeb iskocya'ya ulasmisti.
Amerika kitasinin bati kiyilarinda asya tipi evlere cok benzer bazi tek tuk evler gozukur.
Tabii japonlardan birkac balikcinin amerikaya suruklenmesi burayi japonlarin kesfettigi anlamina gelir mi bilmiyorum. Sonucta ulkesine gelip kankalar ben yeni kita kesfettim diye duyuramiyor adam.
Ara
(16-03-2017, 17:58)gardyans : Amerikan yerli halklarinin diliyle Gokturkce arasinda yuzlerce ortak kelime var. Amerikan yerlileri ve Gokturkce arasindaki ortak kelime sayisi Anadolu Turkcesi ve Mogolca arasindaki ortak kelime sayisindan daha fazla.

Kisacasi kizilderililerin atalari ve turklerin atalari ayni soydan geliyordu demek hic de yanlis olmaz

Amerikan yerlileriyle Türklerin akraba olduğunu iddia ediyorsanız, o zaman kanıt gösterin. Paşa Hazretleri biraz fantastik iddialar ortaya atmış, Mayatepek de bilimsel temelleri olmayan birkaç absürt çalışma yazmış, insanlar hala buna bağlı kalıyor. Bence bu tarz iddialar Türklüğe ve Türk milliyetçiliğine zarar verir. Neden ortada doğru düzgün delil olmamasına rağmen bu vasıfsız kavimlerle Türkler arasında bağ olduğunu iddia ediyorsunuz ? İnsanlığa büyük bir katkıları veya bir medeniyetleri bile olmamasına rağmen bu hayali bağda ısrarın amacı ne ? En İrredantist Türkçüler bile hayallerindeki birliğe Amerika'yı katmıyor, o halda yayılmacı bir projeyi destekleyecek bir iddia da teşkil etmiyor. Dili pürifikasyondan geçirmeye yeltenip beceremeyince "Zaten yabancı dillerin hepsi de Türkçeden gelmiş, zorlamayalım." düşüncesiyle teori ortaya atmanın hata olduğunu kabul etmek olgunluk olmaz mı ?

Ayrıca çok merak ediyorum, hangi yerli diliyle ? Sırf Meksika'nın kuzeyinde 296 dil konuşuluyor,. Bunların 269'u 29 dil ailesine bağlı, kalan 27 dil ise izole veya sınıflandırılmamış. Dil aileleri köken olarak bir proto-dilde birleşiyor. Diğer 27 ile birlikte sırf Meksika'nın kuzeyinde 60'a yakın birbiriyle hiç bağı olmayan dil veya dil grubu var. Güney ve Orta Amerika'yı da hesaba katarsak belki yüzlerce dil var. Bunların Eski Dünya dilleriyle bağı olduğunu iddia edenleri geçtim, kendi içlerinde Amerind adıyla birleştikleri iddiası bile ciddiye alınmamış.

Ara
(16-03-2017, 17:58)gardyans : Kisacasi kizilderililerin atalari ve turklerin atalari  ayni soydan geliyordu demek hic de yanlis olmaz
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(16-03-2017, 19:05)Moses :
(16-03-2017, 17:58)gardyans : Amerikan yerli halklarinin diliyle Gokturkce arasinda yuzlerce ortak kelime var. Amerikan yerlileri ve Gokturkce arasindaki ortak kelime sayisi Anadolu Turkcesi ve Mogolca arasindaki ortak kelime sayisindan daha fazla.

Kisacasi kizilderililerin atalari ve turklerin atalari  ayni soydan geliyordu demek hic de yanlis olmaz

Amerikan yerlileriyle Türklerin akraba olduğunu iddia ediyorsanız, o zaman kanıt gösterin. Paşa Hazretleri biraz fantastik iddialar ortaya atmış, Mayatepek de bilimsel temelleri olmayan birkaç absürt çalışma yazmış, insanlar hala buna bağlı kalıyor. Bence bu tarz iddialar Türklüğe ve Türk milliyetçiliğine zarar verir. Neden ortada doğru düzgün delil olmamasına rağmen bu vasıfsız kavimlerle Türkler arasında bağ olduğunu iddia ediyorsunuz ? İnsanlığa büyük bir katkıları veya bir medeniyetleri bile olmamasına rağmen bu hayali bağda ısrarın amacı ne ? En İrredantist Türkçüler bile hayallerindeki birliğe Amerika'yı katmıyor, o halda yayılmacı bir projeyi destekleyecek bir iddia da teşkil etmiyor. Dili pürifikasyondan geçirmeye yeltenip beceremeyince "Zaten yabancı dillerin hepsi de Türkçeden gelmiş, zorlamayalım." düşüncesiyle teori ortaya atmanın hata olduğunu kabul etmek olgunluk olmaz mı ?

