Blog: 22/07/2018 - Forum Günlükleri #7: Titus Odak Güncellemesi ve Çalışmalar
#1

Herkese merhabalar, Forum Dönemleri uygulamasıyla birlikte forum değişiklik konularıyla forum odak çalışmalarını birbirine bağlamış ve her döneme 3 aylık bir süre vermiştik. Bu düzene geçilmesi sonrasında önceki hem önceki dönemin odağında yaptığımız çalışmalar ve forum değişiklikleri, hem de sonraki dönemin odağının ne olacağına dair bilgi verdiğimiz konular da düzene girmiş ve 3 ayda 1 açılır olmuştu.

Rc9dzb.png

Geçtiğimiz 3 ay bizim için çok yoğun geçti. Mevcut odağımız olan 2.12 Titus Çalışmaları (Total War Forumları, Sosyal Medya ve Youtube) kendi içerisinde sosyal medya ve Youtube gibi çok önemli odakların yanı sıra Total War Forumlarını barındırıyor. Total War Forumlarında yaptığımız çalışmalara geçtiğimiz aylar süresince Güncel Konular kısmında denk gelmişsinizdir. Titus Çalışmaları dahilinde Total War odak çalışmalarında yaklaşık 40 rehber yazıldı. Hatırlayanlar olacaktır, bir önceki dönem olan 2.11 Vespasian'da Paradox odak çalışmalarıyla Paradox Forumlarına 32 yeni rehber kazandırmıştık, bu çalışmalar sonrasında forumda rehbersiz Paradox bölümü kalmamıştı. Görüldüğü gibi Total War çalışmalarında Paradox çalışmamızı geride bırakmış durumdayız, ancak Total War Forumları Strategyturk Forumlarının şu anda hacim olarak en büyük kategorisi ve daha yapılacak çok işimiz var. 

Normal şartlarda 2.12 Titus çalışmalarının 1 Ağustos itibariyle sona ermesi gerekiyordu, ancak hem Total War Forumları kategorisine hakettiği ilgiyi göstermek, hem de sosyal medya ve Youtube gibi alanlarda daha çok zaman harcayabilmek için Ağustos ayını da Titus dönemine dahil edeceğiz, bu değişiklik sonrası (ileride bir başka değişiklik olmadığı müddetçe) forumdaki dönemler yılın mevsimlerini takip edecek. 

Ancak bu kararı alma sebebimiz sadece 2.12 Titus odaklarının çok ağır noktalar içermesi değil. İkinci paragrafın başında da belirttiğimiz gibi geçtiğimiz 3 ayı çok yoğun geçirdik ve hem bu odakların yöneldiği alanlarda, hem de daha farklı alanlarda çok sayıda çalışma yaptık. 3 ay değil de 4 ay süren bir odak sonrası bu 4 ay içerisinde yapılan çalışmaları tek bir devasa konuda toplamaktansa, bu çalışmaların bir kısmından bu esasen duyuru amaçlı açılan konuda bahsetmek istedim.

İlk olarak odaklarla alakalı olmayan önemli başlıklarla başlayalım.

PDXCON, Yaz Festivali, Görüş Anketi, 3. Yıldönümü ve Stratejiturk.com
2.12 Titus dönemi kapsamında yönetim olarak en yoğun olduğumuz aralık şüphesiz ki PDXCON'un düzenlendiği 18 ila 20 Mayıs tarihleri arasıydı. Öyle ki bu günler geçtiğimiz 1 yıllık döneme dair veriler sunduğumuz Forum Gazetesi'nin "Strategyturk 3 Yaşında!" özel sayısında da yıl içerisinde en fazla sayfa görüntülenmesi aldığımız günler olarak yerini aldı. Strategyturk'te PDXCON 2018'i Stellaris'ten HOI4'e, CK2'den Imperator: Rome'a tüm yeni bilgileriyle Türk strateji oyuncularına aktardık.

