Blog: 31/01/2019 - Forum Makaleleri #12: Eski Dostlara Veda
(02-02-2019, 03:39)Gök Börü : 2-3 yıl içinde buranın da pfnin şimdiki halinden farkı kalmayacak.Boşuna kıyas yapmayın,aynı kitle zaten.

Ilk olarak şunu söyleyeyim. Her topluluk ve forumun bir ömrü vardir. St nin de var. Elbet birgün son bulacak. Ama 2-3 yildan uzun olduguna eminim. Birde sakince dagilip gitmek var, bide pf twt gibi can cekiserek gitmek var. Ben st nin sonunun onlar gibi rezil olacagini dusunmuyorum
giphy.gif
Ara
(02-02-2019, 08:06)turkish lokum : @MichaelWitmann abi o imzanı unutmak mümkün mü? Ben seni cok goruyordum paylasimlari falan

Hatırlayanları görmek güzel  :smiling:
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
[+] 1 üye MichaelWitmann nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Duman'da TT'de sıkıntılı insanlar, birbirlerini devamlı stalklıyorlar.
Lakin her ne kadar foruma Awake ile tartışmak için girsemde, gözlemlerim kadarıyla Duman ölmekte olan ''forum'' mantığını tekrardan canlandırdı. Vizyonu TT'ye göre daha geniş, TT malasef TTW - TwT olaylarından dersini almamış. Dikta tarzı yönetim insanları forumdan uzaklaştırır, net.

Elveda Paradoxfan. Eski multileri çok özleyeceğim. En çokta 1 Milyon askerle İsveç Kralını devirdiğimiz multiyi...
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de paradoxfan'a 2011 yiliydi sanirim üye olarak başlamıştım. Özellikle victoria 2 ve hoi3 alaninda aktiftim. Zamanimin büyük kismi taleworlds forum ve paradoxfanda geçiyordu. Daha sonralari sitede yöneticilik yapan bir arkadaşla (ismini hatirlayamadim tarıkdı sanırım) hamachiden oynamışlığımız var. Her oynadigimizda internetim koptuğu için az sövmezdi bana ama geçiniyorduk sonra aramiza bir kaç arkadaş daha geldi.

Sınavlara odaklanabilmek için 1 yil ayri kalmıştım  sonra hesabım mı silindi ben mi şifremi (hatta id'mi bile) unuttuysam bi türlü giremedim. 2014 olması lazım yeni hesabim @Serdengecti1 nickimle yine foruma katkı yapıyordum. Lakin 2015'in sonlari 2016 başlarında yeni yetme yetkililerden sürekli gereksiz yere uyarı almam ve duman'ı bir eu4 mp etkinliği sayesinde tanımamla strategyturk'u tanımış oldum ve çok daha profesyonel ve çıkarsız yönetildiğini görünce buraya 2015 sonunda üye oldum.

Zaten işi bilmeyen zorba adamların eline dünyanın en değerli cevherini de biraksan değerini kaybeder. Sonunun geleceği belliydi ve Herkesi kendisi gibi zanneden şahıs geçenlerde forumun kapandığını bildirdiği konuda yazdığı mesajları okuyunca ne kadar doğru karar verdiğimi anladım.
Her şeyi geçtim o okumaktan zevk aldığım aar'ların rehberlerin ve benim geçmişimi yansıtan iletilerimin,resimlerin silineceğini bilmek üzücü. O kadar emeğe yazık oldu.
[+] 2 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
TT geçtiğimiz günlerde ilgili sitelerde duyurdu: Paradoxfan, Totalwar Türkiye ve Assassins Creed 1092 siteleri/forumları (en az 2020'ye kadar) kapanmayacak. Çeşitli kişilerden sunucu giderleri için bağış toplanmış. Ancak sitelerin genel hiti kapanma duyurusuna göre çok daha düşük.
Sessiz bir yolcu...
Ara
ben mağaradan yeni çıktım açılın, şimdi birden aklıma geldi total war türkiye'ye noldu diye baktım görünce şok oldum vay anasını şimdi öğrendim patladığını. 2-3 yılda bir giriş yapar eski mesajları vs okurdum. 2006da kayıt olmuştum, ne günlerdi be 15 sene olmuş, manyak şeriatçi yönetimine iyi dayanmışım yine düşünüyorum. çok fazla ruh hastası vardı ama insan kötü oluyor. ya hatırlıyorum 2006 daha rome total realism falan kurmaya çalışıyorum, crack nasıl yapılır hiçbir fikrim yok. çok dandik bir bilgisayarım var, medieval 2 çıkmış ama kaldırmıyor. sonra 2007de sanırım bi çekiliş yaptılardı birisi Medieval 2 kazandı orijinal, sonra bir şekilde bana devretti nasıl olduğunu hatırlamıyorum. ilk orijinal oyunum olmuştu, kutulu, oyunun türkçe rehberi vardı o da orijinal, dönüp dönüp okurum hala. sonra crack yapmayı falan öğrendim :D yüzlerce mod kurdum, yüzlercesini orada inceledim. total war'la ilgili sayısız paylaşımım oldu. tüh, kapanacağını bilseydim yedeklerdim onu. en güzel zamanları 2006-2009 arasıydı, dünya kadar insanla tanıştım, bir sürü etkinlik olurdu, evdeysem bilgisayarı açardım direkt orasıydı benim için, oyundan çok forumda takılırdım. ondan sonra da girmedim zaten 10 yıl, iyice 1979 iran'a dönmüştü en son baktığımda da. iyi olmuş kapandığı, kaybolan içeriğe üzüldüm de o gerici sürüsüne hiç üzülmedim yalan olmasın. her biri şahsına münhasır hasta yöneticileri vardı.
-Good judgment does not guarantee exceptional talent.

