CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bir de gavelkind sistemindeyken öldüğümüzde varisimiz yine krallığın kralı oluyor, öteki çocuklara da düklükler falan mı paylaşılıyor? Bu veraset şeklinde toprak kaybedebilir miyiz yoksa varisin kardeşleri vassal mı olur?
Sic Parvis Magna
Ara
Elinde bulundurduğun en büyük ünvandan birden fazla varsa gider. Öbür durumlarda vassalın olarak kalırlar.
Ara
(28-06-2017, 20:52)altnkurt : Mesela piety ne zaman kasılmalı? Kasılmalı mı? Ne faydası var?
Aynı şekilde prestij de öyle.
Piety temple vasallarıyla, yani bishoplarla imamlarla falan ilişkilerini arttırır ama hem küçük bonusu var hem de temple vasalları çok da önemsenecek tipler değiller. Pietynin asıl işlevi krallık ve imparatorluk kurmada. Krallıklar 200 piety imparatorluklar ise 400 piety istiyor. Onlar için yeterli piety olduğu sürece kalanı çok önemli değil. Prestij ise piety gibi ilişkileri arttırır ama normal vasallarla. 200 prestijde +1, maksimum 2000 prestijde +10 veriyor. Onun dışında da bonusları var ama bahsetmeye değmez şu an. Bu arada piety de prestij de karakterin ölümüyle skora katılır onu da belirteyim.
(28-06-2017, 20:52)altnkurt : Para biriktirmeli miyim? Parayla ne yapmalıyım?
Para kritik durumlarda mercenary basmak için önemli, o yüzden özellikle veraset değişimi yaklaştığında(hükümdar yaşlıyken) kasada en az iki mercenary çıkaracak para olmalı. Onun dışında kasada her zaman bir 200-250 gold bırakmak şartıyla parayı castle townlarla başlayarak toprak geliştirmelerine gömmek en faydalısı.
(28-06-2017, 20:52)altnkurt : Çok çocuğum olması iyi mi? Eşimin yüksek özellikleri olması bana ne gibi faydaları oluyor? Vassallarımla veya akrabalarıyla falan evlenmeli miyim?
Duruma göre değişir. Müslümansan istediğin çocuğu varis yapabildiğinden olabildiğince çok çocuk yapıp en yeteneklisini tahta geçirme yoluna gidebilirsin. Veraset kanunun gavelkindsa da topraklar bölünmesin diye olabildiğince az çocuk yapman en mantıklısı. İlkinin ölüm ihtimaline karşılık iki erkek çocuk yapılıp orada bırakman mantıklı olur. İlk erkek çocuğun oğlu olduktan sonra ikinci oğul bir şekilde ortadan kaldırırsan çok şükela olur. 

Eşinin özelliklerinin yarısı state diplomasine eklenir. Yani senin özelliklerin artı eşininkilerin yarısı ile vasalların seni diplomasinden dolayı ne kadar seveceği, kaç demesneye sahip olabileceğin gibi şeyler belirlenir.

Akrabalarınla evlenme :(
(28-06-2017, 20:52)altnkurt : Papalıkla ne gibi etkileşimlerimiz oluyor? Anti-pope ne? Ne işlevi var?
Papa katolik dünyasında boşanma ve aforoz işlerine bakıyor bir de arada haçlı seferi ilan ediyor. Anti-pope senin mevcut papa yerine o anti-popeu ruhani lider olarak gördüğünü gösteriyor. İstersen papaya savaş açarak anti-popeunu asıl papa yapabilirsin. Eğer imparator seviyesindeysen yeni papa bu savaş sonucu senin vasalın olur, istediğini yaptırabilirsin.
Ara
(28-06-2017, 23:13)Aeschyli : Elinde bulundurduğun en büyük ünvandan birden fazla varsa gider. Öbür durumlarda vassalın olarak kalırlar.

Yani İrlanda'da bir dük ile diğer düklükleri alıp krallık kurasıya kadar gavelkind baya çektirir diyosun?
Sic Parvis Magna
Ara
(28-06-2017, 12:03)Duman : @'ibn khaldun' Create'e mouse'ı getirdiğinde çıkan şartların hepsini yerine getirdiğine emin misin? Sadece bölgeyi ele geçirmen yetmeyebiliyor.

'Special Creation Condition' lara dikkat etmedim. Akşam tekrar bakarım. Teşekkürler.

(28-06-2017, 20:52)altnkurt : Oyundaki olay bu mu yani? Birileriyle evlen topraklarına çök. Elindeki topraklara sahip çık.

Savaşlar için ne önerirsin? Klasik İrlanda başlangıcı yaptım. Ama 600 adamı zor çıkarırken saldırdığım kişi 2,5k adam çıkarıp beni yendi. İkimizinde tek toprağı vardı. Genel olarak nası bi strateji izlemeliyim?

