Anno 1800 - Kısa Sorular ve Cevaplar
(16-03-2021, 01:09)Gılgamış : Sayende çözdüm hocam teşekkür ederim. Yalnız şu Clipper gemileri, yalnız başına dünyalar arası ürün taşımak için uygun değiller. 
Korsanlara karşı savunmasız kalıyorlar bu yüzden peşine refakatçi olarak savaş gemisi bağladım böylece hedef şaşırtıyorum.  :grinn:

Şu hususu çözemedim. Anladığım kadarıyla ürün fazla olunca satış yapıp eksik olunca tedarik ediyormuşuz bunu nasıl yapılacağı konusunda hiçbir fikrim yok. Hangi işaret ve renk ne anlama geliyor?

Ne demek :)

Limanınızı düzenli olarak tüccarlar ziyaret ediyor. Eğer o limanda x üründen al derseniz otomatik olarak alıyor, y üründen sat derseniz otomatik olarak satıyor.
Orada "stokları şu adreste koruyun" demesi ise, elindeki x malını sürekli o stok sayısında tutmak. Atıyorum ekmek sayısını 20'ye ayarlarsanız tüccar geldiğinde elinizde 5 ekmek varsa, tüccardan otomatik olarak 15 ekmek daha alacaksınız, ki stok sayısı ayarladığınız gibi 20 olsun. Tüccar geldiğinde stokta 50 ekmek varsa tüccara otomatik olarak 30 ekmek satacaksınız, böylece stok sayınız yeniden ayarladığınız gibi 20 olsun.

Bu konuda şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz. Adanın ekmek ihtiyacı atıyorum 10'dur, ama üretim miktarı 15'dir, dolayısıyla sürekli olarak 5 ekmek, 5 ekmek birikme olacak. Siz limandan 10 kendi ihtiyacınız artı bir miktar da -misal 5 ekmek de yedekte tutmak istediniz- yedek olarak belirlediniz, 10+5 toplamda 15 adete stok miktarını sabitlersiniz. Tüccar her geldiğinde stokta 15'den fazla olan her ekmeği satar. Olur da bir şekilde çok ekmek tüketirseniz, stokta ekmek az kalırsa da tüccardan ekmek alıp 15'e tamamlarsınız.

Sağ veya sol ok da sadece alım satım için kriter belirlemenizi sağlar. Ben çift yönlü oku, yani yukarıda anlattığım sistemi tavsiye ederim.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-03-2021, 15:04)elefsar : Limanınızı düzenli olarak tüccarlar ziyaret ediyor. Eğer o limanda x üründen al derseniz otomatik olarak alıyor, y üründen sat derseniz otomatik olarak satıyor.
Orada "stokları şu adreste koruyun" demesi ise, elindeki x malını sürekli o stok sayısında tutmak. Atıyorum ekmek sayısını 20'ye ayarlarsanız tüccar geldiğinde elinizde 5 ekmek varsa, tüccardan otomatik olarak 15 ekmek daha alacaksınız, ki stok sayısı ayarladığınız gibi 20 olsun. Tüccar geldiğinde stokta 50 ekmek varsa tüccara otomatik olarak 30 ekmek satacaksınız, böylece stok sayınız yeniden ayarladığınız gibi 20 olsun.
ben eskiden oynarken tüccarlar satmak istedigimin tamamını almıyordu. 30 ekmek satmam gerekirken mesela 22 alıyordu. hala öyle mi bilmiyorum.
bir etkinlik düzenlense keşke :)
Ara
(16-03-2021, 15:04)elefsar :
(16-03-2021, 01:09)Gılgamış : Sayende çözdüm hocam teşekkür ederim. Yalnız şu Clipper gemileri, yalnız başına dünyalar arası ürün taşımak için uygun değiller. 
Korsanlara karşı savunmasız kalıyorlar bu yüzden peşine refakatçi olarak savaş gemisi bağladım böylece hedef şaşırtıyorum.  :grinn:

Şu hususu çözemedim. Anladığım kadarıyla ürün fazla olunca satış yapıp eksik olunca tedarik ediyormuşuz bunu nasıl yapılacağı konusunda hiçbir fikrim yok. Hangi işaret ve renk ne anlama geliyor?

Ne demek :)

Limanınızı düzenli olarak tüccarlar ziyaret ediyor. Eğer o limanda x üründen al derseniz otomatik olarak alıyor, y üründen sat derseniz otomatik olarak satıyor.

