CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
7HBlOQ.png

Arkadaşlar görselde göründüğü gibi isyanların sebebi daha düşük kontrol istemeleri ve sürekli bir isyanı dağıtsam farklı kişiler isyan istiyor veya bağımsızlık talep ediyorlar.Ne yapmam icap eder bunlara?
Ara
Oyuna bugün başladım fakat hangi devlet ilk oynanış için uygundur bilmiyorum.Sizlerin tavsiyesi nelerdir?
Ara
(09-09-2020, 21:30)MAB : Oyuna bugün başladım fakat hangi devlet ilk oynanış için uygundur bilmiyorum.Sizlerin tavsiyesi nelerdir?

Oyun tutorial ile sana başlangıç için uygun bir devlet veriyor ve oyunu öğretiyor.
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-09-2020, 20:39)SoulForged : İskandinavya da krallik olusturmak icin ne zamani beklemeliyiz su an oluşturabiliyorum tum duklukler de bende ama korkuyorum olusturup karakterim olurse ulke dagilir succession law 2 de su an napmam gerekir yil 900 civari

Tek krallıktayken ölürsen ülke dağılmayacaktır. Ülke içinde bölünmeler olabilir ama sen yine kral olarak kalırsın ve topraklar bütün kalır. 2 düklükken ölürsen ülke ikiye bölünür.

(09-09-2020, 21:17)alicaliskan : Arkadaşlar görselde göründüğü gibi isyanların sebebi daha düşük kontrol istemeleri ve sürekli bir isyanı dağıtsam farklı kişiler isyan istiyor veya bağımsızlık talep ediyorlar.Ne yapmam icap eder bunlara?

Kontlukların kontrol seviyesi veya halk görüşü düşük. İnsanlara toprak verirken 2 alternatifin var. Ya toprakla aynı kültürden birine verirsin -ki bu durumda toprakta isyan riski azalır ama vasalın sana görüşü düşük olur- ya da kendinle aynı kültürde birine verirsin -bu durumda da vasalınla ilişkin yüksek olsa da topraklarda isyan riski artar-. Kontlukların dinini ve kültürünü değiştirebilirsin çözüm olarak.
Sic Parvis Magna
Ara
CK3 için Türkçe yamayı kurdum ve etkinleştirmek için Launcher'a ihtiyacım var fakat Launcher yok.Sizin çözüm önerileriniz nelerdir?(Oyunum orijinal değil)
Ara
Forumda korsana destek verilmemektedir.
[+] 2 üye SkyWolf nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-09-2020, 18:19)perverende : Oğuzlar da varis sıralaması belirlemek mümkün mü? Öldürme seçeneğini yok sayarsak istediğim varisi tahta geçirme yolları nedir?
Renown harcayarak istediğin bir hanedan üyesini mirastan men edebilirsin disinherit ile. Sıkıntı şu ki renown zor yüklenen bir şey ve bu işi sürekli yaparsan renown yetiştiremezsin. Hanedan özellikleri açmayı da unutursun.

Alternatif olarak ölmesini istediğin oğlu şövalye yapıp savaşlarda ölmesini sağlayabilirsin. Ben ayırt etmeksizin bütün oğullarımı şövalye yapıyorum ve her nesilde 2-3 oğul ölüyor nerdeyse savaşlarda. Yani bu yöntemle istediklerinden suikast olmadan kurtulabilirsin fakat RP'yi biraz sıkıntıya sokuyor bence.

(09-09-2020, 20:39)SoulForged : İskandinavya da krallik olusturmak icin ne zamani beklemeliyiz su an oluşturabiliyorum tum duklukler de bende ama korkuyorum olusturup karakterim olurse ulke dagilir succession law 2 de su an napmam gerekir yil 900 civari
Ülke nasıl dağılacak anlamadım, çocuklar arasında dağılmasından korkuyorsan krallığı kurmazsan daha kötü dağılacak zaten.

(09-09-2020, 21:17)alicaliskan : Arkadaşlar görselde göründüğü gibi isyanların sebebi daha düşük kontrol istemeleri ve sürekli bir isyanı dağıtsam farklı kişiler isyan istiyor veya bağımsızlık talep ediyorlar.Ne yapmam icap eder bunlara?

Halk isyanlarından kurtulmanın yolu herkesi kendi dininden ve kültüründen yapmak. Ama halk isyanları oldukça güçsüz, kolayca baş edersin. O yüzden bence yapma, oyunu tekdüzeleştirir ve ikikonsey üyesini uzun süre bu işlere ayırmanın fırsat maliyeti çok yüksek ama sen bilirsin.