CKII'de 80 İpucu tarzı bi konu falan yok mu? Öyle bişey yapamaz mısınız? Genel olarak taktikler, stratejiler, ne durumda ne yapılmalı ne yapılmamalı, hanedan içi ve konsey içi taktikler gibisinden.

Mesela piety ne zaman kasılmalı? Kasılmalı mı? Ne faydası var?
Aynı şekilde prestij de öyle.
Para biriktirmeli miyim? Parayla ne yapmalıyım?
Çok çocuğum olması iyi mi? Eşimin yüksek özellikleri olması bana ne gibi faydaları oluyor? Vassallarımla veya akrabalarıyla falan evlenmeli miyim?
Papalıkla ne gibi etkileşimlerimiz oluyor? Anti-pope ne? Ne işlevi var?
Valla aklıma geldikçe sıralayacağım sanırım. Oyun çok hoşuma gidiyor ama uçsuz bucaksız bi çölde gibi oynuyorum. Sürekli paragon of virtue alıp learning focus yapıp piety kasıyom ölene kadar. Bi çözemedim napmam gerektiğini.

EKLEME YAPTIM.

Oyuna 1 ay önce başlamış biri olarak önerim 1066 Alp Arslan ile başlayın. Yönetimde mutlak otoriter olmanız sayesinde tüm özellikleri uygulama ile öğrenebiliyorsunuz.

Para, Piety, Prestige hepsi önemli. Para ile kendinize ait binaları geliştirirsiniz ve ordu kiralarsınız. Prestige, 'Empire' oluşturmak için gerekli ayrıca vassallarınızın sizin hakkınızdaki görüşlerini olumlu etkiliyor. Piety ise Müslümanlar için yasa değişiklikleri ve hanedanlığın decadent durumuna düşmemesi için gerekli.

Ben en başta 'exalted among men' görevi alırım. Çünkü, büyük topraklar ve çok sayıda vassal ile oynuyorsanız vassalarınızın sizin hakkınızdaki görüşleri krallığınızın stabilizasyonu için en önemli etken. Hacca gitmek ve Furusiya Tournament düzenlemek de önceliğiniz olmalı.

Müslümanlara özgü bir durum da şu ki hanedanlığınızın decadent durumuna düşmemesi için topraklarınızı özellikle oğullarınıza dağıtmanız gerekiyor. Ben olayı biraz daha abartıp mevcut vassalları alt edip, ki bu çok zor birşeydir, onların yerine hanedan üyelerini geçirmeye çalışırım. İmparatorluktaki Beylerbey (Duchy) unvanına sahip neredeyse herkes Seljuks hanedanlığı mensubudur.

Obligation olarak burghlars dan vergi ağırlıklı, nobles dan asker ağırlıklı düzenlemeleri hayata geçirin.

Ben prensip olarak vassallarımın askerlerini haçlı seferleri vs. gibi ekstrem durumlar haricinde özellikle de işgal gücü olarak kullanmam. Zaten 200 k askerim olur toplamda, diğer devletlerde 100 k görmek bile çok zor.

Kendi levy lerimi dahi kullanmam. Retinue ettiğim askerler ve kiralık ordularla savaşırım. Tabi bu oyunun ilerleyen dönemlerinde olabilecek bir şey. Oyun başında bütün kaynakları kullanmak durumunda oluyorsunuz.

Focus ve çocuk eğitimi olarak daima martial kullanırım. Diplomacy (vassal limit için) ve Stewardship (demesne size için) özelliklerine de önem veririm. İntigrue ve learning pek kullanmam. Bi kez hermetic society lideri olmuştum o zaman learning yüksekti; lucifer lideriyken de haliyle intigrue kasmıştım.

Liderimi savaşlarda kullandığım için bravery ve inspiring leader gibi özellikleri tabi Seljuks oynadığım için cavalry leader gibi özellikleri kazanmaya çalışırım.

Konseyimi kesinlikle vassallardan oluşturmam. Genelde lowborn olurlar. Character arama sekmesini kullanarak invite court a olumlu cevap veren yüksek özelliklere sahip karakterleri saraya çağırırım. Konseyi de onlar oluşturur zaten.