Bu konuda şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz. Adanın ekmek ihtiyacı atıyorum 10'dur, ama üretim miktarı 15'dir, dolayısıyla sürekli olarak 5 ekmek, 5 ekmek birikme olacak. Siz limandan 10 kendi ihtiyacınız artı bir miktar da -misal 5 ekmek de yedekte tutmak istediniz- yedek olarak belirlediniz, 10+5 toplamda 15 adete stok miktarını sabitlersiniz. Tüccar her geldiğinde stokta 15'den fazla olan her ekmeği satar. Olur da bir şekilde çok ekmek tüketirseniz, stokta ekmek az kalırsa da tüccardan ekmek alıp 15'e tamamlarsınız.

Sağ veya sol ok da sadece alım satım için kriter belirlemenizi sağlar. Ben çift yönlü oku, yani yukarıda anlattığım sistemi tavsiye ederim.

Değerli bilgileriniz için bir kez daha teşekkür ederim. Bu özelliği hiç kullanmamıştım eğer depo dolduysa üretim yüzdesini düşürüyordum veya duraklatıyordum fazlalıkları hep diğer adalarım arasında paylaştırıyordum. Ticarete atılayım bakalım. :)
[+] 1 üye Gılgamış nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu bölümden ürünleri yasaklamak ne işe yarıyor? ürün biterken vs yasak koyuyorum mutsuz olmaya ve denge bozulmaya başlıyor hiç avantajını göremedim.

Anno_1800_13.04.2021_23_25_36.png?width=292&height=592
Ara
(14-04-2021, 22:06)Gılgamış : Bu bölümden ürünleri yasaklamak ne işe yarıyor? ürün biterken vs yasak koyuyorum mutsuz olmaya ve denge bozulmaya başlıyor hiç avantajını göremedim.

Anno_1800_13.04.2021_23_25_36.png?width=292&height=592
Mesela o adada yasakladigin urunun sadece uretimini yapip harcanmamasini istiyorsan ise yarayabilir. Normalde gerek yok yasaklamaya. cok istisna durumlar icin belki.
Ara
Yasakladığımızda tolerans gösterseler bir müddet ilgili ürünlere ihtiyaç duymadan mutlu olabilseler iyiydi. Dikiş makinesi bitti diye dengeler alt üst oluyor her şeyin yola girmesi zaman alıyor
Ara
Kazançta bir türlü +'ya geçemiyorum, para kazanıcam diye görev yapmaktan şehri geliştirmeye zaman bulamıyorum. Nedir üretim üzerinden sürekli +'da kalmanın yolları ya da mutlu vatandaştan vergi kesip dengelesem falan, 2 gün oldu başlayalı çözemedim.

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.
Ara
Ben sürekli pahalı ürünleri NPClere satarak dengeliyordum.
Ara
(03-05-2021, 00:10)Smokey : Kazançta bir türlü +'ya geçemiyorum, para kazanıcam diye görev yapmaktan şehri geliştirmeye zaman bulamıyorum. Nedir üretim üzerinden sürekli +'da kalmanın yolları ya da mutlu vatandaştan vergi kesip dengelesem falan, 2 gün oldu başlayalı çözemedim.

Gelirde pozitifte kalmanin en iyi yolu sehir nufusunun mutlu kalmasini saglayan ihtiyaclarina oncelik vermek.
Ara
(03-05-2021, 00:10)Smokey : Kazançta bir türlü +'ya geçemiyorum, para kazanıcam diye görev yapmaktan şehri geliştirmeye zaman bulamıyorum. Nedir üretim üzerinden sürekli +'da kalmanın yolları ya da mutlu vatandaştan vergi kesip dengelesem falan, 2 gün oldu başlayalı çözemedim.

https://hizliresim.com/oegys8
happines kısmındaki ihtiyaçları karşıladıkça +ya geçebilirsin. farmerlarda schnapps hane başına +3 coin veriyor mesela. genelde dengeli bir adada farmerlara schnapps ve pub verdikten sonra +ya geçebilirsin. eğer geçmiyorsa ya ev sayın az ya da üretim binaların gemilerin gereğinden fazla. dengeli bir şekilde ilerleyerek hiç eksiye düşmeden bir sonraki ev levellerine geçebilirsin. 
https://hizliresim.com/bh1hms  https://hizliresim.com/sjmq7i
ayrıca bir nepcden alıp diğerine satarak da oyunun başlarında küçük gelirler elde edebilirsin. kömürü 20 coine alıp 32 coine satabiliyorsun. bu iki npc arasında trade route oluşturarak hiç bir şey yapmadan kazanç sağlayabilirsin. dediğim gibi oldukça küçük bir kazanç olacak ama oyunun başları için idare ediyor. lands of lions paketin varsa da oyunun orta seviyelerinde blake'nin limanında pocket watch alarak katema limanına götürüp (yaklaşık 12bin coin di sanırım) oldukça iyi kazançlar sağlayabilirsin. blake ile katema arasında trade route yaparsan yarım saat olmadan milyonlar kazanabilirsin.