-That is correct. But for one with talent and practice, there is no stronger weapon. To perform the best dance,
will she not try harder each time? The path of an artist is to fight oneself in order to beat others.
[+] 2 üye Vivec nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
TWT'ye hiç üye olmadım. Paradoxfan ise çok bile dayandı bence, 2013'te bile kapanabilirdi.
Ara
Ben de şimdi çıktım, üstümde hâlâ buram buram taze mağara kokusu var. Yeni İletiler kısmından şans eseri bu konuya gözüm ilişti.
Neler dönmüş neler... TWT'nin can çekişmekte olduğunu biliyordum ama PF'nin de aynı akıbeti yaşamış olması üzdü.
Gerçi bu olaylar geçmişin de geçmişi, past perfect neredeyse ama ben şimdiki zamanda üzüldüm.
İki foruma da erişilemiyor şimdi. Onca içerik yedeklenmediyse çöp oldu? Yazık.
Gerçi ST'nin tekel hâline gelmesi konseyimizce pek arzu edilen bir şey değil. Gerekli müdahalede bulunmak amacıyla özel olarak yetiştirilmiş uyuyan hücreleri harekete geçirmek üzere düğm.... :P

"Hey gidi, ne günler geçti o forumda" dedi ve "bir sürü acı tatlı anı..." diye ekledi. Ardından oturduğu sandalyenin kolçaklarından destek alıp güçlükle ayağa kalkabildi. Usul usul pencerenin önüne geldi ve uzaklara daldı.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 2 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ben etrafımızdaki dünyanın bir daha eskisi gibi olacağını ve gün ışığının önceki zamanlardaki gibi parlayacağını zannetmiyorum.
giphy.gif
[+] 1 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eu4 hikayesi yazıp kendi kendime rp yaptığım o günler... aga be
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
bi ara bi Rome hotseat yapmıştık onu hatırlıyorum, bir tane mal hile yapıp oyunun içine etmişti. daha bu hotseat olayının yeni patladığı zamanlardı. hiç hayatımda hearts of iron oynamadım, ama hoi ii çevirmiştik topluca, noldu o yamaya bilmiyorum.
-Good judgment does not guarantee exceptional talent.

