Blog: 08/02/2018 - Forum Günlükleri #3: Özel Forumlar, Forum Kulüpleri ve Onursal Ünvanlar
#1

Özel Forumlar, Forum Kulüpleri ve Onursal Ünvanlar
Herkese merhabalar, Forum Günlüklerinin üçüncüsüne hoş geldiniz. Forum Günlüklerinde yönetim olarak forumun işleyişinde ve yapısında belirlediğimiz bazı eksikleri, bu eksikleri gidermek için odaklanacağımız alanları ve yapabileceğimiz değişiklikleri sizlerle paylaşıyoruz. Önceki forum günlüğünün konusu Genel Forumlar Değişiklikleriydi. Bu konuda Genel Forumlar kategorisinde belli sorunlar belirlediğimiz bazı alt bölümlerden ve Teknoloji ile Kültür bölümleri gibi diğer bölümlere oranla geri kaldığını düşündüğümüz bölümlerden sözetmiştik.

Bu konu sonrasında bahsedilen altbölümlerdeki sorunları gidermek adına bu alt bölümlerin işleyişinde ve kural metinlerinde değişiklikler yapıldı. Tarih Ansiklopedisi ve Savaş Tarihi bölümleri artık çok daha geniş alanda içerik barındırıyor, Salon ve Anketler bölümlerinin kuralları ve işleyişi basitleştirildi. Belki de değişikliklerin en büyüğünü Genel Forumlar kategorisinin en genç bölümü olan Teknoloji Forum'da yaşadık. Diğerlerinden çok sonra açılması sebebiyle ciddi manada eksiklikler yaşayan Teknoloji Forum aynı zamanda alt bölümlerinin konu alanını fazla kapsaması itibariyle ana bölümde konu sıkıntısı çekiyordu. Bu durumu çözmek için en geniş alana sahip alt bölüm olan Donanım & Yazılım bölümünü ana bölümle birleştirip üyelerin bilgisayarlarında vb. aygıtlarda yaşadıkları sorunlara dair konu açabileceği bir Teknik Yardım bölümüne sahip olduk.

Genel Forumlar kategorisini ve bu kategorideki bölümlerin önceliğini anlamada Strategyturk'un bir strateji oyun forumu olması ön plana çıkıyor. Bir strateji oyun forumu olarak bölüm sunduğumuz noktaları bu odak noktasını bozmadan belli bir tema içerisinde belirlemeye gayret ediyoruz, strateji oyuncularının ilgi ve katılım göstereceği noktaları belirlerken, bir strateji oyun forumu olarak fazla detaylı inmememiz gereken noktalara da dikkat ediyoruz. Bu sebeple örneğin forumda kendisine has bir bölümü olmayan herhangi bir oyun için 1 ana konunun açılabileceği oldukça geniş çaplı bir Oyun Kütüphanesi bölümümüz var, ancak bu bölüm aynı zamanda bu oyunlara dair forumdaki içeriği 1 konuyla kısıtlandırarak forumun odak noktasını kontrol altında tutmamızı da sağlıyor. Bu yöndeki felsefemiz strateji oyuncuların kurallar dahilinde istedikleri husus hakkında forumda konuşabilecek alan bulabilmeleri, ancak bu hususların "ana konularla" genel yapıda öne çıkarılması. Benzer yaklaşımı KD Forum'da da görebilirsiniz.

Son forum günlüğünden bu yana Genel Forumlar kategorisinde önemli bir gelişme katettik, özellikle Teknoloji Forum'daki konu sayısı bu süre zarfında neredeyse iki katına çıktı, ancak bu bu bölümlerdeki işimizin bittiği anlamına gelmiyor. Forumun her bölümünü umursuyoruz, her bölüme önem veriyoruz ve ileride geliştirmelerde bulunmaya devam edeceğiz. Şimdi önümüzdeki dönemde odaklanacağımız noktalara gelelim:

Özel Forumlar Geliştirmeleri
Strategyturk Forumlarında Ana Forumlar kategorisi (sadece Strategyturk bölümü) ve Genel Forumlar kategorisinin (tüm üyelere açık genel bölümler) yanı sıra bir de Özel Forumlar kategorimiz var. Bu Özel Forumlar kategorisine çeşitli ünvan sahibi kullanıcılar erişebiliyor. Önümüzdeki dönemde yaptığımız değişikliklerle birlikte bu kategorideki sorunları gidermeyi ve bu kategorideki bölümlerin amaçlarına daha ideal bir şekilde hizmet etmelerini sağlamaya çalışacağız.