bir de npclerin daha fazla fiyatla aldıkları ürünler var, özellikle onları üretip satarak iyi paralar kazanabilirsin. ben yine oyunun başlarında küçük bir adaya sabun çiftliği kuruyorum yaklaşık dakikada 20 tane üretecek şekilde. bleakworth bunu 96dan alıyor bu demek oluyor ki dakikada 20x96 dan 1920coin kazanabilirsin. daha sonra bunlara başka ürünlerle değiştirerek ilerleyebilirsin.
Ara
Teşekkür ederim cevaplarınız için mutluluk üzerinden şehri düzenlemeye çalışacağım, ilk başta dikkat etmeden kurdum şehri. Al sat işleri bana çok yorucu geliyor ama görevdense düzenli geliri tercih ederim tabii trade routelar ile.
Ara
Oyun içindeki grafiklerden, ürettiğimiz tüketim mallarının ne kadarının halk tarafından kullanıldığını görebiliyor muyuz. Örneğin ekmek ihtiyacı mesela. Yüz nüfus var ekmek tüketen. Bu yüz nüfusun ne kadar ekmek ihtiyacı olduğunu anlayabiliyor muyuz?

Bir diğer sorum şu: Charter Routes ile Trade Routes arasındaki fark nedir? Siz neye göre kullanmayı tercih ediyorsunuz?
Ara
Bir ürünün talep mikarını ve senin ne kadar ürettiğini  istatistikler kısmındaki production sekmesinden (Ctrl+Q) görebilirsin. Buradaki talep kısmı halk tarafından yapılan tüketim ve Fabrikaların çalışması için gereken girdi ile şekillenir.

Oyunda Ticaret olmaksızın kar elde etmek için dikkat edilmesi gereken şey tüketici mallarında "Üretim" in "Tüketim" i geçmemesidir, talep geçildiği zaman fabrika o ürünü kar elde etmeksizin üretir ve fabrika bakım masrafı gider hanesine yazılır. Bu yüzden yapı malzemeleri harici demand'i geçmek ticaret ile satılmayacaksa pek mantıklı değil. Ekteki Linkte hangi üretim zincirlerini yapmanın ne kadar karlı olduğuna dair bir tablolar bulunmakta, üretim zinciri oluştururken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Oyundaki "Production" Tablosu üretim zinciri oluştururken çok faydalı oluyor yakından bakacak olursan şu şekilde yorumlayabiliriz.

Anno_18002021-6-16-22-12-53.jpg
Şekil 1
Mavi bar: Tüketim/dakika
Yeşil bar: Üretim/dakika

Elimdeki Artisan nüfusu 1 ürün/dakika ile benden Dikiş makinesi talep ediyor ancak talep ettikleri miktar fabrikanın kar elde etmesini sağlayacak olan standart 2 ürün/dakika'dan az dolayısıyla 500 bakım maliyetli fabrika kendisini karşılayamıyor ve 186 masrafa sebep oluyor. Burada yapılması gereken şey zaten tek fabrikanın standart üretimi 2 ürün/dk olduğudan dolayı Artisan nüfusunu kısaca Tüketimi arttırmak olacaktır. Tablodaki diğer ürünler olan hammaddelerden zarar etmemin ise tüketici ürünleri (Consumer Goods) olmadıklarından dolayı bana doğrudan maddi bir getirilerinin olmaması ancak Consumer Goods'a dönüşmesini sağlayabilen bir zincir yaparsam dolaylı olaraktan o ürün vasıtası ile bana kar getireceklerdir. 

Bunun haricinde bir üretim yaparken hammaddelerin üretim/tüketim değerlerini bu menüden kontrol etmekte yarar var. Örneğin  Şekil 1'de Steel üretimine bakacak olursak 2 tane tüketime gittiğini ancak 4 tane ürettiğimizi görebiliriz. Burada yapılabilecek olan şeyler 1- Fabrikayı ihtiyaç olana kadar durdurmak 2- Bu ürünü kullanan Fabrikalar açarak talep oluşturmak 3- Ticari yada başka yere nakletmek amaçlı depolamak. 

