CK2 - Hanedanlarınız
Ordunu toplayıp çıkartma yapmaları bekle. Yanlış hatırlamıyosam çıkartma yapılınca moralleri düşüyordu.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yine Zirid hanedanlığı ama bu sefer İspanya koluyla.

Z3zkOG.jpg

9Nrom5.jpg
[+] 2 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
uzun zaman sonra hayallerimi kavuştum
BzYvlQ.png
A man's greatest joy is crushing his enemies
[+] 3 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merchant Prince başarımı için Venedikte kendi halinde takılan bir tüccar ile bir oyun açtım. Önce düşmanlarımızı egale edip Doge olduk, ki limanlarımızdan birini kaptırdık bu süreçte ancak devam ettik. Derken Lombardy zor zamanlar geçiriyordu, fırsattan istifade papadan invasion için izin istedim ve verdi. Bu casus belli ile saldırıp paramın bol olmasını fırsat bilerek paralı askerlere yatırım yaptım ve zorlanarak da olsa kazandık. Ordu sayıları bizim 1.5 katımızdı ancak savunma savaşları ile erittik düşman ordusunu ve bütün topraklarını tek savaşla ele geçirdik. Şimdi buradan ne yapılabilir arkadaşlar? Republic olarak ilk kez oyun açtım. Oyuna da hakim değilim hani. Ticaret limanı mı basalım bol bol? Sahi ticaret nasıl bu oyunda? Eu4deki gibi aktarma olayı mı var? Liman basıyorum gelir artmıyor kendim bir şey mi yapmalıyım?

LlPDWj.jpg
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Ticaret limanında oradan edindiğin gelir yazıyor olması lazım, liman limiti olduğu için (binalarla ve ailedeki erkek üye sayısıyla artabiliyor) ticaret limanı atılan yeri iyi seçmek gerek. Çok deneyimli değilim ticaret cumhuriyetlerinde ancak İpekyolu'nun bittiği noktalara ulaşmaya çalışabilirsin İskenderiye gibi.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Arumba izleyeyim olmazsa.
Ara
Merchant Prince başarımına odaklı bir oyun oldu. Oyun mekaniklerini de bir miktar daha çözdüm. Doge elimdeki limanları alıp diğer patricianlara vermese daha erken gelebilirdi aslında. Limanların lootlanıp durması da can sıkıyor. Dogeun büyük oranda bana güvenip açtığı savaşlar yüzünden mahvoldu limanlar. Bizim 30 yaşında doge olup suikaste kurban gitmemiz de süreci epey uzattı ki o karakter yaşasa çok parlak bir dönem geçirebilirdik. 11 ticaret limanım vardı oyun sonu. Bu ticaret limanlarını fazla basmak herhangi bir penaltı getirmiyor aslında ama dediğim gibi doge kafasına göre alıp dağıtabiliyor o yüzden temkinli yaklaştım. Afrikanın batısındaki şehirlere atlarsanız nispeten daha avantajlı oluyor o şehirler, Venedik civarındaki şehirler sürekli savaş gördüğü için lootlanma ihtimali daha fazla. Oyun başı binalara çok para harcadım bir de gerek yok gibi aslında o paraya liman yapmak daha iyi getirisi çok düşük geldi bana. Keyifliydi Venedikten dışarı çıkmadan para bastık. Savaşlarda deli gibi paralı asker basabilmenin tadı paha biçilemezmiş. Bu arada keşke dlcleri daha erken alıp oyunu öğrenseydim. Gerçi son oyunumda ironman olduğu halde ciddi üç başarımı vermemişti yaklaşık yirmi saatlik bir oyun sonunda ben de buna kızıp oyundan soğumuştum. İki üç ay boşa yattı oyun.

368G7p.jpg

Sahi şeyi soracağım. Bu gider nereye gidiyor onu nasıl görebilirim? Düzenli ordu yok bir şey yok aylık 10 birim para nereye gidiyor ya. Bir de haçlı seferine katıldım. Orduyu alıp taa Mısıra kadar indirdim. Haçlı arayüzünden baktığımda savaş sonu bana 5000 gold ve bir o kadar da prestij vermeleri gerekiyordu ama vermediler. Bu neden olmuş olabilir?
Ara
Liege'ne gidiyor o para.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
YNmZG.jpg

