Blog: 05/03/2018 - Forum Günlükleri #4: Paradox Forumları, Forum Etkinlikleri ve Imperium
#1

Paradox Forumları, Forum Etkinlikleri ve Imperium
Herkese merhabalar, Forum Günlüklerinin dördüncüsüne hoş geldiniz. Forum Günlüklerinde yönetim olarak o dönem boyunca odaklandığımız alanları, önceki odak noktasına dair yaptığımız geliştirmeleri, bu sorunlara olan yaklaşım biçimimizi ve üretmeye çalıştığımız sonuçları forum üyeleriyle paylaşıyoruz. Geçtiğimiz günlüğün konusu Özel Forumlar, Forum Kulüpleri ve Onursal Ünvanlar'dı. Yaklaşık bir aylık süreç boyunca bu konulara odaklandık ve bu alanlarda çalışmalarımız oldu, ilk olarak neler yaptık bundan bahsedelim.

Özel Forumlar kategorisi artık çok daha sistematik ve ideal bir yapıya sahip. Forumda çeşitli rütbe ve onursal ünvan sahibi üyelerin farklı kademelere göre erişebileceği farklı alanlar ve bu alanların yapısı daha iyi yansıtılmış durumda. Şu anki yapılanmada farklı ünvan sahibi üyelerin erişebileceği  Atrium, Senato ve Praetorium isimlerinde 3 farklı bölümümüz mevcut, bu bölümlerin yapısından biraz bahsetmek gerekirse:

1. Atrium: Foruma ve topluluğa dair genel meselelerin tartışıldığı alan. Bu bölümde belirlediğimiz odak noktalarında neler yapabileceğimize dair fikir alışveriş konuları, kategori bazlı çeşitli sohbet ve öneri konuları, forumun işleyişine yönelik çözüm üretmek istediğimiz hususlarda bu bölüme erişebilen kişilerin önerilerde bulunabileceği bir bakıma beyin fırtınası konuları yer alıyor. Bu bölüme tüm onursal ünvan sahibi üyeler ve yöneticiler erişebiliyor.
2. Senato: Forum yönetiminin işleyişine dair konuların bulunduğu, yönetime dair meselelerin tartışıldığı alan. Atrium'u bir bakıma onursal ünvan sahibi üyelerin de katılım gösterdiği bir bakıma tartışma ve fikir alma alanı gibi düşünürseniz, Senato direkt olarak yönetim bölümü. Senato içerisinde yöneticilere yardımcı olacak çeşitli konular, kategori bazlı aktivite konuları ve yönetim organizasyonunun işleyişini sağlayan çeşitli konular yer alıyor. Senatoya tüm yönetici grupları ve Senatör ile Magisterlar erişebiliyor.
3. Praetorium: Forum yapılanmasına dair organizasyon seviyesinde konuların bulunduğu alan. Senato'yu bir bakıma meclis veya kongre olarak düşünürseniz Praetorium bakanlar kurulu. Praetorium'da yönetim gruplarının işleyişi ve kategorilerin giderilmesi gereken eksiklerine yönelik konular bulunmasının yanı sıra cezai alanlarda çeşitli konular ve Strategyturk olarak yapmamız/sağlamamız gereken şeylere yönelik konular yer alıyor. Praetorium'a Praetor ve Konsüllerin yanı sıra Magister'lar erişebiliyor.

Bunlara ek olarak yine bu dönem içerisinde yürürlüğe soktuğumuz Forum Kulüpleri uygulamasıyla asil kulüp seviyesine ulaşan kulüpler kendilerine Özel Forumlar kategorisinde özel bir bölüme sahip olabiliyor.

Onursal Ünvanlarda yaptığımız geliştirmelerle bu ünvanların tam olarak ne olduğunu, ne gibi ayrıcalıklara sahip olduklarını sadeleştirdik, Senatör ve Magisterlara açık mor ve koyu mor olmak üzere bu onursal ünvanı yansıtacak renkler verdik. Bu renkler tamamen deneme aşamasında, ileride değişebilir veya kaldırılabilir. Forum üyelerinin "yönetici olmasalar bile" foruma katkı sağlayarak forumda sembolik bazı unsurlar elde edebileceğini göstermek, bir önceki forum günlüğünde bahsettiğimiz üzere rehber yazmanın, mod tanıtımı yapmanın veya etkinlik düzenlemenin sadece o bölümün Aedilelerinin yapabileceği veya yapması gereken şeyler olmadığını, üyelerin de hiçbir sorumluluk üstlenmeden içlerinden gelmesiyle forumda bir şeyler yapabileceğini ve bu yaptıklarının forum tarafından takdir edildiğini bu onursal ünvanlarla göstermek istiyoruz.