Özel Forumlar kategorisindeki bölümler veya bu bölümlerin isimlerinden Forum Ansiklopedisi bölümündeki bilgi verici çeşitli konularda hali hazırda bahsediliyor. Özellikle ünvanların tanıtıldığı konularda bazı üye gruplarının Senato veya Praetorium ismindeki bazı bölümlere erişebildiğine dair ibare olduğunu görebilirsiniz. Buradaki açıklamaların hem Özel Forumlar kategorisinde hem de Onursal Ünvanlarda yapacağımız değişiklikler sonrası yeni oluşturulan sistemlerle geçerliliğini yitirmesi ve güncellenmesi muhtemel, ancak yine de üzerinde çalışma yaptığımız alanları bu bölümleri tanıtmaya yeterli.

Bu bölümdeki geliştirilmelerin amacını anlamak için ilk olarak bu bölümlerin amacını anlamak gerekiyor. Biz Strategyturk'te yönetim organizasyonuna önem veriyoruz, istediğimiz seviyeye ancak hem üyelerden hem de gönüllü bir şekilde elini taşın altına koyup bir ekipte sorumluluk sahibi olmuş arkadaşlarımızın katkılarıyla gelebiliriz. Yönetim olarak karşılaştığımız belli sorunlara yönelik bazı kararları 1 kişi, 2 kişi vermektense herkesin farklı bakış açısıyla farklı fikirlerini öne sürerek en ideal çözümü ortaya çıkarabiliyor olmamız önem sarfediyor. Örneğin Genel Forumlar kategorisinde Teknoloji Forum alt bölümlerinde yaptığımız değişiklikler yine bu bölümde yapılan fikir alışverişleri sonrasında ortaya çıkmış bir çözüm. Biz bu ortamın daha fazlalaştırılması ve derinleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Gönüllü hareket edilen bir strateji oyun forumunda gerçek anlamda bir yönetim organizasyonu oluşturmak zor olabiliyor ancak bu bölümde gerek çeşitli kaynak konuları, gerek yönetici arkadaşların dikkat etmesi gerektiği hususlara yönelik konular, gerekse farklı kategoriler için oluşturulmuş fikir alışverişi ve öneri konularıyla aradığımız şeye bir adım daha yaklaşmayı amaçlıyoruz. Burada biz ne kadar emek sarfedersek sarfedelim işin özü üyelerde bitiyor, bölüm sorumlusunun saatlerce uğraşarak ortaya çıkardığı rehberi anlamlı kılan şey o rehberin üyeler tarafından aldığı olumlu yorumlar, teşekkür mesajları. Kimi zaman belki bunu yazan üye için çok önemli gibi düşünülmeyebiliyor, ancak bir üyenin emek sarfedip açtığı konuda 0 yorum olmasıyla 1 yorum olması arasındaki fark aslında 20 yorum olmasıyla 25 yorum olması arasındaki farktan daha fazla. Evet forumda beğeni sistemimiz mevcut, ancak yorumla geridönüş almak her zaman farklı bir seviyede ve açılan bir konuya gelen bir mesaj bile bir sonraki konu için teşvik kaynağı olabiliyor.

14. Dönem Aedile Alımlarında ilk atamaları yapmadan önce yeni Aedilelerimiz için bölümü daha derli toplu hale getirmek için Özel Forumlar kategorisinde bazı değişiklikler yapmaya başladık. İlk olarak eskiden Sempozyumları yaptığımız Sempozyum bölümü kapatıldı. Forumun erken dönemlerinde üyelerin forum meseleleriyle ilgili fikirlerini bu şekilde Sempozyumlarla alırken, bir süre sonra Google üzerinden Görüş Anketleri ile fikir almak daha cazip ve etkili olmaya başladı. Ayrıca Curia konularıyla Sempozyumlara benzer bir şekilde ancak tek bir soruna odaklanarak yeni açılan Curia bölümüne erişebilen üyelerin fikirlerini belli alanlarda almaya başladık. Bu kategoride yapacağımız geliştirmelerin foruma önemli seviyede katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.

Forum Kulüpleri Reformu
Hatırlayacağınız üzere 2017'nin başlarında Forum Kulüpleri uygulamasını duyurmuştuk. Bu forum kulüpleri çeşitli oyun bölümlerinde bu oyunlara yönelik belli alanlarda içerik veya etkinlik üretecek tarzda olması planlanıyordu örneğin Hearthstone Hunter Kulübü gibi ve yapım aşamasındayken bunun ilk olarak oyun bölümlerinde denendiğini, ardından genel forumlarda da çeşitli kulüpler açılabileceğinden sözetmiştik. Ancak bir yerden sonra farkettik ki odaklandığımız oyunlar üzerinde kulüp açma fikri istenen düzeyde işlemiyor, belli oyunlarda mizahi bazı kulüpler açabilirsiniz, ancak ciddi anlamda Age of Empires II için ne kulübü açılabilir? Bu durumu çözmek için forum kulüplerini gerçek anlamda "forum kulübü" haline getirmeye karar verdik. Bu kulüpler forum genelinde benzer hobilere ve ilgi alanlarına sahip üyeleri bir araya getirmeyi amaçlayacak. Strategyturk bölümünde alt bölüm olarak tüm Forum Kulüplerinin ana konularının, kulüp kurallarının vb. konuların bulunacağı bir Forum Kulüpleri bölümüne sahip olacağız.

