Bu oyunun ek paketlerini hakikaten alan var mı?
(12-12-2018, 16:36)Filsuk : @Alduin ama onlar aldıkça Paradox bu pis politikasına devam ediyor.

Eğer almazlar ise dlcleri oyun victoria 2 gibi olacak en fazla. Yeni oyun geliştirmeye başlayacaklardır. Dlcler vesayre alınmaz ise firma yeni oyun yapmak durumunda kalır veya var olan seriyi devam ettirir.
Şuan Eu4'ü geliştirebilecekleri kadar geliştiriyorlar.
En sonki golden century dlc'si artık oyuna eklenebilecek çoğu şeyin eklendiğinin göstergesi. Yani Dlcler zaman geçtikçe dahada boş olacak. En sonunda artık dlc çıkartılmayacak. Firma diğer serilere odaklanacak veya var olan seriyi devam ettirecek europa universalis 5 gibi.

Adamlar tekel. İstediklerini yapar. Tekel olma durumundan olabildiğine yararlanmaya çalışıyorlar. Yani ne kadar yakınırsak yakınalım ana oyundaki şeyleri dlc olarak ekliyorlar diye fakat bu adamlar tekel rakipleri yok. Hani biz oyuncu kaybederiz vesayre gibi korkuları yok çünkü tek adam akıllı grand strategy yapan firma paradox.
Yani isteyen dlcleri alır isteyen almaz ona bir şey diyemeyiz. Zaten eninde sonunda artık oyun iyice dolunca oyuna ekleyecek birşey kalmayacak oyun motoru kaldırmayacak mecburen daha dlc çıkartamayacaklar.
Ara
Alduin merak ettiğim bu ek paket işi nereye kadar gidecek?Benim tahminim 2020 sonu 2021 başı
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
İnsanlar 'kendi' zevkleri için 'kendi' paralarını harcıyor.
[+] 2 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-12-2018, 16:45)Filsuk : Alduin merak ettiğim bu ek paket işi nereye kadar gidecek?Benim tahminim 2020 sonu 2021 başı