YNGpf.jpg
YNzQS.jpg
[+] 3 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Lothebork başkan çok iyi olmuş. İyi fikir aslında nasıl başladın?
Ara
Haesteinn olarak başladım Brittany'de, hemen başlar başlamaz Salerno ve Amalfi'ye conquest ile saldırdım. Oraları alınca başkenti oraya taşıdım ve geriye kalan ülkeleri de önce yağmalayıp sonra saldırıp aldım. Bizans ve İtalya'yı sürekli yağmalayıp geri kaçtım 3000 altına paralı birlik alıp büyük devletleri yendim. Çok yağmadan dolayı dinin gücü arttı ve Danimarka kralı dini reform etti. Open succession seçmiş bu yüzden istediğim çocuğu başa geçirdim. Sonra oradan holy war yapa yapa ilerledim.
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-11-2018, 20:57)Lothebork : Haesteinn olarak başladım Brittany'de, hemen başlar başlamaz Salerno ve Amalfi'ye conquest ile saldırdım. Oraları alınca başkenti oraya taşıdım ve geriye kalan ülkeleri de önce yağmalayıp sonra saldırıp aldım. Bizans ve İtalya'yı sürekli yağmalayıp geri kaçtım 3000 altına paralı birlik alıp büyük devletleri yendim. Çok yağmadan dolayı dinin gücü arttı ve Danimarka kralı dini reform etti. Open succession seçmiş bu yüzden istediğim çocuğu başa geçirdim. Sonra oradan holy war yapa yapa ilerledim.
Vay ai dini reform ediyormu süper. Hemde open seçiyor maşallah. Bende en son salı oynadım sonra vakit bulamadım yarın bütün gün oynarım.
Ara
O open seçme olayı çok broken bence ya. Oyundaki en op veraset biçimine bu kadar rahat ulaşamamız gerekirdi.
Sic Parvis Magna
Ara
1066 Meissen Dükü olarak başladım. Askeri olarak sadece Kuzeye ilerledim Swabia-Flanders biraz düğün biraz da hançerle alındı :P.

İlk oğlum Provence varisiydi, ölünce Torunumu öldürtüp 2 oğluma başa geçirdim o da ölünce yine torunumu kesip 3. oğluma verdim. Sinek gibi öldürüyorlar evlatlarımı ve vassalarım çok tehlikeli olmaya başladı o yüzden biraz soğudum oyundan açıkçası ama devam etmeyi düşünüyorum. Polonya ve Burgonya tahtı da elimden kaçtı desem yeridir ayrıca.

nzg57l.jpg

n650e1.jpg
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Y0zCY.jpg

Y0Ktv.png

Arpad'ın vasalı olarak başladım. Dini peaceful olarak reformladım. Amacım oyundakı binaları yıkmaya odaklanmak. Çok şehir oldu şuan, iki de bir vasallarıma tek tek şehir vermekle uğraşıyorum. Paradan falan anlaşılacağı üzere oyun gg.
Ara
Mongol invasion gelmeden bitti deme yahut çin eklentisi varsa çini yenmeden
Ara
7a88bW.jpg

Tengrici Britanya İmparatorluğu kurma yolunda.
Bir önceki kralımın bir anda game of chess'te ölmesi planlarımı biraz aksatacak gibi ama..
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-11-2018, 11:16)HulkSpider03 : Mongol invasion gelmeden bitti deme yahut çin eklentisi varsa çini yenmeden

Paradox nomadlara bir ayar çekmeden oynanmaz bence. Kağan ölünce bazı vasalların bağımsız oldu, hadi onları tekrar geri alsam bu sefer her bir vasalda nerdeyse 100 toprak var, onları tek tek yeni vasalıma vermeye kalksam oyun Crusader Kings 2'den çok toprak verme butonu tıklamaca 2 olacak. Bıraktım oyunu. Daha aklımda Nomad Roman Empire kurmak vardı ama şu ayarlarla olmaz bence.
Ara
(24-11-2018, 00:30)Lothebork :
(21-11-2018, 11:16)HulkSpider03 : Mongol invasion gelmeden bitti deme yahut çin eklentisi varsa çini yenmeden

Paradox nomadlara bir ayar çekmeden oynanmaz bence. Kağan ölünce bazı vasalların bağımsız oldu, hadi onları tekrar geri alsam bu sefer her bir vasalda nerdeyse 100 toprak var, onları tek tek yeni vasalıma vermeye kalksam oyun Crusader Kings 2'den çok toprak verme butonu tıklamaca 2 olacak. Bıraktım oyunu. Daha aklımda Nomad Roman Empire kurmak vardı ama şu ayarlarla olmaz bence.

Konunun içeriğini bozmak istemiyorum ama şunu sormam lazım. Khan öldükten sonra vassallarının isyan etmemesi gibi bir durumu nasık oluşturabiliyoruz yani hiç başardın mı?
Ara
Ölmeden hemen önce yağmaladığım birkaç şehirlerdeki yerleşkeler tamamen yok oldu ve aldığım 2 toprağın birini vasallarıma dağıtmam lazım. Galiba 1-2 tane toprağı vasallarıma vermediğim için 4 vasalım bağımsız oldu. Şey gibi düşün tam ölmeden önce vasal limiti aştı ve ölünce bazı vasallar bağımsız oldu.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.