Bu dönem içerisinde bir başka yoğunluğumuz, esasen daha önceki Vespasian çalışmalarının bir parçası olan Forum Festivalleri konseptinin ilk defa uygulandığı, Strategyturk Yaz Festivali 2018  oldu. Bu festival kapsamında 7 gün boyunca her gün bir başka etkinlik veya bir başka çekiliş konusu açtık. Thrones of Britannia'dan Civilization VI'a bu çekilişlerle strateji türünün en son çıkan, en önemli oyunlarını dağıttık. İlk festival olması sebebiyle her ne kadar festivalin konseptini Kış Festivaline oranla daha sıcak ve sosyal bir festival olmak üzere belirlemiş olsak da, spesifik olarak hangi etkinlikleri bu festival kapsamında yapacağımız net değildi. Nihayetinde Hikaye Yarışması, Ekran Görüntüsü Yarışması ve son olarak deneysel bir Çizim Yarışması etkinliği açtık. Hikaye Yarışmasıyla forumda emek gösterip bu oyunlardan harika AAR'lar hazırlayan kişileri sembolik de olsa ödüllendirmiş olduk. Özellikle Çizim Yarışması beklentilerin üstünde katılım gördü diyebilirim. Yaz Festivali etkinliğiyle birlikte forumda uzun zamandır kullanmadığımız Strategyturk Takvim'i aktifleştirdik.

Yaz Festivalinin bitişinden kısa bir süre sonra topluluğu ilgilendirebilen birçok nokta üzerinde üyelerimizin fikrini almak üzere 2018 Yaz Strategyturk Görüş Anketini açtık. Bir önceki görüş anketi 1 yılı aşkın bir süre önce düzenlenmişti. Bu görüş anketi gördüğü yüksek katılımla dikkat çekti ve hem mevcut uygulamalarımız, hem de değerlendirdiğimiz bazı meseleler üzerinde üyelerimizin düşüncelerini öğrenmiş olduk. Görüş Anketinin açılmasından 3 gün sonra forum gazetemizin gelenekselleşmiş yıldönümü özel sayısıyla 3. yaşımızı kutladık. Strategyturk'ü Strategyturk yapan herkese bir kez daha teşekkürler.

Bu kapsamda bahsetmek istediğim son nokta www.stratejiturk.com, bu alan adı Strategyturk'ten önce denediğimiz alan adlarından biriydi. Her ne kadar sonrasında Strategyturk'ün daha isabetli bir isim olduğunda karar kılsak da, stratejiturk.com alan adını takip etmeye devam ettik. Titus dönemi esnasında bu alan adını da Strategyturk bünyesine katmış olduk. Bu kapsamda stratejiturk.com artık strategyturk.com'a,  forum.stratejiturk.com ise forum.strategyturk.com'a yönlendiriyor, bu durum aynı zamanda Strategyturk'ü yanlış yazabilen kişilerin de aradıkları doğru siteye ulaşabilmesini sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz günlerde (şimdilik sadece profilin üstte olduğu görünümlerde) ünvan sahibi üyelerin hangi ünvana sahip olduğunu gösteren ikonlar ekledik, bu yenilikle birlikte artık nick altını değiştiren bir Aedile'nin hangi ekipte olduğunu, forumdaki mor arkadaşların tam olarak neyin nesi olduklarını mouse'unuzu bu ikonun üstüne getirerek daha net anlayabiliyorsunuz.

Dipnot: Bu kısımda oyun bölümlerimizde yaptığımız ekstra çalışmalardan bahsetmedik, örneğin bu dönem içerisnde oyun bölümlerinde yaptığımız çalışmalardan birisi Anno 1800 Geliştirici Günlüklerini tamamlamak oldu, bu çalışmayla 30'u aşkın Anno 1800 günlüğünü Türkçe'ye çevirdik ve Anno bölümümüze kazandırdık. PDXCON 2018 ile birlikte Imperator: Rome ve Age of Wonders için bölümler oluşturduk ve bu oyunlardan içerik üretmeye başladık. 

Sosyal Medya, Youtube ve Twitch
Sosyal medya odağında yaptığımız ilk değişiklik Facebook vb. platformlardaki paylaşımlarımızı optimize etmek ve hangi linkin kaç tık aldığını takip edebilmeye yönelik değişiklikler yapmak oldu. Strategyturk'u uzun süredir takip edenler forumdaki çalışmaların ilgi endeksli yapılmadığını farketmiştir, ancak yaptığımız geliştirmeler sonrasında sosyal medyadaki paylaşımlarımız ve bu paylaşımlardan edindiğimiz veri birçok büyük oyun sitesiyle aynı seviyeye geldi.

Bu dönem çerçevesinde sosyal medyada Strategyturk olarak ilk defa reklam verdik. Sosyal medya üzerinde ürettiğimiz Türkçe içerikleri oyunculara ulaştırmak için kullandığımız çok sayıda sayfamız var, ancak zaman içerisinde kimi zaman bu alternatif sayfaların Strategyturk ana sayfasından daha çok ilgi gördüğüne şahit olduk. Henüz sosyal medya kısmında yapacağımız çok şey var, Strategyturk aktif olarak Türkçe içerik üreten bir site, dolayısıyla oyunculara sunacağımız çok şey var ve sosyal medya bu amaçta kullanacağımız önemli araçlardan birisi. Sosyal medya çalışmaları kapsamında son olarak Strategyturk Instagram sayfasını açtık.