Bu raddede yüksek ihtimalle eski "oyun" kulüplerinin kulüp statüsü yeni sisteme uymamaları sebebiyle kaldırılacak. Eski sistemdekine benzer bir biçimde bu forum kulüplerinin genel bir odak noktası ve etkinliği olması gerekecek. Forum Kulübü kurmanın eskisine oranla daha kolay olacağını söylemek mümkün. Tüm bunların yanı sıra 2 farklı kulüp seviyesi bulunacak. Birinci seviyedeki kulüplerin herhangi bir ayrıcalığı yokken, belli şartları yerine getirmesi durumunda üst seviyeye yükselen kulüplerin üye panelinde üyeler için bir başvuru/davet arayüzü, kulüp lideri için kulüp yönetim arayüzü ve Özel Forumlar kategorisinde sadece kulüp üyelerinin erişebileceği, forumdaki kulüp aktivitelerinin organizasyonu için kullanılabilecek bir özel bölüm sahibi olabilme gibi ayrıcalıkları olacak. Geçtiğimiz günlerde bu üst seviye kulüpler için çeşitli test çalışmaları yaptık ve hatta açtığımız test Edebiyat Kulübü'nü üye panelinden farkedip katılma talebi gönderen üyelerimiz oldu.

İşleyen bir Forum Kulüpleri yapısı oluşturmak forumda uzun zamandır istediğimiz şeylerden birisi. Bu yeni formatla birlikte benzer ilgi alanlarına sahip üyelerin bir araya gelerek forumda kulüp aktiviteleri, etkinlikleri düzenlediğini düşünün. Örneğin satranç turnuvası düzenleyen, satranca dair içerikler oluşturan bir Satranç Kulübü. Bilim Kurgu hayranlarının katılım gösterip sohbet ettiği, forumda gerek Dizi & Film, gerek Edebiyat bölümlerinde varlıklarını gösterdikleri bir Bilim Kurgu Kulübü. Üyelerin göstereceği bir miktar özveriyle ortaya bu sistemle çok güzel şeyler çıkması muhtemel. Önümüzdeki dönemde bu kulüplerin yapısını, işleyişini, formatını belirleyerek yeni Forum Kulüpleri sistemini başlatacağız.

Onursal Ünvan Değişiklikleri
Strategyturk Forumlarında foruma bölüm bazında, kategori bazında ve forum bazında üst seviye katkı sağladığını gördüğümüz üyelere onursal ünvan vererek bu üyeleri bir bakıma 'onurlandırıyoruz', bu onursal ünvanların aynı zamanda çeşitli sebeplerden Aedilelik gibi sorumluluk üstlenmek istemeyen üyelerin foruma katkı sağlamasında bir teşvik unsuru olmasını istiyoruz ancak bu zamana kadar bu onursal ünvanlar gerçek anlamda varlıklarını gösteremediler, önümüzdeki dönemde bunu değiştirmeye yönelik bazı değişiklikler yapmak istiyoruz.

Forumda tıpkı 3 yönetici sınıfı gibi 3 onursal üye ünvanı bulunuyor, bunlar Kuratör, Senatör ve Magister. Özellikle Kuratör ünvanını foruma Aedile'yken önemli katkılar sağlayıp sonra elinde olmayan sebeplerden yönetimden ayrılması gerekmiş kişilere de verebiliyoruz. Senatör ünvanı (esasen onursal senatör, Senatoya erişebilen tüm yönetici grupları da kendi içinde senatör) Kuratörden farklı olarak bir kategori genelinde önemli katkı sağlamış üyelere verilebiliyor, Magister ünvanını ise forum genelinde çılgın işler yapmış, ancak yönetici ünvanı taşımayan üyelere verebiliyoruz.

