Blog: 31/01/2019 - Forum Makaleleri #12: Eski Dostlara Veda
Üzüldüm.
Ara
Pfde birkaç ay belki daha az kaldığım için çok bi iyi anı biriktirdiğimi söyleyemeceğim. Genelde Pf ile ilgili izlenimlerim kötü yönde. Dikkatimi çeken bazı şeyler bizim çevirdiğimiz günlükteki yazım yanlışlarının Pfdeki günlüklerde de birebir bulunması olabilir. Yine başka bir örnek Pfde günlük konusu açarken aynı isimle Stde bizim günlüğümüzü okuyanlar kısmında ismi yer alanlar vardı. Örnekler çoğaltılabilir tabi ki. Fakat bunun kimseye bir faydası olmaz. Herkes hata yapabilir. Fakat hatasını inatla sürdürmeye çalışmak insanın karakterini gözler önüne seren bir hareket.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2010'dan 2013/14'e kadar takıldığım ana forum olmuştur herhalde Paradoxfan. O 3-4 yıl içinde forumdaki üyelerle iyi kötü arkadaşlık ettik. Bu dönemde yapılan siyasi ve dini tartışmalar, dizi/film muhabbetleri ve açılan tarih konularının yok olmuş/olacak olması sitenin kapanacak olmasına dair en üzücü nokta sanırım. @CanOmer 'in bir anda yok olup ardından forumun aralıklarla 1-1.5 ay kadar kapalı kalıp, asıl içerik üreticilerinin de forumdan zaman içinde ayrılmasıyla forumun yazgısı belirlendi. Keşke bu kadar dram ve sıkıntıya sebep olmadan ve hatta içerik transferiyle kapatılsaydı da aklımızda cringe faktörü olarak değil güzel bir nostalji öğesi olarak kalsaydı.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 1 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
TWT yi uzun süredir izliyordum. Çok zengin içeriği olan bir topluluktu onları kaybetmek gercekten üzücü olacak. Ama sunu da soyleyeyim. Ben o siteye biraz tarihi metin muamelesi yapiyordum. Çunku artik topluluktan pek ümidim yoktu sadece içeriği kullaniyordum. Tek üzüldüğüm nokta onca yıllık emeğin yok olacaği.
Pf da cok takilmadim ama o digerinden daha beter bir durumdaydi. Orada yasadigim bir olayi burdaki yazilari okuyunca fark etmistim. Bir moderator ile hoi3 uzerine konusuyordum bana mod teklifi getirmisti. Dedim yapariz vs bana baska forumda uye olup olmadigimi sordu bende st demistim. Ordan adam getirebilir msn tarzi birsey dedi bende duman hos karsilamaz diye reddettim. Ve bilin bakalim ne oldu. Hesabim kilitlendi. O zaman anlam verememistim ama simdi iyi anladim. Topraklari bol olsun
giphy.gif
Ara
(01-02-2019, 09:52)turkish lokum : Pf da cok takilmadim ama o digerinden daha beter bir durumdaydi. Orada yasadigim bir olayi burdaki yazilari okuyunca fark etmistim. Bir moderator ile hoi3 uzerine konusuyordum bana mod teklifi getirmisti. Dedim yapariz vs bana baska forumda uye olup olmadigimi sordu bende st demistim. Ordan adam getirebilir msn tarzi birsey dedi bende duman hos karsilamaz diye reddettim. Ve bilin bakalim ne oldu. Hesabim kilitlendi. O zaman anlam verememistim ama simdi iyi anladim. Topraklari bol olsun
Bu ne zaman oldu bilmiyorum, ancak hoş olmayan bir hareket olmuş. O moderatör her kimse onu kınıyorum.
---
Bu konunun varlığı yüksek bir nezaket örneği, Paradoxfan'ın son yöneticisi olarak kişisel teşekkürlerimi sunuyorum. Bir şeyler yapıp bu arşivi ayakta tutmaya çalıştık ama olmadı...
StrategyTurk'te bulunan başarılı seviyedeki forum deneyiminin uzun yıllar sürmesini, eski dostların yokluğunu aratmamasını diliyorum.