Peki nedir bu Kuratör, Senatör ve Magister dersek, bu onursal üye gruplarının erişebildiği özel bölümlerden yukarıda bahsetmiştik ancak kısaca ifade etmek gerekirse Senatörler Aedile ayrıcalıklarına sahip ancak yetkisiz üyeler, Magisterlar ise Praetor ayrıcalıklarına sahip ancak aynı şekilde yetkisiz üyeler. Örneğin Magisterlar tıpkı Praetorler gibi tek seferde +2 Imperium verebiliyor, forumdaki özel mesaj alanları benzeştiklerini ifade ettiğim gruplarla aynı şekilde artış gösteriyor ve ekstra olarak Senatör ve Magisterlar kendi mesajlarını kaldırabiliyorlar. Burada ifade etmek istediğim şey her ne kadar bu onursal ünvanları yenilemiş ve geliştirmiş olsak da özellikle üst seviye onursal ünvanları edinmenin halen eskisi kadar zor olduğu. Forumda şu anda 15 Kuratör, 2 Senatör ve 0 Magister bulunuyor.

Son olarak geçtiğimiz dönemin odak noktalarından biri Forum Kulüpleri uygulamasıydı. Bu uygulamayı yürürlüğe geçirdik ve ilk kademede 10 Forum Kulübü açıldı. Forum Kulüplerinin amacı benzer ilgi odaklarına ve hobilere sahip kişileri bir araya getirmek ve bu kişilerin çeşitli faaliyetler düzenlemesini sağlamak. Önümüzdeki dönemlerde Forum Kulüpleri uygulamasının üstüne daha çok gitmek istiyoruz, aynı zamanda bu uygulamadan haberdar olmayan üyeleri Forum Kulüpleri bölümünü inceleyip ilgi alanlarındaki kulüplere katılmaya davet ediyorum.

Tüm bu alanlarda yapılan değişiklikleri önümüzdeki ay açılacak olan v2.11 Vespasian konusunda daha net inceleyebilirsiniz.

Paradox Forumları
Genel Forumlar ve Özel Forumlar geliştirmelerinden sonra oyun forumlarına geçiyoruz, ilk odaklanacağımız oyun forumu Paradox Forumları kategorisi. Önümüzdeki dönemde Paradox Forumları kategorisinde büyük/küçük geliştirmelerde bulunacak, bu bölümü Paradox oyunlarını oynayan ve takip eden kişiler için daha iyi bir konuma getireceğiz. Bu geliştirmeler sadece Stellaris, HoI4, EU4 gibi ana bölümlerde değil, March of the Eagles'tan HoI3'e kadar etkili olacak. Her zaman söylediğimiz gibi bizim için açtığımız her bölüm önemli, her bölüm sevgiyi ve ilgiyi hakediyor. Bu bölümlere odaklanıp elimizden gelen geliştirmeleri yapmak istiyoruz.

Bu geliştirmelerin başlıca olanları bölümlerde zaman içerisinde durmuş, çeşitli sebeplerden devam edememiş forum-içi etkinliklerde olacak. Her oyun bölümünde oyuncuların ilgisini çekecek çeşitli forum-içi etkinlikler olmasını istiyoruz ve bu etkinliklerin düzenlenmesi/devamlılığının sağlanması Aedilelerin öncelikli görevlerinden. Bu hususta yapılan tüm geliştirmelerde üye desteğinin de önemi büyük. Şu anda forumda Stellaris, EU4 ve CK2 etkinlikleri yapılıyor ve bu çok güzel, forumların insanları bir araya getirerek bu gibi etkinlikler üretmesi, organizasyonlarla herkesin taş üstüne taş koyarak bir kişinin tek başına yapamayacağı işlerin ortaya çıkmasına vesile olması gerekiyor.

