Blog: 23/09/2018 - Forum Günlükleri #9: Yeni Kuratör Sistemi ve Ayın Üyesi Etkinliği
#1

Herkese merhabalar, dokuzuncu Forum Günlüğü yazısında uzunca bir zamandır üzerinde çalışmalar yapıp kafa yorduğumuz Kuratörlük sisteminden, bu sistemde yapmayı planladığımız değişikliklerden ve özellikle bu değişikliklerle bağlantılı bir etkinlik olan Ayın Üyesi etkinliğinden sözedeceğiz. Bu yazıda belirtilen tüm öğelerin henüz yapım aşamasında olduğunu ve mevcut konularda değişiklikler yapılıp yeni sistemle ilgili yeni konular açılmadan hiçbir şeyin kesinlik içermediğini belirtelim.

Kuratörlük nedir?
Strategyturk'te gündelik olarak strateji oyunlarından yeni içerikler üretiyor, bu oyunlarda çıkacak yeni içeriklere dair haber metinlerini Türkçe olarak strateji oyuncularıyla paylaşıyoruz. Bunun yanı sıra yaptığımız odak çalışmalarıyla forumun belli kategorilerine veya Strategyturk'ün belli alanlarına eğilip bu alanlarda kendimizi geliştirmeye çalışıyor, eski oyun/yeni oyun, popüler oyun/tutmamış oyun demeden tüm strateji oyuncuları için daha iyi, daha dolu, daha zengin ve daha kaliteli bir platform haline gelme yolunda adımlar atıyoruz. Strategyturk yönetim ekiplerinde yer alan arkadaşlar bu konumlarda gönüllü olarak tamamen topluluk için emek sarfediyor ve belki de bu çalışmaları sonunda edindikleri en değerli şey hazırladıkları konulara gelen yorumlar, bir kişinin belki 1 gün sonra belki 1 yıl sonra o hazırlanan konudan faydalanması.

Ancak Strategyturk Forumları bir topluluk sitesi, bu - yönetici olmasalar bile - tüm üyelerin yaptıklarıyla topluluğa katkı sağlayabileceği, en basitinden tüm üyelerin rehber yazabileceği, hikayeler yazabileceği, etkinlikler kurabileceği, diğer üyelerin karşılaştıkları sorunları çözüp yardımcı olabileceği anlamına geliyor. Her topluluk yönetiminin önemli - ve belki de gerçek anlamda başarması en zor olan - görevlerinden birisi topluluk bireylerinin pozitif potansiyellerine ulaşmalarını sağlamak ve hem topluluğun geneline, hem de topluluktaki diğer bireylere fayda sağlamalarına teşvik etmek. Birinin foruma gelip oyunlarda yaşadığı problemleri sorması güzel bir şey, ancak ondan daha güzeli o kişinin forumda sorunu çözüldükten sonra bir başka konuda bu sefer kendisinin bilgi sahibi olduğu alanlarda diğer üyelere yardımcı olması. İşte tam olarak burada devreye Kuratörlük giriyor, Kuratörlük forumda 3 onursal ünvanın ilk kademesi olarak yer alıyor ve bu zamana kadar doğru bir şekilde çalışmamış bir sistem.

Eski Sistemin Problemleri
Esasen uzun süredir Kuratör sisteminde bazı değişiklikler yapmayı planlıyoruz, 7. Forum Günlüğünde son kısımda Kuratör sisteminde değişiklikler ve yine bu konuda bahsedilecek olan yeni Ayın Üyesi Etkinliğinde çalışmalar yapılacağından bahsedildiğini görebilirsiniz. Ancak bu gibi topluluk mekanizmalarında doğru dengeyi bulmak, isabetli formülü bulmak genel olarak zor ve her zaman olması gerektiği gibi çalışmayan bir sistemi daha kötü bir sistemle değiştirmiş olma ihtimaliniz mevcut. İronik bir biçimde Kuratör ünvanının varoluş sebeplerinden birisi erişebildikleri Atrium bölümünde bu Kuratör Sistemi gibi doğru formülü bulmakta zorlandığımız alanlarda açtığımız konularda fikir belirterek - eylem olarak olmasa da fikir olarak - bize yardımcı olmaları.