Eğer gerekli hesaplamalar yapılmadan üretim zinciri kuruluyorsa veya sonradan üretim zincirindeki bazı bölüm yada bölümlerin efficiency'sini arttıracak düzenlemeler yapılırsa Şekil 1'den ne kadar üretim fazlası veya açığı verildiği görülebilir ve buna uygun olarak üretim zincirinde düzenlemeler yapılabilir.

Trade Routes  kendi gemilerin ile oluşturulurken Charter Routes oyundaki tarafsız gemileri taşımacılık amaçlı kiralamaya deniyor. Bu gemiler normal gemilerden daha az kargo taşıma kapasitesine sahiptirler. Çok acil yüksek miktarda taşıma gereksinimi yoksa kendi gemilerinle taşımak daha mantıklı.
Ara
Oyunun kampanyasında hikayeye bağlı olarak aheste aheste gerekmediği sürece yayılmadan barışçıl bir oyun oynuyorum. Hikaye paralelinde bir yayılma haricinde gerekmedikçe başka adalara üs kurmadım. Ta ki kürk açılana kadar. Kürk için gerekli pamuğu üretecek adaların tamamına yapayzeka kurulmuş. Bu noktada ne yapabilirim tecrübeli arkadaşlar yol gösterirse iyi olur.
Küçük bir donanmam var, diplomasi grafiklerine baktığımda bir kaç katım yüksek askeri puana sahip yapay zekalar. Adalara yayılmamış olmamdan dolayı ekonomik açıdan da yeterli olmadığım az çok belli. Ben buradan hızlı bir silahlanma ile yapayzekalara yetişip adaları savaş yoluyla zaptedebilir miyim? Yoksa save çöp olmuş yenisine geç mi dersiniz?
Ara
Yapay zekanin askeri gucu seviyesi yuksek olabilir ama tum filosu beraber gezmez. Teker teker bulup indirebilirsin düşman gemileri
[+] 1 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir soru da benden gelsin, oyunda barış anlaşması nasıl yapabiliyoruz? AI bana savaş ilan etti, şu an eski dünyada büyük bir adası bile kalmadı hala barış yapmak istemiyor.
Ara
(26-06-2021, 14:08)GespensterPanzer : Bir soru da benden gelsin, oyunda barış anlaşması nasıl yapabiliyoruz? AI bana savaş ilan etti, şu an eski dünyada büyük bir adası bile kalmadı hala barış yapmak istemiyor.

Diplomacy ekranından süreli ateşkes veya barış tarzı anlaşmalar yapılabiliyor profile tıklayıp sag taraftaki el simgesine basıyorsunuz yalnız aranız kotuyse kabul etmiyor anlasmanın uzerıne geldiginizde kabul etme sansı yazıyor certain vb gibi oncesinde aranızı duzeltmeniz gerek iltifat edebilirsiniz gorev yapabilirsiniz veya para hediye edebilirsiniz
[+] 1 üye SoulForged nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-06-2021, 14:58)SoulForged :
(26-06-2021, 14:08)GespensterPanzer : Bir soru da benden gelsin, oyunda barış anlaşması nasıl yapabiliyoruz? AI bana savaş ilan etti, şu an eski dünyada büyük bir adası bile kalmadı hala barış yapmak istemiyor.

Diplomacy ekranından süreli ateşkes veya barış tarzı anlaşmalar yapılabiliyor profile tıklayıp sag taraftaki el simgesine basıyorsunuz yalnız aranız kotuyse kabul etmiyor anlasmanın uzerıne geldiginizde kabul etme sansı yazıyor certain vb gibi oncesinde aranızı duzeltmeniz gerek iltifat edebilirsiniz gorev yapabilirsiniz veya para hediye edebilirsiniz

Ekranı biliyordum ama savaştayken aramı düzeltmek aklıma gelmemişti, bir deneyeyim. Teşekkürler.
Ara
Üzüm bağını hangi nüfus katmanı ilgileniyor? Çiftçiler mi?

Üzümlerin şampanya için lazım olacağını öğrendim lakin kimin ilgilendiğini bilmiyorum. Oyunda saatlerim var ama henüz en üst katmana ulaşamadım. :D
[+] 1 üye Gılgamış nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-06-2021, 01:37)Gılgamış : Üzüm bağını hangi nüfus katmanı ilgileniyor? Çiftçiler mi?

Üzümlerin şampanya için lazım olacağını öğrendim lakin kimin ilgilendiğini bilmiyorum. Oyunda saatlerim var ama henüz en üst katmana ulaşamadım. :D

residence sinifi acilinca enginerlardan sonra şarap istegi aciliyor isciy sinifiyla yapiyorsun tarla seklinde uzumu ordan gelen urunleri isleyen şarap evini acip işleyebiliyorsun.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.