Blog: 02/10/2018 - Forum Günlükleri #10: Konu Dizileri ve Topluluk Projeleri
#1

Herkese merhabalar, 10. forum günlüğü yazısında konsepti üzerinde uzun süredir çalışmalar yaptığımız 2 forum sisteminden bahsedeceğiz: Konu Dizileri ve Projeler.

Strategyturk ana bölümünde açılan konuları yakından takip ediyorsanız bu terimlere Imperium Yapabilirlikleri konusunda daha önce denk gelmiş olmanız muhtemel. Bu sistemleri tanıtmadan önce bu sistemlerin neden Imperium Yapabilirliklerine dahil olduğundan bahsedelim. Forumda foruma ve forumdaki diğer üyelere edilen yardımlarla, yapılan katkılarla kazanılan Imperium puanını etkinlikler ve kulüpler gibi bazı sistemlerde "sigorta unsuru" olarak kullanıyoruz. İnternet üzerinde bu gibi çeşitli unsurlarda devamlılık sağlamak göründüğünden zor olabiliyor ve bu koşullarla ertesi gün terkedilip ilgilenilmeyecek kulüpler açılmasını, yarıda bırakılıp oyuncuların kötü deneyim edinmesine sebep olacak etkinlikleri engellemeyi amaçlıyoruz. Bu durum Konu Dizileri ve Proje sisteminde de geçerli.

konudizisi.png

kd.png Konu Dizileri
Artık belli şartları yerine getiren kullanıcıların sadece Genel Forumlar kategorisindeki açık konsept bölümlerde geçerli olmak üzere "konu dizileri" olabiliyor. Konu dizileri dışarıdan bakıldığında sıradan ön eklerle aynı şekilde işliyorlar ve her bölümde sayfanın altından ayrı bir şekilde filtrelenebiliyor, bu filtrelenmiş sayfadan link sunabiliyorlar. Konu Dizilerini diğer ön eklerden önlerinde bulunan Konu Dizisi zincir sembolünden tanıyabilirsiniz.

Her konu dizisinin kendisine has belli bir teması ve konseptinin olması gerekiyor. Örneğin Tarih Forum'da yer alan Konu Dizilerinden Kayıp Halklar antik çağın uygarlıklarına, bu uygarlıkların maceralarına ve çoğu zaman nihai yokoluşlarına odaklanıyor. Bu konu dizilerini bir bakıma forumda her hafta veya her ay takip ettiğiniz "televizyon programları" gibi düşünebilirsiniz. Forumda daha çok bu tarz özgün içerik oluşturan ve basitçe 1 konu 2 konudan değil geniş bir seriden oluşan konu dizileri görmek istiyoruz ve Konu Dizileri hem bu alanda teşvik edici bir unsur hem de mevcut bu tarz içerikleri birbirine bağlamak için önem sarfediyor.

Konu Dizileri sistemi Forum Kulüpleri sistemiyle yakından bağlantılı bir sistem. Imperium Yapabilirlikleri konusunda görebileceğiniz gibi forumda bu şekilde Konu Dizisine sahip olmak için diğer belli şartların yanı sıra 25 Imperium'a sahip olmanız gerekiyor, ancak bu durum bir konu dizisine katkıda bulunmak için illa ki bu şartlardan kişisel olarak geçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Yeni sistemde Forum Kulüpleri büyüklüklerine göre kulüp olarak çeşitli Konu Dizileri oluşturabilecek, kulüplerin sahip olduğu bu Konu Dizileri direkt olarak kulübün sayılacak ve kulüp üyeleri birlikte çalışarak bu Konu Dizisini ilerletebilecek. Imperium şartı dışındaki diğer tüm şartlar kulüpler için de geçerli.