Ayrıca çok merak ediyorum, hangi yerli diliyle ? Sırf Meksika'nın kuzeyinde 296 dil konuşuluyor,. Bunların 269'u 29 dil ailesine bağlı, kalan 27 dil ise izole veya sınıflandırılmamış. Dil aileleri köken olarak bir proto-dilde birleşiyor. Diğer 27 ile birlikte sırf Meksika'nın kuzeyinde 60'a yakın birbiriyle hiç bağı olmayan dil veya dil grubu var. Güney ve Orta Amerika'yı da hesaba katarsak belki yüzlerce dil var. Bunların Eski Dünya dilleriyle bağı olduğunu iddia edenleri geçtim, kendi içlerinde Amerind adıyla birleştikleri iddiası bile ciddiye alınmamış.

Bu bahsettiğiniz zamanında Avrupa'da söz hakkına sahip olmak isteyen Türkiye'nin ortaya attığı bir şeydir. Sebebi bellidir üstünde çok fazla durulmamış her ne kadar bir Macar bilim adamına (adını hatırlayamadım) ufak rüşvet tarzında para aktarımı yapılarak Avrupa'ya anlatması istense de. Zamanında amaçlanan sandığınız gibi bir politika değil. İşin ucunda Avrupa'da yer etmek , sözünün dinlemesini , dikkat çekmek isteyen bir Türkiye vardı.

Bunun gerçek olmadığını bu fikri ortaya atanlarda biliyordu ve söylüyordu. Olaya başka yerden bakıyorsunuz... (Politik değerlendirmek lazım.)
Ara
@Moses

Yazından ırkçılık ve bilgisizlik akıyor. İnsanlığa katkıyı sen mi belirliyorsun?

Tarih olsun, linguistik geçmiş olsun bunlar üzerinde asla kesin hükümlere varılamaz. Medeniyetler hakkında tezler vardır, bu tezlerin her biri kendi içinde güçlü delillere sahiptir ve yaşamaya devam eder. Kızılderililerin ya da bazı Amerikan kabilelerin donmuş Bering Boğazı'ndan -eskiden donuktur- Amerika'ya geçtikleri hakkında ciddi deliller mevcuttur bu gen haritaları ilede kanıtlanmıştır. 

Amerikada bulunan bazı kabilelere Türk vs. denmesi kesinlikle yanlıştır, çünkü bu göç hareketi sırasında dünyada bırak Türk'ü, herhangi bir medeniyet bile doğmamıştır. 
Lakin bu göçü yapan kitle gelecekteki Türk - Moğol gibi kavimlerin atasıdır. Akrabalık var demek yanlış bir şey değildir, zaten vardır.

Konuyu siyasete bağlayıp arkadaşın Türk milliyetçiliği yaptığını iddaa edip, bunu Türkçülüğe bağlaman konuya tamamen politik olarak baktığını ele vermiş. Konunun bunlarla hiçbir alakası yok, saçmalamayalım. Politik değil, bilimsel olalım.
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Medeniyetler ve ırklar farklı şeyler yalnız.O zamanlarda da ırklar vardı fakat adları Türk vs. değildi.Burada Amerika´nın kökenlerini değil Amerika´yı kimin keşfettiği konuşuyorduk diye hatırlıyorum ?
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
(16-03-2017, 19:27)menars : Medeniyetler ve ırklar farklı şeyler yalnız.O zamanlarda da ırklar vardı fakat adları Türk vs. değildi.Burada Amerika´nın kökenlerini değil Amerika´yı kimin keşfettiği konuşuyorduk diye hatırlıyorum ?

Bende konu buraya nasıl gelmiş anlamış değilim, gene gardyans'ın işleri xd
Ara
(16-03-2017, 19:18)Probang : @Moses

Yazından ırkçılık ve bilgisizlik akıyor. İnsanlığa katkıyı sen mi belirliyorsun?

Tarih olsun, linguistik geçmiş olsun bunlar üzerinde asla kesin hükümlere varılamaz. Medeniyetler hakkında tezler vardır, bu tezlerin her biri kendi içinde güçlü delillere sahiptir ve yaşamaya devam eder. Kızılderililerin ya da bazı Amerikan kabilelerin donmuş Bering Boğazı'ndan -eskiden donuktur- Amerika'ya geçtikleri hakkında ciddi deliller mevcuttur bu gen haritaları ilede kanıtlanmıştır. 

Amerikada bulunan bazı kabilelere Türk vs. denmesi kesinlikle yanlıştır, çünkü bu göç hareketi sırasında dünyada bırak Türk'ü, herhangi bir medeniyet bile doğmamıştır. 
Lakin bu göçü yapan kitle gelecekteki Türk - Moğol gibi kavimlerin atasıdır. Akrabalık var demek yanlış bir şey değildir, zaten vardır.