-That is correct. But for one with talent and practice, there is no stronger weapon. To perform the best dance,
will she not try harder each time? The path of an artist is to fight oneself in order to beat others.
Ara
Çok uzun bir zaman sonra tekrar foruma bir göz atayım derken birden kendimi bu başlıkta buldum. Ben de strateji oynamayı seven herkes gibi birçok şeyi Paradoxfan'da takip ediyordum, kısa bir süre EU4 Dev Diary çevirileri de yapmıştım (çünkü forumda çeviri yapacak kimse kalmamıştı, yönetici google translate ile çevirip atıyordu).  Duman'la da, bir EU4 multi oyunu sonrası yöneticilerden biriyle yaşadığım tartışma sonrası tanışmıştım. Strategyturk'u neden açtığını, neler yapmak istediğini, nelerin olmamasını istediğini vs anlatmıştı. Burayla tanışmam o şekilde oldu ancak ne yazık ki o dönemde işlerimin yoğunluğu daha sonra da yurtdışına taşınmam sebebiyle çok ender girebildim.  İnşallah bundan sonra daha aktif olabilirim:) Parafoxfan'a üzülmüş olsam da, bu kaçılnılmaz sondu ve gerçekleşmiş. Duman da, yazdıkları ile kendi kişiliğini ve olgunluğunu bir kez daha göstermiş. Eski ve yeni dostlara selam olsun :hands:
Ara
Kimilerimiz için gençliğimizin en güzel vaktinde bize ev sahipliği yapan yerdi. Multiplayer oyunlardan, warband bahar şenliklerine, hikayelerden, ekran görüntûlerine kadar paylaşım bol, bilgisi olan insan sayısı fazlaydı. Supreme Ruler oyununa ben yardimci olmuştum . O derece diyebilirim. Strateji oyunlari arasinsa niche kalan paradox yapimi eserler her alandan insanlarin gelip katkida bulunmasiyla belki de bu site sayesinde Turkiyede daha cok kitleye sahip olabildi. Eskiden yasadigim yerlere gitsem belki bu kadar üzülmezdim. Son zamanlarda ama bahsedildigi gibi eksiklik mevcuttu. Tempus fugit... Yine de bir çok güzel anı için herkese tesekkur etmek isterim. Gençliğimiz oradaydı.
Ara
Paradoxfan kapandı mı?Sonunda çökertmişler forumu. Daha geçen senenin yazına kadar moderatörlerle uğraşıyordum "forumu kitleyin bu şekilde kalsın" diye. En son bakım moduna almışlardı. Öyle çok şey söylemeyeceğim.Ayrıca diğerlerine pek katılmıyorum.Yeni yönetim batırmasa en azından bu yılın sonuna kadar dayanırdı.Bir grup gereksiz sağ olsun forumun mezarını çok güzel kazdılar.

Bu arada bazıları bilmez ama bu yabgucular forumun doğum yılları diyebileceğim yıllardan beri vardı. St ile de onlar sayesinde tanışmıştım ama forumu bulamadığından onlarla bir güzel kavga etmiştim. Yetkililere bildirecektim ama hesaplara aktif gelemediğimden vazgeçtiklerini sanmıştım.Vazgeçmemişler... Neyse olan oldu.Pf kapanmış olabilir ama aynısı ST te olmayacak.
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
2010'dan üyeliğim vardı. Drama vs dönüyordu ama benim ilgimi çekmiyordu, öyle takılıyordum(Hoi3 bölümünde daha çok). Bir ara Hoi4 bölümü moderatörü oldum(2018 civarı sanırım), çevirileri okuyacak çok forum kitlesi olmasa da daha çok kendimi geliştirmek olarak bakıyordum. Bayağı çeviri yaptım ve iyi geldi. Kapanmasına yakın minimal bir eleştirimden dolayı ban yedim. F.
[+] 1 üye pistoltr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhabalar ben vikingtog belki pfden bilenler vardır hoi3 hikayeleri yazardım. Forumda uzun bir süre hoi3 bölümünde moderatörlük yapmıştım foruma bir süre önce girmeye çalışınca görmemiştim şimdi forumun komple kalktığını görünce içime bir ağırlık çöktü. Onca hikayem fotoğraflarım hepsi gitmiş benimle birlikte bir çok arkadaş da bu durumdan dert yanmış gerçekten çok üzüldüm. Şimdi baktığımda ne hoi3 kaldı ne pf yıllar geçip gitmiş :/
Ara
(05-11-2021, 21:40)Vikingtog : Merhabalar ben vikingtog belki pfden bilenler vardır hoi3 hikayeleri yazardım. Forumda uzun bir süre hoi3 bölümünde moderatörlük yapmıştım foruma bir süre önce girmeye çalışınca görmemiştim şimdi forumun komple kalktığını görünce içime bir ağırlık çöktü. Onca hikayem fotoğraflarım hepsi gitmiş benimle birlikte bir çok arkadaş da bu durumdan dert yanmış gerçekten çok üzüldüm. Şimdi baktığımda ne hoi3 kaldı ne pf yıllar geçip gitmiş :/
Yenilerinide burada yazarsın artık
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Twt'deki paradox ekibi olarak pf'ye geçtiğimiz günleri gün gibi hatırlarım hey gidi günler ama 2013'den sonra hiç uğramadım.
Ara
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 14 yıl önce kurduğum paradoxfan.com sitesini yıllar sonra ziyaret etmek için Google'da arama yaptığımda bu konuya eriştim. Böyle bir veda metninde adımın bile geçmemesinden dolayı Talha Turhal ve Can Ömer Türk'ün beni nitelikli bir şekilde nasıl dolandırdığını açıklamaya karar verdim. Arşivimi açıyorum ve döneme ait ulaşabildiğim ekran görüntüleri, fatura ve banka dekontu gibi kanıtları paylaşıyorum.