2013'te çıkmış eski bir oyun motoruyla oyunu en fazla ne kadar geliştirebilirler? Çok olağan üstü şeyler eklemezler, ekleyemezler.
Anca buton eklerler. Zaten öylede yapıyorlar. Yani eninde sonunda bu dlc olayı bitecek. Satışlar düşecek o zaman Eu5 yapmaya başlarlar.
Ama adamlar rahat çünkü rakipleri yok. Cod vs bf gibi bir durumla karşı karşıya değiller.
Ara
@Alduin
Dediğim kadar gider bi ek paket çıktığı gibi en çok satanlarda oluyor.
Ara
Oyun yapan her firma sürü halinde dlc çıkarma politikası gütmüyor. DLC çıkarmayan şirketler zarar eder, ilk hafta satar sonra satamaz diye bir şey yok. Paradoxun kâr amaçlı bir şirket olduğunu, oyunlardan para kazanması gerektiğini biliyoruz. DLC çıkarmasın da demiyoruz, çoğu ek paketi de alıyoruz ama yavaştan rahatsızlığım artmaya başladı. Bir DLC yapıyorlar, içine bir tane kritik mekanik koyuyorlar ve sen sırf bu mekanik için almak zorunda hissediyorsun. Daha beteri HOI4'te adamlar minimapi DLC'ye koydular artık el insaf demenin vakti geldi.
DLC politikalarına bir çekidüzen vermeleri gerektiğine inanıyorum.
[+] 1 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-12-2018, 17:18)perverende : Oyun yapan her firma sürü halinde dlc çıkarma politikası gütmüyor. DLC çıkarmayan şirketler zarar eder, ilk hafta satar sonra satamaz diye bir şey yok. Paradoxun kâr amaçlı bir şirket olduğunu, oyunlardan para kazanması gerektiğini biliyoruz. DLC çıkarmasın da demiyoruz, çoğu ek paketi de alıyoruz ama yavaştan rahatsızlığım artmaya başladı. Bir DLC yapıyorlar, içine bir tane kritik mekanik koyuyorlar ve sen sırf bu mekanik için almak zorunda hissediyorsun. Daha beteri HOI4'te adamlar minimapi DLC'ye koydular artık el insaf demenin vakti geldi.
DLC politikalarına bir çekidüzen vermeleri gerektiğine inanıyorum.
Adamlar tekel siz ne bekliyorsunuz anlamıyorum. Elbet tekelliliğinde ekmeğini yiyecekler.
Hani alternatif olsa. Adam gibi alternatif olsa. Grand strategy türünde. Yok yani bi alternatif yok. İstediğimiz kadar sızlansakta yine alıp oynuyoruz bir fark yok.
Dlclerden rahatsız oluyorsan alma korsan ekle işte. Sana kalmış birşey. Ama bir şey diyemezsin bunlara.
Paradoxa rakip olsaydı derdik ya şu şu firmanın oyununu oynayalım artık paradox çok sapıttı vesayre ama öyle bi alternatif yok.
Paradox kadar rahat bir firma yoktur sanırım.
Boş yere atıp tutmanın gereği yok şikayetlerini iletmek istiyorsan gidin mail atın. Çok takacaklarınıda sanmam.
Ara
DLC leri almak zorunda değilsiniz..pahalı olduğundan da şikayet edebilirsiniz ama korsan kullanıp oh iyi olmuşlar vicdanım rahat demek hoş değil..siz bir mağaza isletseniz birisi de oradan bir elbise calsa vicdanı rahat olur mu? Olursa bu kişiye ne denir? Siz mağaza sahibi olarak bu kişiye göz yumar misiniz?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Paradox'un kar amaçlı bir şirket olduğu yukarıda Bilal'e anlatılır gibi anlatılmış, bu konuda bir şey demeyeceğim. Ama konunun başlığına ve içeriğine diyeceklerim var.

Paradox'un DLC politikasını beğenmiyor olabilirsiniz, durumdan hoşnut olmayabilirsiniz, oyunu ya da içerikleri korsan kullanıyor da olabilirsiniz. Bunlar sorun değil. Ama sorun Şu: İnsanın kendi cebinden aldığı bir şey için laf ediyorsunuz, alanları bel altından "Yaa bunları hakkaten alıyor musunuz?" şeklinde hor görüyorsunuz, kendi bildiğinizi dayatmaya çalışıyorsunuz. En azından benim anladığım bu. DLC'leri almak ya da almamak bir marifet değil, zevk meselesi.

Paradox'un DLC Politikasını eleştirin, yere gömün, boykot edin ama karşıt görüşlülere karışmayın.
[+] 2 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-12-2018, 17:33)jax61 : DLC leri almak zorunda değilsiniz..pahalı olduğundan da şikayet edebilirsiniz ama korsan kullanıp oh iyi olmuşlar vicdanım rahat demek hoş değil..siz bir mağaza isletseniz birisi de oradan bir elbise calsa vicdanı rahat olur mu? Olursa bu kişiye ne denir? Siz mağaza sahibi olarak bu kişiye göz yumar misiniz?
Peki ben çekici bile 3 parçaya ayrı ayrı satan bir satıcı mıyım?Yoksa malımı bütün,sağlam veren bir satıcı mı?

Demek istediğim anlaşıldı herhalde.
Ara
https://store.steampowered.com/dlc/24010
Şunu şuraya bırakayım da elinizi üstteki vicdanınıza koyun. Ben transporter fever'indan, cities skylines'na, railroad tycoondan Sid meirs railroad tycoona kadar olan bütün oyunları oynamış, bu genrenin hastası bir insanim. Ben şu oyunu oynayamiyorum.