Konuyu siyasete bağlayıp arkadaşın Türk milliyetçiliği yaptığını iddaa edip, bunu Türkçülüğe bağlaman konuya tamamen politik olarak baktığını ele vermiş. Konunun bunlarla hiçbir alakası yok, saçmalamayalım. Politik değil, bilimsel olalım.

Irkçılık yapmıyorum. Ben Amerikan halkları genetik yapıları yüzünden geri kaldı demedim ki. Şartlar onları buna zorladı. Ancak medeniyete katkı konusunda inkar edilebilecek bir şey yoktur, hepimizin de bildiği üzere karşılaştıkları her noktada Amerikan yerlileri Avrupalılara yenilmiştir. Bunun iyi olduğunu iddia etmiyorum, ancak gerçek ortada. Yeni Dünya'nın en gelişmiş toplulukları bile küçük bir Kastilyan akınına direnemedi. 

Medeniyetlerin o dönemde olduğunu iddia etmiyorum ki, gerçekten de Beringia 11.000 yıl kadar önce erirken Dünya'da kompleks sosyal yapılara sahip bir topluluk yoktu. Şu an yaşayan dillerin o dönemde de konuşulduğuna yönelik bir kanıt yok. Hatta yukarıda belirttiğim üzere Amerikan yerlileri arasında farklı dil ailelerinin konuşulması ortada bir bağın olmadığını gösteriyor. Yani Türk dili ile yerlilerin dili arasında bir yakınlık olmadığı yine ortaya çıkıyor.

Genetik olarak yakınlık göreli. 20.000 yıl soy bağını koparmıyorsa, evet o zaman Moğollarla Amerikan yerlileri akrabadır. Tabi biraz daha geriye gidersek Maoriler ve Keltler de akraba.

Türk milliyetçiliği meselesine gelince, ben aslında buraya çekmek istemedim. Demek istediğim, milli duygularla hareket eden birisi için bile bu iddiaların anlamsız olduğu. Yani savunmanın hiçbir manası yok.

@Kirpi, Avrupa milletlerinin yanında küçük düşmemek için yapılsa bile çok işe yaramadığı ortada. Kaldı ki bu amaç için bile olsa sahte teoriler öne sürmek etik midir ?

Ara
Bering'den Amerika kıtasına birçok farklı dili konuşan Asyalı topluluk birçok farklı zamanlarda geçmiştir.
Ancak daha önemlisi "En Amerikan Yerlileri" diyebileceğimiz topluluklar da söz konusu. Yani Eski Dünya'dan herhangi bir şekilde göç etmeyip doğrudan Amerika Kıtası'nda ortaya çıkanlar (ya da belirlenemeyecek kadar eski zamanlarda göç edenler).
Zaten sadece üç-beş Asyalı topluluk göç etmiş olsaydı bu kadar farklı ve uzak Amerikan Yerli dili aileleri ve kültürler oluşamazdı. Üç aşağı, beş yukarı birbirinin lehçeleri ortaya çıkardı.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
@Moses

Bahsedilen dönem ve içinde bulunulan dünya sisteminde etiklik kavramı çok farklı bir anlam taşıyordu günümüzde. Şuan ki ile kıyaslama yapmak yanlış ön yargılara ve düşüncelere sebebiyet verir. Bu durum Türkiye'ni prestijini sarsmadı , hükümet bile boş verdi bir noktadan sonra , üstünde durulmadı. Şuan böyle bahsedenler ve o zamanları kaynak gösterenler zamanında neden öyle bir tezin ortaya çıkarıldığına dair herhangi bir bilgiye sahip olmuyor çoğunlukla.

Ayrıca ek olarak bundan 500-600 yıl öncede böyle teoriler mevcuttu , halada mevcuttur. (Bakınız: Komplo teorileri )
Ara
@Moses

Günümüz Türkçesi ile eski Türkçe arasında dağlar kadar fark var. Eski dil çok farklı bir dildi. Zetasizm, lambdasizm, rotasizm gibi denklikler yoktu. Dilde, genetikte bu süre boyunca değişti evrim geçirdi. 
---
Zaten ırk denilen şey uzun süre farklı yerlerde izole olan popülasyonların daha sonra yeni karakteristik özellikler kazanması ile farklılaşması sonucu sınıflandırılmasına deniyor.
----
Maori ve Keltlerin ayrılması onbinlerce yıllık bir süreç alakasız. Bir kere ikisi ana ırk gruplarında en zıt gruplardalar. İki farklı kafatası biçimi geliştirecek kadar farklılar birbirlerinden. 
----
Bizim burada bahsettiğimiz dönemde ön Türkler ile bu topluluklar sadece 5-6 bin yıl ayrı kalmışlar. Genetiksel olarakta aynı haplogrouplara sahip topluluklar ile karşılaşılabiliyor.
----
Tartışma çorba oldu. Akrabalık tanımı göreceli bir tanım. Birine göre tüm insanlar akrabadır ki öyledir, birine görede Türkler ile Moğollar akrabadır ki öyledir. Burada yapılan yorumlar zorlamadan öteye gitmez. Bilinmesi gereken şey ise Amerika'da bulunan bazı kabile ve toplulukların kökleri, Türkleri oluşturan toplulukların kökleri ile aynı olduğudur.