Yapısal olarak Kuratörlük biraz da Imperium sistemine benziyor, biraz yukarıda link verilmiş Onursal Rütbeler konusuna bakarsanız (yeni sistem sonrası güncellenmesi muhtemel), her onursal ünvanda Imperium miktarına bir atıf söz konusu. Ancak Imperium her ne kadar gelen pozitif yorumlar ve yaptığınız katkıların bir deftere işlenmesi şeklinde değer sahibi olsa da, her yardımınızda - açtığınız her rehber konusunda edinmeniz garanti olan bir puan değil - her ne kadar Imperium butonuna tıklandığında açılan arayüzde Imperium'un ne olduğunu belirtsek de, foruma o an bir soru sormak için girmiş bir üye çoğu zaman gayet doğal bir biçimde kendisine yardımcı olan kişiye Imperium vermeyebiliyor. Dolayısıyla nasıl bir üyenin bir başka üyeden daha çok Imperium'unun olması "salt bir şekilde" o üyenin daha örnek/daha çok katkı sağlamış bir üye olduğu anlamına gelmiyorsa, aynı durum Kuratörlük için de geçerli.

Aedilelikle bağlantısına bakıldığında Kuratörlük sisteminin işlemesi gereken hali "Üye -> (Katkı Sağlamış Üye) Kuratör -> Aedile", bu Aedile'lerin büyük oranda daha öncesinde yaptığı katkıyla öne çıkmış Kuratörler arasından gelmesi gerektiği anlamına geliyor. Bu anlayışın Aedile Alımlarında da katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Ancak bu zamana kadar bunun işleyişi "Üye -> Aedile -> (Emekli Aedile) Kuratör" şeklinde oldu ve çoğu zaman Aedileliğini kaybetmiş üyelere Aedileyken topluluğa katkıları sebebiyle Kuratörlük verildi. Tüm bu durum Kuratörlüğün "üyeleri teşvik" olan doğasının işlemediği ve daha çok "emekli Aedilelik" gibi bir sisteme sahip olduğu anlamına geliyor. Bu konuda bahsedeceğimiz değişikliklerle genel olarak bu durumu değiştirmeyi ve Kuratörlüğün emekli Aedilelik olarak değil, olması gerektiği gibi "katkı sağlamış örnek üye" ünvanı olmasını sağlamayı amaçlıyoruz. 

kurator3.png
Yeni Kuratör Sistemi
Daha önceleri 3. Forum Günlüğünde de bahsedildiği üzere sadece Kuratörlüğü değil, genel olarak Onursal Ünvanları hedef alan çalışmalarımız olmuş, bu çalışmalarla birlikte bu ünvanların birçok özelliği - ulaşabildikleri bölümlerin yapısı ve işleyişi bu ünvanları daha etkili kılmak üzere - değişmişti. Esasen Titus Dönem Sonu Değişiklik Konusu dahilinde 24. ve 25. maddelerde yer alan ünvan sahibi kişilerin nickinin yanında ikon görünmesi ve Kuratörlerin de profillerinde onursal üye sembolünün yer alması - her ne kadar bu ikonun asıl amaçlarından birisi custom nickaltı kullanan Aedilelerin hangi ekipte olduğunun daha kolay anlaşılması ve üyelerin "yöneticiyi andıran" nickaltlarıyla yönetici rolü yapmasını engellemek olsa da - Kuratörleri de ön plana çıkartma amacı güden değişikliklerden birisiydi.

Topluluk sitelerinin amaçlarından birisi farklı arkaplana, yapıya, tarza, stile, kişiliğe sahip bireyleri bir araya getirerek ortak bir pozitif deneyim edinmelerini sağlamak (bkz. multiplayer etkinlikleri), topluluğun geneline katkı sağlayabilecek, herkesin tek değerlendirildiğinde başaramayacağı şeylerin kişilerin yetenekleri ve ilgi alanlarıyla uyumlu yerlerde bulunmasını sağlayarak kollektif bir biçimde başarılmasını sağlamak (bkz. mod projeleri), bu gibi forumlara değer katan şey üyelerin katılımları ve bu noktada Kuratörlük kilit bir öneme sahip.

Yeni sistemde Kuratörlük edinmenizi sağlayabilecek şeylerden bazıları şu şekilde:
- Diğer üyelere gerek rehberler gerekse sorulara verilen cevaplar vesilesiyle yardımcı olmak.
- Herhangi bir strateji oyun üzerinde hikayeler yazmak.
- Herhangi bir strateji oyununda mod projeleri yapmak.
- Herhangi bir strateji oyununda multiplayer etkinlikleri düzenlemek.
- Forum işleyişinin herhangi bir noktasında yöneticilik dışı rol sahibi olmak.
- Forum konularında sürekli bir biçimde bilgi dolu & seviyeli yorumlarla ön plana çıkmak.

