Anno 1800 - Kısa Sorular ve Cevaplar
(28-06-2021, 03:08)SoulForged :
(28-06-2021, 01:37)Gılgamış : Üzüm bağını hangi nüfus katmanı ilgileniyor? Çiftçiler mi?

Üzümlerin şampanya için lazım olacağını öğrendim lakin kimin ilgilendiğini bilmiyorum. Oyunda saatlerim var ama henüz en üst katmana ulaşamadım. :D

residence sinifi acilinca enginerlardan sonra şarap istegi aciliyor isciy sinifiyla yapiyorsun tarla seklinde uzumu ordan gelen urunleri isleyen şarap evini acip işleyebiliyorsun.

İyi bari o adayı işçi adası yapacaktım orada işçilerin ürettiği veya hasat ettiği tüm ürünleri asıl adaya aktaracaktım. Üzümler de bu ürünlerden biri olacak.
Ara
Bence de mantikli kucuk bir adaysa zaten sirf orda cikan ozel kaynagindan uzumden birkac adet yap binalarin ortasina trade union binasi koy ona da bir kac verimlilik arttircak item koydu mu baya ise yarar sekle gelir yalnı dikkat et savastigin biri varsa savunma da koy veya hisselerini kontrol et baskasi almasin
Ara
(28-06-2021, 18:20)DSoulForged : Bence de mantikli kucuk bir adaysa zaten sirf orda cikan ozel kaynagindan uzumden birkac adet yap binalarin ortasina trade union binasi koy ona da bir kac verimlilik  arttircak item koydu mu baya ise yarar sekle gelir yalnı dikkat et savastigin biri varsa savunma da koy veya hisselerini kontrol et baskasi almasin

Ilımlı lider olmaya çalışıyorum diğer liderler ile ittifak kurup ticaret yapıyorum ama korsanlar rahat bırakmıyor olur olmaz gemilerime saldırarak öbür dünyalarla olan tedariğimi bozuyor. Neyse ki üzüm yetişen ada asıl adaya yakın duruyor o konuda fazla sıkıntı olacağını sanmıyorum o rotaya 1 tane savaş gemisini devriye olarak atarım bakalım.
Ara
Yeni dlc çıktıktan sonra başlamayı düşünüyorum. Dikkat etmem gereken noktalar neler? Oyunda keyifli vakit geçirmek mümkün mü? Ayrıca savaş/işgal vb mekanikleri var mı? Varsa nasıl kullanılıyor. Oyundaki önemli mekanikler neler ve nasıl kullanabilirim

Şimdiden teşekkürler
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Anno türünün en iyi oyunlarından biridir, eğer savaşın geri planda olduğu ayrıntılı bir şehir kurma oyunu oynamak istiyorsan keyif alırsın. Kara savaşı önceki oyunların aksine yok, donanma savaşı yaparak düşman adalarını kuşatıyor ve ele geçiriyorsun. Önemli mekanik diye ayrıca aklıma gelen bir şey yok, zaten talepleri giderek artan halkının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken her türlü üretim zinciriyle haşır neşir oluyorsun. Ben ilk oyununu hikâye modunda oynamanı öneririm zira oyunun yönlendirmesiyle az çok fikir sahibi olabilirsin. Keşif, ticaret vb. mekanikleri öğrenmen için elinden tutuluyor.
IbnE9P2.gif
Ara
(22-08-2021, 13:18)Attila the Hun : Anno türünün en iyi oyunlarından biridir, eğer savaşın geri planda olduğu ayrıntılı bir şehir kurma oyunu oynamak istiyorsan keyif alırsın. Kara savaşı önceki oyunların aksine yok, donanma savaşı yaparak düşman adalarını kuşatıyor ve ele geçiriyorsun. Önemli mekanik diye ayrıca aklıma gelen bir şey yok, zaten talepleri giderek artan halkının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken her türlü üretim zinciriyle haşır neşir oluyorsun. Ben ilk oyununu hikâye modunda oynamanı öneririm zira oyunun yönlendirmesiyle az çok fikir sahibi olabilirsin. Keşif, ticaret vb. mekanikleri öğrenmen için elinden tutuluyor.
Teşekkürler. Savaş konusunda zaten hoi4 yeterince yoruyor. Sakin takılmanın keyif verici olacağına eminim. İlk fırsatta deneyeceğim
Ara
Oyunda yapay zekalari orta veya kolay 2 yildiz 1 yildiz secip korsanlarla da ateskes anlasmalari yaparsanız sakin bir oyun sizi bekliyo olacak. Tum ek paketleri aldiginizda oyun sizi epeyce sure oyalicak içeriğe sahip oyunun en guzel yani kesfetme duygusu ilk zamanlarinizda surekli yenk seyler actikca baya keyif alcaksinizdir
Ara
Batırdım. Öğreneyim diye campaing modunda açtım. Ama şu an -4 farmer ve -14 worker var. Balık -1 work clothes dengede ama halka yetmiyor.Para bitti bitecek en son 20.000 idi. Nasıl toparlayabilirim?
Ara
Daha çok ev yaparak vergi gelirini arttırabilirsin. Ardından elinde gerekli materyalden yeteri miktarda varsa, çiftçi ve işçilerin daha çok ihtiyacını karşılamak için yeni üretim zincirleri kurarak evlere yeni kişilerin yerleşmesini sağlayabilirsin. Ne kadar yerleşimci o kadar vergi geliri. Bir de sıcak para için NPC'lerin verdiği görevleri tamamlayabilirsin. Anno'da çoğu zaman "batmak" olduğu gibi "çıkmak" da var.
IbnE9P2.gif
Ara
Work clothes yok. Bir azalıp bir artıyor nüfus. - de olduğundan zincir kuramıyorum

Parayla satın alsam hallolur mu?