Bu durum kimseye bir fayda veya çıkar sağlamaz. Kimsenin milliyetini yükseltmez, sadece gerçektir. İçinde şovenizm aramak saçmalık olur.
Ara
Bence Vikinglerdi geri kalan gitmiş olabilir deniyor ama Vikingler harbi gitmiş runestone yapmış haritasını çizmişlerdir.
Ara
Güneş Dil Teorisi, ulusal mistisizmin tipik bir örneğidir. Ulusal mistisizm ise modası geçmiş veya dönemin şartları sonucu ortaya çıkmış bir kavram değildir.
Günümüzde de farklı şekillerde seyreltilmiş seviyede sürdürülmektedir. Akıl dışı ve uyduruk hipotezlerin belli bir siyasî amaç için bir araya getirilmesinden ibarettir. Düsturu şudur: "Milleti bir şekilde gazlayalım da içerik gerçeğe dayanmasa da olur."

Batı'nın kültür egemenliğine karşı "Bizim de tarihimiz köklü, bakın, taş devrinden beri Türkler (ve Türkçe) medeniyet öncüsü olmuştur!" şiarıyla yola çıkılmış. Niyet kabul edilebilir. Böyle şeyler de lazım. Ama sonucu, Avrupalı ve Asyalı dilbilimcilerin katıldığı konferansta kısa süreli gülüşmelerle dalga geçilip kaale alınmamış.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
(16-03-2017, 19:17)Kirpi :
(16-03-2017, 19:05)Moses :

Kisacasi kizilderililerin atalari ve turklerin atalari  ayni soydan geliyordu demek hic de yanlis olmaz

Bu bahsettiğiniz zamanında Avrupa'da söz hakkına sahip olmak isteyen Türkiye'nin ortaya attığı bir şeydir. Sebebi bellidir üstünde çok fazla durulmamış her ne kadar bir Macar bilim adamına (adını hatırlayamadım) ufak rüşvet tarzında para aktarımı yapılarak Avrupa'ya anlatması istense de. Zamanında amaçlanan sandığınız gibi bir politika değil. İşin ucunda Avrupa'da yer etmek , sözünün dinlemesini , dikkat çekmek isteyen bir Türkiye vardı.

Bunun gerçek olmadığını bu fikri ortaya atanlarda biliyordu ve söylüyordu. Olaya başka yerden bakıyorsunuz... (Politik değerlendirmek lazım.)

Bering Boğazını geçme hikayelerini sadece Turkler söylemiyor , daha ziyade Hiristiyan Avrupa'nın yaydığı bir iddiadır bu.

Tahmin edebileceğiniz üzere Hıristiyanlıkta da islamdaki gibi bir Adem ve Havva saçmalığı hikayesi var. İnsanlık bir noktada yaratılmış ve sonra yayılmış diyorlar yani. Şimdi burada hemen eeee iyi de Amerika kıtası ne ayak o zaman insanlık nasıl Amerika kıtasında da bulunuyor nasıl Avustralya kıtasında da bulunuyor gibi sorular çıkıyor ortaya ve yaratılış merkezli görüşler looooop diye çıkıyor.

Eğer insanların Bering boğazından geçip Amerika'ya ulaşma hikayesi gerçek değilse o zaman bütün semavi dinler çok açık bir şekilde çürümüş olur. Çünkü surekli tekrarladılar o Adem ve Havva hikayesini kitaplarında. O hikayenin palavra olduğu ortaya çıkar mantıken.

İşte burada Hiristiyan merkezli tarih görüşü imdada yetişiyor. Diyorlar kırmızı pampalar bu fasık turcolar her yere göç ediyordu ya hah işte bu fasık turcolar Bering Boğazını geçerek amerikaya da ulaştı o zaman diyebiliyorlar. Zaten bunu demedigi  takdirde İslami hıristiyanlığın ya da museviligi savunuyorsan yani yaratılışcı isen iki yüzlusun demektir o zaman. Çünkü insanlık bir noktada yaratildiktan sonra nasıl Amerika'ya yayıldı sorusuna cevap verebilmek imkansız.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.