Paradoxfan'ı yönettiğim 2017 Ağustos - 2019 Ocak ayları arasında bilerek/bilmeden kalbini kırmış olduğum herkesten, ve genel olarak kendimin ya da görevli ekibimin yapmış olduğu hatalarından dolayı özür dilerim.
Sessiz bir yolcu...
[+] 10 üye Führer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bende yanlış olmasın 2009 2010 dan 2016 ya kadar pfyi aktif takip ederdim. Fakat 2016 da cemoo nickli bir arkadaş beni saçma bir sebepten banladı. Bende o tarihten itibaren foruma hiç girmedim. TWT mazim daha eski fakat paradox oyunlarına başlayınca twtde çok takılmaz olmuştum. Allahtan burası vardı da pfden sonra takılacak kaliteli bir forumumuz oldu. Bu konuyu görünce seneler sonra pfye girip bir bakayım dedim. Bu bumin nickli arkadaş twtden talha galiba dumana fena yardırmış. Adam amma kin tutmuş ya. Bir burda dumanın yazdıklarına bak birde onun pfde yazdıklarına bak. Kalite burdan belli oluyor zaten. İşte o kalite bu forumu bu günlere getirdi. Bu foruma emeği gecen herkese teşekkürler. Eski içerikler içinde kimse üzülmesin bu dünya bir gölgeliktir her şey gelip geçer. Biz burda daha iyisini inşa ederiz.
Ara
Pf yle baslamistim forum serüvenine 2017 de fakat taa ozaman dan beri belki daha once stnin pf ye agir bir ustunluk kurdugunu anlamistim.hem kalite hemde icraat bakimindan.buyuk ihtimalle omerin ve kemik kitlenin gitmesi,buyuk kavgalar yuzunden.
Ben de bu foruma 2018 yilinda iste bu yuzden uye oldum.keske kapanacak kadar kotu bir duruma gelmeseydi....
Bu arada pf deyken bir hatam olduysa herkesten özür diliyorum.
Ara
CKII, MII:TW ve R:TW Bölüm Moderatörleri olarak hizmet ettiğim oluşumların kapanmasına neredeyse 8 yıldır içinde olan birisi olarak çok üzüldüm, ama beni daha da üzen şey, bazı arkadaşların yaptıkları yorumlardır. ST'de eski simaları görmek beni sevindirdi, uzun zamandır görmediğim eski dostları bulmak çok güzel. Forumların gitgide zayıfladığı bu dönemde buranın aktifliğini görmek beni mutlu etti.

Bu arada ben kim miyim ? TWT'den MedievalMusti99, PF'den Heinz Guderian.
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
[+] 7 üye MichaelWitmann nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben TWT de acılan forumun kapanacağı konusunda guzel bir mesaj yazdım ve eskilerden ulasmak isteyenler için steam linkimi bıraktım.
Talha benim yorumdaki steam linkimin olduğu kısmı silip benide banlamış. Sanırım burdaki yorumumda şu an ST nin ezici daha kaliteli ortam olduğunu belirttiğimi gördü.

Bu mesajı da okuyacağına eminim. O yüzden zaten kapanıyor olan forumdan yergi mesajı yazmadığım hade beni banladığı için tekrar diyorum ki yabgu bilmemne forumu ST ile kıyaslanacak düzeye bile gelemez. Hele bizim gibi eski ve size karşı kötü düşüncesi  olmayan üyeleri böyle salak salak banlarsanız forumunuza adam bulamazsınız.  

Madem benim düşüncemi beğenmeyip banlıyosun iletimde beğenmediğin kısmı düzenleyeceğine adam gibi komple silseydin. Senin forumuna attığım yaklaşık 2500 mesaj, on binlerce kez tıklama, verdiğim etkileşimlerle sana kazandirdigim 1 kuruş bile varsa yazık ettin.

