Blog: 03/02/2019 - Forum Günlükleri #12: Şubat 2019 Çalışmaları
#1

Forum Günlükleri #12: Şubat 2019 Çalışmaları
Forumdaki mevcut çalışma gündemimize dair bilgiler verdiğimiz Forum Günlüklerinin 12. sayısına hoş geldiniz. Bu günlükte sizlere forumda ve Strategyturk ile ilişkili diğer mecralarda önümüzdeki günlerde yapmak istediğimiz çeşitli değişikliklere dair bilgiler vereceğiz.

stg-1.jpg

Bölüm Değişiklikleri
Strategyturk doğru formülü, daha iyisini bulma adına sürekli değişiklikler yaşayan bir topluluk forumuna sahip. Belli başlı oyunlara değil tüm strateji türüne odaklanmamız strateji türünde yaşanan gelişmelerin ürettiğimiz içeriklere ve forumumuzun yapısına direkt olarak etki etmesiyle sonuçlanıyor. Örneğin yeni bir oyun duyurulduğunda forum kısmımızda bu yeni oyun için bölüm açıp hem üyelerin bu oyuna dair paylaşımlar yapabileceği bir alan oluşturuyoruz hem de bu oyuna dair üretilen içeriklere daha derli toplu ulaşılabilmesini sağlıyoruz. 

Ancak ne yazık ki bu değişiklikler her zaman yeni oyun duyurulması gibi pozitif gelişmeler sonrası yaşanmıyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayının sonlarında yakından takip edip her yamayı, her yeni haritayı, her yeni generali ve hatta birimleri Türkçe olarak strateji oyuncularına aktardığımız Total War: ARENA'nın kapanacağı haberini sizlerle paylaştık. Total War: ARENA çevrimiçi bazlı yapısı itibariyle içerik oluşturduğumuz diğer strateji oyunlarına nazaran bizim için her zaman özel bir yere sahipti, ancak içerik oluşturduğumuz oyunlar arasında kapanmasıyla da daha önce karşılaşmadığımız bir durumun yaşanmasına sebep oldu. 

Strategyturk'te bölüm sunduğumuz oyunların çok büyük bir kısmı yeni yamalar alan, yeni Extended/Remastered gibi versiyonları çıkarılmış güncel oyunlar. Tek kişilik oyunların da bir ömrü olsa da, bu oyunlar yeni içerik almayı durdurduklarında da oynanmaya devam edebiliyor. Ancak Total War: ARENA örneğindeki durum daha farklı, burada "kapanarak" artık oynanamayacak bir oyundan sözediyoruz. Bu kapsamda Total War: ARENA bölümü bu ay içerisinde ana bölüm statüsünü kaybedip Total War Forum bölümünün altında temsil edilecek.

Total War kategorisindeki tartışma konusu olabilen hususlardan birisi geçtiğimiz yıl içerisinde çıkış gerçekleştirmiş Thrones of Britannia'nın neden ana bölüme sahip olmadığı ve Total War Forum'un altında Total War Saga bölümünde temsil edildiğiydi. Total War Saga oyunlarının "ana oyun" sayılmadığını zaten biliyorduk ancak geçtiğimiz günlerde Total War tarafından paylaşılan Ekiplerimiz Ne Üzerinde Çalışıyor? yazısında Saga ekibine dair verilen bilgilere bakarsak (yama sonrası ekibin yeni Saga oyununa yönelmesi) Thrones of Britannia aldığı içerik güncellemeleri itibariyle kategorideki diğer oyunlara nazaran beklediğimizin de altında bir kalibrede olacak gibi görünüyor.

Mart ayıyla birlikte önümüzdeki yönetimsel döneme geçiş yapacağız ve bu yeni dönem beraberinde yeni odak noktalarını getirecek. Bu yeni odak noktalarında forumun özellikle Diğer Strateji alanında yapmamız gereken önemli değişiklikler, çözmemiz gereken birtakım sorunlar ve zenginleştirme çalışmaları söz konusu. Tabi bundan öncesinde bu dönemin odak noktalarında istediğimiz seviyeye gelmemiz gerekiyor ve bu noktada hem Firaxis hem de Microsoft kategorilerinde yapmak istediğimiz daha çok şey var.