Önümüzdeki dönemde hem bu ünvanları daha ilgi çekici kılacak, üyelerde Aedile veya Praetor olarak çeşitli sorumluluklar üstlenmeseler bile forumun üyelerden gelen katkıya ihtiyaç duyduğunu üyelere gösterecek çeşitli değişiklikler yapmak istiyoruz. Bazı üyelerde ne yazık ki forumun geliştirilmesinde, eksiklikler içeren bölümün eksikliklerinin kapatılmasında "bölümün Aedilesi ilgilensin, yöneticisi baksın" anlayışı olabiliyor, ancak bu anlayış topluluk kültürüyle bağdaşmayan bir anlayış çünkü her şeyden önce Strategyturk Forumları maaşlı çalışanların bulunduğu paralı bir hizmet sitesi değil, bir topluluk sitesi. Çevirdiğimiz geliştirici günlüğünü de topluluk için çeviriyoruz, yazdığımız rehberi de topluluk için yazıyoruz ve bu hususta asıl farkı katılımcı üyeler yaratıyor.

Strategyturk Forumlarında açtığımız her bölümü önemsiyoruz, bu bölümlerdeki strateji oyunlarından strateji oyuncularına en kaliteli içeriği Türkçe olarak en hızlı bir şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde farklı kategorilere bu şekilde odaklanarak bu kategorilerin eksiklerini gidermeye devam edeceğiz, ancak bizim yapabileceğimiz şeyler bu boyuttaki bir forum için kısıtlı, eğer bir şeyler başaracaksak üyelerimizin desteğine ihtiyacımız var ve bunu sağlamakta onursal ünvanlar bir araç olabilir.

Önümüzdeki aylarda bu alanlarda forumda çeşitli çalışmalar görebilirsiniz, yaptığımız değişiklikler ve üzerine eğildiğimiz alanlarla ilgili görüşlerinizi bize bildirmeyi unutmayın.

İyi forumlar.

[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Bence foruma özel kripto coin yapalım isimi de stcoin olsun evet çok yaratıcıyımdır.

stcoin ile forumda ayrıcalıklı işler yapalım (avatar değiştirebilirsin veya yeni avatar satın alabilsin, bazı limitler kalksın özel kulüp açma yetkisi olsun )
ama bu ayrıcalık insanları isyana tevşik edecek değil prim yapabilecek şekilde olmalı mesela avatar satın almada bütün avatarlar aynı fiyattan çıkıp her avatar alındığında fiyatı yükselmeli ve gene örnek olarak bir kişi bir avatar alabilmek için harcağıdı vakit 2 saat ise 2.avatarı almak için 2 saat 30 saat 3.avatar için 3.30 saat 4.avatar için 5 saat uğraşmalı )

" geliştirilmesinde, eksiklikler içeren bölümün eksikliklerinin kapatılmasında "bölümün Aedilesi ilgilensin, yöneticisi baksın" anlayışı olabiliyor, "

Bu tip insan karşılık bekleyen insandır bu kişileri kazanmak istiyorsanız onun ilgisini çekebilecek bir ödül sistemi yaratmanız şart burayı gören arkadaşlar yetkilerine gelmek için bunu hak ettiler ugraştılar bu yazıyı okuyorsanız bu yazıyı okumayı hak ettigimizden ötürü benim burada ne yazdığımı merak eden kişi forumun bir bölümüde elini taşının altına koyar ve okur insanların ilgisi çekilmeli ilgi çekici şeyler koyulmalıdır.
p8RNv0.png
Cevapla
#3
Öyle bişey artık olurmu olursa da ne kadar başarılı olur bilemiyorum
giphy.gif
Ara
Cevapla
#4
@Fire Foruma has bir altın sistemi oluşturmak ve bu altınla bazı şeylerin alınabilmesini sağlamak gibi bir düşüncem vardı ancak onun şöyle sıkıntıları mevcut:
1. Forum mekaniğinde çok detaylı ve komplike değişiklikler yazılım güncellemeleri esnasında sorun çıkartabiliyor, bu sebeple forumun mekaniksel işleyişini her zaman sade ve akıcı tutmak istiyoruz.
2. Altın sistemi forumun yeni kullanıcılarında foruma ısınmada bir tür barikat etkisi yaratabilir, forumdaki mesaj alanlarında yıldızlara özel sembollere vs. şeylere çok fazla yer vermememizin sebebi de büyük oranda bu.
3. Altın sistemi Imperium'un değerini ve anlamını azaltıyor, Imperium'u daha anlamlı hale getirmek önümüzdeki dönem sağlamaya çalışacağımız şeylerden birisi ve açıkçası bazı şeylerin "mesaj atarak kazanılan altın yerine" diğer üyelere, foruma katkı sağlayıp kazanılan Imperium'la yapılabilir olması felsefi olarak daha doğru.

Aslında Imperium'u anlamlaştırırsak bu son cümlende dediğin şeyi dolaylı yoldan başarabiliriz. Bir aksilik olmazsa bugün bu konuda yazdığımız noktalardaki çalışmaları tamamlayıp yarın önümüzdeki ay odaklanacağımız alanlarla ilgili bir konu hazırlayacağım.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.