Blog: 21/08/2019 - Forum Günlükleri #15: Diğer Strateji Yenilikleri ve Rotasyon Sistemi
#1

Forum Günlükleri #15: Diğer Strateji Yenilikleri ve Rotasyon Sistemi
Herkese merhabalar, bir başka Strategyturk forum günlüğüne daha hoş geldiniz. Forum günlüklerinde Strategyturk'te son zamanlarda yaptığımız veya ileride yapmayı planladığımız değişikliklerden bahsediyor, bunlara yönelik çeşitli bilgiler ve düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Bu günlükte sizlere Diğer Strateji kategorisindeki yeniliklerden ve rotasyon sisteminden bahsedeceğiz. İlk olarak 12. forum günlüğünde Diğer Strateji kategorisinde yapmak istediğimiz değişikliklerden bahsetmiş, 14. günlükte ise Nerva çalışmalarıyla birlikte yaptığımız bazı değişiklerden sözetmiştik.

Strategyturk Forumlarında daha iyi, daha kullanışlı ve daha isabetli bir yapıya ulaşmak adına bölümlerimizde sürekli geliştirmelerde bulunuyoruz. Bu geliştirmeler kimi zaman ufak bir değişiklik olabilirken, kimi zaman kategorinin işleyişini sıfırdan ele almak düzeyinde olabiliyor. Zaman içerisinde kimi bölümlerimizde bu değişiklikler neticesinde 'oldu' derken, kimi bölümlerimizde ideal yapıya ulaşmak aylar ve belki de yıllar içerisinde yapılan değişiklikler serisiyle mümkün olabiliyor.

Örneğin çok uzun süredir herhangi bir yapısal değişiklik geçirmeyen Genel Forumlar kategorimiz şu anki yapısına belki 5-6 büyük değişiklik sonrasında ulaştı. Bir değişiklikte o zamanlar 'Kültür & Sanat' isminde olan bölümün kapatılıp KD Forum'a dahil edildiğini hatırlıyorum, bir başka değişiklikte bölümlere 'Tarih Arkeoloji' ve 'Oyun Donanım' gibi isimler vererek her bölüme ikili tema vermeyi denediğimizi hatırlıyorum. Forumda donanım, internet, bilim & teknik gibi alanlara ev sahipliği yapan Teknoloji Forum diğer bölümlerden çok daha sonra açıldı. Tüm bu değişikliklere dair konular bu konuyu okuduğunuz Forum Duyuruları bölümünde halen incelenebilir.

Burada önemli olan husus, çoğu zaman ideal noktaya varmanın yapılan nice değişiklikler ve bu değişikliklerin farklı artılarının birikimiyle oluşan bir serüven şeklinde yaşanması. İlk baştaki noktadan en sondaki 'ideal noktaya' atlayış çoğu zaman mümkün değil. Dolayısıyla yapılan tüm bu değişiklikler bir sonraki değişikliğin ortaya çıkışında, onun yapılabilmesinde pay sahibi oluyor. Sizlere bugün bahsedeceğimiz Diğer Strateji değişiklikleri ve yeni rotasyon sistemi de bu özelliğe sahip.

Diğer Strateji Yenilikleri
Diğer Strateji kategorisi bizim için önemli bir kategori, çünkü Strategyturk olarak strateji türünde belli bir oyun serisine, firmaya veya oyun alt türüne bağlı kalmak istemiyoruz. Bu zamana kadar Diğer Strateji kategorisi çok az sayıda değişiklik geçirdi, Paradox Forum'dan başlar bir biçimde forumda yaptığımız kategori bazlı çalışmalarda son sırada bulunan Diğer Strateji kategorisine ulaşmamız 1 yılımızı aldı. Nerva dönemiyle birlikte Diğer Strateji kategorisine geldiğimizde bu kategoride tespit ettiğimiz problemleri kabaca şu şekilde özetlemiştik:

- Kategorinin esnek olmaması, tüm oyunların her zaman 4 alt bölümlü 'ana bölüme' sahip olmak zorunda olmaları.
- Bu durumun açılabilecek bölüm sayısını kısıtlaması, aktifliği sebebiyle bunu belki de hak etmeyen/ihtiyaç duymayan oyunlar için bir alternatife sahip olmamamız (Oriental Empires problemi)
- Bölümün ismi 'Diğer Strateji' olsa da, kendisine has bölümü olmayan strateji oyunlarının konularının 'Oyun Forum'da yer alması.
- Yeni duyurulduklarında bölümü açılan birçok oyunun (DoW, Cossacks, Master of Orion vb.) içerik almayı bırakmış olması.
- Yer olmadığı için çeşitli sebeplerden normalde diğer oyunların kategorilerinde bulunan ancak sonradan Diğer Strateji'ye taşınması gereken oyunlara orada bölüm sunamamamız (Steel Division problemi)
- Kategoride yer alan bölümlerde 'çıkan son oyun bölümü değil', 'serinin bölümü' konseptini yansıtmakta yetersiz kalmamız.

Bu problemlere yönelik Nerva çalışmaları kapsamında şu değişiklikleri yapmıştık:

- Diğer Strateji kategorisinde 'Diğer Strateji Forum' isminde, kendisine has bölüme sahip olmayan strateji oyunlarından genel konuların bulunduğu bir bölüm.
- Oyun Forum'daki strateji konularının bu bölüme, Oyun Kütüphanesindeki Strateji oyunlarından ana konuların bu bölümün alt bölümü olan RTS/TBS Kütüphanesi bölümlerine taşınması.
- Oriental Empires'ın alt bölümlerini kaybederek Diğer Strateji Forum'un alt bölümü olması.
- MOBA Forum ve Kart Oyunları Forum isminde bu alt türlere odaklanan 2 bölüm açılması.
- Dota 2 ve League of Legends'in alt bölümlerini kaybederek yeni açılan MOBA Forum'un alt bölümü haline gelmesi.
- Steel Division'un Diğer Strateji Forum'un alt bölümü olması.

Bu değişiklikler neticesinde tespit ettiğimiz problemlerin büyük bir çoğunluğunu çözüme ulaştırsak da, üzerinden bir süre geçtikten sonra çeşitli yetersizlikler farkettik.

- Diğer Strateji Forum'un ana bölüm içeriği zayıf kalıyordu (eski Teknoloji Forum problemi)
- RTS/TBS Kütüphane alt bölümleri, Diğer Strateji Forum'a alt bölüm haline getirilebilecek bölüm sayısını kısıtlıyordu.
- Dawn of War, Cossacks ve Master of Orion gibi içerik almayı durdurmuş bölümler için çözüm üretememiştik.

RTS ve TBS Kütüphanelerinin birleşerek Strateji Kütüphanesi bölümünü oluşturmasıyla ilk 2 problemi çözdük, üçüncü problemin çözümü için bölüm değişikliğinden ziyade yeni bir işleyiş oluşturulması gerekiyordu. Orada da devreye Rotasyon Sistemi giriyor.

tj-foo-grand-library.jpg

Rotasyon Sistemi ve Strateji Kütüphanesi
Ne yazık ki birçok strateji oyununun geliştiriliş ömrü daha büyük kategoriler sunduğumuz Paradox oyunları, Total War'lar, Civilizationlar kadar uzun olmayabiliyor. Bu kategorilerde serinin bir önceki oyununun geliştirilmesi bitse bile, yeni çıkmış oyunların varlığı kategorinin hiçbir zaman haber akışı itibariyle sessizliğe gömülmemesini sağlıyor. Diğer Strateji kategorisinde ilk başta sahip olduğumuz bölümlerin hepsi köklü strateji oyunlarında serilerin duyurulan yeni oyunları neticesinde oluşturuldu. Bu seriler strateji türünün önemli ve güzel serileri olsalar da, bir süre sonra gördük ki serilerin son oyunlarının aldığı içerik akışı bir yerden sonra durdu. Bu noktada üstte de belirttiğimiz maddeler neticesinde bu şekilde ana bölüme sahip olmaları ideal olmayan bir durumun oluşmasına sebep oldu - keza forumda çok uzun bölümler, kaotik kategoriler oluşturmak istemiyoruz.