Diğer Strateji kategorisindeki tüm bölümler spesifik bir oyuna değil, bir oyun serisine yönelik açılan bölümler. Bu sebeple bölüm isimlerinde ANNO 1404 veya ANNO 2070'den farklı olarak "ANNO" şeklinde direkt olarak serinin adı yer alıyor. Bu kategoride yer alan oyunların birçoğu Paradox veya Total War gibi farklı bir ana kategoriyle temsil edilen oyunlara nazaran daha az bilinen, strateji türünün biraz daha ucunda kalan oyunlar olsa da, bizim için önem taşıyan ve daha fazlasını hakeden bölümlerden sözediyoruz. Forumda kendisine has herhangi bir bölüme sahip olmayan strateji oyunlarının Genel Forumların altında kalan Oyun Forum bölümünde temsil edilmesi, Diğer Strateji'deki potansiyel değişikliklerin üzerinde biraz daha kafa yorularak yapılması gerektiği anlamına geliyor.

Diğer Strateji kategorisinde karşılaştığımız problemlerden birisi oyunların "tek kademede" temsil edilmesi, örneğin diğer kategorilere baktığınızda bir ana bölüm bir de o kategorinin X Forum bölümünün alt bölümü olmak üzere 2 kademede oyunların temsil edilebildiğini görüyorsunuz, bu da hem orada daha fazla oyunun temsil edilebilmesini sağlıyor, hem de örneğin alt bölüme sahip olmaya çok da ihtiyacı olmayan oyunların da orada kendisine has bir bölümünün olabilmesini sağlıyor. Diğer Strateji kategorisine ise baktığınızda hepsi 4 alt bölüm olmak üzere tek bir sistem olduğunu görüyorsunuz. Bu durum Diğer Strateji'de bölüm sunabildiğimiz oyun sayılarının kısıtlı olmasına sebep oluyor. 2019'da forumda bölüm sunduğumuz oyunlardaki zayıf yanlarımızı kapattıktan sonra daha çok strateji oyununa odaklanabileceğimiz bir Diğer Strateji kategorisine sahip olmak istiyoruz.

stg-2.jpg

Yönetim ve Onursal Ünvan Değişiklikleri
Yaklaşık 4 ay önce kaleme alınmış 9. Forum Günlüğünde onursal ünvanlarımızın ilk kademesi olan Kuratörlükte yaptığımız değişiklikleri ve bu ünvanda bu zamana kadar yaşadığımız sorunları sizlere aktarmıştık. Durumu özetlemek gerekirse istediğimiz işleyiş Üye -> Kuratör -> Aedile'iken onursal ünvanların mevcut üyelerin kazandığı bir ödül olmaktan ziyade çeşitli sebeplerden yönetimden ayrılan arkadaşların yöneticilikleri esnasındaki foruma olan katkıları sebebiyle elde ettiği bir tür "emeklilik" ünvanı, yani durumun Üye -> Aedile -> Kuratör şeklinde yaşanmasıydı. İşin özünde birisi eğer Aedile olabilecek biriyse öncesinde forumda kendisini göstermiş olması gerekiyor ve Kuratörlük tam olarak da bu şekilde forumda kendisini göstermiş kişilerin elde edebileceği bir ünvan.

Ancak Strategyturk Forumlarının yönetim yapılanması oldukça kalabalık bir yapı ve her zaman şans vermeye, bu verilen şanslarla değerler kazanmaya meyilli bir yapı. Ne forumda, ne sitede, ne de Strategyturk'ün bir başka mecrasında yaptıklarımız, yapacaklarımız ve yapmak istediklerimiz bir veya iki kişinin yapabileceği şeyler değiller. Özellikle internet ortamında bu tarz bir yönetim yapılanması kurmak çok kolay değil, ancak bu zamana kadar elimizden gelenin en iyisini yaptık. Bu süre zarfında örneğin Aedile olan kişilerden beklediğimiz verimi alamadığımız oldu mu, elbette oldu. Ancak şans tanıma felsefesiyle edindiğimiz, foruma ve üyelere katkılar sağlamış 1 kişi bile bu felsefenin doğru görülmesi için yeterli.

