Anket Başlığı: Hangi yılı tercih edeceksiniz?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
867

26 55.32%
1066

21 44.68%
Katılımcı sayısı: 47 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

CK3 - Hangi Başlangıç Tarihini Tercih Edeceksiniz?
Oyunda bildiğiniz gibi 1066 ve 867 olmak üzere 2 başlangıç tarihi var.

867 Yılı Haritası
Görsel

1066 Yılı Haritası
Görsel

Düz mantıkta düşünürsek oyuncuların 867 yılını tercih edeceği düşünülebilir fakat ben şahsen 1066 yılındaki haritayı daha ilgi çekici buldum. 867 yılındaki harita çok yabancı geliyor. Bu soruya CK2 oyuncuları haritaya daha aşina oldukları için 867 cevabını verse de şahsen benim gibi eu4 oyunundan gelenlerin 1066 yılını tercih edebileceğini düşünüyorum.

Peki sizin bu konu hakkindeki görüşünüz nedir? Siz oyuncular başlangıç tarihi olarak hangisini tercih edecek ve mp etkinlikleri hangi tarihten başlanacak?
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben CK2'yi EU4'ten daha fazla oynadım. CK2'da özellikle viking oynamayacaksam (çok oynamıyorum) asla 867 tarihinde başlamıyorum. Uzun oynayacaksam ya da o dönemde özellikle oynamak istediğim bir karakter varsa Charlemagne oynarım, onun dışında hep 1066. 1066 daha fazla ilgimi çekiyor çünkü her coğrafyada ilgi çekici olaylar oluyor. İspanya'da Müslümanlar güç kaybediyor ve Reconquista hareketleri başlıyor, doğuda Türk fatihler güçleniyor, İngiltere için 3 büyük krallık savaşıyor, HRE'de kargaşalar çıkıyor, Bizans Türklere karşı hayatta kalmaya çalışıyor, göçebeler yerlerini iktalara bırakmaya başlıyor... Çok fazla sayabileceğim şey var 1066'yla ilgili. Vikinglere fazla ilgim olmadığı için 867'yi oynamam için pek bir sebep yok.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
En erken en iyi
Sic Parvis Magna
[+] 3 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
867 daha mantıklı bence daha tam bir süpergüç diyebileceğin devlet sayısı az ve katolik olarak oynamak paganların sayesinde daha zor zor olması daha uzun soluklu bir oyun olmasını sağlar bence pagan karakterler oyuna farklılık katıyor ve 1066da hre fransa gibi merkezi güçlerin faazla olması büyük devletlerin altında oynamak eğer ck2 gibi olacaksa çok monoton olması gibi sebepler 867 yi daha oynanabilir kılıyor.
t8nubAh.gif
Ara
Ne kadar erken o kadar iyi
Ara
Erken başlangıç tarihinde daha çok pagan daha az süpergüç var. Tercihim 867.
Vir sapit qui pauca loquitur
Ara
Ck2'de 867 en sıkıcı başlangıçtı.
[+] 1 üye Enesyavuz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Viking olaylarını vs. pek sevmediğim ve 1066’da krallıkların daha oturmuş olmamasından dolayı 1066.
[+] 2 üye Yukare nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
The Last Kingdoom dan dolayı 867 yılında " OUR WESSEX" ile başlacağım EARL ALFRED ile başlayıp THE KİNG . . . THE GREAT ALFRED olma macerasına atılmak için sabırsızlanıyorum.
[+] 1 üye Buzzerbeater nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
867.Uzun oynamayı seviyorum.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Eğer factionlar yeterince güçlüyse 1066.
Fact: Strategyturk'e sadece EU4 ve CK3 dev diaryleri için geliyorum.
Ara
Para vererek alırsam maksimun fayda açısından 867 seçerim.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Daha önce hiç ck oynamamış biri olarak 1066 yılındaki gelişmeler daha çok ilgimi çeker. Bu arada 1066 haritasında Kırım'ın sağındaki yeşil ülkenin adını öğrenebilme şansımız var mı?
Ara
(19-05-2020, 09:12)tahr1bad : Daha önce hiç ck oynamamış biri olarak 1066 yılındaki gelişmeler daha çok ilgimi çeker. Bu arada 1066 haritasında Kırım'ın sağındaki yeşil ülkenin adını öğrenebilme şansımız var mı?

Yanlış hatırlamıyorsam CK2'de orası Kievan Rus'a bağlıydı.
IbnE9P2.gif
Ara
muhtemelen olacak en erken tarihte başlayacağım. 0 dan başlayarak teknolojide ve refahta birinciliğe oynayıp elimde olan demesnelerimi geliştirmek oyunda en zevk aldığım şeylerden biri.
Ara
Haritada bize sürpriz yapabilirler, daha fazla başlangıç tarihi olacak muhtemelen ve 1300'lere kadar sürecek. Böyleyse Grönland ve Vinland olabilir. Vinland'ı ekleme ihtimalleri sadece bir teori olmadığından çok yüksek, yerlilerle falan savaşırız güzel olur. :)
Ara
pc'm kaldırmayacağı için CK2 devamke
Ara
@Oner Haritada zaten fazlasıyla sürpriz yaptılar. Haçlı kralları oyununda Gine coğrafyası eklenmiş durumda. Daha ötesi artık İnkalar falan olur heralde.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-05-2020, 09:48)Attila the Hun :
(19-05-2020, 09:12)tahr1bad : Daha önce hiç ck oynamamış biri olarak 1066 yılındaki gelişmeler daha çok ilgimi çeker. Bu arada 1066 haritasında Kırım'ın sağındaki yeşil ülkenin adını öğrenebilme şansımız var mı?

Yanlış hatırlamıyorsam CK2'de orası Kievan Rus'a bağlıydı.

Doğru, içerisinde. CK3'de orası "Ruthenia" olacak diye biliyorum ama.
Fact: Strategyturk'e sadece EU4 ve CK3 dev diaryleri için geliyorum.
Ara
1066 tercih edicem. Anadolu’yu işgalcilerden savunmak lazım :).
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.