1. Paradoxfan.com beni projemdi, domaini ben aldım, sistemi ben kurdum, Can Ömer Türk TWT forumlarının Paradox bölümlerinde aktif olduğu için samimiydik, kendisi gönüllü admin olarak projeye dahil oldu. Tarih 24.11.2019 daha 14 yaşındayım. Fatura:

6rk9q0w.png

2. Daha en başta forumu benim kurduğumu kimsenin bilmemesi gerektiğine, yaşça küçük olduğum için TWT kitlesi tarafından dikkate alınmadığıma, eğer gerçeği öğrenirlerse kitlenin Paradoxfan.com sitesine gelmeyeceğine beni inandırdı. Yaşım küçük olduğu için ve kendisini herkes gibi TWT'de ben de benimsediğim için beni kolayca manipüle edebiliyordu ve uzun bir süre kendi günde 1 liralık harçlığımı biriktirerek finanse ettiğim kendi sitemde Can Ömer Türk istediği gibi at koşturdu.

3. Bu süreçte Paradoxfan.com tuttu, büyüdü ve aylık 200 lira civarı bir gelire ulaştı tabi site sahibi olduğum için bu gelir tamamen benim cebime giriyor. Ne hikmetse TWT sahibi Talha Turhal tam bu süreçte satın almak istemiş ama siteyi Can Ömer Türk'ün sandığı için ona sormuş ve reddedilmiş. Ben Can Ömer Türk ile ettiğimiz bir forum içerisindeki bir güç kavgası sırasında öğrenerek siteyi satıp kurtulmak istediğim için Talha Turhal'a mesaj attım. İstediğim miktar 2000 liraydı.

lkwvm67.JPG

4. Talha Turhal ile aramdaki bu diyalogdan sonra Can Ömer Türk devreye girerek kendisinin forum düzeniyle ilgili şartları olacağını söyledi. Yaklaşık 1.5 ay boyunca bekledim ve bu süreçte de Can Ömer Türk beni bir şekilde manipüle ederek tema düzenlemelerini o yaptığı için domaini geçici süreliğine kendisine transfer etmemi sağladı. İşte en büyük hatam burada oldu. Domain transferinden bir süre sonra satış için anlaştıklarını söylediler. Tabi ben 2000 lira istediğim için kafam rahat. Ben de Talha Turhal ile satış için iletişime geçtim. Mesajlaşmamız şu şekildeydi:

euza69e.png

5. Bizim Talha Turhal ile diyalogumuz daha bu aşamadayken sabahına hesabıma Can Ömer Türk tarafından sitenin aşağı yukarı 1 aylık geliri olan 200 lira gibi komik bir rakam gönderilmiş ve domain tema düzenlemeleri bahanesiyle Can Ömer Türk'te kaldığı için de hiç bir şey yapamayıp gasp edilmiş, dolandırılmış oldum. Bakın o zaman 15 yaşındayım ve nitelikli dolandırıcıların kurbanı oldum ve topluluğa zarar vermemek için sadece sustum.

cqt8zzw.png

Gerçek şu ki Paradoxfan.com sitesinin gerçek kurucusu da sahibi de benim. Şimdi o korumak için sustuğum topluluk o günden itibaren azalarak bitti ve en son aşamada kapanmış. Üstelik bu insanlar utanmadan Paradox Türkiye Topluluğu'nu kurduklarını falan iddia edebiliyorlar. Acınası bir durum.
[+] 12 üye BySeco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sercan sensin değilmi?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.