@Faramir boşa üzülmüşüz TWT icin kanka burda forumu yeren arkadaslar haklıymış. Sadece yeni yöneticiler değil kurucuları bile çocukmuş forumun.

Forumdaki mehmetozan gibi peymane gibi eski ve iyi olduğunu düşündüğüm üyeler de umarım bu mesajımı görürler ve onlarda bu foruma katılırlar. 
Nickler 2. Kez degistirilebiliyosa burdaki nickimi de hem gizli gizli burayı takip eden TWT üyeleri varsa görünce tanısın diye hemde fiilen 2015 yılında ölen eski TWT nin anısına tekrar Royal Guard yapıcam.

@MichaelWitmann foruma tekrar hoşgeldin. Umarım sende birkaç mesajdan sonra gitmezsin de eski üyeleri daha çok görürüz.
[+] 4 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Strategytürk kurulduğundan beri çok az uğramışımdır iki foruma da yine de elveda
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
[+] 1 üye glorfindel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
StrategyTurk ile Talha beyin arasındaki olayı tam olarak bilmiyordum burada bazı kişiler StrategyTurk ile arasının pek iyi olmadığını belirten mesajlar yazmış bende olayın aslını öğrenmek için güzel bir üslup ile kendisine twitch chat inden yazdım ve direkt ban attı. Arkadaşı kınıyorum. Kötü niyetle yazılmamış bir mesajdan dolayı banladığı ve insanların görüşlerine saygı göstermediği için.
[+] 1 üye Yukare nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben TWT`ye 2008`de PF`ye 2010`da kayit olmustum. Kayit tarihlerim eski olmasina ragmen uye olarak ikisinde de aktif oldugum soylenemezdi. 2015 yilinda(Gregory`nin aktif oldugu zamanlar) PF`de hikaye yazmam vesilesiyle bir sure aktif olmuslugum var. Daha sonra ST`yi taniyinca ve buranin ortaminin cok daha kaliteli oldugunu gorunce aktifligim buraya kaydi. Acikcasi beni PF`den en fazla sogutan sey yonetici kademesinin keyfe keder uygulamalari. Hani bu isin normali nedir? Forum kurallari yazarsin ona gore onu uygularsin. Ustte Subasi`nin ornegini verdigini gibi belki yuzlerce sebepsiz ban yapildi sirf yonetici kademesinin hosuna gitmeyen iletiler girildi diye. Mesela burada elestirel ileti yazsaniz belki iletiniz bir ihtimal silinebilir veya editlenebilir ama kurallari cignemediginiz surece asla banlanmazsiniz. Hatta bircok kere sahit olmuslugum var ban yemeniz icin epey bir zorlamaniz gerekiyor. ST`de herseyin bir usulu ve kurali var ve belki de benim en begendigim ozelligi keyfe keder uygulamalara yer yok. Yonetici kademesi kimseye ideolojik baski uygulamiyor. Kimse size AAR veya hikayeniz yoneticinin ideolojisiyle uyusmadi diye hikayenizi sonlandirmiyor. PF`nin bu hale gelmesine uzgunum ama kapanmasina karsi degilim.Olunun cenazesi kalkacak sadece.

PF`ye imali bir vefa yorumu atacaktim ama yoneticisi, Duman`a o kadar yagdirdiktan sonra konuyu kitlemis. Verilebilecek potansiyel cevaplara bile tahamulu yok adamin. Ne diyeyim.
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Twt'de durduğum süre boyunca yaşadıklarımı ve Strategyturk'e geçişimi anlatmaya çalıştığım mesajım benim de silindi ve banlandım. Zamanında kapatılıp akıllarımızda güzel bir mazi olarak kalmaktansa, yüzüne bakmadıkları forumu bir süre rezil bir duruma sürüklendikten sonra bilmemne paşanın mekanına geçiyoruz deyip eski üyelerini burada bulundukları için küstürdü forumun sahibi olan zat. 

