Anket Başlığı: 1444 yılındaki en iyi horde sizce hangisi?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
Kırım

6 16.22%
Altınordu

11 29.73%
Kazan

1 2.70%
Nogay

0 0%
Timur

12 32.43%
Karakoyunlu

1 2.70%
Özbek

2 5.41%
Diğer (Belirtin)

4 10.81%
Katılımcı sayısı: 37 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Anket:  EU4 - En İyi Horde?
Oyunda 1444 yılı haritasında sizce en iyi horde devlet hangisi ve neden?
Manchu Hanlıkları

Hatırladığım kadarıyla onlar da Horde sınıfında. Neden olduğuna gelince; fazlasıyla eğlenceli ve ilk Manchu'yu ardından Qing'i form'luyorsun. Kuzey'den Güney'e doğru Çin'i fethedişin ve patates Çin ordusu stack'lerini imha edişin eğlencesi başka bir yerde yok :) , tarihsel ilerleyiş de cabası.

Bunlar dışında listeden Kazan>Timur>Altın Orda>Kırım sıralamasını yaparım. Karakoyunlu ve Özbeklere pek aşina değilim ama oynamışlığım var. Karakoyunlu>İran, Özbek>Bukhara'ya bakmak gerek, eğlenceli olabilir.

Oyratlar da eklenseydi ankete oy vereni çıkardı kesin :) Oyratlarda hep bir Hun sedası var.
G0kMNN.png
Ara
Oyundaki bariz qq ile golden önde
Detaylı horde analizi
Kazan nokta olarak çok riskte rahat oynamazsın sürekli bir tehtid idealarıda tam bir hümanist
Timur horde bile değil yani o kadar beter hale getirdiler eski patchlerde bir ara bombaydı (sünnilerin pu yapabilme zamanları)
Özbek bukhara yapmak sibiryayı çöpe atmak demek kötü bir yönetim şekli demek sırf reform olunacak diye hiç gerek yok
Kırımla otto ile takılıp gene litvanya golden gibi topraklarda güçlenebilisrin olur
Oyratlar dertli vassal ming tarafından warned reform olamadan gelen rus tehtidi gene eski patchlerde güzeldi ming kötüydü rahat rahat genişliyordun
çin hordeleri başlı başına kötü eskiden manchu vardı akardın ming de zayıftı ah manchuya acımadılar 3 e ayırdılar
Nogay gibi hordelerde 2.sınıf horde konuşmaya gerek yok

Bu arada en iyi horde ölü hordedir
IV. İvan
Özbeklerle eski patchlerde oynamışlığım var.Güzel bir açılış yaparsan bayağı güçlü oluyorla. Osmanlıyla dost olunca Asya çoğu senin oluyor.
Ara
Oirat bana göre en rahat horde diyebilirim.İnanılmaz seri şekilde batıya doğru genişleyip Moskova Kazan´a ilk savaşını açarken oralarda olursan ya da daha erken olursan işin rahat.Şahsen Oiratlar´ın bir zevkli yanıda Moskova ve Novgorodu yendikten sonra Litvanya´ya doğru genişlemek ve doğuya 3. bir Türk tehtidi getirmek :)
Ara
(07-09-2015, 20:37)menars : Oirat bana göre en rahat horde diyebilirim.İnanılmaz seri şekilde batıya doğru genişleyip Moskova Kazan´a ilk savaşını açarken oralarda olursan ya da daha erken olursan işin rahat.Şahsen Oiratlar´ın bir zevkli yanıda Moskova ve Novgorodu yendikten sonra Litvanya´ya doğru genişlemek ve doğuya 3. bir Türk tehtidi getirmek :)

Beyler soru en zevkli horde değil 
en iyi horde 

Ben diyorum 1444 de ming warned atıyor diyorum rival bir vassala sahipsin din değiştirmezsen işin yaş oluyor rusya ilk tanışmada reform değilsen savaş açıyor (ironman takıldığım için büyük ihtimal ai bonus ta var) sana potansiyel aly lar zayıf  

Ben bunları 1.12de tecrübelerimle söylüyorum 1.13 de oiratimi güçlendirler de haberim mi yok bilemiyorum.
En iyi derken de olayı 1v1 de kim alır olarak bakmayalım, Timur örneğin güçlüdür ama çok isyanla karşılaşır.
En zevkli demedim zaten lafımın başını okuduysan bana göre en rahat demişim.Ming diyorsan bence bir tehtid değil.
Ara
Ming, Kuzey Amerikalı bir yerli Tayvan'da devlet kursa ona bile tehdit olamaz beyler. Herhangi bir savaşta anlarsınız zaten.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İyi kullanılırsa Altın Orda.
Ara
(07-09-2015, 21:55)GaulTurk : Ming, Kuzey Amerikalı bir yerli Tayvan'da devlet kursa ona bile tehdit olamaz beyler. Herhangi bir savaşta anlarsınız zaten.

Madem öyle oiratla 1400 lerde yenebilirsin mingi bir ironman görsek güzel olur
gAYpB5.jpg
1400'lü yıllarda Ming'e karşı yapılan savaşlar 1 karşı 5 oluyor.Erken yıllarda savaşmak mantıksız.Hem Ming'i yenip napacaksınız az dürtün dağılıyor zaten.
Ara
(07-09-2015, 23:47)fff7 : 1400'lü yıllarda Ming'e karşı yapılan savaşlar 1 karşı 5 oluyor.Erken yıllarda savaşmak mantıksız.Hem Ming'i yenip napacaksınız az dürtün dağılıyor zaten.

uyarı attığı için ister istemez erkenden savaşa girildiği için söyledim oiratla birde sıkıntılı vassalı var kısaca demek istediğim evet zorlu zevkli ama rahat ülke değil derdi çok arkadaşta benim yorumuma zıt bir yorum atmış bende ozaman yapabiliyorsa yapsın diyorum 

En son 2 ay önce oynadım tecrübelerim bunlar 1650 lerde felan herhalde parçalanmıştır o da zorlayıp disastera sokunca yani kolay değil demek istiyorum
1.13'te Ming hiç dağılmıyor. (3 oyundada dağılmadı) ayrıca tech'de hiç geri kalmıyor Osmanlı'dan İspanya'dan falan daha önde oluyor. O kadar askeri var deli gibide tech kasıyor ben Hollanda ile oynarken 1700'lerde zorlamıştı açıkçası.
AgEJOQ.jpg
Ara
Benimde iki oyununmda dğılmıştı.1.13ten
(06-09-2015, 17:42)fff7 : En tatlı Çin dağınık Çin. :) Yarkand ile parayı kırdık.Hindistana inme planları yapıyoruz.

http://i.hizliresim.com/YlpbJ6.jpg
Ara
Benim şu anki Hindustan oyunumda da dağınık. Hanedan savaşlarını izlemek çok iyi oluyor :)
G0kMNN.png
Ara
ming çok kırılgan bir devlet.batılılaşamazsa bir savaş kaybedip işgal yesin. aynen comonwealth gibi parça pinçik.bazen coştuğu da oluyor o ayrı. ama batılılaşırsa önünde durabilecek devlet çok az..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Oyratlar ile bir oyun açıyorum. Bakalım.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ming nedense teknolojide uçuyor , 1.13 ' de bir oyunumda Avrupalılardan öndeydi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.