Youtube odağında Youtube üzerinde ilk defa özgün içerik ürettik. Bu dönemin sonuna doğru Youtube'da haftalık özgün video yaratma düzenine geçmeyi amaçlıyoruz, bu özgün videolar strateji oyunlarına dair haber ve ilginç içerik niteliğinde olacaklar. Bu dönem içerisinde Youtube çalışmalarıyla birlikte daha önce bu yönde bir planımız olmamasına rağmen Twitch kanalımızı tekrardan aktif olarak kullanmaya başladık, ilk olarak bazı Age of Mythology etkinliklerimizin test amaçlı yayınlarını yaptık.

Bu dönemin sonuna doğru Strategyturk Twitch kanalında düzenli etkinlik yayınlarına geçmeyi planlıyoruz, forumda yapılan etkinlikleri observer olarak yorumlayıp yayınlayacağız, ardından da bu etkinlikleri yeni Youtube kanalımız olan Strategyturk Extra'ya yükleyeceğiz. Strategyturk'te çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz ve bu şekilde bu etkinlikleri hem daha çok kişiye ulaştırabilir, hem de bu etkinliklere farklı bir değer katabileceğimizi düşünüyoruz.

Total War Forumları
2.12 Titus dönemi esnasında Total War Forumlarında ciddi çalışmalarımız oldu, her kategori çalışması gibi bu çalışmaya da kategori bazlı kullanıcı izinlerinde temizlik yaparak başladık. Avatar Kütüphanesine Thrones of Britannia'dan 87 avatar eklendi. Medieval II: Total War bölümünün teması tamamen yenilendi, tüm bu değişikliklerden 1 Eylül'de açmayı planladığımız 2.12 Titus konusunda madde madde bahsedeceğiz.

Total War Forumları çalışmaları ondan önceki Paradox Forumları çalışmalarından farklı olarak sadece rehber kazandırma, etkinlikleri canlandırma ve arşiv konularını güncelleme tarzında değil. Total War Forumları spesifik konular barındıran çok sayıda alt bölüme sahip, örneğin Empire: Total War'ın Ülkeler alt bölümünde bu oyundaki ülkelere dair bilgilendirici konular hazırlıyoruz ve bu konularda oyuncuların bu ülkelerle olan önerilerini alıyoruz, bu konular büyük oranda EU4 ve HOI4 bölümlerimizdeki Ayın/Haftanın Ülkesi konularını andırıyor. Aynı şekilde örneğin Arena bölümünde haritalara dair benzer yapıda işleyen bir alt bölümümüz var, rehber oluşturmanın yanı sıra bu alt bölümlerdeki konuların tasarımlarında çalışmalar yapıyoruz, eski konuları düzenleyip güncellediğimizde ne yazık ki yaptığımız çalışmalar Güncel Konular kısmına yansımayabiliyor.

Eski konuları güncellemek demişken bahsetmeden geçmek olmaz, 2.12 Titus dönemi içerisinde Europa Universalis IV bölümümüzün amiral gemisi etkinliği olan Haftanın Ülkesi Etkinliğinin neredeyse tüm konuları baştan aşağıya yenilendi. 48 konuluk bu etkinlikte şu anda 40 konu sıfırdan oluşturulmuş durumda, son 8 konuyu da tamamladıktan sonra etkinliğe kaldığı yerden devam edecek ve her hafta yeni bir ülkenin konusunu bu ülkeye yönelik tartışma ve bilgi paylaşımı yapılmak üzere hazırlayacağız. 

Total War Forumları çalışmaları kapsamında bazı bölümlerde alt bölüm değişiklikleri yapmayı planlıyoruz, bunlardan biri Warhammer: Lordlar bölümü diğer Total War bölümlerindeki gibi yerini Warhammer: Ülkeler'e bırakacak. Strategyturk Forumlarında strateji oyuncuları için kaliteli bir platform oluşturma amacında yapacağımız daha çok şey var, bu amacımızda bize yardımcı olmak isterseniz 16. Dönem Aedile Alımlarında başvurularınızı bekliyoruz.

Son olarak şimdilik planlama aşamasında olan bazı ekstra maddeler:
1. Ayın Üyesi Etkinliğinin yeni formatla hayata geçirilişi.
2. Kuratör onursal ünvanında değişiklikler.
3. Konu Dizisi ve Proje sistemi.

[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.