Paradox doğru yapiyor, Paradox bozmadı demiyoruz ama karşılaştırmalı bakınca bana makul geliyor. Sana gelmiyor olabilir. Oyunda olması gereken bazı özellikler DLC iceriginde. Bende eleştirdim dedim. Hatta zamanın plazada da birçok konusu vardı. Her DLC çıkışı aynı muhabbet dönüyor. Sonunda kimse bir yere varamiyor. Alacak insan yine alıyor almayacak da almıyor.Alanlar paradoxa yardım ediyor paradoxta bir sonraki DLCyi çıkarıyor. Almayanda korsan olarak yine kullanıyor. Sonuç alanlar almayanların içeriği bedava kullanmasına sebep oluyor dolaylı olarak. Yani sizler hem bedava içerik kullanacaksınız hemde alan insanlara "böyle bir yanlışa düşen var mı ?" gibisinden yaklasacaksiniz. Yapmayın arkadaşlar.

Eğer DLCler satmasin Paradox oyun yapmayı bırakıp sadece oyun dağıtıcısı olarak iş yapmayı bile düşünebilir. Neden yapmasın? Bugün Paradoxun en çok satan oyunu cities skylines. Yapımcı closal orders.
[+] 1 üye fff7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@fff7
Ben korsan kullanmıyorum çünkü kul hakkı.Kul hakkı olmazsa idi seve seve kullanırdım(Seve seve kullanırdım derken Paradox'un DLC'lerini kastediyorum)
Ara
@perverende

Paradox'u Rockstar Games gibi devasa firmalar ile mukayese ediyorsan dediğin doğru, DLC politikası gütmeden de astronomik satış rakamlarıyla Rockstar Games gibi firmalar 4-5 yıl oyun çıkarmadan yeni projelerine odaklanabilirler, ya da EA gibi her yıl aynı oyunu makyajlayıp ismindeki sayıyı değiştirip satabilirler, sonunda küçük oldukları için batarlar ona şimdi değineceğim.

Paradox oyunları ne astronomik satış rakamlarına sahip, ne de her yıl yenileyip çıkartacakları oyunu alacak bir konsol kitlesi var, Paradox projelerinin arasındaki süreç içerisinde gelir bulmak zorunda olan bir kar amaçlı şirket, sürekli üstünde durduğu 4 oyunu var, bu 4 oyuna destek bekleyip aynı zamanda yeni oyunlar da çıkarabilmelerini istiyorsanız Paradox'un böyle bir DLC politikasına da ihtiyaçları olduğunu anlamanız gerekiyor.

Ha ben demiyorumki Golden Century'yi alalım, bu firmaya destek çıkalım, ben şahsım adına Golden Century'yi almadım, ancak CK 2 ve Stellaris'e gelen DLClerin içerikleri hoşuma gitti ve aldım, olayın aslı bu yani, kimse zorla DLC aldırtmıyor insanlara, Golden Century'de bulunan herhangi bir mekaniğin de halihazırda ana oyunu olumsuz etkileyecek bir etkisi olduğunu düşünmüyorum, paranızı nasıl harcayacağınız sizin kararınız, Golden Century ve türevi DLCleri eleştirmek ise en doğal hakkınız, ben de hem burada, hem reddit'de, hem de Paradox'un forumunda bolca eleştiriyorum, ancak DLClerin topluca kaldırılmasını ve bedava içerik üzerinden oyunlarınıza destek sunulmasını bekliyorsanız daha çok beklersiniz, anlatmaya çalıştığım şey budur.
Ara
.....
Ara
(12-12-2018, 18:11)Filsuk : Peki ben şerefsiz,çekici bile 3 parçaya ayrı ayrı satan bir satıcı mıyım?Yoksa malımı bütün,sağlam veren namuslu bir satıcı mı?

Demek istediğim anlaşıldı herhalde.