Bu maddelerden hiçbiri kesinlik ifade etmiyor, örneğin hikaye yazmanız otomatik olarak Kuratör olacağınız anlamına gelmiyor. Kuratör olmak bu ve bunun gibi çeşitli unsurların birleşimiyle ediniliyor.

Kuratörlük yönetimsel bir ünvan olmadığı için herhangi bir sorumluluk alanına sahip değil, ancak bu durum Kuratörlük dahil olmak üzere onursal ünvanların "kaybedilemeyeceği" anlamına gelmiyor. Kuratörlerden davranışlarıyla forum kurallarında belirtilen sınırların dışında daha yüksek bir standart takip etmeleri bekleniyor ve "örnek gösterilmesi uygun olmayacak" davranışlar içerisinde olduklarında onursal ünvanlarının alınma ihtimali mevcut. 

Yeni sistemde Kuratörlerin ayrıcalıkları şu şekilde:
- Atrium'a erişebilme ve topluluk & site işleyişi ile ilgili konularda fikir belirtebilme.
- Direkt olarak yönetime geridönüşlerde ve önerilerde bulunabilme.
- Aedile Alımlarında öncelikli olma.

Eskiden hatırlayabileceğiniz üzere spesifik değil, toplu bir şekilde tartışma noktaları içeren Symposium etkinliklerine katılım da Kuratörlerin ayrıcalıklarından birisiydi ancak sonraları Symposium uygulaması (biraz da Kuratörlüğün doğru işlememesinden dolayı) yerini herkese açık yapılan Görüş Anketlerine bıraktı - ileride sistemin doğru çalışması durumunda tekrar Symposium uygulamasına geri dönebiliriz. İleride Aedile Alımlarını "tamamen" Kuratörler arasından yapmamız mümkün. Bunların dışında Atrium içerisinde Kuratörlük sistemiyle ilgili bazı ek uygulamalara sahip olmayı planlıyoruz. Kuratörlerin hala forum genelinde katkılar sağlaması ve ödüller alması durumunda Senatörlüğe ve Magisterlığa yükselmesinin mümkün olduğunu hatırlatalım.

Ayın Üyesi Etkinliği: Vox Populi
Ayın Üyesi Etkinliği forumda Aralık 2015 ila Ocak 2017 arasında yapıldı ve yaşadığı bazı kronik sorunlar sonrasında "daha iyi bir formül bulunana kadar" donduruldu. Bu etkinliği ilk olarak Forum Etkinlikleri alanında çalışmalar yaptığımız Vespasian'da düzgün bir formatla devam ettirmek istediğimizden bahsetmiştik. Bu kapsamda Ayın Üyesi ve Ayın Aedilesi şeklinde 2 etkinlik olması gibi farklı öneriler öne sürüldü, bu etkinliklerde en iyi şekilde kazananın nasıl belirleneceği tartışıldı & çizildi.

Eski Ayın Üyesi Etkinliği "üyelerin aday göstermesi & üyelerin oy vermesi" şeklinde ilerliyordu. Bu durum da tahmin edebileceğiniz gibi bir "popülerlik" sorununa sebep oluyor, bunun yanı sıra her üye forumun her bölümünde zaman geçirmiyor, örneğin bir üye Civilization VI bölümüne girmiyorsa dolayısıyla orada rehber yazan birini de farkedip aday gösteremiyor, dolayısıyla en popüler bölümlerde görünen en popüler üyeler ön plana çıkıyor. Oylama kısmında en çok aday gösterilen 2 üye arasında oylama yapılması her ne kadar heyecanlı bir olay olsa 1 oy farkla bile kaybedilebiliyor ve bu ideal bir sistem değil.

Ayın Üyesi Etkinliğini yenilenmiş Kuratör sistemine bağlayacağız, artık her ayın son haftası bir üye yönetim tarafından Ayın Üyesi ilan ediliyor ve Kuratör oluyor. Ayın Üyesi Etkinliğinin Kuratör ediniminde "periyodik" bir etken olmasını planlıyoruz. Bu ilanda Praetor duyurularımıza benzer bir şekilde ilgili üyeyle ilgili kısa konular açabiliriz diye düşünüyoruz. Bu şekilde gerçek anlamda "çok arkadaşı olan üye kazanır" gibi bir durumun yaşanmadığı ve salt bir şekilde o ay içerisinde güzel işler yapmış bir üyeyi onore etme görevi gören bir etkinlik elde edebiliriz diye düşünüyoruz.

Forumu geliştirmek için çalışmalar yapmaya devam edeceğiz, herkese iyi forumlar.

[+] 9 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.