Oraya attığım mesaj:
Alıntı:Forumun daha geç dönemlerinde çok az etkileşimin olduğu zamanlarda Forum'da aktif olmaya başlayan bir üyeyim. Forum'da az da olsa güzel insanlar tanıdım, kimileri ile hala muhabbetim de sürmekte. Forumda olduğum süre zarfında Halife'nin gelip: 'Dönüyoruz, bomba gibi geliyoruz, yönetim olarak buradayız, altyapı çalışması yapıyoruz.' tarzı konularını heyecanla ve merakla bekledim ve forumun tamamen talihsiz olaylar sonucunda bu duruma düştüğünü ve daha iyi günler göreceğine inanmak istedim. Eski mesajlarımda da "bekliyoruz, inşallah öyle olur" tarzı cevaplarım görülebilir. Fakat aradan zaman geçtikçe forum daha da kötüye gitmeye başladı ve ben "dönüyoruz" masalları okuyan "yönetimin" ortalıktan kaybolduğunu, kimilerinin farklı oyunlar oynayarak forumu pek de takmadığını gördüm. Bu süreçte burada tanıştığım insanlardan Strategyturk diye bir yer olduğunu duydum. Foruma girdiğimde TWT'den bambaşka bir yapı vardı ve kolay alışamadım hatta arkadaşlarımdan çoğu orada iken ben burada ana sayfaya f-5 atmaya devam ettim. Ama "TWT rüyası"ndan uyanıp -kendi irademle- kimsenin "oyununa gelmeden" Strategyturk'e geçme kararı aldım. Tabi bu sırada Halifenin yazdıklarına göre buranın ölü olması tamamen başkalarının suçuydu ve kendisi "içerikler üretirken", (ben forumda kaldığım zamanda içerik üretme olarak adlandırılabilecek pek bir şeye rastlamadım maalesef) biz üyeler ve strateji topluluğu bu "forumu satmış, zor günlerde yanında olmamış, ihanet etmiştik." Evet, bu ölü hale gelmiş/getirilmiş forumdansa kaliteli olduğunu düşündüğüm ve ayda bir uğrayıp "Ban atmak veya boş forumda çok hotseat konusu açıyorsunuz yer kaplıyor demek" şeklinde bir "modere" etme anlayışı yerine, gerçek -içerik üretme- anlayışını benimsemiş bir forumu seçtiğim için ben suçluydum...

Forumu iyi zamanlarında da bilen fakat aktif olduğum sürede forumun iyi zamanları olarak adlandırılabilecek zamanlara pek denk gelmemiş bir üye olarak forumun can çekişmesini üzücü buluyordum. Bu hallere düşmektense zamanında gerçekleri görüp, birilerini hain olarak nitelemeden önce ve keşke bu forumun dibini sıyırıp şahsi sitelere ve YouTube kanallarına çekmektense sancağı devretme büyüklüğünü gösterebilseydiniz bırakın yalnızca TWT, Türk strateji topluluğuna son zamanlarda olduğu gibi zarar vermiş olmaktansa son bir faydanız dokunmuş olurdu belki. Güle güle TWT!
[+] 4 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-02-2019, 19:04)Royal Guard : @MichaelWitmann foruma tekrar hoşgeldin. Umarım sende birkaç mesajdan sonra gitmezsin de eski üyeleri daha çok görürüz.

Hoş bulduk sağolasın, yaş attıkça aktiflikte azalıyor bir yerde, ben yine buralarda olacağım..
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
Ara
2-3 yıl içinde buranın da pfnin şimdiki halinden farkı kalmayacak.Boşuna kıyas yapmayın,aynı kitle zaten.
Ara
(02-02-2019, 03:39)Gök Börü : 2-3 yıl içinde buranın da pfnin şimdiki halinden farkı kalmayacak.Boşuna kıyas yapmayın,aynı kitle zaten.