Bir de vassaları tamamen memnun etmek imkansız. İsyan kaçınılmaz. Benim önerim isyan belli bir yüzdeye ulaşınca mesela %50, bu gruptan bir vassala kabul etmeyeceği bir revoke yaparsanız grubuyla beraber isyana başlarlar. Sonra siz de bu kontrollü darbeyi alt edersiniz. Hapsedeceğiniz vassaları Oubliette atmayın. Mümkün olduğu kadar içeride dursun. İsyan edemeyecekler böylelikle. En iyi vassal hapisteki vassaldır. :)

Bir de only external vassal war olarak oynayın. Topraklarınız genişleyince bu yeni topraklar için yeni vassallar atayın. Ben bir vassalıma 2 beylerbeylik (Duchy) veririm. 1 yada 3 olmasına müsaade etmem. Bir de bir vassala vereceğiniz beylerbeylikler aynı sultanate (kingdom) sınırları içerisinde olsun.

Sultanate (kingdom) unvanlarını hemen oluşturun. Eğer vassalarınız oluşturursa bir sürü claimant ile uğraşmak zorunda kalırsınız elinden aldıktan sonra.

Viceroyalty kullanmıyorum. Vassal limit dolarsa direk sultanate veririm 2-3 beylerbeylik büyüklükte sultanate lerden olanlardan başlayarak.

Vassallarınızı eşit güçte tutmaya çalışın. Biri çok güçlenirse sizi indirir. Önce siz onu indirip yerine başkasına koysanız da farketmez. Friend olsanız bile çocuğu isyan eder.

Hospital i son seviyeye getirin. Bin bir zorlukla geliştirdiğiniz karakterlerin salgınlarla yok olmasına müsaade etmeyin.

Technology önerilerim, Military de bence en önemlisi organization, retinue miktarınızı artırıyor. Structure olarak construction, hastane seviyesi için. Cultural olarak da önce majesty, empire için sonra tolerance, kadın karakterleri aktif kullanabilmek için ve legalism, vergi yasalarını kullanabilmek için.

Absolute monarchy ile oynarken kendinizi gerçekten kral gibi hissedebiliyorsunuz. Batılı krallıklar ile oynamak daha zor ve incelik isteyen bir iş.
[+] 1 üye Kierkegaard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Peki gavelkind veraset şeklinde ölünce topraklar oğullarıma dağılıyor ya. Sonraki karakterimle kardeşlerimi varisleri yokken öldürürsem topraklar geri bana mı kalır? Yoksa illa primogeniture mi yapmam gerek?
Sic Parvis Magna
Ara
Sana kalır.
Peki topraklarımın kardeşlerimde olmasının bana ne gibi zararları olur?
Sic Parvis Magna
Ara
Topraklar sende olmamış olur.
(29-06-2017, 13:21)altnkurt : Peki topraklarımın kardeşlerimde olmasının bana ne gibi zararları olur?

Topraklar senin realm' inden yani hükmünden çıkar. Ayrı birer krallık olurlar. Örnek: İspanya - Leon, Castille ve Galicia krallıkları. Krallar kardeş ve hepsi bağımsız.

Not: Bu konuda tamamen tecrübesizim. Benim anladığım durum bu.
Ara
@sezar5 Yalnız hakkaten EUIV'dan çok daha zevkli gelmiyo mu?

Ya bu hazinemizdeki itemler sürekli bizde kalıyor sanırım. En erken tarihte başladım ben. Oyunun sonuna kadar biriken itemler aşırı bir bonus vermiş olmuyor mu sizcede?
Sic Parvis Magna
Ara
Beyler adventurerin olayı ne beni tehit falan ediyor ama hiçbir yerleşimi yok birinin sarayında pinekliyor şu anda ?
-----------------------------------------------------------------------------------
@altınkurt aynen bende merak ediyorum şu anda elimde taaaa ilk başladığımda aldığım 200 yıllık baltam duruyor.
Ara
(29-06-2017, 15:29)ak_gandalf : Beyler  adventurerin olayı ne beni tehit falan ediyor ama hiçbir yerleşimi yok birinin sarayında pinekliyor şu anda ?
-----------------------------------------------------------------------------------
@altınkurt aynen bende merak ediyorum şu anda elimde taaaa ilk başladığımda aldığım 200 yıllık baltam duruyor.

Adventurer, belirtilen tarihte bağlı olduğu liege in olduğu bölgeden belli bir miktar askerle saldırı yapacaktır. Bana gelenler 10k- 40k arası değişiyordu. Hedefi tahtı ele geçirmek veya bir bölgeyi ele geçirmek olabilir. Sizin sarayınızda bulunan, topraklarınız üzerinde claim ı bulunan adventurer karakter, diğer atasının ülkesinden topladığı askerlerle size saldırıyor.
Ara
İtem birikmesi diye bir şey pek yok, mesela 3 tane kılıç varsa sadece elinde olan kılıçtan bonus alırsın, hepsinden değil. O kılıcın verdiği bonus da çok önemli değil.