Ayrıca aşırı güçlü 2 rakibim var onları ne yapacağım?
Ara
(26-08-2021, 20:51)korkusalan : Batırdım. Öğreneyim diye campaing modunda açtım. Ama şu an -4 farmer ve -14 worker var. Balık -1 work clothes dengede ama halka yetmiyor.Para bitti bitecek en son 20.000 idi. Nasıl toparlayabilirim?

Oyunda mümkün olduğunca köylü evi yapmak güzel gelir kaynağı olur. Ve fabrikada şurada burada ihtiyaç olmadığı süreci evleri upgrade yapmamak lazım. İhtiyaçlarını karşılamak çok zorlaşıyor. Misal 1 demir fabrikası yaptırdın 50 işçiye mi ihtiyacın var, hemen 50 işçilik ev upgrade ediyorsun fazlasını değil. Sonraki seviyeler için de aynı taktik geçerli. Geri kalan boş yerlere, plan doğrultusunda köylü evi spamlıyorsun. Ve doğal olarak köylü ihtiyaçlarına yönelik yerlere de önem veriyorsun.

Genişlemekten, büyümekten korkma. Ama ihtiyaçlarını karşılamayabildiğin kadar büyümelisin. Birde üretim zincirlerinde alt ürünleri olabildiğince sıfıra sıfır tutmaya bakmak lazım. Misal buğday üretim fazlası olmamalı, hepsi ekmek olmalı gibi. 

Attila'nın dediği gibi npc görevleri de güzel para girişi yapabiliyor, değerlendirmek lazım.
Ara
Oyun baslari celik uretimine hemen gecmek yerine celik barlari npc den almanizi oneririm. Baslarda gorevleri yapmaya calisin sabun uretip hapishane npc sine satin embesa ek paketi varsa orayi actiginizda sermayenizle saat alip satin alis fiyatini dusurmek icin indirim kontrati itemi alin yaklasik 7k ya mal ederseniz 13k ya embesada satip urun basi 5 k kar edersiniz. 150 lik bir turda 750k kar elde etmis olursunuz.
Ara
Tamam teşekkürler. Ben her zincirden birer adet kurup bırakıyordum. Bu arada ne kadar ürüne ihtiyaç olduğunu nasıl anlıyoruz?
Ara
(27-08-2021, 18:16)korkusalan : Tamam teşekkürler. Ben her zincirden birer adet kurup bırakıyordum. Bu arada ne kadar ürüne ihtiyaç olduğunu nasıl anlıyoruz?

Bunun için bir kaç tane hesaplama sayfası var ama nasıl çalışıyor çözemedim, sonuçları mantıklı gelmedi.

Taleplere göre hareket edeceksin, bir ürün yetersiz kalıyorsa üretim yüzdesini yükselt, yine yetmiyorsa ilgili ürünün binasını kur. Fazla üretip depo dolduysa üretim yüzdesini kısarsın veya üretime ara verirsin. Üstte halk sayısını gösteren bölüm var hangi halk grubunun ne ürettiğini gösterir oradan ayarlarsın yüzdeyi.
Ara
(28-08-2021, 02:52)Gılgamış :
(27-08-2021, 18:16)korkusalan : Tamam teşekkürler. Ben her zincirden birer adet kurup bırakıyordum. Bu arada ne kadar ürüne ihtiyaç olduğunu nasıl anlıyoruz?

Bunun için bir kaç tane hesaplama sayfası var ama nasıl çalışıyor çözemedim, sonuçları mantıklı gelmedi.

Taleplere göre hareket edeceksin, bir ürün yetersiz kalıyorsa üretim yüzdesini yükselt, yine yetmiyorsa ilgili ürünün binasını kur. Fazla üretip depo dolduysa üretim yüzdesini kısarsın veya üretime ara verirsin. Üstte halk sayısını gösteren bölüm var hangi halk grubunun ne ürettiğini gösterir oradan ayarlarsın yüzdeyi.
Onlar nasıl yapılıyor?
Ara
(28-08-2021, 09:48)korkusalan :
(28-08-2021, 02:52)Gılgamış :

Onlar nasıl yapılıyor?

Üst bölümde nüfus katmanlarını gösteren bölümden yapacaksın. Mesela depoda balık azalmaya başladıysa köylü katmanına girerek (üstte yaba işareti olan) balık üretim yüzdesini yükseltirsin.
Ara
Peki benden güçlü iki ada varsa onları ne yapacağım? Birisinin bir kaç görevinde başarısız oldum
Ara
Görevlerde başarısız olmanın savaş sebebi olduğunu görmedim. Sadece etki puanı düşer.
Ara
(30-08-2021, 13:43)Gılgamış : Görevlerde başarısız olmanın savaş sebebi olduğunu görmedim. Sadece etki puanı düşer.
Yani ilişkiye dikkat et ve olabildiğince hızlı güçlen diyorsun?
Ara
Ekonomiyi düzeltmek için ne yapabilirim ?
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.