Namussuzsa çalmak serbest yani? Ki paradox öyle çok ahlaksız işler de yapmıyor. Beğenmiyorsan almazsın.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Filsuk

Dolandırıcılığın kelime anlamıyla bir takım sıkıntıların var herhalde, DLClerin içeriği belli, günlükler ortada, tanıtımları yapılıyor, içerik beni tatmin ediyorsa satın alırım, etmiyorsa almam, neyin dolandırıcılığından bahsediyorsun sen.
Ara
(12-12-2018, 15:36)balasagun : İyi oyunlar, iyi günler
Forumunuzun yeni üyesiyim. Eu4 oynamaya başladıktan sonra siteyi takip etmeye başladım. Konuya yorum yazmak istediğimde üye olmadığımı fark ettim.
Sorum konuyla ilgili, oyunu steam üzerinden yaklaşık 1 aydır oynamaktayım. Gerek yalnız kurduklarım olsun gerekse son zamanlarda kardeşimle kurduğumuz oyunlar şuan için eğlenceli. Fakat hiçbir dlc ye sahip değilim. 
Gerekten sözü edildiği kadar önemli mi dlc'ler ? 
Satın almayanların yorumlarına da denk geldim korsan dlcler orijinal oyunda sıkıntı yaratıyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.
Oyun hakkında donanımlı gördüğüm şuan için tek site gerçekten faydalı.

youtube de birçok dlcleri açıklayan kanallar var izleyip ona göre karar versen daha iyi olur ama 2 3 dlc ciddi fark oluşturuyor
[+] 1 üye freeforall nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-12-2018, 21:08)freeforall :
(12-12-2018, 15:36)balasagun : İyi oyunlar, iyi günler
Forumunuzun yeni üyesiyim. Eu4 oynamaya başladıktan sonra siteyi takip etmeye başladım. Konuya yorum yazmak istediğimde üye olmadığımı fark ettim.
Sorum konuyla ilgili, oyunu steam üzerinden yaklaşık 1 aydır oynamaktayım. Gerek yalnız kurduklarım olsun gerekse son zamanlarda kardeşimle kurduğumuz oyunlar şuan için eğlenceli. Fakat hiçbir dlc ye sahip değilim. 
Gerekten sözü edildiği kadar önemli mi dlc'ler ? 
Satın almayanların yorumlarına da denk geldim korsan dlcler orijinal oyunda sıkıntı yaratıyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.
Oyun hakkında donanımlı gördüğüm şuan için tek site gerçekten faydalı.

youtube de birçok dlcleri açıklayan kanallar var izleyip ona göre karar versen daha iyi olur ama 2 3 dlc ciddi fark oluşturuyor

DLC rehberine göz atmak daha pratik olabilir.

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...ma-rehberi
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Aytaç
Bundan bunu nasıl çıkardın helal olsun.Adam Paradox ek paketlerini korsan alırken içiniz sızlamıyor mu? tarzı bir şey demiş.Bende böyle pis işler(Malı bölerek satmak)yapan bir firmaysa umrumda değil dedim(Daha doğrusu kasteddim)
@Awake
Doğru yanlış bir tabir oldu ama sen anladın demek istediğimi.
Ara
Bu firmanın birçok oyununu ve ek paketini almış biri olarak artık DLC almadığımı belirtmek isterim. Sebebi ne para ne de DLC politikasıdır. Bana göre kaliteli, emek harcanmış bir içerik yapıldığı zaman karşılığı verilmelidir ve DLC çıkarmalarını taktirle karşılıyorum. Fakaat gel gelelim son çıkan DLC'lerin beş para etmemesine. Özellikle immersion packlerin çıkışıyla muhtemelen PI'in satışları bir hayli düşmüştür. Gerçekten içeriğin bu kadar zayıf olduğu bir ürünü almak muhtemelen şirkete olan "derin sadakat" sonucu yapılabilir, başka izahı zor.

Genel olarak istediğim şey şu: İçeriği geniş ve güzel bol bol DLC'ler yapılması, boş ve vasat DLC'ler değil.
[+] 1 üye SHD nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.