Paradox Forumlarındaki geliştirmelerle oyun forumlarında yapmaya başlayacağımız değişikliklerden birisi Diğer X Oyunları kategorilerinde yapılacak. Şu anda o bölümler ana bölüme sahip olmayan bölümlerin alt bölümlerine evsahipliği yaparken, o bölüm bazında bu şekilde kendisine alt bölüm açılmamış oyunlara dair konuları barındırıyor. Yaptığımız değişiklikle bu bölümler o oyun serisine dair genel sohbetin yapılabileceği bölümler haline gelecek örneğin Paradox Forum isminde olan bu bölümde Paradox'un strateji oyunlarına dair genel konular, PDXCON'lar, Paradox'un duyuracağı oyunlara dair bilgiler ve teoriler, Paradox'a dair genel anketler yer alacak. Bu değişikliği ilk olarak önümüzdeki dönem Paradox Forumları kategorisinde uygulayacağız.

Forum Etkinlikleri
Önümüzdeki dönem Forum Etkinliklerinde çeşiti çalışmalarımız olacak. İlk olarak Imperium Etkinliklerini daha iyi bir formatla geri getirmek, Ayın Üyesi etkinliğini yine farklı bir formatla canlandırmak ve Strategyturk Topluluk Ödülleri konseptinde geliştirmeler yapmak istiyoruz. Imperium Etkinlikleri bir bakıma forum genelinde forumun zayıf olduğu alanlarda üyeleri teşvik etme amacı görüyordu (bir bakıma Paradox'un Wiki contestleri gibi) ancak bu etkinliklerde üyelerin 30-40 Imperium birden kazanabilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Daha doğru bir formatla bu etkinlikleri geri getirmenin yanı sıra yeni etkinlikler oluşturmak istiyoruz.

Tüm bunların yanı sıra bu odakla birlikte Forum Etkinliklerine hile karıştırılması gibi durumlarda yaptırımlara dair bilgi veren, bu etkinliklerde sağlanması gereken genel etiği özetleyen bir konumuz olacak.

Imperium
Imperium'un şu anda forumdaki konumu üzerinde geliştirmeler yapılabilecek bir konum. Imperium kabaca üyelerin foruma olan katkısını temsil ediyor, üyelerin bu sebeple "beğendikleri" iletilere değil "faydalı gördükleri, kendilerine yardımcı olduğunu düşündükleri" iletilere ve konulara Imperium vermesi gerekiyor, beğenilen iletiler için ayrı bir beğeni mekanizmamız mevcut. Imperium verirken yazılan yorumlar, Imperium'un popülerlikle değil de, forumda harcanan emek karşılığı alınan bir değer olması Imperium'u çok daha anlamlı hale getiriyor, forumda bir şeyler yapmaya çalıştıktan sonra üyelerin yüksek Imperium edinmesini bir bakıma o emeğin sembolize edilmesi olarak görüyoruz.

Ancak forumda Imperium'un "devreye girdiği" noktalar kısıtlı, bu da Imperium'u belki biraz haddinden fazla "sembolik" hale getiriyor, dolayısıyla üyeler "bu Imperium ne işe yarıyor ki" diye düşünebiliyor. Önümüzdeki dönemde yaptığımız çalışmalarla bu soruya daha fazla cevap üreteceğiz. Örneğin bir önceki dönemin odak noktalarından Forum Kulüpleri uygulamasında bir forum kulübü açabilmesi için üyenin minimum 10 Imperium'a sahip olması gerekiyor, değerlendirdiğimiz konular arasında hem forumda daha çok bu tarz "Imperium şartlı" noktalar oluşturmak hem de "Imperium harcayarak yapılabilen" noktalar oluşturmak var. Bu kısım tamamen düşünce aşamasında, emek karşılığı alınmak üzere tasarlanmış Imperium'un "harcanabilirliği" üzerinde de çeşitli soru işaretleri var, ancak bu dönem zarfında bu soruların üstüne gidip Imperium'u güçlendirmek istiyoruz.

Önümüzdeki dönemde odaklanacağımız alanlar bu şekilde, bu alanlara dair görüş ve önerilerinizi bu konu altından bizlere bildirmeyi unutmayın.

İyi forumlar.

[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.