Burada devreye Rotasyon Sistemi giriyor. Diğer Strateji kategorisinde kendisine has ana bölüme sahip olmuş oyunlar bir süre sonra aktifliklerini yitirmeleri durumunda Strateji Kütüphanesine taşınacak. Şu anda Dawn of War, Cossacks ve Master of Orion da Strateji Kütüphanesinin altında bulunuyor. Buraya taşınırken alt bölümlerini kaybediyorlar, dolayısıyla forumda yine kendilerine has bir bölüme sahip olmakla birlikte, daha tutarlı bir yapıda yer edinmiş oluyorlar. Bölümlerin rotasyona girmesini etkileyen 2 faktör var, bunlardan birincisi oyundan haber akışı, ikincisi bölümdeki üye aktivitesi. Dolayısıyla bazı oyunların bölümleri ana bölüm edindikten sonra çok hızlı bir biçimde rotasyona girebilirken, Company of Heroes gibi bölümler Diğer Strateji'nin nispeten daha kalıcı sakini olabilir.

Bu sistem aynı zamanda daha güncel ve daha yeni oyunlara forumda daha çok şans tanıyabilmemizi sağlıyor. Strategyturk Forumlarında daha önceki yıllarda mevcut bölümlerimizi geliştirmek üzere çalışmalar yaparken strateji dünyasının bazı önemli oyunlarına hakettiği ilgiyi vermekte yetersiz kaldık. Sahip olduğumuz insangücünün kısıtlılığı neticesinde bu tarz yeni oyunların üstüne gitmektense, daha güvenli bir biçimde eski serilerin yeni üyelerini tercih ettik. Bu rotasyon sistemiyle birlikte bu noktalarda daha cesur bir biçimde hareket edebileceğiz.

Rotasyon Sisteminin başlamasıyla birlikte 3 oyun Strateji Kütüphanesine taşınmıştı. Geri kalan 3 bölüm olan Age of Wonders, ANNO ve Company of Heroes istediğimiz aktiflikte, yeni çıkan oyunlara sahipler veya üye aktiviteleri yeterli durumda. Bu bölümlerin yanına yeni duyurulan HUMANKIND ve Knights of Honor için de bölümler ekledik. İsteğimiz Diğer Strateji'nin unutulmuş, eskimiş bir bölüm olmaktansa forumda kendisine has bir kategoride temsil edilmeyen ancak canlı, aktif, merakla beklenen veya yeni çıkmış oyunlar için bir vitrin olması, ancak aynı zamanda Strateji Kütüphanesi bölümüyle hem oradaki anakonular hem de yıllarca içerik ürettiğimiz alt bölümlerle Strategyturk'ün strateji dünyasına genel yaklaşımını kanıtlayan bir kategori olması.

Bu değişikliklerle birlikte aynı zamanda MOBA Forum, konseptini daha da güçlendirmek adına MOBA & Autobattler ismini aldı ve altında Teamfight Tactics ve Dota Underlords olmak üzere 2 bölümümüz var. Kart Oyunları Forum ise altbölüm olarak kart oyunları türünün önde gelen 4 oyununa sahip.

Strategyturk'te her bölüm bizim için bir sorumluluk, bu kapsamda bölüm açılan yeni oyunlarda tıpkı zamanında Dawn of War için, Cossacks için olduğu gibi haber akışıyla tüm bilgileri Türkçe bir biçimde sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Özellikle MOBA & Autobattler ve Kart Oyunları bölümlerinde ise genel kapsamlı bir içerik çalışması yapmamız gerekecek - keza oldukça geniş ancak stratejinin bu zamana kadar Strategyturk'te iyi bir şekilde yansıtamadığımız alt türlerini oluşturuyorlar.

İyi forumlar.

[+] 7 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.