Vasalların isyanına gelince, 20 diplomasili bir sevgi kelebeği değilsen her yeni hükümdarda isyan gelecek. Bundan kaçış bence yok. Hükümdarın uzun süredir tahtta olduğu zamanlarda ben isyanla pek karşılaşmadım, o arada zaten vasallarla aran bayağı iyileşiyor.

Bu isyanlarla baş etmenin en iyi yolu kaba kuvvet. Bu oyunda men at arms yani düzenli ordu çok güçlü. Binalarla desteklendiklerinde ufak Chuck Norris'lere dönülşüyorlar, desteklenmeseler bile levylere kıyasla aşırı iş yapıyorlar. Ayrıca levylerin sayısı duruma göre artıp azalırken düzenli ordu sabit kalıyor. Bu yüzden sağlam bir düzenli ordu kur, isyan çıktığında hızlıca ordunu topla ve isyancılar birleşmeden tek tek kafalarını ez.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-09-2020, 17:11)TurkJedi : Hükümdarın uzun süredir tahtta olduğu zamanlarda ben isyanla pek karşılaşmadım, o arada zaten  vasallarla aran bayağı iyileşiyor.

Hükümdar yeni tahta geçtiğinde kısa hükümdarlık eksisi alırken uzun süre tahtta olunca uzun hükümdarlık artısı alıyor. Bu da isyanları bayağı bir azaltıyor. Ancak yeni hükümdarlarda geçmiş hükümdardan kalan ilişki bonusu bir süre idare etmenize yardımcı olabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Arkadaşlar Endülüs kurmam için hangi devlet ile oynamalıyım ve bana orta zorlukta oynanabilir devlet tavsiyesi veya güzel bir senaryo önerebilir misiniz?
Ara
Endülüs'ü yamulmuyorsam İspanya'daki Müslüman devletlerden herhangi biriyle artı Mağrip'le kurabilirsin. Spesifik olarak sanırım Dhunnunidler var orada güçlü ama emin değilim.

Oynanacak devlet tavsiyesi olarak 1066'da Göttingen kontesini önerebilirim. Elinin altında oyunun en verimli madenlerinden biriyle başlıyor, Angria dükünün kız kardeşi ve genişlemek için kullanabileceği 10 civarında claimi var.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda eksklav bağımsızlık (ingilizce oynayanlar için exclave independency) ayarı sanırım ülkelerin saçma bölgelerde saçma toprakları olmasını engelliyor. Ancak arkadaşımla bu ayarı naparsak yapalım 100-150 yıl sonra ülkelerin toprakları inanılmaz derecede saçma yerlerde oluyor. Bunu çözmek için Eksklav bağımsızlık ayarı ne olmalı veya bir mod vs var mı?
Ara
Kan yolu ile bir krallığa veya kontluğa sahip olma şansım var mı?

Örneğin şuan ki roma imparatoru benim yeğenim, kan bağım var fakat aynı hanedana mensup değiliz, hiç savaşmadan roma imparatorluğunu yönetme şansım var mı ? anne yolu evliliklerde sanırım şansım var fakat sadece kan bağım olan yerlerde hak talep edebilir miyim veya savaşmadan toprak alabilir miyim ?
Ara
Kan bağının nasıl olduğuna bağlı olarak yeterince kişiye suikast düzenlersen imparator/varis olma şansın var. Eğer şimdiki imparatorun kardeşinin ya da çocuklarından birinin çocuğu değilsen çok zor olması muhtemel bir şey ama
Ara
%100 TÜRKÇE YE ÇEVİRİLECEK Mİ ACABA BİLGİSİ OLAN VARMİ ÇEVRİLECEKSE NE ZAMANA KADAR BİTER
Ara
Evet çevrilecek, biraz sabır. İlgili konularda çevrileceği yazıyor zaten.
[+] 1 üye mmmutlu93 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kurulabilir ülkelere nereden bakabilirim?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
https://ck3.paradoxwikis.com/List_of_kingdoms Krallıklar

https://ck3.paradoxwikis.com/List_of_empires İmparatorluklar
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kurulabilir ülke diye bir şey yok genelde CK'da, sağ alttan de jure düklük/krallık/imparatorluk haritalarına geçerek unvanları inceleyebilirsin. Oyunda ülkeden ziyade unvan oluşturuluyor.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Düzenli asker birliği'nin yerel milis toplamaktan farkı veya artısı nedir?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Düzenli askerlerin counterladıkları birimler oluyor, genel olarak daha kaliteli askerler gibi düşünebilirsin. Milisler ise masum köylü şeklinde.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.