Adventurerlar rastgele bir şekilde sizin herhangi bir ünvanınızı ele geçirmek için savaş açan, oyun tarafından 'generate edilmiş' karakterlerdir genellikle. Çoğu zaman savaş açamadan entrikayla öldürülmesi önerilir çünkü asker sayıları sizin asker sayılarınızla şekilleniyor yani çok güçlü bir devletseniz çok güçlü bir adventurerla karşılaşıyorsunuz.
Simdi ben ulkeyi absolute bir bicimde yonetmeyi severim.Yok vassallim beni seviyormus sevmiyormus ordularini uzun sure tutmusum.Kral benim,devlet benim. XIV. Louis mantigi ile ulke yonetmeye calisinca oyundan cok keyif alamiyorsun.Onun disinda seduction ve intrigue olaylari oyuna zevk katan yerlerinden.Birde oyunda toprak genisletme bana EU4 deki gibi rahat gelmedi katoliklerde.%100 ws alsan bile sadece baslangictaki casus belli ni alabiliyorsun.Ilginc bir sekilde suana kadar %100 ws almadan kimsenin enforce demands barisina da yanastigini gormedim. Eu4 den cikip direk buna girince bayagi bir afalliyorsun.Ilk girdigimde Ck2 ye 2 saat ordularim nerde bu oyunda ordu yok mu diye aramistim :d .Bir de en gicigi da kral olunce ulkenin tepetaklak olmasi.Ck2 hakkinda bilmedigim cok sey var ozetle en az 500 saat oynayip oyle karar vermeyi dusunuyorum hangisinin daha zevkli oldugu hakkinda @altnkurt
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cermen veya Müslüman karakterler seçersen EU4'e bir nebze daha yakın bir oynanış tecrübe edebilirsin (daha kolay savaş sebebi vs), Katoliklerle oynarken biraz daha 'veraset oyunları' çevirmen gerek.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(29-06-2017, 16:12)Duman : İtem birikmesi diye bir şey pek yok, mesela 3 tane kılıç varsa sadece elinde olan kılıçtan bonus alırsın, hepsinden değil. O kılıcın verdiği bonus da çok önemli değil.

Nası elimde olan kılıçtan bonus alırım? Envanterimizdeki itemleri elimize mi alıyoruz? Bende şuan bi tablo, bi kemik gibi bişey, bi de bişey daha var ve hepsinden bonus alıyorum. Dandik bi İrlanda kontu olduğum için olsa gerek, baya sağlam bonuslar veriyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Envanterdeki kılıç, zırh, taç gibi şeyleri giyiyorsun. Aynı anda birden fazla kılıçtan veya taçtan bonus alamıyorsun. Equip yazar tıkladığında. Ancak örneğin hermetik tarikatından gelen kimya malzemelerini equipleyemezsin.
Komşu kontlukta claimi olan birini court'uma davet ettim. Onun weak claimiyle saldırıp kazandım. Ama toprağı alamadım. Şimdi toprağı o salak adına mı kazanmış oldum. Bunun bana ne faydası oldu ki? Nası claim elde edebilirim çözemedim. Şansolye'm biraz sığır sanırım. 30 senedir bi claim atamadı. Çevremde de kızını falan alıp entrika çevirebileceğim kimse yok. Olanlar da bana kız vermiyor.

Bide 1,5k piety kastım sanırım. Bu dünyada bi şey elde edemedik ama öteki tarafa sağlam gidiyoz inşallah.
Sic Parvis Magna
Ara
(29-06-2017, 20:18)altnkurt : Komşu kontlukta claimi olan birini court'uma davet ettim.  Onun weak claimiyle saldırıp kazandım. Ama toprağı alamadım. Şimdi toprağı o salak adına mı kazanmış oldum. Bunun bana ne faydası oldu ki? Nası claim elde edebilirim çözemedim.  Şansolye'm biraz sığır sanırım. 30 senedir bi claim atamadı. Çevremde de kızını falan alıp entrika çevirebileceğim kimse yok. Olanlar da bana kız vermiyor.

Bide 1,5k piety kastım sanırım. Bu dünyada bi şey elde edemedik ama öteki tarafa sağlam gidiyoz inşallah.

Ilk bahsettigin yontem ile toprak alabilmek icin duk olman lazim veya kral. Sarayina davet ettigin kisiye toprak verip onu vassalin yapman lazim. Daha sonra vassalin adina savas acip o topragi vassalina alabilirsin yani senin olmus olur. Istersen bu vassalini topragi aldiktan sonra bir sekilde hapse atarsan o topraklarini elinden alip tamamen kendine almis olursun. Onun disinda da dedigin gibi sansolyenin diplomasi puanin yuksek olmasi claim kazanma ihtimalini arttirir.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 7 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.