3 ayda bir yapılan Aedile Alımları en azından bizim için forumla özdeşleşmiş bir sistem, ancak önümüzdeki dönemlerle birlikte yavaş yavaş forumda yazdıkları rehberlerle, hikayelerle, yardımseverliğiyle kendisini göstermiş Kuratörlere öncelik tanıyacağımız bir sisteme doğru geçiş yapacağız. Bu durumla birlikte bir değişiklik yaşanmazsa ekiplerdeki Aedile kapasitemizin 5'ten 4'e indirilmesini planlıyoruz.

Forum yönetim ekipleri odaklandıkları kategorideki her bölümde yetkiye sahip, bu durum forumda Paradox, Total War veya Microsoft gibi ana kategorilerde bir oyunu oynayan kişinin yüksek ihtimalle diğer oyunları da duyduğu, bildiği ve oynadığı gerçeğini esas alarak oluşturulan bir yapı. Elbette ekip içerisinde spesifik olarak bir bölüme katkı sunmak isteyen Aedileler olabilir, elbette bir yönetim ekibinde olan kişinin odaklanılan kategorideki her oyunu oynama zorunluluğu yok. Ancak nasıl EU4 bilen birinin HOI4'ü bilme ihtimali Starcraft 2'yi bilme ihtimaline nazaran daha fazlaysa, aynı durum bir Total War oyunu oynayan biri için bir diğer Total War oyununda, bir Age of oyununu oynayan biri için bir diğer Age of oyunununda geçerli. 

Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu durumun geçerli olmadığı bir ekibimiz var: Diğer Strateji Ekibi. Diğer Strateji ana kategorisi kendi içerisinde birbirine herhangi bir yakınlık gösterme şartı olmayan, strateji türünün birbirinden çok uzak olabilen oyunlarını barındırıyor, dolayısıyla Diğer Strateji kategorisindeki şu anki bazı oyunlardan örnek verirsek Cossacks serisine aşina olan kişi Master of Orion'u da biliyordur diyemiyoruz veya Age of Wonders: Planetfall bilen biri Company of Heroes 2 de oynar diyemiyoruz, çünkü diğer kategorilerde bulunan bir üst paragrafta bahsedilen durum burada geçerli değil. Diğer Strateji kategorisinde yazının ilk yarısında da dile getirilen değişikliklerle birlikte buradaki yönetim ekibini de kapatma veya farklı bir işleyiş oluşturma düşüncemiz var.

Bu yazıda bahsedeceğimiz son husus, onursal ünvanlar ve bu ünvanların ayrıcalıkları üzerine.

Strategyturk Forumlarında sahip olunabilen onursal ünvanlar (Kuratör, Senatör ve Magister) kademe kademe artış göstermek üzere çeşitli özel bölümlere erişebilmek, daha geniş mesaj kutusu ve Imperium bazlı çeşitli ayrıcalıklara sahip. Ancak farketmiş olabileceğiniz üzere bu onursal ünvan ayrıcalıklarının tamamı forum üzerinde. Önümüzdeki dönemde hedeflerimizden birisi onursal ünvanlara sahip kişilerin Discord, Twitch ve Youtube gibi Strategyturk ile ilişkili mecralarda da çeşitli ufak ayrıcalıklar edinmesi, örneğin forumda Senatör onursal ünvanına erişmiş üyelere Twitch'te VIP rozeti verebiliriz. Strategyturk sitesiyle, forumuyla, Twitch kanalıyla, Youtube'uyla her alanda ayrı faaliyetler gösterse de iç içe geçmiş bir oluşum. Önümüzdeki dönemde Strategyturk'un bu farklı kolları arasındaki bağları arttırmak için çalışmalar yapacağız.

Bunların tamamı henüz planlanma aşamasında, dolayısıyla çeşitli şeyler değişebilir, daha iyi bir formül bulunabilir veya vazgeçilebilir.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar.

[+] 8 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Aedile alımlarında alınacak Aedile sayısı 4'e düştüğünde, alım periyodunun da 4 aya yükselmesini mantıklı buluyorum. Hem 4 rakamıyla bir sinerji yaratılır, hem de Aedile olmak isteyenler biraz daha sabırla beklemiş, kararlı ve forumda devamlı kişiler olur.
Sessiz bir yolcu...
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.