Forum Kulüplerinin bu şekilde kollektif bir şekilde yürütebileceği tek ön ek Konu Dizileri değil, geçtiğimiz aylarda kullanılmaya başlanan soh.png Sohbet ön ekli konular ana bölümlerde kulüpler tarafından açılan ve belli bir alana odaklanan konularda ve oyun bölümlerinde bölümün oyuna yönelik "Genel Sohbet" konularında kullanılıyor. Konu Dizilerinin yeterli sayıya ulaşılması durumunda gerek bulundukları bölümlerde (Kültür Forum Konu Dizileri vb.) gerekse Strategyturk ana bölümünde genel bir indeks konusu olabilir.

pro.png Topluluk Projeleri
Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi biz Strategyturk'ün farklı yeteneklere, farklı özelliklere, farklı ilgi alanlarına sahip kişilerin bir araya gelerek ortaya herkesin tekil olarak değerlendirdiğinde başaramayacağı işleri başarabileceği bir yer olduğuna/olması gerektiğine inanıyoruz. Ne yazık ki Türk strateji topluluğu bu alanda çeşitli sebeplerden dolayı hep geri kalmış durumda. Örneğin yeni bir strateji oyunu çıktıktan 1 hafta sonra başka dillerde yamalarını görebiliyoruz, ancak Türkçe dili üzerinde yapılan yama projeleri hep kişisel tarzda "Ahmet'in Yaması", "Mehmet'in Yaması" şeklinde oluyor ve daha önce de defalarca dile getirdiğimiz gibi "Ahmet'in işi çıktığında" o yama da duruyor, çoğu zaman bu tarz çalışmalar - oyuncuların taleplerini karşılasa da - bir kalite standartına sahip olamıyor.

Sadece Türkçe yama projeleri de değil, Türk strateji topluluğu olarak yapabileceğimiz/ancak çoğu zaman yapamadığımız çok sayıda modifikasyon çalışması mevcut. Örneğin Civilization VI'da hala Türkler yok ve baktığınızda farklı milletler farklı liderleri farklı uygarlıkları oyuna mod ile eklerken bizden bu tarz bir girişim olmamış. Aynı durum birçok farklı strateji oyunu için birçok yönden söylenebilir. Biz Strategyturk'te bu gibi modifikasyon ve yama çalışmalarını hakkıyla yapmanın, bu çalışmanın devamlılığını sağlamanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda Strategyturk yapılanması içerisinde gerek forum, gerek site, gerek Youtube gerekse Twitch'teki çalışmalarımız neticesinde "yönetim olarak" bu tarz projelere girecek zaman aralığına da sahip olmadığımızın farkındayız.

Projeler tıpkı Konu Dizileri ve Kulüpler gibi üyeler tarafından açılıyor, şu anda forumda bir proje başvurusu yapabilmek için 40 Imperium şartı mevcut. Bu sistem forum üzerinde yapılan/yapılacak tüm mod veya yama çalışmalarının bu şekilde açılması gerektiği anlamına gelmiyor, dilerseniz Modlar alt bölümlerinde [WIP] ön ekini kullanarak yapım aşamasında olan mod çalışmalarınız için konular açabilir paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Forumda proje olarak açmanın bir bakıma forumda etkinlik açmaya benzer bazı avantajları söz konusu, ancak kendisine has bazı şartları da var - bu şartlardan birisi ilgili projenin daha önce duyurulmamış olması ve %100 tamamlanana kadar duyurulmayacak olması.

Konu Dizileri sistemi nasıl Forum Kulüpleri sistemiyle yakından bağlantılıysa Projeler sistemi de forumda geçtiğimiz günlerde hakkında değişiklikler duyurduğumuz Kuratörlük sistemiyle yakından bağlantılı. Bu tür projelerin Kuratörlerin erişebildiği bölüm olan Atrium bölümünde konusu bulunuyor uzun vadede başarmak istediğimiz şeylerden birisi Atrium'da bu tarz projelere katılım sağlayabilecek, katılım sağlamasa bile projelerde kullanılabilecek unsurlar ve programlar hakkında bilgi sahibi olup yardımcı olabilecek kişilere sahip olmak.

Bu ve yaklaşık 10 gün önce yazılmış olan Forum Günlükleri #9: Yeni Kuratör Sistemi ve Ayın Üyesi Etkinliği ile birlikte uzun süredir planladığımız ve yapmak istediğimiz birçok sistemi başlatmış/yenilemiş oluyoruz. Olağanüstü bir durum olmadığı müddetçe önümüzdeki Forum Günlüğü yazısı 2 ay sonra önümüzdeki dönemin odaklarını belirtmek üzere olacak.

[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.