Teorine göre st "kitlesinin" bir üyesi değilim
Ara
(02-02-2019, 03:39)Gök Börü : 2-3 yıl içinde buranın da pfnin şimdiki halinden farkı kalmayacak.Boşuna kıyas yapmayın,aynı kitle zaten.

Aynı kitle olduğunu düşünüyorsan buradaki kitleyi tanıyamamışsın demektir. Oradan gelen bolca arkadaş mevcut fakat kitle hiçbir zaman aynı kitle olmadı. Kitleyi o hale getirenler de burada mevcut değil neyseki.
Sic Parvis Magna
[+] 5 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@MichaelWitmann abi o imzanı unutmak mümkün mü? Ben seni cok goruyordum paylasimlari falan
giphy.gif
[+] 1 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Paradoxfan, türk strateji toplulukları için gerekliydi, vazifesini yerine getirdi ve kendi kendinin sonu oldu, keşke daha sağlıklı bir biçimde olsaydı ama yapacak bi' şey yok.

Burada "gerekliydi" diyorum çünkü herkesin internet ortamında oturup kalkmayı öğrendiği bir forum sitesi olmuştur, bu Türkiye'de de yabancı forumlarda da 2012'ye kadar böyleydi, benim için de Paradoxfan bu site oldu. Şu an belki -ben dahil- çok az kişide olan sosyal bilinç Paradoxfan üyelerinde benim kayıt olduğum tarih olan 2010 sonlarında vardı. Yani o zamanlar bir şeyler bilmediği belli ama öğrenmek isteyen çocuklara karşı bir sempati, bir sahiplenme içgüdüsü vardı. Bu yüzden de yazım kurallarını ve topluluk içerisinde nasıl konuşacağını bilmeyen ama bi' şeyler öğrenmeye meraklı bir çocuk için Paradoxfan gibi siteler her zaman bir eğitim kursu oldu. Zamanında yapılan hikaye yarışmaları, senden yaşça büyük olduğunu bildiğin kişilerin belirli kurallar altındaki multiplayer kültürünü göstermesi/öğretmesi, haklı olan tarafı kendin bulabileceğin/destekleyebileceğin ve kendini birey hissedebileceğin forum tartışmaları, o zamanlar için çok hızlı bilgi alışverişi imkanı vb. özellikler yüzünden Paradoxfan bana ve tahmin ediyorum ki çoğu kişiye çok şey öğretmiştir.

Burada başarı bana göre, o zamanın yönetimi de dahil yönetim kadrolarında değildi, çünkü Paradoxfan aslında özel değildi ve hiçbir zaman da iyi yönetilmedi. Paradoxfan'ı benliğine kavuşturan şey doğru insanlarla şans eseri olarak -ya da o zamanların strateji oyuncusu kitlesinden dolayı- ulaşmasıydı. Paradoxfan kim ne derse desin her zaman kendi yağında kavrulmuş bir "arkadaş grubuydu", şu anda Strategyturk Forumları'nda yapılan forumculuk anlayışı hiçbir zaman var olmamıştı bile. Bu sebepten dolayı son 3-4 senedir Paradoxfan sancılı bir biçimde son nefesini vermeye çalıştı, geçtiğimiz günlerde de nitekim verdi.

Paradoxfan'a bana zamanında çok şey katan insanları kapsayabilen bir platform olduğu için teşekkür ederim fakat son senelerde dönüştüğü duruma ise halen üzgün ve topluluk sağlığı açısından baktığımda öfkeliyim, bu yüzden Paradoxfan benim için de tam bir "eski dost"...
[+] 5 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-02-2019, 03:39)Gök Börü : 2-3 yıl içinde buranın da pfnin şimdiki halinden farkı kalmayacak.Boşuna kıyas yapmayın
Duman Ömer'in yaptığı gibi siteyi bırakırsa bu olabilir. Ancak Duman şu anki gayretini sürdürürse kesinlikle böyle bir şey olmaz.
Sessiz bir yolcu...
[+] 1 üye Führer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.